Rozmiar telewizora według odległości?

plejak

Banned
Bardzo różnie firmy podchodzą do przekatnej ekranu według odległosci od ekranu.
Według Sony do
32 cali wystarczy 1,80m w Hd 1,30m
40 cali wystarczy 2,20m w Hd 1,60m
50 cali wystarczy 2,90m w Hd 1,90m

http://www.sony.pl/hub/telewizory-lcd-bravia/13/1

Natomiast Philips twierdzi
że do
32 cali potrzeba 2 metry 1,50m w Hd
40 cali potzreba 3 metry 2,50m w Hd
50 cali potrzeba 5 metrów3,70m w Hd

w związku z tak znacznymi dysproporcjami prosze o opinię jaki wybrać telewizor z odległosci 4,5 metra .Ja uwazam że dobvry wybór to 50 do 55 cali , 60 to chyba za dużo.Czekam na opinie.;-)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

bielikk

New member
Bez reklam
plejak napisał:
Bardzo różnie firmy podchodzą do przekatnej ekranu według odległosci od ekranu.

w związku z tak znacznymi dysproporcjami prosze o opinię jaki wybrać telewizor z odległosci 4,5 metra .


Musisz to zrobić doświadczalnie tzn. udaj się do salonu TV, stań przed tv, który chcesz kupić w odległości z jakiej najczęściej będziesz oglądał obraz w domu, poproś o puszczenie sygnału SD z DVD, z jakąś szybką akcją na ekranie i wtedy ocenisz czy twój wzrok będzie "obejmował" całą scenę bez dyskomfortu - czy nie będzie się zbytnio męczył. Jeżeli obraz dość szybko męczy wzrok (z odległości jaką podajesz - z jakiej będziesz oglądał TV) należy wybrać TV o mniejszej przekątnej.
Zasadą sprawdzoną jest, że filmy, koncerty ...najbardziej komfortowo, przyjaźnie dla wzroku odbiera się z odległości ~3 x przekątna ekranu, natomiast przy grach na konsolach ta odległość powinna wynosić ~2 x przekątna ekranu.
Bardzo często można usłyszeć o odległościach oglądania o wiele krótszych, ale moim zdaniem i nie tylko to "podpucha" producentów aby kupowano większe panele LCD.
 

JackS.

New member
Bez reklam
plejak napisał:
Bardzo różnie firmy podchodzą do przekatnej ekranu według odległosci od ekranu.
Według Sony do
32 cali wystarczy 1,80m w Hd 1,30m
40 cali wystarczy 2,20m w Hd 1,60m
50 cali wystarczy 2,90m w Hd 1,90m

http://www.sony.pl/hub/telewizory-lcd-bravia/13/1

Natomiast Philips twierdzi
że do
32 cali potrzeba 2 metry 1,50m w Hd
40 cali potzreba 3 metry 2,50m w Hd
50 cali potrzeba 5 metrów3,70m w Hd

w związku z tak znacznymi dysproporcjami prosze o opinię jaki wybrać telewizor z odległosci 4,5 metra .Ja uwazam że dobvry wybór to 50 do 55 cali , 60 to chyba za dużo.Czekam na opinie.;-)

Najbardziej starannie informacje o zalecanych odległościach przygotował Panasonic.

Na tej stronie masz konfigurator pokazujący jaka powinna być przekątna ekranu w zależności odległości ekran-kanapa. Odległości na tej stronie dla LCD i PDP dotyczą oglądania nagrań w rozdzielczości 1920x1080. W przypadku nagrań w SD optymalna odległość oglądania powinna być prawie 2 razy większa.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
attachment.php


Możesz spokojnie sięgać po 60LE 840.
A jeśli masz wątpliwości poproś o prezentację modeli w domu.
 

murzyn997

New member
Kiki ma racje, z wlasnego doswiadczenia moge ci rowniez polecic 60cali, ja mam odleglosc niecale 3 metry, poprzednio mialem 50cali, teraz mam 55cali i juz wiem ze przy nastepnym zakupie rzucilbym sie na 60 cali:)
 

Robert1272

New member
Witam

Mam podobny dylemat w postaci wielkość ekranu, a odległośći od niego.
HD to jakieś 10-20% tego co oglądam, mam od ekranu 3,40 zastanawiałem się nad 60" ale trochę się obawiam tej wielkości.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie bedzie za wielka. Mialem 55" z ok. 3m - 4m (roznie) i byla malizna, a juz na pewno nie za duza.
 

murzyn997

New member
Te wszystkie wyliczenia nic nie dadza jezeli sami nie bedziemy wiedziec czego oczekujemy.Dla jednych wielkosc tv bedzie dobra a dla innych przy tej samej odleglosci tv okaze sie za duzy.Dla niezdecydowanych najlepszym rozwiazaniem jest zakup z prezentacja np od kikiego.
 

emer

Member
Bez reklam
prezentacja co do wybrania wielkości może niewiele dać ...
Jeżeli ktoś ma stosunkowo mały TV, to przesiadka z takiego np 29cali na 42 moze byc szokiem, a szok mija po 3 dniach oglądania, a po paru miesiacach człowiek żałuje, ze i te 42 to malizna i juz chce jakie 50 cali.
Ja oglądam w 95% tylko HD kanały i odległość 2.5-3m to w przypadku mojego 47cali jest OK ... nawet 55cali i obrazie HD w/w odległość byłaby w porządku. Co jednak przy prezentacji i tym pierwszym szoku na pewno by nie przeszło ;)

@Robert1272
IMO oglądanie 60 cali i obrazem SD z odległości 3.4m dla mnie byłaby nie do przyjęcia.
 
Ostatnia edycja:

murzyn997

New member
No nie zgodze sie, skoro ktos chce kupic tv, zdecydowal sie juz na konkretny model to pozostaje wybor rozmiaru.I tu prezentacja sie przydaje dla tych co msja dylemat.Porownuje 3 tv roznej wielkosci i wybiera.Z tym szokiem to raczej sporadyczne przyoadki, bo wystarczy sie przejsc po sklepach i napatrzec sie na duze tv zeby sie oswoic:) pozniej juz tylko wybor w domu na wielkosc ktora bedzie pasowala rowniez żonie; )
 

emer

Member
Bez reklam
"wystarczy przejsc po sklepach i napatrzec sie na duze tv zeby sie oswoic"

jeżeli masz pokoje o powierzchniach 200-500m , wysokościach 5m, jakie 50szt telewwizorów jeden obok drugiego, to masz racje :)
 
Ostatnia edycja:

murzyn997

New member
Chyba sie nie rozumiemy, nikt ci nie kaze isc do sklepu i patrzec pod katem czy w domu bedzie pasowal.Od tego wlasnie masz prezentacje do domu.Bierze do prezentacji 50cali, 55cali i 60cali i mi nie wmawiaj ze to moze niewiele dac, bo to akurat jest najlepsza opcja.Zapytam tak, skoro nie prezentacja to co? Znasz lepszy sposob dla niezdecydowanych?
Pamietaj tez ze wybor wielkosci to nie tylko wielkosc pomieszczenia w jakim ma stac tv ale i budzet domowy,tym tez sie ludzie kieruja, wiec czesto poprzeczka co do wielkosci tv jest zawieszona na tyle na ile pozwalaja finanse.
Ja wszedlem do sklepu i popatrzylem i wiedzialem ze 50cali bedzie za malo,gdybym misl kase to bym wzial prezentacje wielkosci 55 i 60 cali ale ze finanse ograniczone wiec pozostalo mi 55cali.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Koledze "emer" raczej chodzilo o to, ze nawet na prezentacji mozna dostac falszywego szoku, szczegolnie jak ktos przesiada sie z malego tv na powiedzmy 60". Nawet w domu, te pierwsze chwile moga wywolac falszywa ocene sytuacji. Fakt jest taki, ze realna ocena nastepuje po kilku dniach, ew. tygodniach. Oczywiscie nie kazdego to dotyczy, na mnie juz zadna przekatna nie robila wrazenia, poczawszy od modelu 32" do 80". Przerobilem wszystkie przekatne i efekt zawsze przechodzil plynnie. Co nie zmienia faktu, ze dalej najlepsza forma wyboru tv zostaje prezentacja. Ew. mozna poradzic kupujacym, ktorzy korzystaja z prezentacji: "to co wydaje sie nieco za duze, po tygodniu na 100% juz takie nie bedzie".
 

emer

Member
Bez reklam
dokładnie jak armanig rzekł ... ;)
Każdy ze znanych mi przypadków u znajomych, którzy zmieniali TV z małego (np 4:3 29cali czy 32cale) na powiedzmy 42cale, wywoływał szok i wystraszenie sie juz na etapie zobaczenia tafli matrycy po rozpakowaniu, oraz poczucie błędu kupienia zbyt duzego TV. Wrażenie te mijało po paru dniach ogladania takiego TV, a po kilku miesiącach opinie, ze mógłby byc większy.
Więc prezentacja domowa nawet kilkugodzinna, to może być zbyt krótki czas aby oswoić się z wielkością ekranu i lataniem wzroku z prawo na lewo i góry na dół ... Wybór w takim przypadku moze być fałszywy w kwestii wielkości ekranu.
I nie mówię tutaj o starych wygach i wyjadaczach, dla których takie 60 cali nie wywołuje wiekszych emocji ... ;)
 

murzyn997

New member
No hehe, z tym ze cos jest za duze a potem okazuje sie za male to prawda.Mialem s3 i myslalem ze jest duzy, a teraz msm note2 ktory jest duzo wiekszy:) z tv napewno tez tak jest bo i w tej chwili te 55cali to ni sie malo wystarczajace wydaje:)prezentacja wielkosci tv dla tych co maja watpliwosci czy ich pomieszczenie (odleglosc od tv) nie bedzie zbyt bliska,lub wkomponowanie tv do pokoju zeby ladnie wygladalo (raczej kobiety tak maja) ;)
 
Do góry