vga -> dvi ->hdmi

pawelg

New member
Witam!
Mam następujący problem:
Próbuje podłączyć dwa telewizory LCD Philips (typ 42PF5421/10) do notebooka. Załóżenie jest takie:
notenook ma wyjcie vga, podłączam pod niego splitter a do splittera dwie przjejściuwki z vga na dvi. do przejściówek podłączam kable dvi na hdmi a następnie tą kombinację pod telewizor. Niestety obrazu brak. Ta sama sytuacja jest kiedy zostanie pominięty splitter czyli:
notebook wyjście vga, przejściówka z vga na dvi i kabel dvi na hdmi i do telewizora.
Problem znika przy podłączeniu telewizora do komputera PC który dysponuje wyjściem dvi. wtedy podłączam bezpośrednio kabel dvi/hdmi i działa super. Wydaje mi się, że problem jest po stronie konwertera vga-dvi. Dodam jeszcze że konwerter vga-dvi w pełni się nazywa: DVI-VGA adapter DVI F-HD15 M. Natomiast kable dvi-hdmi to: DVI-D to HDMI.
 

apaca

New member
sygnał VGA(analogowy) zanim zostanie dostarczony do telewizora by był odczynany musi zostac przekonwertowany na sygnał DVI(cyfrowy). w bardzo duzym uproszczeniu mozna przyjac ze DVI zawiera w sobie VGA, dlatego mozemy za pomoca zwyklej przjsciowki podlaczyc komputer wysylajacy sygnal DVI(np. MACa) do monitora obsugujacego VGA(zwykly monitor). jezeli zas chodzi o sytuacje odwrotna to, jezeli wyswietlacz nie potrafi zrozumiec sygnalu(tak jak w tym przypadku), musimy zaopatrzyc sie w specjalne konwertery sygnalu VGA na DVI(około 1000 zł).
 

piterdz

New member
Witam,
Mam pytanie dotyczące połączenia Notebooka (D-SUB) pod złącze Component w TV.
Czy przy wykorzystaniu adaptera d-sub -> 3xRCA możliwe jest uzyskanie obrazu na TV przez złącze component np 720P gdy na Notebooku ustawię rozdzielczość 1280x720?
Czy to zadziała i jaka jest jakość - może ktoś próbował?
TV Panasonica nie mają złącza PC a chciałbym podłączyć Notebook ze złączem VGA (po TV-OUT oczywiście mogę, ale jakość jest jaka jest).
Pzdr,
Piter
 

mataman

New member
Bez reklam
Można podłączyć w ten sposób. Kwestia tylko czy tv "zrozumie" tak ustawioną rozdzielczość. W poszczególnych modelach różnie z tym jest.
 

piterdz

New member
Jeżeli ktoś testował/używa tego typu połączenie, to może podzieli się doświadczeniami: producent kabla, model TV, efekt?
Z góry dzięki.
Pzdr,
Piter
 

mikusz

New member
przejscie VGA -> HDMI/DVI

witam

mam takie pytanie, kupilem telewizor LG 26lc51 (rozdzielczosć 1366x786)
i chce go podłączyc do laptopa. telewizor ma wejscie rgb vga oraz hdmi/dvi niestety nie ma zwykłego wejscia dvi. problem jest taki ze w latpopie tez nie mam dvi ;( no ale coż.
podłanczam telewizor - laptop zwykłym kalbem vga i max rozdzielczosc jaka moge ustawic to 1024x768 a przy wiekszej rozdzelce wyskakuje mi komunikat brak sygnalu, co mnie troche podłamało bo dla mnie to za mało.
Tak wiec zaczołem troche czytac i wyczytałem, że wejscie jest typu xga max rozdzielczosc 1024x768 to ok. a takze doczytałem, że rozdzielczość
1366x786 można uzyskać połączając do wejscia hdmi/dvi, czy to tak może być ??

jak tak to czy darady zrobic taką kombinacje, kabel vga-dvi + przejściówka dvi-hdmi ??

prosił bym o odpowiedz :)
 

hubertc

New member
mikusz napisał:
doczytałem, że rozdzielczość
1366x786 można uzyskać połączając do wejscia hdmi/dvi, czy to tak może być ??
Jeśli tak doczytałeś to najprawdopodobniej tak jest niestety.

Co do podłączenia VGA -> DVI -> HDMI jest ono NIEMOŻLIWE, jak zresztą już było wcześniej napisane!!
Vga to wyjście analogowe, dvi i hdmi to standardy cyfrowe! Jeśli laptop nie ma wyjścia DVI to pozostaje użyć VGA.
Możesz spróbować jakimś kablem VGA->component.
 

fan HDTV

New member
hubertc napisał:
Jeśli tak doczytałeś to najprawdopodobniej tak jest niestety.

Co do podłączenia VGA -> DVI -> HDMI jest ono NIEMOŻLIWE, jak zresztą już było wcześniej napisane!!
Może nie tyle niemożliwe, co bardzo drogie. Aby z sygnału analogowego VGA RGBHV przejść na cyfrowy konieczny jest konwerter/skaler. Ceny tego typu urządzeń zaczynają się powyżej 1000 zł.

Vga to wyjście analogowe, dvi i hdmi to standardy cyfrowe! Jeśli laptop nie ma wyjścia DVI to pozostaje użyć VGA.
Możesz spróbować jakimś kablem VGA->component.
Żadnym kablem nie zamienisz sygnału RGBHV na YPbPr. Taka zmiana formatu wymaga układu konwertera, który też trochę kosztuje.
 

mikusz

New member
aha

no ale mam kabel vga na dvi i podłanczam sie tym kablem do monitora który ma wescie dvi no i działa. w sumie to juz jest konwersja analog -> cyfra ??
 

hubertc

New member
fan HDTV napisał:
Może nie tyle niemożliwe, co bardzo drogie. Aby z sygnału analogowego VGA RGBHV przejść na cyfrowy konieczny jest konwerter/skaler. Ceny tego typu urządzeń zaczynają się powyżej 1000 zł.

Oczywiście możliwe jest w zasadzie wszystko. Wyraziłem się nieprecyzyjnie.
Poza tym chodziło o połączenie kablem.

fan HDTV napisał:
Żadnym kablem nie zamienisz sygnału RGBHV na YPbPr. Taka zmiana formatu wymaga układu konwertera, który też trochę kosztuje.

Przyznaję, że nie do końca orientuje się w tym temacie od strony technicznej, ale zdawało mi się, iż widziałem takie "kable". Poszukam.

No i okazało się, widziałem coś takiego :). Są nawet kable na allegro sprzedawane jako vga -> component. Jednak nic nie wskazuje na to aby sygnał RGB był faktycznie zamieniony na YUV. Tak więc fan HDTV masz w pełni rację.
 
Ostatnia edycja:

hubertc

New member
mikusz napisał:
aha

no ale mam kabel vga na dvi i podłanczam sie tym kablem do monitora który ma wescie dvi no i działa. w sumie to juz jest konwersja analog -> cyfra ??

Nie. Jeżeli tak podłączasz monitor, to używasz konwertera analog>cyfra zawartego w monitorze.
 

hubertc

New member
Może źle się wyraziłem.

Używa konwertera ale już pod sam koniec, kiedy wyświetla obraz. Każdy (napewno większość) lcd ma taki konwerter aby móc obsłużyć sygnał RGB ze złącz D-SUB.

Chodziło mi o to, że sygnał po kablu idzie analogowy, dokładnie w ten sam sposób jakbyś podłączył urządzenia kablem d-sub - d-sub.

Twój TV napewno zawiera konwerter analogowo - cyfrowy, inaczej nie mógł by wyświetlać obrazu z analogowych wejść (rgb, component, s-video czy zwykłe kompozytowe).
O ile standard DVI przewiduje przesyłanie sygnału analogowego, to nie wiem jak jest w HDMI.
Jednak jeżeli w jakiś sposób miałbyś dostarczyć sygnał RGB to i tak nic nie pomoże! Jak już stwierdziłeś Twój tv nie obsługuje optymalnych rozdzielczości w sygnale RGB.
 

mikusz

New member
ok

to w sumie już rozumiem o co chodzi ;)
no ale najwazniejsze jest to ze rozwiazalem problem z rozdzielczoscia podczas połączeia vga - vga ;)
jednak daje rade osiagnac 1366x786 ;)
zmieniłem karte graficzna na gorszego geforce mx440 i działa, chodź wczesniej miałem radeona x700 128M.:grin:
 

timbot

New member
Bez reklam
sproboj zainstalowac programik powerstrip i wlozyc nowa karte graficzna, mozliwe ze uda sie tym programem ustawic pozadana rozdzielczosc na nowszej karcie rowniez
 

klolik

New member
mikusz napisał:
mam takie pytanie, kupilem telewizor LG 26lc51 (rozdzielczosć 1366x786)
i chce go podłączyc do laptopa. telewizor ma wejscie rgb vga oraz...
...podłanczam telewizor - laptop zwykłym kalbem vga i max rozdzielczosc jaka moge ustawic to 1024x768 a przy wiekszej rozdzelce wyskakuje mi komunikat brak sygnalu...
mikusz napisał:
rozwiazalem problem z rozdzielczoscia podczas połączeia vga - vga :wink:
jednak daje rade osiagnac 1366x786 :wink:
zmieniłem karte graficzna na gorszego geforce mx440 i działa, chodź wczesniej miałem radeona x700 128M.
Witam,
jak się przekonałeś poprzez vga da się puścić rozdziałkę 1366x786, tak jak i wyższe. Ograniczeniem mogła być tu karta graficzna w laptopie - ja miałem dokładnie to samo. Max rozdz. na mojej karcie to 1280x768 (używając powerstrip). Przy próbie ustawienia rozdzielczości natywnej TV ( 1366x768 ) pokazywał się komunikat, że monitor lub karta mogą nie obsługiwać tej rozdzielczości. Jak się później okazało to akurat tej nietypowej karta nie poda na wyjściu, za to przy podłączeniu starego dobrego crt dała nawet 1600x1200. Podłączyłem inny laptop z Radeonem X600 128MB. Pomimo tego co się naczytałem o złej współpracy kart ATI z różnymi TV, tak w tym przypadku wszystko było ok. Na TV było całe 1366x768. Chyba czeka mnie wymiana lapka na nowszy :(
Zastanawia mnie tylko jedno:hmm:: jak w laptopie zmieniłeś kartę na geforce mx440 :?: :twisted:
 

mikusz

New member
karte podłaczyłem do kompa stacjonarnego :) który też miał wcześniej radeona i który też nie dawał rady ;) jednym słowem straciłem dobre zdanie o radeonach. teraz szukam lapka z geforcem ;) a na starego allegro czeka hehe
 

klolik

New member
Jak widzisz - każdy sprzęt ma swoje humory. Humorem kart ATI jest niedopracowana współpraca z TV LCD. Ciekawe bo ze zwykłymi LCD nie mają takich problemów. Zależnie od posiadanego TV jeden polubi ATI (bo mu działa) a kto inny nie (bo mu nie działa)
 

hubertc

New member
Ja mam w kompie Radeona jeszcze z dawniejszych czasów :) 9500Pro i radzi sobie z 720p bez problemu!!

Faktem jest że powstają wersje (i u ati i nvidii) bezsensownie okrojone, jak widać nawet z obsługi takich (przecierz nie dużych - jak na pc, tylko szerokich: 16:9) rozdzielczości.
 

bart3miastoo

New member
Witam!
Mam pytanie, mam TV PS-42c7h i jestem w trakcie zakupu laptopa, jakie wyjscia powinnien posiadac laptop by to wszystko polaczyc do kupy:) no i jakimi kablami?
pozdrawiam.
 
Do góry