Philips prezentuje 2. generacji OLED TV, POS9002/12

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Sam producent TV Philips 9002 ostrzega po kilku godzinach ciągłej pracy o konieczności natychmiastowego wyłączenia TV i rozpoczęcia procesu likwidacji powidoków w celu uniknięcia nieostrego obrazu.
[...] po pewnym czasie obraz traci ostrość i kontrastowość. Ciekawe jak właśnie wyglądały by pomiary matrycy po kilku godzinach pracy, czy jeszcze była by taka idealna jak zaraz po włączeniu TV?
A szybkość powstawania powidoków, tych na razie znikających po czyszczeniu matrycy jest zastraszająca.
Jeśli tylko jakiś kontrastowy obiekt jasny biały i w odcieniach szarych, koloru czerwonego, pomarańczowego-(takie dostrzegłem po znaczku z pytania na śniadanie) jest wyświetlany kilka minut-wystarczy zwykły sygnał TV nie żaden komputerowy, to pozostaje po nim wyraźny duch na jednolitych ciemniejszych tłach. I w ten sposób TV traci na klarowności obrazu w miarę upływu czasu od włączenia.

Naprawdę tak się dzieje? Toż to gorzej jak w plazmie. Co ja piszę. W plazmie w ogóle nie mam takich problemów. Widoczne powidoki, pozostające duchy, utrata klarowności obrazu w miarę upływu czasu od włączenia? Szok jakiś :roll:
 

z3

New member
Bez reklam
Siema Panowie,

@jedrek_lcd

Zastanawiam się nad OLEDem do grania i zmartwiło mnie to co piszesz, obecnie mam projektor ale muszę mieć alternatywę w innym pomieszczeniu, czy możesz podesłać gdzie w instrukcji jest to napisane odnośnie ostrości bo mam problem ze znalezieniem? jak patrzyłem na obraz w elektromarkecie to nie było żadnych problemów z ostrością (byłem wieczorem, czyli grał cały dzień). Sprawdziłeś czy nie masz wadliwego egzemplarza?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
W oledzie Philipsa też nie mam żadnych problemów.
We wszystkich oledach w instrukcji jest podobnie, to nie jest wymysł Philipsa proszę nie pisać głupot !
Klarowność jak była - tak jest - brawo JA !
 

jedrek_LCD

New member
Witam
Na stronie Philips.pl i .de niby jest aktualizacja z 11 grudnia 2017 ale nr i changelog jest ten sam.
Próbowałem zainstalować z USB i wyświetla, że jest to wersja z 6.10.2017 (tak pokazuje TV) a sam plik pokazuje, że utworzony został 16.10 i że jest to starsza lub ta sama wersja, którą posiadam. Nie wiem czy instalować wersję 176 bo wygląda jakby nie była do końca oficjalna.
Jędrek_LCD - faktycznie lepiej wszystko działa? Rozumiem, że filmy 4k HDR jednak dalej zacinają tylko mniej?
Pozdrawiam

Tak ten soft z 11 grudnia to to samo co z 16 października 2017. Przynajmniej tak samo oznaczony. Nie mam pojęcia czemu tak zrobili, czy to jakiś błąd w wersji pliku i miał być jakiś nowszy z nową wersją softu, czy może w tamtych były jakieś błędy i podmienili na bezbłędne.

Zacinanie zaraz po włączeniu TV nadal występuje, nawet komunikaty o zatrzymaniu apek typu youtube czy ipla. Podejrzewam, że winne są rekomendacje i pobieranie przez te wszystkie apki na raz informacji. CPU zatykany jest na 70-90%-widać to w AIDA dostępna apka ze sklepu.

Naprawdę tak się dzieje? Toż to gorzej jak w plazmie. Co ja piszę. W plazmie w ogóle nie mam takich problemów. Widoczne powidoki, pozostające duchy, utrata klarowności obrazu w miarę upływu czasu od włączenia? Szok jakiś :roll:

Nie wiem jak było w plazmie, ale tutaj to jakiż żart jest, by po dosłownie kilku minutach statycznego fragmentu pozostawał powidok, jaśniejszy obszar wyświetlanego statycznie elementu. Doskonale to widać po logach czy infobarach.

Skoro masz powidoki to obraz powiedzmy po przejściu z tv informacyjnej będzie w tych "naświetlonych" miejscach niewyraźny poprzez rozstrojenie pikseli.

Znika to na szczęście po kilkunastu minutach lub po ręcznym/automatycznym czyszczeniu matrycy.

Siema Panowie,

@jedrek_lcd

Zastanawiam się nad OLEDem do grania i zmartwiło mnie to co piszesz, obecnie mam projektor ale muszę mieć alternatywę w innym pomieszczeniu, czy możesz podesłać gdzie w instrukcji jest to napisane odnośnie ostrości bo mam problem ze znalezieniem? jak patrzyłem na obraz w elektromarkecie to nie było żadnych problemów z ostrością (byłem wieczorem, czyli grał cały dzień). Sprawdziłeś czy nie masz wadliwego egzemplarza?

Sam Phil po ok 2 minutach i 30 s nieaktywności ekranu wrzuca wygaszacz w postaci swojego białego loga na czarnym tle zmieniającego pozycję co 3s.

Wszystko zależy jak długo byś grał i jaki typ gry, czy z mocno widocznymi bez przejrzystości, kontrastowymi i statycznymi panelami informacyjnymi czy bardziej gry filmowe z drobnymi informacjami zmieniającymi położenie np. podczas ruchu bohatera czy np. kokpitu auta.
Jeśli po kilka godzin np. w RTSy z bardzo kontrastowymi statycznymi elementami na max kontraście-moc świecenia panelu, to powidoki będą widoczne później na innym materiale wideo np na filmie. Oko może tego w dynamicznych scenach nie wyłapie od razu jak nie będziesz szukał, ale ogólnie będzie efekt niepożądany. Sam Phil o tym pisze o nieostrościach nakazując włączenie funkcji "czyszczenia" matrycy po dłuższym kilkugodzinnym czasie używania.

I dlatego głównie do grania bez obawy o utrwalenie się tych powidoków jednak na dzisiaj bezpieczniejszy ekran na kropce.

OLED to jednak do kinowych ekscytacji, gdzie piksele nie kotwiczą zbyt długo. Co nie znaczy, że gry nie wyglądają pięknie bo wyglądają.
 

2018

New member
@jedrek LCD to profesjonalista. Pisze dużo i na temat.
Napisz co polecasz tej trudnej dla fanów TV sytuacji ?
Rozumiem, że OED TV wysiada. Może więc kupujmy SAMSUNG QLED TV.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Oled 2017 jest najlepiej zabezpieczonym modelem na rynku.
Sprawdzaliśmy na testach przed wypalaniem i nam się nie udało.
Ale w szacunku dla Jędrek , postanowiliśmy wybawić z kłopotu.
Podaj proszę adres podjedziemy, zabierzemy ten nieudany model Philipsa i wymienimy na nowy lub dostaniesz kasę .
Przecież nie możesz być niezadowolony.
Czekam na adres i dane.
I sprawdzimy tez powidoki które Ci powstały w Philipsie.
 

jedrek_LCD

New member
@jedrek LCD to profesjonalista. Pisze dużo i na temat.
Napisz co polecasz tej trudnej dla fanów TV sytuacji ?
Rozumiem, że OED TV wysiada. Może więc kupujmy SAMSUNG QLED TV.

Bynajmniej do specjalistów mi daleko i nie po drodze.
Opisuje swoje spostrzeżenia zaobserwowane na swoim modelu, a nie naświetlane w reklamowych materiałach czy testach. Jedynie w instrukcji jest wzmianka o konieczności czyszczenia matrycy i o tym, że oled nie jest polecany jako monitor PC.

Na YT można znaleźć informacje o zjawisku powidoków ale nigdzie nie znalazłem informacji o szybkości ich powstawania a ty,bardziej o czasie, po którym powidoki zamieniają się w trwale wypalone ślady.

Znalazłem tam film pokazujący ślady po obrazie na LG.
Test kilkunastogodzinny Samsunga vs OLED ( w domyśle coś na matrycy LG bo skoro to potentat w produkcji ekranów OLED to o niego chodzić musiało). Myślałem, że to wciskanie marketingowego kitu przez samsunga. Jednak po swoim TV widzę, że ślady po statycznych elementach pojawiają się dość szybko. A po ilu takich powidokach pozostaną na stałe tego raczej nie będę sprawdzał. Chyba, że samo wyjdzie.
https://www.youtube.com/watch?v=JhgC3cfC4Eo

https://www.youtube.com/watch?v=NkfEn4CPA5E

https://www.youtube.com/watch?v=aHAFUUUwLPo

Jeśli takie kwiatki nawet tymczasowe nie pogarszają obrazu według testerów to nie m sprawy ;)
Dla mnie utrwalone takie powidoki na stałe i nie dające się usunąć, to jest to ewidentnie uszkodzony panel i powinien podlegać gwarancji.

Jeszcze jeden przykład wypalonego ekranu.
https://www.youtube.com/watch?v=II0iWk-u8h8


TV OLEDA, przynajmniej tego z matrycą w Philu 9002 mogę polecić do oglądania filmów i TV bez wyraźnych logo programów.

Do codziennego katowania TV sygnałem z PC, konsoli czy TV informacyjnych lepszy będzie poczciwy LCD w najlepszej dostępnej odmianie czyli obecnie ekrany z kropkami kwantowymi.
Najlepiej samemu ocenić czy różnica pomiędzy OLEDem a LCD jest warta ryzyka.
Przy LCD nie będzie obawy czy po świątecznej sesyjce przed TV i konsoli, PC nie pozostanie pamiątka na resztę dni używania TV.

Ja swojego TV nie zaryzykuję trzymać dla testu z tym samym obrazem dłuższy czas.

Co do Samsunga, gdyby tak go z wejść nie wykastrowali to pewnie bym kupił z kropkami.
Ale po konfrontacji na żywo obraz oled i qled tak mi się spodobał, że wygrał TV wyposażony w bogatszy zestaw złącz plus światełka, które od zawsze mi się podobały :)

_________________________________________________________________________________

Oled 2017 jest najlepiej zabezpieczonym modelem na rynku.
Sprawdzaliśmy na testach przed wypalaniem i nam się nie udało.
Ale w szacunku dla Jędrek , postanowiliśmy wybawić z kłopotu.
Podaj proszę adres podjedziemy, zabierzemy ten nieudany model Philipsa i wymienimy na nowy lub dostaniesz kasę .
Przecież nie możesz być niezadowolony.
Czekam na adres i dane.
I sprawdzimy tez powidoki które Ci powstały w Philipsie.

Tylko mi zupełnie nie po drodze do Waszego sklepu.
Nie jestem Waszym klientem i w razie problemów z TV nie u Was będę realizował gwarancję.

Mam 2 lata u Phila gwarancji a do 6 miesięcy sprzedawca zwrot może przyjąć, więc jeśli któryś powidok nie zejdzie po czyszczeniu matrycy to będzie podstawa do reklamacji. Podobnie z softem, czekam na załataną wersję. Jak się nic nie poprawi będzie powód do reklamacji bo i z dźwiękiem są problemy u innych.
Do tego czasu TV używam i ciesze się obrazem jaki generuje, uważając by nic statycznego za długo nie było wyświetlane. Na szczęście nie oglądam TV czasem od wielkiego dzwonu.

Na razie nic mi się z tych czasowych powidoków trwale nie wypaliło, nigdzie czegoś takiego nie napisałem, jedynie u dołu ekranu od nowości jest minimalnie ciemniejszy obszar podobny do tego ze zdjęć z wcześniejszego postu.

Ale gdyby sklep czy sam gwarant robił problemy w przyszłości będę o Waszej propozycji pamiętał i trzymam za słowo :)
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ja wiem, że nie kupowałeś u nas, nasi klienci nie skarżą się na rzeczy które opisujesz. Jeśli CI się nie podoba obraz, system, Ambilight czy sposób działania i masz być nie zadowolony to Powinieneś chętnie skorzystać z naszej oferty !.

1. Przyjedziemy sami własnym transportem do Ciebie i zabierzemy model , który nie spełnia Twoich oczekiwań.
Nie będziemy Cie obarczać ciężarem wymiany.
Nie musisz mieć nawet kartonu.
2. Nie ważne gdzie kupiłeś - dostaniesz wymianę telewizora na nowy sprawny Oled Philipsa lub model inny wskazany przez Ciebie.
3. Jeśli nie chcesz wymiany tylko kasę to również otrzymasz i nie ważne że nie kupowałeś u nas.
4. Oferta jest ważna tylko do świąt. Ja jakbym był nie zadwolony od razu skorzystałbym z propozycji !

Czekam na potwierdzenie.



https://www.youtube.com/watch?v=II0iWk-u8h8 -
Napisz proszę jaki to oled, kiedy produkowany i do czego był używany ?
 

jedrek_LCD

New member
Ja wiem, że nie kupowałeś u nas, nasi klienci nie skarżą się na rzeczy które opisujesz. Jeśli CI się nie podoba obraz, system, Ambilight czy sposób działania i masz być nie zadowolony to Powinieneś chętnie skorzystać z naszej oferty !.

1. Przyjedziemy sami własnym transportem do Ciebie i zabierzemy model , który nie spełnia Twoich oczekiwań.
Nie będziemy Cie obarczać ciężarem wymiany.
Nie musisz mieć nawet kartonu.
2. Nie ważne gdzie kupiłeś - dostaniesz wymianę telewizora na nowy sprawny Oled Philipsa lub model inny wskazany przez Ciebie.
3. Jeśli nie chcesz wymiany tylko kasę to również otrzymasz i nie ważne że nie kupowałeś u nas.
4. Oferta jest ważna tylko do świąt. Ja jakbym był nie zadwolony od razu skorzystałbym z propozycji !

Czekam na potwierdzenie.

Nigdzie nie napisałem, że nie podoba mi się obraz ekranu OLED! To po obejrzeniu z bliska kilku modeli OLED włącznie z największymi nie chciałem już nowego LCD.
Na zwrot miałem 30 dni a jednak tego nie uczyniłem.

Właśnie dzięki super pięknemu obrazowi na matrycy OLED i jednak lepszemu przetwarzaniu ruchu względem LG z matrycą OLED został u mnie.

Jednak OLED pośród zalet ma swoje wady i trzeba o tym też mówić, by właściwie się z nim obchodzić i czerpać maksymalne doznania jakie oferuje ten typ matrycy przez jak najdłuższy czas..
Tak szybkie powstawanie powidoków zaledwie po kilku minutach kontrastowych statycznych obszarów jednak obniża jakość później wyświetlanych treści przez pewien czas aż do czyszczenia matrycy. Na szczęście znikają po procedurze czyszczenia automatycznej lub ręcznej.

Do oglądania godzinami TV jak leci zwłaszcza kanałów informacyjnych z pasami kolorowymi-infobarami i przez nieświadomego konsumenta OLED nie nadaje się zwyczajnie bo grozi to trwałym uszkodzeniem jak na tych filmach z linków.
Sam TV Philips 55"POS9002 ostrzega o konieczności czyszczenia matrycy ale kto przerwie akurat w tym momencie ulubiony program czy to przy czym aktualnie siedzi widz.

Właśnie obecność Ambilight przeważyła nad wyborem Phila zamiast LG lub Samsunga z kropkami.
A że jest niedopracowany to już inna sprawa.
Nie oglądam sufitu a ekran, ale efekt kilku pasków świetlnych na suficie występuje i trzeba o tym powiedzieć bo w sklepie tego nie widać.

Mam z tego rozumieć, że Wasi wszyscy nabywcy TV 55"POS9002 Philips to sami zadowoleni klienci? To chyba jednak otrzymali jakiś produkt z kolejnej rewizji sprzętu skoro nic z powyższych wad nie zgłaszali. A są zgłaszane na wielu forach i jeszcze inne u mnie nie zaobserwowane.
Albo nie używają swoich TV jak Smart TV, bo są zapracowanymi ludźmi i jeśli już go włączają to sporadycznie
oglądając treści z płyt czy z sieci np. z Netflixa.

W takich zastosowaniach TV sprawdza się świetnie. Im mniej operacji na menu i ogólnie im mniej chcemy od TV to i trudniej zaobserwować wymieniane problemy.
Ambilight chyba w każdym egzemplarzu świeci kilkoma pasami na sufit bo z racji braku dyfuzora na diodach tak musi być.


Na razie mój egzemplarz również działa głównie w NETFLIXie, jako wyświetlacz obrazu z PS4 świetnie się spisuje z uwagi na praktyczny brak smużenia i mały input lag na upłynniaczach obrazu i czasem pogra jako TV.

Działa czyszczenie matrycy z szybko pojawiających się powidoków zwłaszcza tych czerwonych z TV informacyjnych, więc ich nie oglądam.
I tak tego nie robiłem już od ponad 3 lat więc tuner TV to dla mnie zbędny dodatek.

Powtórzę jeszcze raz, na zwrot miałem 30 dni a jednak tego nie uczyniłem. Zwyczajnie wpadłem jak oko w OLED :D
Mam TV z gwarancją door to door więc jak się popsuje i tak dla mnie żaden kłopot. Przyjadą wymienią płytę główną lub zabiorą całość.

Czekam na nowe oprogramowanie i aktualizację do androida 7.xxx nougat, w nadziei że rozwiąże to problemy programowe z zacinaniem menu i ogólnie zatykaniem się CPU TV, lepszą współpracą z pojemnymi nośnikami, wyświetlaniem HDR w Youtube, płynnym odtwarzaniem 4K 60 FPS i zlikwiduje zgłaszane problemy dźwięku.
Tym bardziej, że w tej wersji softu TPM171E_001.002.176.000 daje się odczuć płynniejsze odtwarzanie plików 4K i samego YT w 60FPS więc coś tam majstrują.

Jeśli to nie zostanie naprawione wtedy będę myślał o zwrocie TV.

Do tego czasu ciesze się pięknym, żywym obrazem 4K, tym bardziej, że mam na święta sporo urlopu.

Dziękuję za ofertę i pozdrawiam.


https://www.youtube.com/watch?v=II0iWk-u8h8 -
Napisz proszę jaki to oled, kiedy produkowany i do czego był używany ?

Odpowiedź zamieścił autor filmu
"James Awad1 tydzień temu
LGOLED65B6P"
Używał głównie do TV z kontrastowym logo.
 

lukcinek

New member
Tak z innej beczki... Na oficjalnej polskiej stronie --
(https://www.philips.pl/c-p/55POS900...i-technologia-p5-perfect-picture-engine/pomoc) jest link do instrukcji (https://www.download.p4c.philips.com/files/5/55pos9002_12/55pos9002_12_dfu_pol.pdf) obsługi tegoż telewizora gdzie na stronie 164 widnieje informacja jakoby wersją systemu Android był: Android Nougat 7 - ja się pytam gdzie ten Nougat!?:) Wcześniej tego nie widziałem ale przeraził mnie napis iż: – Maksymalna obsługiwana szybkość transmisji danych wideo dla plików multimedialnych wynosi 20 Mb/s. To jakaś parodia...
Chociaż z moich testów wynika, że zacinanie obrazu nie ma nic wspólnego z Mb/s. Filmy 60 Mb/s 4k nie zacinają a filmy 15 Mb/s 4k HDR zacinają. Nie widzę logiki :(
 

jedrek_LCD

New member
Tak z innej beczki... Na oficjalnej polskiej stronie --
(https://www.philips.pl/c-p/55POS900...i-technologia-p5-perfect-picture-engine/pomoc) jest link do instrukcji (https://www.download.p4c.philips.com/files/5/55pos9002_12/55pos9002_12_dfu_pol.pdf) obsługi tegoż telewizora gdzie na stronie 164 widnieje informacja jakoby wersją systemu Android był: Android Nougat 7 - ja się pytam gdzie ten Nougat!?:)

Jak nugat z innej beczki to wyżarli skrytożercy :D

A poważnie to całkiem możliwe, że to jakieś nowe wydanie instrukcji, już zaktualizowanej do obecnego stanu rzeczy a co za tym idzie, aktualka softu TV już jest na serwerze i tylko czeka na podpięcie linka na stronach z modelem naszego tivika.

I tak coś mi się pomyśliwowywuje, że ta ostatnia aktywność z 11 grudnia i umieszczenie pliku to przypadkiem nie miała być już ta aktualka z nugatem a nie repeta tej z 16 października w wersji TPM171E_001.002.171.000.
Ot może taki zbieg okoliczności tylko ;)

I dziękuję za instrukcję, ja takiej papierowej nie miałem z TV. Już wiem jak zmienić kolejność ulubionych kanałów.

Wcześniej tego nie widziałem ale przeraził mnie napis iż: – Maksymalna obsługiwana szybkość transmisji danych wideo dla plików multimedialnych wynosi 20 Mb/s. To jakaś parodia...
Chociaż z moich testów wynika, że zacinanie obrazu nie ma nic wspólnego z Mb/s. Filmy 60 Mb/s 4k nie zacinają a filmy 15 Mb/s 4k HDR zacinają. Nie widzę logiki :(

Może podaj linka do tego pliku, ja mam ten i na nim TV zaraz po wyjęciu z pudła zacinał. Na obecnie wgranej FUS_TPM171E_2.176_prod 24.10.2017 jest zauważalnie lepiej. Nawet wbudowany player tak już nie chrupie a MX player prawie idealnie odtwarza.

LG: NASA HDR UHD 4K Demo | 4K Media
Plik ma ponad 41Mbit strumień multimediany a TV ponoć obsługuje max 20Mbit dla obrazu i łącznie 30Mbit strumień multimedialny.
Deczko mało wręcz na styk skoro 4K na YT ma ponad 20-25Mbit dla 30-60Fps a NETFLIX pokazuje mi ponad 15Mbit.
 

lukcinek

New member
Mam nadzieję, że jest tak jak piszesz i Philips faktycznie miał wrzucić nową wersję systemu tylko coś im się poj....
To ograniczenie do 20Mb/s jest nieprawdziwe...
Można dla testu ściągnąć pliki Jellyfish - Jellyfish Bitrate Test Files
Spokojnie działa nawet 120 Mb/s także to zacinanie nie jest winą bitratu
tylko czegoś innego.

PS: Pytanie do Kikiego. Czy u Ciebie ten model ma problemy z płynnym odtwarzaniem treści 4k HDR HEVC? Chodzi o skoki obrazu co 2s.
I czy występują problem z passthrough dźwięku do amplutunera (dźwięk często zanika przy zmianie źródła. Występuje również opóźnienie przy dźwięku DTS co uniemożliwia oglądanie filmów z dźwiękiem wielokanałowym zapisanym tym kodekiem...po zmianie dźwięku w ustawieniach na stereo wszystko działa ok ale nie ma 5.1) Daj proszę znać...

Pozdrawiam
 

z3

New member
Bez reklam
Sam Phil po ok 2 minutach i 30 s nieaktywności ekranu wrzuca wygaszacz w postaci swojego białego loga na czarnym tle zmieniającego pozycję co 3s.

Wszystko zależy jak długo byś grał i jaki typ gry, czy z mocno widocznymi bez przejrzystości, kontrastowymi i statycznymi panelami informacyjnymi czy bardziej gry filmowe z drobnymi informacjami zmieniającymi położenie np. podczas ruchu bohatera czy np. kokpitu auta.
Jeśli po kilka godzin np. w RTSy z bardzo kontrastowymi statycznymi elementami na max kontraście-moc świecenia panelu, to powidoki będą widoczne później na innym materiale wideo np na filmie. Oko może tego w dynamicznych scenach nie wyłapie od razu jak nie będziesz szukał, ale ogólnie będzie efekt niepożądany. Sam Phil o tym pisze o nieostrościach nakazując włączenie funkcji "czyszczenia" matrycy po dłuższym kilkugodzinnym czasie używania.

I dlatego głównie do grania bez obawy o utrwalenie się tych powidoków jednak na dzisiaj bezpieczniejszy ekran na kropce.

OLED to jednak do kinowych ekscytacji, gdzie piksele nie kotwiczą zbyt długo. Co nie znaczy, że gry nie wyglądają pięknie bo wyglądają.


Wystraszyłeś mnie wcześniej informacjami o braku ostrości i kontrastu, sprawdziłem ponownie wieczorem w elektromarkecie i nie zauważyłem żadnych takich problemów więc nie wiem ocb, czym to się objawia?.
Czy możesz podać gdzie w instrukcji jest napisane o tej nieostrości ? Nie chce mi się jak już kupie biegać oddawać albo walczyć

To że się wygaszacz włącza to dobrze, kiedyś miałem plazmę i przy odpowiednim traktowaniu nie było problemów.

Co do gier to na szczęście w nie gram w rtsy.
 
Do góry