Strona główna Ostatnie testy Nasze Zestawy Kanały 4K Próbki HD Forum
Rejestracja Regulamin Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz wszystkie fora jako przeczytane

FIFA 22

Wróć HDforum > 3XL Gaming. Duży, większy, XL - graczy wspiera AMD oraz NVIDIA. > PC > Dla graczy vs nie dla graczy. Analiza na podstawie produktów marki Logitech.
Odpowiedz

piszę

Avatar Jam Nius

Meldunek: Oct 2011
Postów: 463
Skąd: że znowu

Cytuj  
#1
17-12-2019, 14:36
Domyślnie Dla graczy vs nie dla graczy. Analiza na podstawie produktów marki Logitech.Dla tych, którzy nie mieli okazji obserwować rynku peryferiów komputerowych przeszło 20 lat temu, sporym zaskoczeniem może okazać się fakt, iż w tamtych czasach nie istniało pojęcie "akcesoria dla graczy". Lecz nie zrozumcie mnie źle. Także wtedy używaliśmy klawiatur i myszek zarówno do grania jak i do pisania. Różnica jest taka, iż firmy po prostu wydawały jak najlepsze produkty nie metkując ich i nie podnosząc cen w zależności od metki. Z grubsza największymi rywalami byli wtedy budżetowy A4Tech oraz topowy Logitech. Niemal 20 lat później Logitech nadal dzielnie walczy na rynku wysokiej klasy urządzeń sterujących. Rynek rozrósł się a "gamingowe" rozwiązania, które znajdujecie na półkach to w wielu przypadkach standardowe produkty o lekko zmienionym wyglądzie. Przyjrzyjmy się zatem dwóm zestawom Logitecha i zastanówmy się jakie są wady i zalety peryferiów tych dla graczy vs tych dla reszty. Porównanie zestawu Myszki G502 wraz z klawiaturą G413 vs MK850 Performance.

Co w zestawie?

Prezentowanie połączenie G502 oraz G413 nie jest zestawem stworzonym przez producenta. Jest to nasza propozycja. Mysz G502 przyjeżdża, tak jak wszystkie produkty Logitecha, zapakowana profesjonalnie w bardzo schludnie zaprojektowane opakowanie. Bezpieczne, minimalistyczne, bez zbędnego "krzyku" czy ekstrawagancji. To samo tyczy się wszystkich produktów biorących udział w naszym porównaniu. Rozdzielmy więc nieco naszych bohaterów:Mysz G502 HERO - oprócz samej myszki w pudełku znajdziemy zestaw odważników dających możliwość dostosowania użytkownikowi wagi urządzenia do jego potrzeb. A w przypadku myszki waga ma bardzo duże znaczenie i wpływ na komfort oraz precyzję.Klawiatura G413 - bardzo minimalistyczny projekt od A do Z. W pudelku oprócz klawiatury znajdziemy specjalny chwytak do wyciągania klawiszy oraz paczkę z dodatkowymi kapselkami o inaczej sprofilowanej powierzchni - klawisze WSAD.Zestaw MK850 Performance - zestaw klawiatury i myszki. Całość zapakowana w jedno opakowanie. Oprócz spodziewanych peryferiów, znajdziemy także dongla USB w razie gdyby wasze urządzenie nie wspierało bezprzewodowej komunikacji bluetooth oraz przedłużacz USB właśnie dla tego odbiornika w przypadku, gdyby zasięg 2,4Ghz nie pozwalał na bezproblemową komunikację.

Wygląd i wykonanie.Mysz G502 HERO charakteryzuje się bardzo agresywnym wyglądem. W porównaniu do myszy biurowych wygląda jak Lamborghini na tle grzecznego i dostojnego Audi. Ostre linie czy wybrzuszenia nie pozostawiają nawet na chwile wątpliwości o przeznaczeniu tego produktu. Na spodzie znajduje się klapka skrywająca miejsce na umieszczenie odważników znajdujących się w zestawie. Odważnie duża rolka świetnie pasuje zarówno wizualnie jak i użytkowo. Kabel w bardzo dobrze spasowanym oplocie jest wystarczająco sztywny aby dawać poczucie najwyższej jakości a zarazem wystarczająco miękki aby nie przeszkadzać podczas rozgrywki. Uzupełnieniem całości jest podświetlane logo, którego kolor można dostosować do własnych preferencji.


Klawiatrua G413 to minimalizm pod każdym względem. Totalne przeciwieństwo myszy G502. Tam gdzie gryzoń krzyczy, klawiatura jest stonowana i prosta. Producent tak przejął się minimalizmem, iż "zapomniał" o podkładce dla nadgarstków. Bez zbędnej dyskoteki. Dyskretnie lecz z najwyższej jakości materiałów. Aluminium nie jest żadną namiastką. Bardzo stabilna. Nóżki na plecach pozwalają pochylić klawiaturę dla wygodniejszego korzystania. Dla potrzebujących dodatkowych portów USB, jedno z nich znalazło się na tylnej ściance. Na koniec najbardziej charakterystyczna rzecz i chyba najważniejsza. Przełączniki.

Zestaw MK850 Performance należy do tych lekkich. Zarówno myszka jak i klawiatura stawiają zdecydowanie na ergonomię. Zaoblony i wypukły kształt klawiatury pomaga przy wielogodzinnym pisaniu, a zintegrowana podkładka wyściełana miękkim materiałem dodaje komfortu tak potrzebnego przy długich sesjach. Plastik zastosowany do zbudowania MK850 jest miły w dotyku i budzi pozytywne odczucia. Myszka M720 także została skierowana na ergonomię i elegancję. Na biurku nie będzie przyciągać wzroku, jednak gdy już zostanie zlokalizowana emanuje eleganckimi liniami.

Klikamy i piszemy - czyli użytkowanie.

Mysz G502 HERO to mistrz wygody. Po wielu godzinach spędzanych przy komputerze nie mam żadnych negatywnych odczuć w związku z komfortem. Jedyny minus jaki znalazłem w tym produkcie, to ścięta lewa dolna krawędź na długości kilku milimetrów. Sporadycznie w ferworze intensywnej "wymiany ognia" potrafię przechylić szczurka o kilka stopni odrywając sensor od podłoża i przerywając sterowanie przez ułamek sekundy. Zauważyłem, że w raz z upływem czasu zdarza się to coraz rzadziej. Niemniej według mnie dolny profil mógłby być całkiem płaski. Całkowitym mistrzostwem jest zastosowana rolka. Duże rozmiary i ewidentny, bardzo przyjemny opór przy kręceniu daje dużą frajdę. W przypadku gdy potrzebujemy przeskoczyć wiele stron magiczny guzik wyłączy nam opór rolki dając możliwość rozpędzenia jej efektem czego niemal przeteleportujemy się o wiele pozycji czy właśnie stron. Zastosowany czujnik to mistrz sam w sobie i zdecydowanie duży zapas możliwości, których raczej w praktyce nikt nie skorzysta. Możliwość zmiany rozdzielczości "w locie" to już niemal standard w urządzeniach dla graczy. Tutaj dodatkowo możemy zmieniać profile, dzięki czemu możliwości dostosowania są niemal nieskończone.Klawiatura G413 to inny orzech, dla niektórych nie do zgryzienia. Aby w pełni przekonać się jak działa, należy koniecznie spróbować samemu. Zastosowane przełączniki są tak bardzo charakterystyczne, iż według mnie żadne z dotychczasowych "klawiaturowych pisań" nie zbliża się do pisania na tym urządzeniu. Romer-G to bardzo nietypowe przełączniki o bardzo specyficznym działaniu. Na początku nieco chybotliwe stawiają bardzo charakterystyczny opór, który po przesiadce się z klawiatury membranowej czy innych mechaników potrafi być nieco zbyt duży. Lecz po krótkiej chwili staje się niezauważalny, aby znowu powrócić gdy mieliśmy przerwę w pisaniu. Głośność nie jest w żadnym stopniu nie jest irytująca i potrafi raczej mile zaskoczyć. Podświetlenie ograniczone jest do jednego czerwonego koloru. Ten produkt albo się pokocha albo znienawidzi.
Zestaw MK850 Performance nie zawodzi pod żadnym względem. Wygląda na to, jakby produkt ten ewoluował wiele lat aby funkcjonować w takiej formie jakiej jest. Bezprzewodowa klawiatura może łączyć się zarówno przez bluetooth jak i poprzez 2.4GHz. Klawisze oparte na membranach zna niemal każdy z nas, szczególnie jeśli mieliście okazję korzystać z klawiatur lata temu. Charakterystyczna miękkość oraz konieczność wciśnięcia klawisza do końca to znane właściwości dla tego typu konstrukcji. Oprogramowanie zarówno myszy jak i klawiatury pozwala na bieżąco przełączać się pomiędzy trzema urządzeniami. Do tej pory nie byłem w stanie zweryfikować długości działania na baterii, ponieważ nie używałem ich na tyle długo aby je rozładować. Myszka z zestawu posiada podobną konstrukcję rolki co G502 Hero w nieco bardziej cywilizowanym wydaniu. Rolka jest mniejsza i nieco delikatniejsza. Jeśli chodzi o ergonomię to pozostaje ona na najwyższym poziomie. Świetnie rozmieszczone przyciski sparowane z dobrym oprogramowaniem dają wysoki komfort pracy. Zaskakującym dla mnie rozwiązaniem jest ukryty pod kciukiem przycisk z możliwością obsługi gestów. Brak możliwości zmiany rozdzielczości co raczej nikogo nie powinno zaskoczyć.

Dla gracza czy nie dla gracza - oto jest pytanie.

Moja konkluzja po używaniu zarówno zamiennie jak i naprzemiennie tych czterech produktów jest następująca. Najłatwiej wybrać mysz. O ile same parametry techniczne nie są już AŻ tak ważne jak kiedyś. Ciągłe zwiększanie rozdzielczości nie ma już wpływu na komfort użytkowania, czy to w pracy czy podczas grania. Tak, możemy spokojnie grać myszką biurową w gry lecz po tym jak posmakujemy możliwości takich jak zmiana czułości sterowania na żywo podczas gry, czy możliwości dostosowania wagi urządzenia raczej nie będziemy chcieli wrócić do "zwykłego" gryzonia. Nawet jeśli nasz wskaźnik ma znajdować się w biurze, do którego będziemy zapraszać klientów, jest dużo propozycji, których nie musimy się wstydzić. G502 Hero raczej nikogo nie odstraszy, a dla poszukujących czegoś spokojniejszego pojawiła się odświeżona seria MX518.

Klawiatura mechaniczna vs klawiatura membranowa.

W przypadku klawiatury różnice są tak duże, że jedynym wyjściem jest sprawdzenie działania klawiszy "na własnej skórze". W przypadku klawiatur membranowych korzystamy z przycisków niemal w całkowitej ciszy. Ich wciskanie wymaga często stosunkowo dużego nakładu siły oraz aby uzyskać wynik w postaci aktywacji działania należy docisnąć ten klawisz do samego końca. Charakterystyka klawiatur mechanicznych jest zgoła inna. W zależności od tego jaki przełącznik został zastosowany będą głośniejsze lub dużo głośniejsze w porównaniu z membranowymi. Często spotykamy się z krótkim skokiem klawisza, który nie tylko nie wymaga dużego nakładu siły ale potrafi aktywować się na początku swojej "drogi w dół". Ważnym czynnikiem jest aby sprawdzić czy i w jakim stopniu produkt rejestruje szybkie sekwencje klawiszy i czy nie "blokuje" komend jeśli zostały wciśnięte niemal w tym samym momencie. MK 850 jestem w stanie polecić każdemu, kto poszukuje klawiatury membranowej. W przypadku G413 sprawa wygląda zgoła inaczej. Zanim zdecydujecie się na nią poklikajcie w jakimś elektromarkecie lub sklepie co najmniej przez pięć minut. Pokochacie albo znienawidzicie, lecz spędźcie z nią więcej czasu niż 10 sekund bo może was zaskoczyć. Podsumowując według mnie rodzaj klawiatury nie ma znaczącego wpływu na wyniki osiągane w rozgrywce. W moim odczuciu zdecydowanie bardziej wskazywałbym na komfort i własne preferencje. Za moich czasów... to myszki miały kulki zamiast czujników
Dla myszy LOGITECH G502 HERO
Dla zestawu MK 850 Performance
__________________
Jam Nius.
Odpowiedź z Cytatem
Jam Nius jest offline
reklama


Meldunek: Feb 2005
Skąd: hdtv.com.pl

 
reklama


Meldunek: Feb 2005
Skąd: hdtv.com.pl

 

Odpowiedz

Tagi
analiza, g413, g502, klawiatura mechaniczna, logitech, mk 850, opinia, recenzja, test

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are WłączonyCzasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:13. Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin VBulletin Skin by ForumMonkeys.
Nowy na forum?

 • Regulamin
 • Zapomniałeś hasła?
 • Zarejestruj się.
 • Jak szukać treści.
 • Polityka prywatności
 • Reklama

 • Ciekawe artykuły

 • Logitech dla graczy?
 • Czy Hz ma znaczenie?
 • Nie strać danych.
 • Robot co skosi trawnik
 • Zestawy użytkowników
 • Graj w 4K!

 • Ciekawe testy

 • Oled vs Oled
 • LG OLED55GX3 test
 • Philips OLED865 test
 • TCL 55C815 test
 • TCL 65X10 mini led test

 • Nasi Partnerzy

 • Fotograf Europa
 • Filmowanie VR3D 360
 • Art prints
 • Coś na ścianę?
 • Sklep AV od 1989r
 • Projekty salek kinowych

 • Kontakt - hdtv.com.pl - Archiwum - Dyrektywa prywatności - Na górę