panasonic hdc-sd60

matt37137

New member
Witam jestem nowy jeśli chodzi o kamery HD. Mam parę pytań odnośnie kamerki z tytułu.

format AVCHD: Podłączając kamerkę przez USB (na kamerze mam jeszcze złącza HDMI i AV Multi, nie ma firewire) komputer rozpoznaje kamerę jako dysk przenośny. Tak samo Premiere Pro. Nie da się jakoś automatycznie przegrać danych, tylko trzeba wejść w katalog private.../stream i stamtąd wyciągnąć pliki ręcznie.
Powstają jednak dwa problemy. Gdybym później chciał nagrać te pliki na pendrive ( a powiedzmy że chce odtworzyć tylko 2 ujęcia) na telewizorze (Viera) to tv nie rozpoznaje, bo nie ma tych wszystkich folderów AVCHD.
Jak najprościej włączyć dane pliki na tv? Czy za każdym razem trzeba używać tego programu do tworzenia struktur AVCHD. Np. Nagrywanie filmu trwało na laptopie 4h... katorga.

Jak przechowywać pliki na dysku? Razem z całą strukturą folderów, czy tylko same pliki video?

Czy jeżeli wyciągnę surowe pliki na kompa, do edycji (bez tych wszystkich folderów, bo potrzebuje np. tylko 5 pliki a nie 40), nie tracę jakiś informacji?

Oraz jeszcze jedna sprawa. Zauważyłem, w premiere że w ujęciach z kamery że "Average Data Rate: 1,9 MB / second" Oczywiście mówię tu o surowym pliku. Czy jest to to samo co Bitrate? Bo jeśli tak, to Maksymalny bitrate dla tej kamery to 17Mb/s. Dlaczego tu jest tak mało? Na kamerze mam ustawioną najwyższą opcję zapisu, więcej możliwości nie widzę do ustawienia. Nie ma ona zbyt wiele ustawień...
Przykładowy klip o długości 11sekund waży 23MB
 

ted123

New member
Nagrania z kamery ściągaj tylko programem dołaczonym do kamery HD Writer
Ściaga wszystkie pliki. Jeżeli używasz sprzętu panasonika do odtwarzania filmu to musisz miec tez te dodatkowe pliki. Jeżeli przerabiasz je dalej innymi programami to w zasadzie nie są potrzebne
 

matt37137

New member
dzięki za odpowiedź. Choć z tego co już wyczytałem na forum, nikt nie poleca tego HD writera.

Ktoś zna odpowiedzi na resztę pytań?
 

ted123

New member
Nie musisz obrabiac filmów tym programem ale powinieneś siągąć pliki nim z kamery lub kary SD. Mozna bardzo szybko łaczyc poszczególne sceny lub przycinać nagrania. Komputer nie musi być za mocny do tych celów. Nie można nim dograć ścieżki dzwiękowej. Jest w edycji bezstratny. Końcowy efekt pod względem jakości jest identyczny jak oryginał.
 

ted123

New member
dzięki za odpowiedź. Choć z tego co już wyczytałem na forum, nikt nie poleca tego HD writera.

Ktoś zna odpowiedzi na resztę pytań?

Najlepiej to jakbyś kupił sobie Adobe After efekt (to żart)
Ten program (HD Writer) ma jedną zalete - nie da się w nim nawstawić tandetnych przejść miedzy scenami czy innych bajerów. Jak nie masz doświadczenia z filmami to radziłbym od niego zacząć. Tak powinny być kręcone sceny aby jak najmniej poprawiac w domu . A montaż polegał na połaczeniu wybranych scen i wstawieniu kilku napisów
 
Do góry