sd800 czy dopłata do sd900

muszyna2

New member
Witam już na 98% jestem zdecydowany na panasonica. Kamerka czysto do wykorzystania amatorskiego z potężnym naciskiem na jakość nagranego materiału. I tu miał bym jeszcze takie pytanko czy warto kupić droższy model? Kwota obydwóch modeli jest dla mnie i tak sporym wydatkiem. Co myślicie?
 

ted123

New member
Jak nie duża dopłata to kupuj lepszy, bo będziesz żałował. A drugiego chyba nie kupisz bez jakiś czas jak piszesz.Ja tak naciołem się z aparatem fotograficznym bez zdjęć w formacie tiff i kupiłem 100 zł tańszy a teraz potrzebne mi są zdjęcia w tym formacie
 

muszyna2

New member
No właśnie troszku mi szkoda chyba bardziej wizjera ale z drugiej strony różnica 500zł to zapasowa bateria spora karta i inne gadżety kurcze ciężki wybór
 

ted123

New member
Mnie akurat nie przeszkadza brak wizjera. Często filmując coś muszę podnieść kamerę do góry lub wyciągnąć rękę bo inni zasłaniają. Może to kwestia przyzwyczajenia (kiedyś miałem kamerę z wizjerem)Obraz na wyświetlaczu jest dość jasny , że kręcąc w słońcu widać dobrze na monitorze
Problem jest, gdy kamera ma ręczne ustawianie ostrości bo ekran jest za mały aby precyzyjnie ustawić
Ale ta chyba ma tylko automatyczną ostrość(?)
 

Marek.x

Member
w sd900 można ostrość regulować ręcznie (pierścień przy obiektywie)
jak ktoś lubi pobawić się ustawieniami to warto dopłacić,wizjer też się przydaje w słońcu lub jak ktoś ma problemy ze wzrokiem można ustawić ostrość wizjera pod siebie,fakt że jest małej rozdzielczości ale bez problemu widać czy obraz jest ostry.Poza tym jest wejście na mikrofon i słuchawki.
Ma też dokręcaną stopkę pod akcesoria np.lampę.
 

perc

New member
Pierścień a dźwignia

-Czy obracając pierścieniem można uzyskać błyskawiczny lub bardzo powoolny zoom? Szybszy i wolniejszy od uzyskiwanego przy pomocy małej dźwigni (na górze obudowy)? Czy szybkość obrotów pierścieniem dokładnie przekłada się na oddalanie i przybliżanie?

-Jak sprawuje się kamera 900 lub 800 w pomieszczeniu oświetlonym światłem sztucznym, niezbyt intensywnym?
 
Ostatnia edycja:

muszyna2

New member
Raz się żyje dzięki Panowie za rady. Zaszalałem i kupiłem sd900. Guzik z tych pieniędzy i tak jest a i raz się żyje. Mam nadzieje że będę zadowolony pierwsze wrażenia są jak najbardziej ok. W domu kręci bardzo ładnie, pobawię się jeszcze na zewnątrz i coś jeszcze skrobnę :) Pozdrawiam
 

m13czu

New member
Z porównania tych dwóch Panasiów wychodzi że wszystko jest takie same tj takie jak z SD900, oprócz:
A) braku złącza do mikrofonu czy słuchawek. To minus, bo niestety kamery zbierają wiatr, tak jak każda. Nad morzem jak wieje to kiepsko może być z z głosemi warto kupic jakiś mikrofon z futerkiem na "wiatry", ale uwaga nie teściowej hahha

B) brak EVF czyli electronic view finder czyli elektroniczny wizjer. to da sie przeboleć , jak dla mnie

C) brak pierścienia do ostrzenia. Kamera SD800 ma jak najbardiej tryb manualny (manual) dla ostrości (focus). Niestety troche klikania. Trzeba wejsc w opcje menu, a potem klik Focus i dalej klikac ikonke plus czy minus na ekranie. Polecam instrukcje SD800 po polski na panasonic.pl chyba strona 74, a w SD900 strona 78. Czy to duzy minus? chyba najwiekszy z tych tutaj wymieniowych. Trzeba sobie zadac pytanie jak czesto będziemy z tego korzystać i jak często myli się auto focus. Nie mam pojęcia jak często się myli i kiedy skorzystać z manuala...Czy manual jest wymuszony w jakimś trybie SD800 np plaży czy czegoś a może jakości?

C) stopka czyli np dodanie lampy w przyszłości do SD800 nie jest możliwe - dla mnie mały minus bo nie korzystam

D) 3,5 cala LCD ekranik w SD900 a 3 cale w SD800. Dosyć spora różnica w ilości pikseli o dziwo (SD900 ma ich chyba 450tys a SD800 260 tys - z łowy)
Podsumowując,największy chyba minus to brak pierścienia do manualnego (ręcznego) ostrzenia w razie wyłączenia auto focus. Drugi duzy minus to brak wejsc na mikrofon (wiatry tesciowej!!!) czy słuchawki. Wizjer, LCD czy stopkę można olać.Jak dla mnie.
Różnica w cenie około 650pln pomiędzy wersjami SD (2650 a 3299)
 

m13czu

New member
Osobiście dla mnie największym minusem po pierścieniu jest brak wejścia na mikrofon. O ile ręczne ostrzenie jest w menu (A więc do zrobienia, jakoś bo jakoś) o tyle brak wejścia na mikrofon nie wiem jak obejść. PRzyznam szczerze iż myślałem o tym by tylko po to kupić tani mikrofon by nie łapać wiatrów, typowych nad morzem czy na nieosłoniętych pagórkach czy górach.

Czy jest jakiś sposób by się zabezpieczyć przez wiatrem BEZ dodatkowego mikrofonu? jakieś nakładki, futerka? Z chęcią bym to kupił. Wolę aby spadła siła głosu (w sensie głośność) niż abym nic nie słyszał z powodu wiatru w wietrzne dni.

Nie miałem porządnych sampli z wiatrem wiec nie wiem w 100% jak radzi sobie rodzina Panasonic TM/DS/HS 600/700/800/900. Może problemu aż tak nie ma?

SD800 ma mikrofon jest 2-stereo wbudowany, w SD900 jest 5.1 CH. Chociaż chyba to ściema bo przeciez w studio to nagrywanie jest na kilka mikrofonów a nie jeden....
 

m13czu

New member
Musze dodac ważną rzecz

LCD nie tylko jest mniejszy ale i gorszy

oto roznica

SD900 8.8cm (3.5") panoramiczny ekran LCD ( 460,800 punktów)
SD 800 7.6cm (3.0") panoramiczny ekran LCD ( 230,400 pikseli)

zatem lcd mniejszy o pol cala (1,2 cm) ale dwa razy mniej pikseli zatem o wiele gorsza musi byc jakosc. ma ktoś porównanie LCD 800 i LCD dla 900? fajnie było by zobaczyc....
 

muszyna2

New member
Po kilku dniowej zabawie powiem że warto było zainwestować w ten model. A jednym z powodów dla niektórych pewnie błahego to wizjer w słoneczny dzień naprawdę się przydaje, oczywiście to nie jedyny powód. Jedna rzecz mnie zdenerwowała wydaję kupę szmalu na kamerę a w zestawie brak paska na ramię. Niby głupota ale jest to dla mnie też kwestia bezpieczeństwa no i wygody :). Kamerę kupiłem dla czysto amatorskich nagrań więc pewnie ani stopka ani przynajmniej na razie inne gadżety nie będą mi potrzebne. Może kiedyś zainwestuję w mikrofon. Co do pamięci akurat miałem wolną mikro sdhc 4 klasy san disk z adapterem więc na niej robię pierwsze próby i powiem karta świetnie się spisuje. Nie ma sensu wydawać kasy na jakieś drogie karty. Co do próbek filmu chętnie gdzieś wyśle(proszę o podpowiedź gdzie najlepiej będzie udostępnić takie pliki). Na forum powstało wiele wątków dotyczących serii 800 i 900 może warto by moderator stworzył jeden wątek dotyczący tych kamer bo zaczyna to być dość rozdrobnione i pewnie dość niewygodne dla zainteresowanych. W najbliższy weekend postaram się coś więcej po filmować i napisać bardziej konkretne informacje i spostrzeżenia. Pozdrawiam
 

m13czu

New member
A ja nie wiem czy nie kupię SD800 a różnicę (SD900....) sprowadzę Raynoxa 46mm....

Co do LCD,bo się już bałem że jest o wiele gorszy od SD900 (dwa razy mniej pikseli) a to ten sam LCD jest w TM700 oraz Sd90 tj

7.6cm (3.0") panoramiczny ekran LCD ( 230,400 pikseli)
Co ciekawe SD80 ma też tyle pikseli ale mniej cali wg panasonic.pl

@Slimak
Faktycznie, słuchawek nie przeskoczysz :(
 

slimak

New member
Bez reklam
Pozostaje tylko obserwacja „paska” wysterowania mikrofonów. W miarę cichych warunkach będzie łatwo wychwycić czy dB skaczą od wiatru czy krzyku dziecka (o ile dziecko nie będzie krzyczeć non stop).

P.S. Kup SD900 lepiej mieć za dużo możliwości niż potem kombinować.

P.S. 2 Z Raynox poczekaj, 35mm w domu powinno wystarczyć.
 
Ostatnia edycja:

PawełG

New member
Parę uzupełnień do wypowiedzi poprzedników:

  • wyjście na słuchawki przydaje się np. przy włączonej funkcji "ZOOM MIC" mikrofonu. Słychać wtedy co rzeczywiście się nagrywa.
  • pierścień ma jeszcze jedną przydatną funkcję - można go użyć do "artystycznej" zmiany planu (w trybie ręcznego ostrzenia). Np. mamy na pierwszym planie osobę lub pomnik, a w tle zabytkową budowlę lub góry. Zaczynamy ujęcie od ostrości na osobie i płynnie, niezbyt szybko, pierścieniem zmieniamy ostrość na drugi/trzeci plan, bez zmiany kierunku kamery. "Niebieskie mrówki" świetnie się tu sprawdzają. W poobrzynanej SD800 można od wielkiej biedy uzyskać to w trybie "iA" wskazując na wyświetlaczu obiekt, na który kamera ma ostrzyć, ale przejście będzie szybkie, a nie "artystyczne".
  • wizjer też ma dodatkową zaletę. Oprócz tego że nie ma problemu z filmowaniem przy silnym słońcu to przystawiając go do oka kamera ma dodatkowe podparcie zwiększające stabilność. Przy najdłuższych ogniskowych to na prawdę robi świetną robotę - zawsze z niego korzystam, nawet gdy słońce nie przeszkadza. Oczywiście nie należy za mocno dociskać kamery do czoła, bo ręce zaczynają drżeć i oko można wydłubać :lol:,
  • stopka przydaje się nie tylko do mikrofonu. Wcześniejszym zakupem może okazać się lampa doświetlająca LED lub halogen.
  • mniejsza rozdzielczość wyświetlacza nie jest w praktyce wielkim problemem, a na pewno zużywa mniej energii.
  • @muszyna2 - oczywiście karta SDHC class 4 (markowa, rzeczywiście klasy 4) powinna wystarczyć nawet w trybie 1080/50p: 28Mb/s = 3.5 MB/s więc jest nawet zapas. Ale kupując nową kartę lepiej kupić szybszą. Polskie GoodRAMy kalsy 10 są duuużo tańsze niż np. Sandisk Extreme, a naprawdę dobrej jakości. Szybka karta przyda się np w lustrzance czy jako nośnik danych.
  • z futerkiem na mikrofonie (@slimak, zabiłeś misia-pluszaka :lol:?) warto zwrócić uwagę, by było "luźne", a nie na jakimś np. szczelnym, płóciennym podkładzie, bo wtedy wytłumi wszystkie dźwięki i kamera będzie zwiększała wzmocnienie ogólne, a więc i szum wiatru. Cały wic polega na tym by wiatr nie trafiał bezpośrednio na sztywne krawędzie jak np obudowa mikrofonu. Futerko daje płynne przejście między powietrzem a obudową. Wiatr gwiżdże nie sam z siebie ale trafiając na przeszkody (zawirowania) jak mikrofon, gałęzie, rogi budynków czy uszy. Z paskiem na szyję - racja, też mi go brakuje.
  • gdy chodzi o serię 900 to warto wziąć pod uwagę TM jeśli ktoś spodziewa się kręcenia długich ujęć, jak np chrzciny, śluby, pogrzeby, piep...enie Tuska :twisted: itp. TM może po zapełnieniu SD przełączyć się na pamięć wewnętrzną bez przerywania ujęcia. W zastosowaniach turystycznych nie ma to znaczenia - ja robiłem ujęcia kilkunasto-, kilkudziesięciosekundowe.
  • wg mnie zakup 800-ki nie ma sensu, jest za mocno poobcinana z przydatnych funkcji. To samo było z serią 700/600, z resztą 600 niezbyt długo była w ofercie, widać popyt nie był duży. W końcu to zakup na parę lat więc każdemu (prawie) w końcu braknie większych możliwości wyższego modelu.
  • sensowny pomysł z wydzieleniem działu o serii 600/700/800/900, tak na prawdę 700 od 900 różni się raczej kosmetycznie, pomijając zabawkową przystawkę 3D.
Z mojej strony mam pytanie (do praktyków nie do gawędziarzy :)) - jakiej mocy lampę kupić do doświetlenia we wnętrzach - duży salon, wnętrza zabytków, ślub w starszym (ciemnawym) kościele itp. Chodzi o rozsądny kompromis między skutecznością, a czasem pracy i rozmiarem akumulatorów. I druga sprawa - LED czy halogen, wady/zalety obu rozwiązań? Może konkretne (w miarę tanie) rekomendacje? Użycie raczej okazyjne, a nie częste.
 
Ostatnia edycja:

zaxxxon

New member
Kupiłem SD900 - jestem bardzo zadowolony... ale jest jedna wątpliwość: czy na pewno mam sprawny wizjer EVF ? Mam wadę wzroku, noszę okulary (+3) i niestety, muszę patrzeć przez wizjer (jesli mozna to nazwac patrzeniem przez) z odleglosci 0,5 cm... wtedy widzę, że obraz jest ostry, ale oczywiscie nie jest to praktyczne. Gdy patrze normalnie, obraz w wizjerze jest strasznie rozmazany. Probowalem ustawienia EFV, ale oprocz regulacji jasnosci, nie widze tam zadnej kalibracji :(
 
Do góry