Panasonic HDC 700 i Sony Vegas

ecoCargo

New member
Witam,

Nadszedł czas zmienić program do obróbki filmów. Posiadam Pinnacle Studio (oryginalną wersję 11 Platinium). Ta wersja programu umożliwia obróbkę materiału do rozdzielczości HD 1080i. Próba wczytania pliku z kamery Panasonic HDC 700 skończyła się niepowodzeniem. Przyglądałem się ofercie programów do obróbki video. W sklepach jest kilka wersji Sony Vegas 8,9,10 i 10 Platinium. Pakiety Sony Vegas zawierają w sobie DVD Architect, czasami BlueFX, dodatkowe podkłady dźwiękowe, dodatkowe tła itp.
O ile logiczne jest, że wyższy numer oznacza "czegoś więcej i lepiej" to nie do końca wiem, jak zachowują się pliki w rozdzielczości 1920x1080p w Sony Vegas. Możecie podzielić się doświadczeniami?
:blagam:
 

ecoCargo

New member
Przeglądałem kilka stron o Vegasie i wersja 10 powinna być zgodna AVCHD, formacie stworzonym przez Panasonic-a i Sony. Niestety format ten obejmuje rozdzielczość 1920x1080, ale w 24p, 25p lub 30p. Zastanawia mnie, skoro Panasonic HDC xx700 zapisuje w 1920x1080 50p, to czy program Vegas będzie zamieniał materiał z 50p na 25p ? Jakie są wasze doświadczenia z materiałem w 50p ?
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
poczytaj specyfikacje Blu-Ray i bedziesz znal odpowiedz, zamiescilem tutaj w dziale TM700 ja.
Sony mozesz sciagnac ze strony producenta i sie sam przkonac to plik okolo 100MB nie ma co czekac,moge w domu sprawdzic jak bede.
BLu-Ray nie pozwala na 1920x1080 50p
 

ecoCargo

New member
poczytaj specyfikacje Blu-Ray i bedziesz znal odpowiedz, zamiescilem tutaj w dziale TM700 ja.
Sony mozesz sciagnac ze strony producenta i sie sam przkonac to plik okolo 100MB nie ma co czekac,moge w domu sprawdzic jak bede.
BLu-Ray nie pozwala na 1920x1080 50p

Docelowo nie będę korzystał z urządzeń z Blu-Ray. Lepiej kupić twardy dysk 2TB i na nim przechowywać materiały HD 50p. Dla znajomych będzie wersja "i" materiału, chyba, że też mają przenośny dysk. Mam takie szczęście, że mało korzystałem z dysków CD/DVD/BR, wolę materiał posiadać na dysku twardym. W dużym stopniu odpada problem z odtwarzaniem na zwykłym domowym odtwarzaczu, czyli problem z kodekami w przyszłości.
 

PawełG

New member
Dobry wieczór (uparcie).
Docelowo nie będę korzystał z urządzeń z Blu-Ray. Lepiej kupić twardy dysk 2TB i na nim przechowywać materiały HD 50p. Dla znajomych będzie wersja "i" materiału, chyba, że też mają przenośny dysk. Mam takie szczęście, że mało korzystałem z dysków CD/DVD/BR, wolę materiał posiadać na dysku twardym. W dużym stopniu odpada problem z odtwarzaniem na zwykłym domowym odtwarzaczu, czyli problem z kodekami w przyszłości.
Optymista z Ciebie.
- 1080/50p jest poza specyfikacją AVCHD - ta kończy się na 50/60i. 50p odtworzysz to tylko z takiego sprzętu, który jest "świadomy" tego formatu. Byłem mocno zaskoczony, że nie odtwarza tego nawet kupiona miesiąc temu plazma Panasonica (!) z dość zaawansowanej serii G20, z aktualnym firmware (w menu pokazuje i odtwarza tylko ujęcia 50i). Oczywiście odtworzysz z kamery i z komputera (w miarę nowego żeby się wyrobił z dekodowaniem).
- na wątku o serii xx700 (pod koniec) ktoś pisał, że nie zauważa różnicy między 50i a 50p. Mówił mi to też gość zajmujący się zarobkowo filmowaniem. Jest to prawdopodobne w większości sytuacji - telewizory HD mają algorytmy usuwające przeplot.
- ja też kręcę na 50p, ale raczej traktuję to jako archiwum. Może kiedyś wejdzie to do standardu.
Co do Vegasa - 10.0a odczytuje mi 50p ale lista szablonów projektów (do kompresji) kończy się na 1080/50i - więc standard. Trochę to dziwne bo w "readme.html" na stronie Sony
Sony Creative Software Inc. - Vegas Pro Release Notes
jest jak byk:
"Enabled 1080-50p/60p for Sony AVC".
Zrobiłem kawałek filmu (na 50i) ale nie wiem czy się prawidłowo odtwarza, bo ma moim rzęchu (Pentium 4 3GHz) idzie kilka-kilkanaście klatek na sek :). Na razie więcej nie eksperymentuję, szkoda czasu - 10 sek materiału kompresuje się ponad 5 minut, bez żadnych efektów, przejść, filtrów itp :evil:. Styczeń-luty czeka mnie zakup nowego liczydła :?.
Być może w Vegasie trzeba cosik poustawiać żeby dostać na wyjściu 50p. Tylko pytanie "po co"? Przynajmniej na dzisiaj.
 

PawełG

New member
Ściągnąłem Sony Vegas 10.. Zainstalowałem i po wczytaniu materiału w 50p wiesza się. Byłem u kolegi maniaka HD, ma wszystkie aktualne kodeki i tak samo. Zapytam na forum Sony Vegas.
Mam Vegasa 10.0a (aktualna wersja). Wrzuciłem mu dwa króciutkie ujęcia - jedno 50p, drugie 50i, połączyłem z efektem przejścia "Spin" - w sumie "dzieło" miało 10 sekund, w tym 1.3 sek przejścia.
Wyplułem to w dwóch formatach:
DVD (720x576) wide screen - czas kompresji 2'32", plik 9.6MB
HD 1080/50i - 6'3", 17.5MB.
Czasy powalają na kolana :razz: ale to Pentium 4 3GHz - czeka mnie wydatek gdy Intel wypuści SandyBridge :?. Karta grafiki ATI więc CUDA nie wspomogły CPU bo nie mam CUDów. Ale technicznie nie było żadnych problemów.
Problemów szukasz nie tak gdzie trzeba - kodeki systemowe nie mają nic do rzeczy (chyba, że się mylę) - Vegas ma swoje w katalogu:
..\FileIO Plug-Ins\*
Sprawdź, czy masz wersję 10.0 czy 10.0a - w najnowszej coś pogmerali w temacie 50/60p.
Jeśli nie pomoże to spróbuj przeinstalować. A może crack jest do kitu :hihi:
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Ściągnąłem Sony Vegas 10.. Zainstalowałem i po wczytaniu materiału w 50p wiesza się. Byłem u kolegi maniaka HD, ma wszystkie aktualne kodeki i tak samo. Zapytam na forum Sony Vegas.

co ma do tego kolega HD maniak, chyba tylko problemy

program sie nie wisza dobrze dziala, a ze macie nawalone w systeiem tak bywa, program zrob test na czystym (w miare) windowsie
 

PawełG

New member
program sie nie wisza dobrze dziala, a ze macie nawalone w systeiem tak bywa, program zrob test na czystym (w miare) windowsie
Ja mam "nawalone" w systemie (od 2-3 lat aż się prosi o przeinstalowanie), a nic mi się nie wiesza (ani nie "wisza"). Może trzeba wiedzieć jak "nawalić" by system nie nawalił :razz:? I jak odwalić gdy nawala. Nie tu leży problem z Vegasem kolegi. Z resztą Vegas nigdy nie sprawiał mi kłopotów - przyzwoity kawałek oprogramowania. Jak napisałem - zacząłbym od przeinstalowania Vegasa (najnowszego 10.0a). Potem (albo i wcześniej) - aktualizacja sterowników sprzętu, sprawdzenie spójności plików na dysku, defragmentacja, sprawdzić "Mój komputer/Właściwości/zakładka Sprzęt/guzik Menedżer urządzeń" czy nie ma problemów (żółte wykrzykniki) - jeśli są to naprawić. Można też wyczyścić rejestr systemowy - jeden z najgłupszych wymysłów Microsoftu. Jest do tego sporo, również darmowych, programów. To ile masz "nawalone" innego oprogramowania, nie ma zwykle większego znaczenia - programy nie uruchamiają się wszystkie na raz.

Na marginesie:
Przez szacunek dla języka polskiego i dla czytających oraz dla własnej satysfakcji piszę ortograficznie, bez literówek i z użyciem (właściwym) znaków interpunkcyjnych. Przynajmniej staram się. Szczerze polecam - nie boli.
A ctzyjaącyhc kwrew nei zalwea!
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Sony testowalem na roznym sprzecie i nie bylo problemu, wina uzytkownika, wystarczy wirtual XP i mozna sprawdzic, nie trzeba od razu wine zwalac na program, no ale na tym koniec bo to nie temat, testuj i napisz wrazenia, ja tylko uzywam 50i wiec sie nie wypowiadam o 50p.
 

ecoCargo

New member
Sony testowalem na roznym sprzecie i nie bylo problemu, wina uzytkownika, wystarczy wirtual XP i mozna sprawdzic, nie trzeba od razu wine zwalac na program, no ale na tym koniec bo to nie temat, testuj i napisz wrazenia, ja tylko uzywam 50i wiec sie nie wypowiadam o 50p.

Wyprzedziłem Cię, założyłem nowego użytkownika w Windowsie. Ten "użytkownik" ma tylko w sobie Sony Vegas 10 demo, kodeki, Classic Playera i HD Writer Panasonica. Dlaczego "maniakalnie" upieram się przy HD 50p? Dlatego, że stworzono taką kamerę. Jakbym chciał korzystać z 50i, to kupiłbym sobie niższy model kamery. Dlatego uparcie będę dążył do 50p, nie dlatego, że mam kaprys, ja chcę z tego korzystać. Wczoraj rozmawiałem z kolegą mającego odtwarzacz Blu Ray, cieszy go HD 50i, ale twierdzi, że mając do dyspozycji urządzenia i materiały w HD 50p róznica jest podczas szybkiego ruchu obiektu i ruchu kamery np podczas "gonienie" kamerą tego obiektu. W 50i widoczne są tzw żaluzje na obiekcie poruszającym się z dużą prędkością. W materiale 50p tego nie ma.
Mi też te "żaluzje przeszkadzają".
 

ecoCargo

New member
Ja mam "nawalone" w systemie (od 2-3 lat aż się prosi o przeinstalowanie), a nic mi się nie wiesza (ani nie "wisza"). Może trzeba wiedzieć jak "nawalić" by system nie nawalił :razz:? I jak odwalić gdy nawala. Nie tu leży problem z Vegasem kolegi. Z resztą Vegas nigdy nie sprawiał mi kłopotów - przyzwoity kawałek oprogramowania. Jak napisałem - zacząłbym od przeinstalowania Vegasa (najnowszego 10.0a). Potem (albo i wcześniej) - aktualizacja sterowników sprzętu, sprawdzenie spójności plików na dysku, defragmentacja, sprawdzić "Mój komputer/Właściwości/zakładka Sprzęt/guzik Menedżer urządzeń" czy nie ma problemów (żółte wykrzykniki) - jeśli są to naprawić. Można też wyczyścić rejestr systemowy - jeden z najgłupszych wymysłów Microsoftu. Jest do tego sporo, również darmowych, programów. To ile masz "nawalone" innego oprogramowania, nie ma zwykle większego znaczenia - programy nie uruchamiają się wszystkie na raz.
!

Windows na dysku jest od roku. Regularnie, co roku odświeżany-reinstalowany. Poza tym czyszczenie rejestru i sprawdzanie spójności to taki nawyk, że robię to automatycznie. Podczas regularnej kontroli sprawdzany jest stan urządzeń i sterowników. Nie ma problemu, wszystkie urządzenia działają wzorowo. Mogę mieć podejrzenie o "kodek", jeśli z takiego korzysta Sony Vegas 10(a).
 

PawełG

New member
Mogę mieć podejrzenie o "kodek", jeśli z takiego korzysta Sony Vegas 10(a).
Zrób punkt przywracania systemu, odinstaluj WSZYSTKIE kodeki i zobaczysz czy Vegas z nich korzysta. Wg. mnie nie - ma własne, ale chętnie się dowiem. Trochę szaleńczy pomysł :shock:, ale nic innego nie przychodzi mi na razie do głowy. Jak napisałem wcześniej - nie mam tego problemu, wczytuje mi 50p.
 

ecoCargo

New member
Zrób punkt przywracania systemu, odinstaluj WSZYSTKIE kodeki i zobaczysz czy Vegas z nich korzysta. Wg. mnie nie - ma własne, ale chętnie się dowiem. Trochę szaleńczy pomysł :shock:, ale nic innego nie przychodzi mi na razie do głowy. Jak napisałem wcześniej - nie mam tego problemu, wczytuje mi 50p.

Ściągnąłem materiał z karty SDHC. Plik ma rozszerzenie .mts. Po zaciągnięciu pliku przez program HD Writter z karty na dysk komputera wczytałem plik do Vegasa. Oczywiście projekt wrzuciłem w HD double PAL czyli 50p. Wszystko działa. Teraz mogę ten program kupić. Mam wersję demo, myślałem, że ma jakieś ograniczenia.
 

PawełG

New member
Ja wczytywałem do Vegasa bezpośrednio z karty, bez pośrednictwa HDWritera - nie było problemu. Różnica w rozszerzeniach wynika z tego że dla kamer AVCHD (kart flash) przyjęto DOSowy format nazw plików 8.3 a dla Blu-raya długie nazwy z rozszerzeniem m2ts.
Ustawienia projektu nie mają znaczenia przy wczytywaniu materiału źródłowego. Decydują tylko o tym co dostaniesz na wyjściu.
Vegas próbny nie ma ograniczeń co do możliwości. Tylko Adobe Premiere ma takie "drobne" ograniczenie - nie obsługuje AVCHD :-(
 

Galczych

New member
Vegas 9 bez problemu obsluguje 50p, a odtwarzacze stacjonarne BD np panasonica odtwarzaja plyty bluray z takim materiałem, tak wiec jezeli koledze zalezy na 50p to prosze go nie wprowadzac w błąd. Problemem natomiast jest to iz w vegasie 9 renderując film w 50p możemu ustawic max bitrate 20mBit/s. Czyli mamy stratę jakosci. I tu trzeba by porownac jakosc troszke wykastrowanego 50p z 50i.
Podaje link do filmu w ktorym jest instrukcja jak wyeksportowac 50p oraz jak nagrac aby moc to odtwarzac na blu-ray-u panasonica.
YouTube - Rendering 1080p60 AVCHD from Sony Vegas for Blu-ray Disc player

Wiadomo ze jak ktos oglada 32 cale z 3 czy 4m to roznicy pomiedzy 50p i 50i nie bedzie ale mając np 63cale czy np puszczając film na projektorze roznica jest i to spora. I wlasnie dlatego jako wielbiciel sony kupilem panasonica.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
jestes pewny czy strzelasz!
czytales specyfikacje blu-ray!
moze masz 720p 50p
1920x1080 max 50i max 30p

sprawdz jeszcze raz i nie pisz glupot, a jesli ja sie mysle udowodnij
 

Galczych

New member
"sprawdz jeszcze raz i nie pisz glupot, a jesli ja sie mysle udowodnij"

Wystarczy zrobić tak jak na powyzszym filmie, i odtwarzacz panasonica to bez problemu odtworzy.
Panasonic wprowadzil 50p w kamerach tak wiec i w odtwarzaczu wprowadzil mozliwosc odtwarzania BD 50p. Nic w tym nadzwyczajnego.
Ja wiem ze to wychodzi poza specyfikacje blu-ray, dlatego tez odtwarzacz musi byc panasonic.
Zrób sobie plytke tak jak na powyzszym filmie i idz do sklepu sam sie przekonasz.
Oprócz vegasa programy z filmu są darmowe, plikow zrodlowych z panasa w 50p lezy na sieci sporo.
 

fransua

New member
To, że dzisiaj BR nie czyta 50p w FHD nie znaczy, że jutro tak nie będzie. Na dzień dzisiejszy 50p w FHD jest świetną sprawą nawet jak będziemy musieli to przerobić na 50i by BR to przyjął.
 
Do góry