Jaką kamere wybrać:

mgondek

New member
Co do ceny to raczej w dolnych granicach do ok 1600 wiem że nie będzie to żaden szał. ale jestem tylko amatorem i chciałbym ponagrywać jakieś pierwsze kroki dziecka, jakieś uroczystości rodzinne, 90% to filmowanie w dzień reszta to w nocy.
 

PawełG

New member
Dobry wieczór.
Przed wakacjami miałem podobny dylemat. Sporo pomogły strony:
www(.)camcorderinfo.com / ratings.php i szczegółowe testy na niej, oraz
camcorder-test.slashcam.com - wygodne porównania, pomiary i stopklatki.
SD-60 to nie taki znów "nie szał" - jakością bije na głowę sporo droższą konkurencję. Prawie się na nią zdecydowałem ale w końcu kupiłem ... SD700. Dwa razy droższa ale:
- trójprzetwornikowa - przy słabym świetle konkurencja (nawet dużo droższa) zostaje daleko w tyle (szum, kolory, szczegóły), a takie trudniejsze warunki były dla mnie istotne. Przy silnym świetle (wakacje) też ma dużo wyższą dynamikę (rzadko łapała przepalenia),
- duże możliwości manualnych ustawień - z większości skorzystałem, mimo, że wcześniej niewiele filmowałem. Na pewno pomogło mi spore doświadczenie fotograficzne,
- kamery nie kupuję co roku, więc ta różnica w cenie rozłoży się na kilka lat,
- kamera świetna jakościowo i zaawansowana, więc nie zestarzeje się technicznie zbyt szybko,
- kupowałem też ze względu na dzieci - tych samych ujęć nie da się zrobić za rok-dwa gdy sprzęt stanieje,
- biednego nie stać na taniochę :lol:, coś jest w tym powiedzeniu.
Ja tak podeszłem do sprawy i nie żałuję - kamera jest świetna. Jakość obrazu, świetny, jasny obiektyw (f/1.5) i możliwości półprofesjonalne. Kuzyn już mnie "zaklepał" na wesele syna :lol:.

Oczywiście Twoja decyzja, ale mogę poradzić:
- przyjrzyj się w/w testom
- kupuj wyłącznie "gołą" kamerę (jeśli są różne wersje) tzn bez dysku i bez wbudowanej pamięci - różnica w cenie nawet 100% wyższa niż tej samej pojemności karta SD, a przecież pamięć flash zużywa się. Dysk twardy jest bez sensu, w razie upadku/uderzenia możesz wszystko stracić, a jeśli często archiwizujesz na dysku komputera to po co dysk w kamerze?
 

ecoCargo

New member
Dobry wieczór.
Przed wakacjami miałem podobny dylemat....


....Oczywiście Twoja decyzja, ale mogę poradzić:
- przyjrzyj się w/w testom
- kupuj wyłącznie "gołą" kamerę (jeśli są różne wersje) tzn bez dysku i bez wbudowanej pamięci - różnica w cenie nawet 100% wyższa niż tej samej pojemności karta SD, a przecież pamięć flash zużywa się. Dysk twardy jest bez sensu, w razie upadku/uderzenia możesz wszystko stracić, a jeśli często archiwizujesz na dysku komputera to po co dysk w kamerze?


Rozmawiałem z serwisantem kamer Panasonic w sprawie kamer z dodatkową pamięcią i z dodatkowym dyskiem. Ciekawostka...jak upadnie kamera bez dodatkowej pamięci, czy dodatkowego dysku, tak samo będzie źle. We wszystkich upadkach padają płytki główne-w większości. Pamięć wewnętrzna lub dysk jest na dodatkowej płytce w modelach serii HDC TM/HS700. Oznacza to mniejszy koszt naprawy niż w przypadku zintegrowanych płytek z pamięcią lub mocowanym do niej dysku twardym.

Różnica w cenie kamery SD700 od TM700 jest już niewielka, wręcz o cenę karty SD32GB (markowej). Podobnie cena kształtuje się w przypadku niższych modeli kamer.

Wybrałem model z pamięcią wewnętrzną z jednego powodu...mogę ustawić zapis do pamięci wewnętrznej i po zapełnieniu automatycznie zapis skierowany jest do karty SD, np SDXC 64GB. Mam różne karty SDHC 2GB,4GB, 8GB i przy każdej ładnie kamera kontynuuje zapis.

Proponuję kamerę z pamięcią. Jednak ostateczna decyzja należy do kupującego, ewentualnie zadzwoniłbym do Panasonic Polska, tam rzeczowo odpowiedzą na pytania.
 

PawełG

New member
Różnica w cenie kamery SD700 od TM700 jest już niewielka, wręcz o cenę karty SD32GB (markowej).
Faktycznie od przed-wakacji cena TMów poleciała - na pixmanii ta różnica wynosi 300 zł (mają dobrą cenę na SD700), a wtedy było to ok 600 zł.
Wybrałem model z pamięcią wewnętrzną z jednego powodu...mogę ustawić zapis do pamięci wewnętrznej i po zapełnieniu automatycznie zapis skierowany jest do karty SD, np SDXC 64GB. Mam różne karty SDHC 2GB,4GB, 8GB i przy każdej ładnie kamera kontynuuje zapis.
Z ciekawości zapytam - czy to przełączanie jest w obie strony i czy można wymienić pamięć zewnętrzną "na żywca" - nie przerywając filmowania. Czyli czy można zacząć na SD, po zapełnieniu kamera przejdzie na wewnętrzną, w międzyczasie SD wymienić na czystą i kamera przełączy się na nią po zapełnieniu wewnętrznej? Wszystko bez przerywania nagrania. Pytanie trochę akademickie, ale pewnie czasem taka możliwość by się przydała: np. ślub brytyjskiej pary królewskiej, pogrzeb królowej brytyjskiej, ekspose Tuska :D.
 

ecoCargo

New member
Faktycznie od przed-wakacji cena TMów poleciała - na pixmanii ta różnica wynosi 300 zł (mają dobrą cenę na SD700), a wtedy było to ok 600 zł.

Z ciekawości zapytam - czy to przełączanie jest w obie strony i czy można wymienić pamięć zewnętrzną "na żywca" - nie przerywając filmowania. Czyli czy można zacząć na SD, po zapełnieniu kamera przejdzie na wewnętrzną, w międzyczasie SD wymienić na czystą i kamera przełączy się na nią po zapełnieniu wewnętrznej? Wszystko bez przerywania nagrania. Pytanie trochę akademickie, ale pewnie czasem taka możliwość by się przydała: np. ślub brytyjskiej pary królewskiej, pogrzeb królowej brytyjskiej, ekspose Tuska :D.

Z instrukcji wynika i realnej obsługi to (kamera w stanie gotowości do nagrywania ma sformatowaną pamięć wewnętrzną i sformatowaną kartę SD) możliwość kontynuowania z pamięci wewnętrznej do karty SD, ale jako całość, czyli nie można ciągle dokładać kart SD. Poza tym kart SD z kamery lepiej nie wyjmować jak kamerka jest włączona i zapisuje ujęcia. Nie piszą nic o wymianie kart SD w kamerach włączonych, więc uważam, że się nie powinno wyciągać karty z działającej kamery, niezależnie jakiego modelu serii 700. Poza tym nie jestem aż takim fanem "polytyków", żeby przemówienia nagrywać. Polecam najprostsze rozwiązanie, SD700 do krótkich ujęć, TM700 dla fanów filmowania np przejazdu komunikacją miejską lub koleją (pamięć wewnętrzna 32GB i 64GB na SDXC to prawie 8 godzin zapisu w jakości 1080p, dla fanów przemówien Pana Castro HS700 z dodatkową kartą SDXC64GB-to dla pewności, jakby bisował...
 

ecoCargo

New member
Wracając do długości zapisywanego materiału to znam fanów komunikacji miejskiej i PKP i innych spółek kolejowych, że potrafią nagrywać kilka godzin jazdy tramwajem/autobusem/trolejbusem lub w kabinie pociągu PKP/innego przewoźnika, więc pytanie o pojemność i możliwość jak najdłuższego nagrywania za pomocą kamery jest jak najbardziej na miejscu. Warto dodać jeszcze, że jest ważny zapas akumulatorów, ewentualnie zasilania zewnętrznego z gniazda 240V. Dla przykładu za instrukcją obsługi oryginalny akumulator wg instrukcji obsługi Panasonica do kamer HDC xx700 wygląda następująco:

VW-VBG130 - 1 godzina,
VW-VBG260 - 1 godzina 55 minut,
VW-VBG6 - 4 godziny i 50 minut.

Różnice pomiarów fabrycznych w zależności od modelu - SD/TM/HS od 5 do 10 minut nagrywania.

Ostatni akumulator można podłączyć przez specjalny adapter VW-VH04.
 
Do góry