Panasonic SD707 - garść przemyśleń i porównanie

neoezn

New member
Filmuję dosyć dużo choć moje filmowanie jest dosyć nietypowe bo filmy typu "u cioci na imieninach" nie są u mnie na pierwszym miejscu (choć się zdarzają) - główne zastosowania to miasto, architektura - dokument.

Zaczynałem od starej analogowej kamery Sony później był Panasonic NV-GS75, później Sony HDR-HC3 (już HDV choć niepełne - 1440 x 1080). Zanim kupiłem SD707 to przeczytałem mnóstwo opinii na temat tej kamery, obejrzałem sporo testów i po prawie dwóch miesiącach przemyśleń zdecydowałem, że to będzie najlepszy wybór. Nie dość, że kamera ma nagrywanie w trybie 1080p / 50 (faktycznie jest te 50 klatek na sekundę) to jeszcze ustawienia manualne (których mi brakowało w HC3) i w miarę szerokokątny obiektyw (marketingowcy od większości kamer dostępnych na rynku zapomnieli chyba o tym, że w kamerze nie tylko liczy się "zoom" ale szeroki kąt jest niezwykle ważny).

W SD707 bardzo podoba mi się to, że nie ma nagrywania na taśmy (mini DV w HDV to maksymalnie godzina nagrania) tylko na karty - oczywista oczywistość ale jaka radość kiedy można nagrać bez przerywania, w najwyższej jakości 2 godz. 40 minut filmu na 32 GB karcie zamiast 60 minut na kasecie.

Dołączony akumulator - starcza na jakieś 1,5 godziny - trochę mało w erze pojemnych akumulatorów, w dodatku przykra niespodzianka - jestem skazany na akumulatory marki Panasonic za kilka stówek za sztukę (na szczęście ostatnio pojawiły się akumulatory zamienniki z chipem, który jest odporny na zabezpieczenia w kamerze).

Szybkość uruchamiania - spory plus. W taśmowej kamerze trzeba było czekać aż się ekran włączy, aż mechanizm odpowiednio nakręci i dopiero 2 sekundy po naciśnięciu przycisku nagrywania można coś nagrać :) Tutaj błyskawica. Sekunda i kamera gotowa. Naciskamy guzik nagrywania - nagrywamy, bez czekania (no w końcu nic się nie musi rozkręcać ani naciągać).

Ustawienia manualne - kolejny plus choć trzeba trochę się kamerą pobawić aby wiedzieć kiedy kamera przechodzi na automatyczną kontrolę wzmocnienia obrazu / przysłony (iris). Tutaj warto zaznaczyć, że kamera ma PRAWDZIWĄ przysłonę. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałem - wszystkie poprzednie miały elektroniczne przysłony. Ustawienie migawki powoduje automatyczną kontrolę przysłony / wzmocnienia obrazu przez kamerę. Ale jeśli wejdziemy w manualne ustawienia przysłony to możemy i ten parametr kontrolować.

Teraz moje największe zmartwienie - stabilizator. Nie wiem dlaczego niektórzy tak marudzili na stabilizator - że za dobry - ma dwa tryby i można go nieco osłabić - wtedy efekt nagłego przesunięcia kadru nie jest już tak widoczny (w Sony HC3 też to miałem). Radzi sobie świetnie... więc w czym problem...? Część filmów kręcę z tramwaju / autobusu / samochodu - ot takie wycieczki z kamerą po mieście. W tych pojazdach kamera Panasonic SD707 z optycznym stabilizatorem radzi sobie ZNACZNIE gorzej niż kamera Sony HDR-HC3. Myślałem, że to jest wina mniejszej wagi kamery ale obciążanie statywu (Manfrotto 241V - przyssawka) absolutnie niczego nie zmieniało. Przez tydzień robiłem testy - różne kombinacje - i nic! Oto porównanie HC3 vs SD707:

http://www.youtube.com/watch?v=U4dI1Atsehg

... jak widać SD707 wypada tutaj fatalnie (filmy kręcone w tym samym autobusie) a to dziwne bo wszyscy tak chwalą optyczne stabilizatory. Być może kamera nie radzi sobie z obrazem przesuwającym się w ten sposób - w końcu filmując z ręki wszystko jest w porządku. Mocno mnie to zmartwiło bo sporo filmów kręciłem właśnie w ten nietypowy sposób.

To w zasadzie jedyny minus - dla mnie spory ale dla 99% użytkowników zapewne zerowy więc nie ma się czym przejmować.

Kamera ma wokół obiektywu ring, który można obracać - można go używać do manualnego ustawiania ostrości lub zoomu. Jeśli chodzi o zoom to przydatność tego gadżetu jak dla mnie jest zerowa bo obręcz ma tylko dwa tryby - wolny i szybszy - czyli to samo co suwaczek na górze kamery. Jeśli kręcimy wolno to zoom idzie wolno, jeśli przyspieszymy - dalej idzie wolno, jeśli bardziej przyspieszymy - idzie szybko i innych możliwości nie ma. A powinno być tak, że ta obręcz działa analogowo a nie pseudoanalogowo - w dwóch trybach. Dużo bardziej przydaje się ten ring do manualnego ustawiania ostrości - tutaj jest świetnie! W dodatku kamera ma coś czego wcześniej nie spotykałem - niebieskimi pikselami zaznacza na ekranie ostre elementy (krawędzie) - super!

Kolejne plusy:
- za możliwość włączenia (i to w kilku trybach) siatki - przydaje się do poziomego ustawienia kamery
- za tryb automatycznego ustawiania kontrastu - świetny jeśli filmujemy w warunkach sporych kontrastów - nic się nie przepali ani niedoświetli choć obraz jest oczywiście mniej kontrastowy - ot takie kamerowe HDR :)
- za jakość obrazu - rewelacja! Obraz jak żyleta, spora różnica w stosunku do HC3. Zmartwiło mnie to, że Windows Media Player i VLC fatalnie odtwarzają film 1080p / 50 (Core4Quad 2,4GHz, Nvidia GTX285) ale Power DVD i Splash Lite (darmowy!) rewelacyjnie radzą sobie z tymi filmami (tylko trzeba wyłączyć Nvidia Pure Video), Adobe Premiere Pro również nie ma problemów
- za ekran dotykowy - działa dobrze choć wygodniej się stuka dołączonym rysikiem niż palcem
- za tryb zwiększonego zoomu - optycznie do 12x (choć ten mnożnik oczywiście nic nie mówi jeśli nie znamy ogniskowej) ale można go zwiększyć do 18x bez utraty jakości - w końcu ktoś pomyślał o tym, że 14Mpix matryca może służyć swoim nadmiarem pikseli jako właśnie taki zoom :)

Minusy:
- menu i szybkie menu włącza się tylko za pomocą guzika na ekraniku LCD - trochę mało wygodne mając w jednej ręce rysik
- brak jakiegoś zaczepu do rysika - nie ma gdzie go schować i pewnie gdzieś mi "zginie" za jakiś czas :(

Dźwięku nie ocenię bo nie mam dobrego sprzętu audio ale jest kilka ustawień dotyczących dźwięku (może się przydać opcja ustawiania poziomu wejścia sygnału jeśli ktoś będzie leciał helikopterem albo samolotem albo filmował w warunkach gdzie jest spore natężenie dźwięku).

Kamera nie ma żadnego nocnego trybu na podczerwień ani "slow motion" ale to bajery, które do niczego nie są mi potrzebne. Jakość obrazu nocą i wieczorem jak dla mnie jest zadowalająca. Można ustawić sobie migawkę na 1/25s i wtedy jest nieco jaśniej (bez zwiększania czułości matrycy). Wentylator jest tak cichy, że mi nie przeszkadza - nie planuję filmowania mrówek tupiących po chodniku.

Podsumowując - jestem bardzo zadowolony z tej kamery choć nieco zmartwiony stabilizacją obrazu, mało odporną na drgania jadącego samochodu podczas kręcenia z jego wnętrza (ewentualnie nie sprzedam HC3 tylko zostawię do filmowania z pojazdów) - ale bardzo dobrze działającą podczas filmowania z ręki (i zapewne przystosowaną do tego typu drgań).

Przykładowe kadry z kamer:
http://fotopolska.eu/test/kamery/hc3_1.jpg
http://fotopolska.eu/test/kamery/hc3_2.jpg
http://fotopolska.eu/test/kamery/sd707_1.jpg
http://fotopolska.eu/test/kamery/sd707_2.jpg
 
Ostatnia edycja:

Jacek144

New member
Tekst dość fajny,ale nasuwa się kilka pytań. Pierwsze,gdzie namierzyłeś akumulatory działające z kamerami serii 700? Drugie-wyjaśnij mi,bo ja nie mogę pojąć,skąd te 14 Mpx,skoro sensor ma ich 3,05x3. Jakoś dziwnie się te piksele "dwoją".
 

neoezn

New member
Tekst dość fajny,ale nasuwa się kilka pytań. Pierwsze,gdzie namierzyłeś akumulatory działające z kamerami serii 700? Drugie-wyjaśnij mi,bo ja nie mogę pojąć,skąd te 14 Mpx,skoro sensor ma ich 3,05x3. Jakoś dziwnie się te piksele "dwoją".

1. Akumulatory działające z tą serią są na aukcjach internetowych i w paru sklepach (również internetowych) - nazw nie pamiętam ale natknąłem się ostatnio na te akumulatorki (pojawiły się dopiero kilka dni temu)

2. 14 Mpix wziąłem z rozdzielczości zdjęć jakie robi ta kamera (choć ta funkcja mnie zupełnie nie interesuje) - być może ma efektywnych 9 milionów albo 3 - nie wiem jak jest dokładnie zbudowana ta matryca 3xCMOS. Ale nawet jeśli jest te 3 Mpix to przy niewielu ponad 2 milionach pikseli wykorzystywanych w trybie filmowania - jest zapas, który jest właśnie wykorzystywany do tego rozszerzonego "zoomu"
 

Jacek144

New member
1. Akumulatory działające z tą serią są na aukcjach internetowych i w paru sklepach (również internetowych) - nazw nie pamiętam ale natknąłem się ostatnio na te akumulatorki (pojawiły się dopiero kilka dni temu)

2. 14 Mpix wziąłem z rozdzielczości zdjęć jakie robi ta kamera (choć ta funkcja mnie zupełnie nie interesuje) - być może ma efektywnych 9 milionów albo 3 - nie wiem jak jest dokładnie zbudowana ta matryca 3xCMOS. Ale nawet jeśli jest te 3 Mpix to przy niewielu ponad 2 milionach pikseli wykorzystywanych w trybie filmowania - jest zapas, który jest właśnie wykorzystywany do tego rozszerzonego "zoomu"

No to poszukam tych aku. Jakiś tępy jestem,bo nie mogę zrozumieć zależności "zoomu" od rozdzielczości sensora. Może ktoś "łopatologicznie" wytłumaczy skąd bierze się te 14Mpx w tych kamerkach,skoro fizycznie jest ich trochę ponad 9. Jakaś interpolacja?
 

neoezn

New member
Jakiś tępy jestem,bo nie mogę zrozumieć zależności "zoomu" od rozdzielczości sensora.

Abstrahując od tego czy w tej kamerze jest matryca 9 Mpix czy 14Mpix czy jeszcze inna to zasada działania takiego dodatkowego zoomu jest bardzo prosta.

Jeśli mamy matrycę - dajmy na to 100 Mpix (hoho) - a nagrywamy film korzystając jedynie z 2 Mpix to oznacza, że używamy pikseli na całej szerokości matrycy ale przydaje nam się dopiero co 50-ty piksel. Co się jednak stanie, jeśli z tej matrycy wybierzemy piksele nie z całego obszaru matrycy tylko z jej środka? I to nie co 50-ty tylko jeden po drugim? Będziemy mieli właśnie zoom - korzystający z nadmiaru pikseli na matrycy. Czyli to jest tak, że na 100 Mpix matrycy cały czas mamy te 100 milionów pikseli ale my wybieramy sobie obraz tylko z tych środkowych dwóch milionów.

Taki sam zoom można sobie zrobić w programie graficznym - robimy zdjęcie i kadrujemy wybrany fragment - i mamy zoom :)

Ograniczeniem jest tutaj liczba nadmiarowych pikseli w stosunku do wielkości obrazu, który pobieramy z matrycy oraz jakość optyki.

Dlatego Panasonic SD707, który ma dodatkowe piksele używane podczas fotografowania - może z tych dodatkowych pikseli skorzystać dla funkcji zoomu.
 

Jacek144

New member
Abstrahując od tego czy w tej kamerze jest matryca 9 Mpix czy 14Mpix czy jeszcze inna to zasada działania takiego dodatkowego zoomu jest bardzo prosta.

Jeśli mamy matrycę - dajmy na to 100 Mpix (hoho) - a nagrywamy film korzystając jedynie z 2 Mpix to oznacza, że używamy pikseli na całej szerokości matrycy ale przydaje nam się dopiero co 50-ty piksel. Co się jednak stanie, jeśli z tej matrycy wybierzemy piksele nie z całego obszaru matrycy tylko z jej środka? I to nie co 50-ty tylko jeden po drugim? Będziemy mieli właśnie zoom - korzystający z nadmiaru pikseli na matrycy. Czyli to jest tak, że na 100 Mpix matrycy cały czas mamy te 100 milionów pikseli ale my wybieramy sobie obraz tylko z tych środkowych dwóch milionów.

Taki sam zoom można sobie zrobić w programie graficznym - robimy zdjęcie i kadrujemy wybrany fragment - i mamy zoom :)

Ograniczeniem jest tutaj liczba nadmiarowych pikseli w stosunku do wielkości obrazu, który pobieramy z matrycy oraz jakość optyki.

Dlatego Panasonic SD707, który ma dodatkowe piksele używane podczas fotografowania - może z tych dodatkowych pikseli skorzystać dla funkcji zoomu.

Trochę ta teoria jest naciągana-jak kadrujesz to tylko wycinasz fragment.Weź nożyczki i jakieś wydrukowane zdjęcie i sobie "pozoomuj". Co Ci wyjdzie? Skąd kamera ma "nadmiarowe piksele" jeśli ma ich tylko ok 9Mpx. To jest w danych technicznych w instrukcji.Jedynie programowo można powielić piksele,ale to jest już marketing. Zobacz ,że seria 300 z tym samym sensorem ma znacznie mniej pikseli. Jakies niedopatrzenie?
 

neoezn

New member
Skąd kamera ma "nadmiarowe piksele" jeśli ma ich tylko ok 9Mpx. To jest w danych technicznych w instrukcji.

Przecież kamera nagrywa obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 czyli 2,07 Mpix - jak widać do 9 Mpix, które są na matrycy (i są używane podczas robienia zdjęć) sporo brakuje więc można je użyć właśnie jako rozszerzony zoom.
 

Jacek144

New member
Przecież kamera nagrywa obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 czyli 2,07 Mpix - jak widać do 9 Mpix, które są na matrycy (i są używane podczas robienia zdjęć) sporo brakuje więc można je użyć właśnie jako rozszerzony zoom.

Ta reszta czyli ok.7 Mpx jest wykorzystywana do zdjęć.Wyjaśnij mi skąd na kamerze napis 14Mpx,bo tego nie rozumiem.
 

ted123

New member
Te piksele to chyba liczone są inaczej. Dla każdego koloru jest osobna matryca. Kazda z nich na na po 3.3 Mp i czyli razem 10 mln. Widocznie w tej kamerze jest 3x4,7 Mp. Zdjecia kamera robi z rozdzielczościa około 4,5Mp a film HD 1920x1080 około 2Mp
 

neoezn

New member
Tutaj Panasonic's HS700 and TM700 Camcorders: The High-End, Low-Light Specialists można wyczytać, że matryca ma 7,590,000 efektywnych pikseli - czyli 2,530,000 x 3 - czyli te 14,2 Mpix zdjęcia to pewnie chwyt marketingowy - fotki są robione na tej 7,5 Mpix matrycy ale są powiększane do 14 Mpix. Mogę to sprawdzić robiąc fotki i porównująć zdjęcia z Nikona D5000, który ma 12Mpix matrycę.

Ale nie wiem jaki jest związek tego o czym piszemy - interpolacji z 7 na 14 Mpix - z dodatkowym zoomem skoro jeśli matryca ma te 7 Mpix a kamera i tak nagrywa obraz 2 Mpix to mamy bardzo spory zapas pikseli, które właśnie można użyć jako zoom.
 

Jacek144

New member
Tutaj Panasonic's HS700 and TM700 Camcorders: The High-End, Low-Light Specialists można wyczytać, że matryca ma 7,590,000 efektywnych pikseli - czyli 2,530,000 x 3 - czyli te 14,2 Mpix zdjęcia to pewnie chwyt marketingowy - fotki są robione na tej 7,5 Mpix matrycy ale są powiększane do 14 Mpix. Mogę to sprawdzić robiąc fotki i porównująć zdjęcia z Nikona D5000, który ma 12Mpix matrycę.

Ale nie wiem jaki jest związek tego o czym piszemy - interpolacji z 7 na 14 Mpix - z dodatkowym zoomem skoro jeśli matryca ma te 7 Mpix a kamera i tak nagrywa obraz 2 Mpix to mamy bardzo spory zapas pikseli, które właśnie można użyć jako zoom.

Spawdź jak to jest. Zoom o którym piszesz to jest zoom cyfrowy,czyli realizowany programowo,a to jest już kicha. Tak to ja też sobie powiększę.Cały czas nie mogę zrozumieć skąd te 14 Mpx. Można przecież napisać np 28 Mpx i zmienić tylko FW. Sam widzisz,że efektywnych to jest niecałe 8 Mpx,więc robią nas w balona.
 

neoezn

New member
Spawdź jak to jest. Zoom o którym piszesz to jest zoom cyfrowy,czyli realizowany programowo,a to jest już kicha. Tak to ja też sobie powiększę.

Tak nie powiększysz. Bo to nie jest powiększanie obrazu 2Mpix tylko wybór konkretnych pikseli - nadmiarowych.

Prosty przykład. Mamy aparat, który robi zdjęcia 0,5 Mpix ale ma matrycę 12 Mpix. Nadmiarowe piksele mogą zostać użyte właśnie do zoomowania:

Spójrz na to:
http://fotopolska.eu/test/ramka.jpg
- to jest to samo zdjęcie pomniejszone do 0,5 Mpix - tylko na dole wykadrowałem pewien obszar tego zdjęcia i tym samym mam zoom bez utraty jakości.

Taki zoom mógłbyś sobie w kamerze robić "ręcznie" o ile kamera nagrywałaby obraz 9Mpix a nie nagrywa w takiej tylko nagrywa w 2Mpix.
 

Jacek144

New member
Tak nie powiększysz. Bo to nie jest powiększanie obrazu 2Mpix tylko wybór konkretnych pikseli - nadmiarowych.

Prosty przykład. Mamy aparat, który robi zdjęcia 0,5 Mpix ale ma matrycę 12 Mpix. Nadmiarowe piksele mogą zostać użyte właśnie do zoomowania:

Spójrz na to:
http://fotopolska.eu/test/ramka.jpg
- to jest to samo zdjęcie pomniejszone do 0,5 Mpix - tylko na dole wykadrowałem pewien obszar tego zdjęcia i tym samym mam zoom bez utraty jakości.

Taki zoom mógłbyś sobie w kamerze robić "ręcznie" o ile kamera nagrywałaby obraz 9Mpix a nie nagrywa w takiej tylko nagrywa w 2Mpix.

To w/g Twojej teorii zbędne są długie obiektywy-wystarczy zjechać z rozdziałką i już mamy zdjęcie jak gdyby wykonane super teleobiektywem. Co zrobiłeś z tym zdjęciem z podanego linka? Oba mają tą samą rozdziałkę.
 

ted123

New member
To w/g Twojej teorii zbędne są długie obiektywy-wystarczy zjechać z rozdziałką i już mamy zdjęcie jak gdyby wykonane super teleobiektywem. Co zrobiłeś z tym zdjęciem z podanego linka? Oba mają tą samą rozdziałkę.

Masz racje, jeśli matryca miałaby bardzo duża rozdzielczość np miała 200Mp , czyli rodzielczośc wynosiłaby np około 20k*10k to mozna by powiekszac obraz, zamiast teleobiektywem to cyfrowo. Oczywiście zakładając ze obraz zapisywany na karcie bedzie miał np 2k*1k (HD)
Ale chyba taniej jest na razie zrobic teleobiektyw niz matryce o ogromnej rozdzielczości
 

neoezn

New member
To w/g Twojej teorii zbędne są długie obiektywy-wystarczy zjechać z rozdziałką i już mamy zdjęcie jak gdyby wykonane super teleobiektywem. Co zrobiłeś z tym zdjęciem z podanego linka? Oba mają tą samą rozdziałkę.

Długie obiektywy wcale nie są zbędne bo robiąc zoom korzystający z nadmiaru pikseli na matrycy jesteśmy ograniczeni:
- liczbą dodatkowych pikseli
- JAKOŚCIĄ obiektywu

W dodatku takie mechanizmy można wykorzystać tylko w kamerach ponieważ w aparatach cyfrowych najczęściej zdjęcia robimy w maksymalnej rozdzielczości a ostatnio w kamerach jest tak, że video jest nagrywane w 2Mpix ale jest jeszcze zapas pikseli wykorzystywaniu przy robieniu zdjęć przez kamerę. Więc przy niemalże zerowym koszcie mamy dodatkowy zoom. Jak dla mnie wszystko trzyma się kupy.
 

neoezn

New member
Masz racje, jeśli matryca miałaby bardzo duża rozdzielczość np miała 200Mp , czyli rodzielczośc wynosiłaby np około 20k*10k to mozna by powiekszac obraz, zamiast teleobiektywem to cyfrowo. Oczywiście zakładając ze obraz zapisywany na karcie bedzie miał np 2k*1k (HD)
Ale chyba taniej jest na razie zrobic teleobiektyw niz matryce o ogromnej rozdzielczości

Zgadza się ale większą matrycę (9Mpix) już mamy bo korzystamy z niej podczas robienia zdjęć więc od razu możemy z niej w pełni skorzystać kręcać 2Mpix filmy - zatem bez przerabiania kamery mamy dodatkowy zoom - bez żadnych kosztów...
 

Jacek144

New member
Zgadza się ale większą matrycę (9Mpix) już mamy bo korzystamy z niej podczas robienia zdjęć więc od razu możemy z niej w pełni skorzystać kręcać 2Mpix filmy - zatem bez przerabiania kamery mamy dodatkowy zoom - bez żadnych kosztów...

skoro kamera wykorzystuje tylko 2Mpx do rejestracji filmu,to pozostała część matrycy dla filmów nie ma znaczenia.Resztą można zarejestrować zdjęcie i tyle.Z naswietlonej matrycy lub jej części uzyskujesz obraz o określonej rozdziałce i chcąc go "zoomować" musisz go programowo powiększać.Matryca nie ma nic z tym wspólnego.
 

neoezn

New member
skoro kamera wykorzystuje tylko 2Mpx do rejestracji filmu,to pozostała część matrycy dla filmów nie ma znaczenia.Resztą można zarejestrować zdjęcie i tyle.Z naswietlonej matrycy lub jej części uzyskujesz obraz o określonej rozdziałce i chcąc go "zoomować" musisz go programowo powiększać.Matryca nie ma nic z tym wspólnego.

A pomyśl co się stanie jeśli kamera w trybie filmowania zamiast zczytywać dane z co trzeciego piksela zczyta sobie te 2 miliony ze środka matrycy...
 

ted123

New member
skoro kamera wykorzystuje tylko 2Mpx do rejestracji filmu,to pozostała część matrycy dla filmów nie ma znaczenia.Resztą można zarejestrować zdjęcie i tyle.Z naswietlonej matrycy lub jej części uzyskujesz obraz o określonej rozdziałce i chcąc go "zoomować" musisz go programowo powiększać.Matryca nie ma nic z tym wspólnego.
Chyba nie masz racji. Bo myśle ze ten zoom x18 tak właśnie tak działa
 
Do góry