Hdc-tm10

nosarek

New member
Witam
Na wstępie chciałbym nadmienić,że jestem laikiem w tej materii.
Ostatnio zakupiłem kamerkę TM10 ponieważ stara Panasonica GS-50 (na kasetę DV) po prostu mi umarła.I muszę powiedzieć,że jestem rozczarowany.
Oczywiście,materiał nagrany i odtwarzany bezpośrednio na TV jest zarąbisty,ale do kamery dołączony jest soft HD Writer,który zrzuca na kompa plik w postaci MPEG-2.
Po obrobieniu tego pliku w Pinnaclu 12 i wypaleniu płytki DVD( bo Bluray-a jeszcze nie posiadam),obrazek jest nieporównywalnie gorszy niż z mojej starej kamery.
Przypuszczam,że to przez kompresję do MPEG-2.
Czy ktoś z Was,wie jak zrzucić materiał z kamery HD na kompa w rzeczywistym rozmiarze,żeby potem można by go obrobić w Pinnaclu?
Pozdrawiam Nosarek
 

ted123

New member
hdc-tm10

Nie zgrywaj plików z kamery w formacie mpeg-2 tylko w AVCHD. Te pliki można wstępnie obrabiać dołączonym programem. Wstawia napisy, tnie sceny zapisuje na dysku bezstratnie obrobiony materiał. Można zapisać go jako jeden plik lub osobno każdą poprawioną scene. Dobrze poczytac jak działa ten program. Ma on ciekawe funkcje. Do końcowej obróbki zamiast pinakle czy after efekt można użyć np AVS Video Edytor (59$ kosztuje licencja) Ma on dużo mniejsze wymagania nie pinakle a do tego nie konwertuje plików AVCHD do innych formatów, czyli ciągle mamy obraz w stanie jaki został nagrany. Aby ogladać filmy AVCHD na kiepskim komputerze (no bez przesady kiepskim) trzeba t zainstalowac K-Litle codek w najnowszej wersji i odtwarzać za pomocą media player clasic.
Jeżeli masz w XP to dograj program UDF.Reader.v2.5.WindowsXP-BluePrint ,aby można było odtwarzać płyty DVD nagrane w formacie Blurey. Na płycie DVD mieści sie od 20 do 45 minut filmu w jakości Blurey. Można je odtwarzać na zwykłym DVD, PS3 no i oczywiście odtwarzaczu BR
 

nosarek

New member
Ja mam soft co się zwie HD Writer AE 1,5 i w nim chyba nie ma możliwości ustawienia formatu przechwytywanego pliku.Po prostu robi to automatycznie w MPEG-2 .
Chyba,że się mylę :-(
 

ted123

New member
system plików

Jakie sa pliki na karcie SD po nagraniu filmu.? Włóż karte do czytnika i zobacz co tam jest
Ja mam program w HD Writer AE wersji 1.0 i zgrywa pliki m2ts , iis, cont, tmb . A to jest systemu AVCHD
 

nosarek

New member
Dokładnie,masz rację.Ale zauważyłem to dopiero dzisiaj.
Zmyliło mnie to,że we właściwościach tych plików ( na dysku) opis jest MPEG-2,ale bezpośrednio w programie HD Writera to m2ts.
I w Pinnaclu też występują w tej postaci.
Sorry za zamieszanie.
Zastanawia mnie jeszcze jedno.Skoro to jest HD,to dlaczego te pliki tak mało ważą.
Porównałem sobie materiał ze swojej starej kamerki z obecną i zauważyłem,że stare pliki są dwa razy większe.Oczywiście czas nagrania jest taki sam.
Ale to tylko na marginesie.
Dzięki wielkie za pomoc
 

ted123

New member
wielkosc pliku

chyba własnie po to wprowadzili ten kodek aby pliki były mniejsze lub w tej samej wielkości zawierały lepszy obraz. Tylko pliki m2ts to film (ale to na pewno wiesz). Ale pozostałych plików nie kasuj bo nie bedzie widział twojego nagrania HD writer.Radze na razie zrezygnowac z pinakle albo after effect (ogromne wymagania sprzetowe) i zobaczyc jak działa HD writer . Nie spisywac go od razu na straty. W 90% wystarczy, a zwłaszcza do wstępnej obróbki, jak ciecie, ogladanie materiału, ustawianie kolejności scen. Chyba nie mozna w nim wstawic podkładu muzycznego na zmontowanym filmie (albo nie wiem jak to zrobić). Wiem tylko jak wstawic podkład muzyczny podczas edycji filmu
 

nosarek

New member
Oczywiście,że spróbuję coś zrobić HD wraiterem.Nie byłbym sobą.:lol:
Jeszcze raz dzięki za pomoc.
Jak będę miał jeszcze jakiś problem,pozwolę sobie się odezwać,a o efektach nagrywania wraiterem-poinformuję.
Dzięki
 

nosarek

New member
A czy któryś z kolegów lub koleżanek ma kamerkę HDC-TM10 ?
Bo chciałbym poznać opinie o tym produkcie.
Pozdr.
 

zibolek

New member
Ja właśnie wczoraj nabyłem kamerkę HDC-TM10.
Rozpracowuję program HD Writer i póki co mi się podoba :)
Właśnie wypaliłem swoją pierwszą płytkę - ciekawe czy mi się uda odpalić:eek:k: :D
 

Arciart

New member
Witam
posiadam również taką kamerkę ale HDC-TM20.
Programem HD Writer wgrywam na kompa pliki z kamerki, usuwam niepotrzebne scenki i łączę w całość dodając ewentualnie napisy, niestety ale szkoda iż nie można dołączyć własnego podkładu muzycznego, ale jak kolega ted 123 podpowie to było by to miłe dla wszystkich użytkowników.
Material filmowy nagrywam na płytkach dvd z możliwością odtwarznia na BD
I tu pojawia się problem ponieważ ostatnio chciałem płytkę ponownie wgrać do kompa i edytować w HD writerze, niestety ale program nie widzi plików z płyty.
Ponoć można edytować tak zapisane pliki z filmem ale jak to zrobić tego nie wiem.
Proszę o podpowiedź
 
Do góry