Canon hv 40

hedon

New member
Witam. Mam kilka pytań do użytkowników tej kamery.
1. Czy naprawdę jest tak dobra jak o niej mówią? (chodzi mi o obraz)
2. Czy stabilizacja jest dobra bo na tym mi bardzo zależy?
3. Jaki jest obraz w ciemniejszych pomieszczeniach?
4. Jak to jest z tymi kasetkami, bo jedne kosztują 90 zł a inne tylko 8 zł? Czym one się różnią? Ile razy można nagrywać na jedną kasetkę?

Mam zamiar kupić tą kamerę na wiosnę i byłbym wdzięczny za wszystkie opinie na jej temat.
Pozdrawiam.
 

fotokrak

New member
ja ma co prawda wcześniejszy model HV-30, ale HV-40 ostatnio bawiłem się w sklepie.
W sumie nie wiem co poprawili ale już HV-30 była okrzyknięta kamera dla przyszłych profesjonalistów.
co do stabilizacji, nie mam porównania z innymi ale raczej działa dobrze, wiadomo że jak będziesz szedł na piętach i trzymał w sztywnej ręce to obraz będzie skakał, kwestia nauczenia się trzymać miekką ręke albo zainwestować w uchwyt z żyroskopem :)

Nie jest to kamera do robienia zdjęć np z helikoptera bo to nie ta klasa. :)

Wg mnie jest super, zbierałem się do kupna kamery przez 2 lata i właśnie wkurzało mnie to ze jak robi się film wewnątrz pomieszczenia to albo rozmazane, albo w ogóle nie widać za okno, a właśnie już HV-30 radzi sobie z tym nie źle.
Zarejestrowałem nią już kilkanaście wyjazdów w różne zakątki świata w sumie około 100 kaset.
Nie nażekam ani na jakość, jedynie na co bym wymienił to już na profesjonalną linie, ale i tak moja torba z obiektywami wazy tyle że nie sądzę że się skusze :)

Co do kaset, ja kupiłem 80 szt za 50 funtów w hong kongu, a z kamera w zestawie miałem takie po 4 dolary i nie wiem gdzie jest haczyk może w trwałości że za na jednych 10 lat a na drugich 100 lat, ale tak na co dzień to nie widzę różnicy.
Za 100 lat to co mnie obchodzi :grin:

na kasecie mieści się 60 minut nagrania HD
 
Ostatnia edycja:

hedon

New member
Dzięki za szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie: gdy zgrywając materiał z tej kamery będzie on podzielony na klipy (od momentu naciśnięcia nagrywania do stopu), czy będzie sklejona w jeden cały klip. Pytam się bo moja stara kamera VHS nagrywała ciągiem, przez co była trudniejsza edycja.
 
Ostatnia edycja:

piccolo100

New member
Witam
Do zrzucania materiału z kamery HV-30 używam programu HDVSplit i w tym programie możemy ustawić czy ma zrzucać w jednym pliku czy ma dzielić na sceny i zapisywać oddzielnie każdą scenę jako odrębny plik – po zrzuceniu na sceny każdy plik ma ma w nazwie datę dokładką nagrania ( rok, miesiąc, dzień i godzina) .: Kaseta5-2009_07_18-08_56_50.m2t.
 

hedon

New member
A czy ten program (HDVSplit) jest w zestawie z kamerą czy trzeba go ściągnąć? Jeżeli trzeba ściągać to mógł byś podać lik, byłbym bardzo wdzięczny.
 

hedon

New member
Czytając różne recenzje kamer, najlepsze opinie miała kamera Sony XR500. I tu moje pytanie która jest lepsza Canon HV40 czy Sony XR500? Nie wiem teraz którą mam wybrać bo obie są jednymi z najlepszych kamer w swojej klasie. Czy jest różnica w obrazie między kamerami nagrywającymi na taśmy od tych które nagrywają na dysk twardy, bo słyszałem że lepszy obraz jest na taśmie, czy to prawda?
 

piccolo100

New member
HDVSplit
Wpisz w google hdvsplit i p[ierwszy link to bedzie oficjalna strona tego programu i można z tamtąd ten program ściągnąć

Jeżeli chodzi o kamery na taśmy to jest format HDV a te co nagrywają na twarde dyski to AVCHD
HDV to nie jest stan surowy tylko kompresja MPEG2. łatwo się zgrywa bo się robi play w kamerze i czeka się tyle czasu ile trwa nagranie, aż komputer przez kartę fire-wire przechwyci cały obraz i ewentualnie podzieli na sceny. przewijasz przy tym kasetę, odtwarzasz za każdym razem no i nie możesz skasować sceny, żeby zrobić miejsce. materiał zajmuje 13GB/h
inaczej sytuacja wygląda z AVCHD, gdyż z reguły do zapisu danych wykorzystuje karty SD albo dysk twardy. wtedy tylko wkładasz kartę do czytnika lub podłączasz kamerę pod USB i masz pełny dostęp do ujęć. zajmują one też mniej miejsca (połowę tego co HDV).
nie ma niestety róży bez kolców. AVCHD jest nowszą, bardziej wymagającą obliczeniowo metodą kompresji, więc edycja na komputerze jest mniej płynna. nie chodzi tu o niepłynne odtwarzanie, tylko pracę z plikiem. Ponieważ jest to stosunkowo nowy format i jeszcze mało programów sobie z nim radzi.Choć Pinnacle Studio 14 juz obsługuje AVCHD

Obraz z HDV (taśmy) ma mniejsza kompresję od AVCHD i troche lepsza jakość obrazu. Ale kamery na taśmy po zrzuceniu na komputer mają rodzielczość 1440x1080 i nie na sie wiecej z tego wyciagnać. jezeli chodzi o kamery AVCHD to tam mozna bez problemu nagrać w Full HD 1920x1080 - ale w praktyce nie ma praktycznie żadnej różnicy miedzy 1440 a 1920.
Ja wybralem HV-30 ze wzgledu na to ze jest film nagrywany jest z miejsza kompresja, latwieszy i szybszy do edycji oraz ze zostaja kasety do archchoiwizacji nagrywam tylko raz na nich, a wiec jak cos to zawsze moge do nich wrocic. A jak kupisz kamere AVCHD to np.: na karcie 32 GB mozesz nagrac 4 godz. materiału w Full HD i cos z tym filmem musisz zrobic - a wiec albo zrzucasz na twardy dysk albo nagrywasz na DVD lub blue-ray tak wiec trzeba zastanowic sie co jest dla ciebie ważniejsze:

w zasadzie trzeba wybrać:
1. kasety (60 min)
2. przechwytywanie w czasie rzeczywistym
3. zużywanie kamery do przechwytywania
4. DROPY!
5. dostęp po przewinięciu taśmy
6. 13GB/h/kasetę (3 płyty lub kaseta do archiwizacji)
7. MPEG2
8. nieco łatwiejsza edycja
vs.
1. karty SD (60 min), HDD (nawet kilka godzin)
2. kopiowanie plików via USB (godzina w kilka minut)
3. podłączenie kamery przez USB albo karty jako dysk zewnętrzny
4. ryzyko uszkodzenia dysku przy rzucaniu kamerą o ścianę/podłogę
5. dostęp bezpośredni do każdego pliku
6. 4-8GB/h (1 - 2 płyty do archiwizacji)
7. MPEG4
8. trudniejsza edycja
 

hedon

New member
Żeby nie zakładać nowego tematu to chce się jeszcze raz zapytać, którą kamerę polecicie czy canona HV30 czy Sony XR500. Kamera ma mi służyć do nagrywania filmów skatowych, a więc musi mieć dobrą stabilizację i ładny ostry obraz. Wiele filmów tego typu jest nagrywane Canonem lecz gdy sprawdzałem testy stabilizacji to zdecydowanie Sony wygrywa, lecz jeżeli chodzi o obraz, kolory i ostrość to Canon jest lepsza. Może jest na forum ktoś kto również nagrywa filmy typu skate i się wypowie która jest lepsza.

P.S.
Czy sony lub canonem można uzyskać taki obraz jak w tym filmie?
Shred til you're Dead Northwest Tour Part 4 of 7 on Vimeo
 
Ostatnia edycja:

abcaa

New member
Różnica jest znacząca i nie ma co porównywać Canona do Sonego, przepaść jest tak wielka że aż pisać się nie chce.
Poczytaj specyfikacje techniczną obu kamer i sam dojdziesz że Sony jest duuuuużo lepszy technologicznie i jakościowo. Przede wszystkim lepiej radzi sobie w ciemniejszych pomieszczeniach, stabilizacja i obraz, tego w żaden sposób Canon nie zrobi. Edycją AVCHD nie ma się co przejmować za niedługo nawet proste programiki będą śmigały jak należy. Kasetki niestety ale już zanikają, a firmy przestają powoli produkować kamery HDV i przechodzą na AVCHD lub podobne.
Nie mam nic do Canona ale piszę to z pełną odpowiedzialnością bo sam osobiście sprawdzałem HV40 z XR500.
 

hedon

New member
A co myślicie o Canon Legria HF S100 lub canon HF s10 ?
Czy s10, s100 dorównuje lub przewyższa sony xr500 pod względem jakości obrazu, stabilizacji itp? Widzę że sony Xr500 i Canon s10 to ta sama cena, a więc którą byście wybrali?

 

oldskule

New member
Kupiłem canon hv40 zachęcony między innymi opiniami na tym forum.Wszystko fajnie,pięknie ale nie mogę zrzucić materiału.Po pierwsze trzeba kupić nieco lepszy kabel fire wire bo te tańsze to często buble które wogóle nie działają-więc kupiłem,bo myślałem że z kablem jest problem.Teraz już mój komputer wykrywa sprzęt( gdy włączę GG o_O ),ale okazuje się że nie mogę tego zrzucić.Najpierw myślałem ,że chodzi o brak kodeków do ulead 11 i hdv split przez które próbowałem to zrzucić,więc naściągałem ich tone w tym sporo od znajomego który sam nagrywa kamerą mini DV.Dodam że jedną z taśm zrzuciłem właśnie u niego przez ulead 11,przy systemie windows xp,jedynym problemem było to że nie chciało podzielić materiału na sceny. W hdv split wygląda to u mnie tak-steruję kamerą przez program,ale nie widzę obrazu w okienku programu na komputerze gdy próbuję zrzucić,pojawia się błąd a na pulpicie 1bajtowy nic nie warty plik. W końcu doszedłem że problem tkwi w windows 7,z którym trzeba robić cuda na kiju żeby obsłużył hdv a hdv split to wogóle z nim nie działa.Wczytałem się w fora,w tym zagraniczne gdzie sporo ludzi pisze o podobnych problemach ze zrzutem HDV...no i to jest punkt w którym utkwiłem-3miesiące z HV40-nie wiem jak zrzucić materiał na mój komputer;/
 
Do góry