Panasonic Hdc-tm 300

meefistoo

New member
Witam.
Zapraszam do dyskusji o kamerze Panasonic HDC-TM 300.

Właśnie niedawno kupiłem tą kamerę i będę się starał opisywać na bieżąco jakie mam spostrzeżenia.

Na początek kilka uwag:
1. Pierwsze uruchomienie:
Jestem pod wrażeniem łatwości obsługi menu. Wszystko jest jasno opisane i ustawienia nie sprawiają żadnego problemu osobom, które miały taki sprzęt w ręce. Wszystko co chcę ustawić jest łatwo dostępne.
2. Pierwszy film.
Kamera- leży w dłoni jak "przyspawana", dostęp do włącznika nagrywania i zbliżenia jest jak na moją rękę. Spust photo jest także we właściwym miejscu.
Zoom optyczny x12, cyfrowy x 30 lub x700. Jak dla mnie zoom optyczny jest wystarczający i nie włączam cyfrowego. Prędkość zbliżenia/oddalenia reguluje się suwakiem ( bardzo fajnie to działa ). Zoom cyfrowy x 30 daje bardzo dobry efekt, ale trzeba trzymać kamerę oburącz bo drobne duchy ręką powodują że obraz przy max. zbliżeniu "wariuje". To samo dotyczy zoomu x 700 ( tego trybu nie polecam ).
Stabilizacja obrazu - bardzo dobra, nawet szybkim marszu obraz się nie rozmazuje. Oczywiście należy pamiętać o tym, że to co wygląda na wizjerze na mały ruch ręką na TV okazuje się dużymi drganiami.
Opcja IA - inteligentny wybór funkcji nagrań. Spisuje się jak na razie rewelacyjnie. Przejście z jasnego pleneru do pomieszczenia nie powoduje zaczernienia obrazu, to samo dotyczy wyjścia z ciemnego pomieszczenia do jasnego pleneru, brak jest białej plamy. Z tego jestem bardzo zadowolony.
Ręczny wybór ostrości ustawiany pierścieniem na obiektywie. Jako jedyny z nowych kamer Panasonica ma tą funkcję i filmując jakiś plener można samemu wybrać na jakim szczególe chcemy się skupić.
Dźwięk - dźwięk nagrywany jest w formacie 5.1. Jak na razie miałem tylko raz problem z podmuchami wiatru. Na nagraniu pojawiły się kilka razy zakłócenia. Będę musiał to w przyszłości wyeliminować przez nakładkę na mikrofony lub podłączenie mikrofonu zewnętrznego. ( To jest jak na razie jedyny minus, ale dotyczy to chyba wszystkich kamer ).
Kolory-nasycenie kolorów rewelacyjne, zieleń soczysta, niebo o niebieskiej głębokie barwie. Nie wiem jak sytuacja będzie wyglądała w zimie.
3. Pierwsze zdjęcia.
Co do zdjęć to wychodzą nawet nieźle. ale nie po to kupiłem kamerę żeby robić zdjęcia. Od tego mam Nikona D80. :D
4. Pierwszy film odtworzony na TV.
Byłem bardzo zaskoczony jakością obrazu, co do dźwięku to wspomniałem wcześniej jakie są problemy.
Wiadomo filmując pierwszy raz robi się błędy, które widać dopiero na TV.
5. Pierwszy montaż filmu.
Do obróbki filmów potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie.
Nie korzystam z płyty dostarczonej do kamery dlatego nic o nim nie napiszę.
Sklejanie poszczególnych ujęć w całość z różnymi efektami zajmuje trochę czasu, ale najwięcej czasu pochłania przekonwertowanie do formatu np. divx lub mpeg-2 lub 4 w największej rozdzielczości. Potrzebny jest w miarę szybki sprzęt co najmniej 2 rdzeniowy i dużo ram-u.
6. Akumulator - dostarczony do kamery wystarczył mi na nagranie około 1 godziny filmu. Jeszcze nie wiem czy jest to dużo czy mało. Zawsze można dokupić 2 lub 3 aku i wymieniać jak się wyczerpią.

Dodatkowe zakupy:
Zamierzam dokupić oczywiście odpowiednią torbę na kamerę i osprzęt oraz statyw naramienny.
Oczywiście przed zakupem sprawdzę jak się sprawdza taki statyw podczas kręcenia.
Zastanawiam się także nad zakupem filtrów, jednego jako zabezpieczenie obiektywu i kilka na duże słońce np. w zimie o różnym stopniu przepuszczania światła.

To tyle na początek.
Zapraszam do dyskusji na temat tej kamery.

Pozdrawiam
 

Shinzon

New member
Super, że mamy nowy wątek dla tej kamery. Czy masz możliwość zrobienia tą kamerą kilku zdjęć i wklejenie na forum. Do uploadingu możesz skorzystać z ImageShack (http://img176.imageshack.us/). Jestem ciekawy jaką jakość zdjęć oferuje Panasonic w swojej kamerze zrobionych w terenie, a nie w jakimś tam laboratorium.
 

darcun

New member
Bez reklam
kamera Panasonic HDC-TM300

Shinzon-w porównaniu z Twoją kamerą Sony XR 500
kamera Panasonic HDC-TM300 to: w/g EISA "Best Product 2009-2010 "
 

Shinzon

New member
Shinzon-w porównaniu z Twoją kamerą Sony XR 500
kamera Panasonic HDC-TM300 to: w/g EISA "Best Product 2009-2010 "

Kamera Panasonic jest najlepszą kamerą HD. SONY jest od niej gorsza. Nie chciałbym, aby ktoś na tym forum popełnił błąd i kupił SONY sugerując się moimi postami.

Shinzon
 
Do góry