Panasonic HDC-SD9, HDC HS9

witek_25

New member
Czy są jakieś ograniczenia w tych kamerach jeśli chodzi o karty pamięci. Panasonic wypuścił ostatnio kartę 32 GB czy będzie ją można zastosować do wszystkich kamer serii SD?
Pytanie drugie czy są na innych kamerach HD można nagrywać w jakimś innym trybie np 720 albo SD - pytam ponieważ czasem chciałbym uniknąć problemów z konwertowaniem formatu AVCHD
 

aj.

New member
malinek napisał:
Dwa pytanka:
1. Jak bardzo uciążliwe są szum (sd 5 ,sd9) przy słabszym oświetleniu ( moze ktoś ma jakiś przykładowy filmik) i jakby ktoś mógł zdefiniować +/- co to słabe oświetlenie.
Tak się pytam, zeby pozniej sie nie okazalo ze kamerka tylko ładnie tynia w słońcu

To trzeba zobaczyć, nawet jeśli znajdziesz porównania liczbowe na ich podstawie nie wyrobisz sobie zdania.

Ściągnij sobie przykłady:
1. autostrada wschód słońca http://www.fxsupport.de/01_Canon_HR10_Panasonic_SX5_SD5_im_Bildvergleich.h tml kamery Panasonic SD5 i Canon HR-10.

2. stacja benzynowa nocą - http://www.fxsupport.de/01_Vergleich_JVC_GZ-HD7_und_Canon_HV20.html porównaj nagrania z JVC HD7 (3 CCD) i Canona HV-20

Chyba Canon chwali się, że jego przetwornik cmos jest lepszy od 3CCD bo nie daje smug przy filmowaniu punktowych źródeł światła. Zjawisko smużenia 3 CCD tłumaczy przepełnianiem piksla (?).
Coś w tym jest zobacz filmiki.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
No fakt slimak, ;) joystick to tez udogodnienie.

Malinek, Co do szumów i kilku ostatnich postów; wg mnie jest słabo. Rzeczywiście w dobrym słońcu materiał nakręcony jest pierwsza klasa, jak demka HD w sklepach, natomiast np. przy gorszej pogodzie lub w pomieszczeniu już tej jakości nie widać (chyba, że z dodatkowa lampą do tego modelu, czyli z olbrzymim rusztowaniem i żarówką ;) ). Ja jednak kupilem tą kamerkę ze względu na częste podróże do krajów ze słoneczną pogodą, a nie do domowych imprez, wiec poki co mi wystarcza.

Baterie kupiłem oryginalne, nie mogłem znaleźć zamienników, ale ile max wytrzymują nie testowałem, a wskazania licznika zmieniają sie przy włączonym nagrywaniu lub bez). Wg instrukcji podczas ciągłego nagrywania ok.55 minut.

Witek 25, W SD5 mozna ustawić tylko rozdzielczość full HD, natomiast 720p nie da rady. Nie mam kamerki przy sobie i nie pamietam czy można nagrywac też w SD. Nie wiem jak w innych kamerkach.

Pojemność karty ogranicza standard SDHC czyli 32GB, nie model urządzenia

 

colln

New member
Kamera Panasonic HDC-DX1 (ta na płyte) ma takie same parametry optyczne i jakościowe zapisu co HDC-SD1 ?
Tą pierwszą mozna kupic na dzień dzisiejszy za 1,8 tys a tę drugą za ponad 3,0 tys PLN-ów
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Gdzies wyczytałem, ze z kolejnych róznic między SD5 i SD9, jest to, że dziewiątka kręci progresywnie, a piatka jeszcze z przeplotem. Nie wiem na ile jest to prawda. Moze jednak coś w tym jest, bo kiedy podpina kamere do LCD lub do PS3 to te urzadzenia sobie radzą i przeplotu nie ma, jedank kiedy przekonweruje pliki w jakim kolwiek programie i mimo, że zanzacze opcje "bez przeplotu" to czesto (szczegolnie na kompie) przeplot i tak widze.
 

colln

New member
slimak napisał:
http://www.videozona***/video_tests/HD7/lores/PixelShift.bmp

Przesunięcie pikseli stosuje się do uzyskania dużej czułości kamery i dlatego Panasonic SD1 3xCCD (1/4)jest jedną z najjaśniejszych amatorskich kamer. W Panasonic sd5, sd9 przesadzili z zmniejszaniem CCD (1/6) i kamery te są jednymi z najciemniejszych.:-(



slimak - dziękuję :)
Kupiłem tę kamerkę (o czym już wspomniałem w innym wątku) Panasonica SD1 dzięki twojej sugesti - zainteresowało mnie to i z tych 3-ch Panasoniców dla mnie ta jest najlepsza i to zdecydowanie.

SD1 (nie licząc kolorowego trybu nocnego) ma minimalnie 50 klatek/s za to np SD5 ma 25 klatek/s i spodziewałem się, że tym może dużo nadrobić w ciemniejszych momentach ale po praktycznym dzisiaj teście potwierdziło się, że cudów nie ma. SD5 i SD9 mniejsze obiektywy 2-krotnie mniejsze matryce powodują, że tam gdzie SD1 ma bezproblemowy jasny obraz tamte się po prostu zaczynają gubić i generalnie swoje wady małej matrycy maskują dużo ciemniejszym obrazem.
Dzisiaj zgodnie ze sprzedawcą doszliśmy do wniosku, że gdyby Panasonic SD1 miał mozliwość filmowania 25 klatek/s to musiałby kosztować 2x więcej bo jakością zagrażało by to kamerom z tego pułapu cenowego.
A może jest jakaś możliwość wgrania oprogramowania od innego modelu by uzyskać wspomniany tryb 25 klatek (nie chodzi mi tu o 25p) tylko po prostu wolniejszą migawkę?
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
SD1 poniżej 1/50 można nagrywać tylko z automatyczną ekspozycją funkcja MagicPix.

Nie mam możliwości tego sprawdzić, ale jeżeli chcesz uzyskać 1/25 spróbuj przy włączonej funkcji MagicPix nacelować kamerę na takie tło by na wyświetlaczu wyświetliła się migawka 1/25 i zablokuj ekspozycję.
 

colln

New member
slimak napisał:
SD1 poniżej 1/50 można nagrywać tylko z automatyczną ekspozycją funkcja MagicPix.

Chodzi o to, że nie ma tej opcji w menu dla tej kamery. Gdyby było to jak wcześniej mówiłem kamera ta konkurowała by z dużo droższymi modelami pod względem jakość/jasności w końcu 3 przetworniki 1/4 mogące nagrywać 25 klatek/s to by była rewelacja..

Dlatego zadałem pytanie czy jest wykonalne wranie np firmwaru od SD5 (kamery mają chyba identyczny rozkład przycisków i menu) a właśnie w SD5 w zamian za oszczędności na wielkości matryc dodali funkcję 1/25 klatek (w przypadku manuala) lub magicpix w auto
 

slimak

New member
Bez reklam
To Ty masz tą kamerę więc nie będę się spierał, ale na
http://www.camcorderinfo.com/content/Panasonic-HDC-SD1-Camcorder-Review/Auto--Manual-Controls.htm
napisali: „The settings available on the HDC-SD1 are: 1/60, 1/100, 1/120, 1/180, 1/250, 1/350, 1/500, 1/750, 1/1000, 1/1500, 1/2000, 1/3000, 1/4000, and 1/8000 – a wide range of shutter speed options. However, the SD1 does not allow you to select shutter speeds below 1/60 manually. To make use of slower shutter speeds, the camcorder must be set to MagicPix mode, Panasonic’s low light recording mode. With MagicPix enabled, the camcorder will automatically drop the shutter speed below 1/60 in low light. It’s certainly a useful recording mode, but it gives you no direct control over shutter speed.”
 

colln

New member
Dokładnie na camcorder tak napisali. Jednak nie mam tego. Czyżby wersja NTSC miałe inne menu?
Po polsku to brzmi mniej więcjej tak:
Jakkolwiek SD1 nie pozwala ci, wybrać szybkości migawki poniżej 1/60 ręcznie. Jednak wykorzystują powolniejsze szybkości migawki. W kamerze musi zostać wybrany MagicPix tryb, niskiemu lekkiemu trybowi nagrania Panasonica. Z MagicPix umożliwiającym kamerze automatycznie zwolnienie szybkości migawki pod 1/60 w niskim świetle.

W wersji PAL te wartości maja odpowiednio 1/50
Efekt ten (rozjaśnienie najwyraźniej poprzez spowolnienie migawki) mogę uzyskać włączając w trybie manual funkcję:
Słabe oświetlenie (Rozjaśnienie sceny przy słabym oświetleniu) - ta funkcja ze świeczką.

A może ktoś ma jednak w Panasonicu SD1 też tę funkcję MAgicPicx? (Chociaż oficjalna instrukcja na PL stronie Panasonica mówi, że jest tu jako Rozjaśnienie sceny przy słabym oświetleniu zamiast MagicPicx ?


edit:
znalazłem na USA stronie, ze ten MagicPicx to w kamerach SD1 czy DX1 (na płyte) oopisują tę funkcję sceny nocnej (ikonka z księżycem) nazywają tez właśnie jako 0 lux lub MagicPicx. To w takim razie to MagicPicx to jest to, że nagrywa 1/25 klatek czy chodzi o to że nagrywa kolorowy obraz nocny i wtedy potrafi zwolnić do kilku klatek? Bo czytam teraz w instrukcji od SD5 że tu nazywa się to jednak automatyczna wolna migawka... i wtedy może zwolnic ale nie mniej niz 1/25 czyli to nie to samo co MagicPicx?
 
Ostatnia edycja:

tomkro2

New member
Alex69 napisał:
Witam.
Od 2 dni jestem szczęśliwym użytkownikiem modelu sd9. Panowie, przestańcie kłócić się i sprzeczać na temat, czy kamera nagrywa w pełnym HD czy też nie.(reklamują ją, że jako Pełne HD i niech tak zostanie). Jakość obrazu po prostu POWALA na kolana, czegoś takiego jeszcze nie widziałem, tryb 25p działa pięknie. Jak na kieszonkowe wymiary, to ta kamera oferuje POTężNE możliwości. Nic innego nie potrzebuję, a od zawsze byłem zwolennikiem dobrego obrazu. Myślę, że osoby które piszą, że full hd uzyskiwane jest przez różne sztuczki to po prostu zwykłe "marudy", dla których każdy nowy produkt będzie do dupy i nigdy nie znajdą odpowiedniego sprzętu krytykując wszystko i wszystkich. Poza tym tych osób zapewne nie stać nawet na taką kamerę. Tak więc, moja opinia odnośnie modelu SD9 - REWELACJA!!!!!

Jakiej karty do niej używasz- marka-prędkość i pojemność?
Jaką byś doradził do nagrań w trybie 25p?
 

rl0infeck

New member
Nagrywanie w domu wieczorem - problem sd9

witam

kupilem kamere panasonic sd9 - w dzien krecone filmy sa cudne ale niestety
problemy pojawiaja sie gdy krece przy sztucznym oświetleniu - w domu wieczorem przy wlaczonym swietle z lampy (z góry). czasami obraz nagrywany zaczyna rwać. niewiem czy to jest zwiazane ze slabym oswietleniem czy tez nie wyrabia karta na ktora jest zapisywany material w takich warunkach. moze ktos mial podobny problem i poradzil sobie jakos z tym ?
 

jurekl14

New member
HDC-HS9 kilka ujęć

Witam wszystkich w pierwszym moim poście. :) Od niedawna jestem w posiadaniu modelu z dyskiem HS9. Dla zainteresowanych chciałem pokazać kilka ujęć zrobionych może w nienajlepszych warunkach oświetlenia (zachód słońca) ale pokazują one w jakiś sposób możliwości tej kamery. Wszystkie ujęcia w najwyższej rozdzielczości HA z przeplotem.
http://www.sendspace.com/file/41obs4
http://www.sendspace.com/file/xbh5do
http://www.sendspace.com/file/rynv4n
Mam również pytanie do posiadaczy tych kamer. Dotyczy ono dodatkowego akumulatora. Czy komuś udało się dopasować jakiś zamiennik w rozsądnej cenie?:confused:
Pozdrawiam.
Jurek
 

emigrant

Member
witam

9 czerwca wracam do NY i chcę w końcu kupić kamerkę HD 1920x1080p. Wybór raczej padł na Panasonic HDC-HS9. Jak to jest z tym PAL i NTSC? Praktycznie przy rozdzielczościach HD coś takiego jak pal i ntsc nie powinno występować, ale producenci w specyfikacjach wrzucają informację, że ten ma ntsc(usa) a tu ma pal(europa?). Zauważyłem, że na różnych stronach głównie w usa są jakby dwie wersje modelu Panasonic HDC-HS9: 1080/24p i 1080/25p.
http://tinyurl.com/6raxbz <- 1080/25p do kupienia w USA
http://tinyurl.com/6cmloj <- 1080/24p też w usa
Teraz pytanie czy to ma jakiś sens globalnie czy będę miał 25p czy 24p? Raz jestem w usa raz w Polsce. W Polsce mam Toshibe X3000PG Full HD.Z tego co wiem to ta tośka umie przyjąć 24p i wyświetlić po hdmi, ale na 100% nie jestem pewien ,ale czy umie te 1080/60i to nie wiem.
Na camcorderinfo.com ten panas w teście też jest przedstawiony jako 1080/24p plus jak nie nagrywamy w 1080/24p to nagrywa w 1080/60i. Jak to jest w wersji 1080/25p? tam tez jest 1080/60i czy coś innego?

Co mi lepiej polecacie, gdzie raczej nie siedzę w miejscu tylko zmieniam kontynenty raz palowe raz ntsc-owe :p.

Moim zdaniem chyba powinienem kupić wersje "NTSC?", 1080/24p. Przecież później chyba i tak to obrabia się na kompie w Final Cut Pro czy inne programy. Tylko, że obróbka obróbką a jakość może spaść przez takie konwersje?

Tą kamerą chyba nie da się nagrywać materiału SD, wiec chcę czy nie chcę to musze nagrywać w HD, więc tu chyba anomalie palowe czy ntscowe odpadają? Tylko nie wiem jak z tymi klatkami. Już w tym to się pogubiłem. :S
 
Ostatnia edycja:

malinek

New member
Dwie sprawy.
1. Jaką poleacie karte pamięci do tej kamerki. Interesuje mnie jakaś 8GB.
Pytanie jak marka i jak prędkość??



2.
leotdi napisał:
witaj,

sam jeszcze szukam - na razie w wyniku poszukiwań mam to :

http://www.foton.kalisz.pl/?strona=sklep_produkt&grupa1=9&grupa2=2&grupa3=5&pid=1108

Producentem jest f-ma Zoom. Tańsze (inne zamienniki) nie wchodzą w rachubę. Szukam jeszcze pośród produktów firma HAMA (dam ew.znać). Tu ceny spodziewam się w okolicach 200,- zł. Wydaje się na dziś, że Zoom jest najlepszym wyborem.

EDIT:
-----
F-ma z linku powyżej nie realizuje zakupów poniżej 100,- zł :(
ale ta z poniższego linku już tak :

http://www.altra.net.pl/sklep/product_info.php?cPath=22_31&products_id=78

Koszt wysyłki pocztą polską 12,- zł.

ps
Zoom jest podobno firmą polską (zdanie sprzedawcy z 1-linku)

I jak ?? któryś działa poprawnie
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam. Zakupiłem model HS9. Od tygodnia testuję sobie różne ustawienia i bawię sie kamerką. Generalnie jestem zadowolony.
1. Dlaczego Panasonic ?
Cena mnie przekonała. Moim zdaniem kupowanie kamerki HD do kręcenia ujęć głównie w pomieszczeniach mija się z celem - tu równie dobrze poradzi sobie kamera SD.

2. Ujęcia w pomieszczeniach
Porównywałem filmy kręcony w słabym oświetleniu i generalnie jak dla mnie różniły się tylko poziomem "badziewności". Faktycznie tu HS9 nie zachwyca. Porówywałem swoje nagrania z nagraniami ściągniętymi z sieci - jest różnica na minus - ale czy warta płacenia większych pieniędzy?? - tym bardziej, że w innych też było słabo. Generalnie przy zwiększeniu oświetlenia i ręcznym przymknięciu przesłony obraz robił się ostry - w przeciwnym wypadku ziarno biło w oczy. Przy dobrym oświetleniu (dzienne lub silne sztuczne) - obraz ładny i ostry, przy słabszym oświetleniu dziennym (późne popołudnie, deszczowa pogoda) - obraz bez większych szumów, natomiast spada ilość detali i obraz robi się bardziej "analogowy". Pewnie wchodząć głębiej w ustawienia da się to poprawić

2. Ujęcia w plenerze
Jak dla mnie kosmos. Szczegóły, kolor, płynność po prostu świetne. Generalnie wygląda jak dobre producje HD np. w Discovery HD. Porównując swoje filmy z tymi ściągniętymi z sieci - nie widzę istotnych różnic.

3. Łatwość obsługi
Kamera kompaktowa, mała to i obsługa taka sobie. Wszystko obsługuje się przy pomocy małego dżojstika - po nabraniu wprawy jest lepiej. Tym bardziej, że kamera sama podpowiada jaka funkcja mogłaby poprawić obraz i ją wyświetla, wystarczy za pomocą dżojstika ją podświetlić i gra muzyka.

4. Bajery
Wykrywanie twarzy działa bardzo ładnie - twarze są rozjaśnione w stosunku do otoczenia i bardziej wyraźne. Niestety w niektórych momentach przy różnicach oświetlenia tła może wystąpić rozjaśnianie i ściemnianie obrazu.

NA razie na szybko tyle. PZDR
 
Do góry