VideoCam Suite 2.0 dla Windows

Dziadek

New member
Pożyczyłem kamerkę Panasonic SDR-H80, pofilmowałem Chorwacje i nie mogę materiału zrzucić do kompa przy pomocy programiku , jak w tytule, bopodobno nie chodzi w Windowsie 7. Mam 73 lata, ni w ząb angielskiego więc jak ktoś może pomóc to proszę napisać co, krok po kroku, może też linki, mam zrobić by uruchomić ten programik do zgrywania plików z hdd kamerki. Owszem potrafiłem skopiować te pliki metodą kopiuj - wklej ale uzyskane pliki to są MOV-y i mimo że kamerka nagrywa pełny 16 x 9 to przy montaży na timeline wychodzi coś między 4 x 3 a 16 x 9, obraz zwężony, wyraźnie zdeformowany. Myślę że jak zgram przez VideoCam to format będzie prawidłowy.
Dzięki
 

tdx

New member
Bez reklam

Dziadek

New member
Jak jest w formacie mov to nie potrzebujesz tego "zgrywać"

No jak mam nie "zgrywać" z hdd kamery skoro chcę to potem zmontować w Premierce ?
a pliki MOV skopiowane i wklejone tracą, nie wiem czemu, format 16x9. Myślę że jak by się tak udało "zmusić" do pracy programik VideoCam Suite 2.0 w Windowsie 7 to by się udało przeprowadzić Capture czyli zgrać MOVy i utrzymać format 16x9 ? Potem takie montować w AP

Wystarczy zainstalować codec quicktime albo lepiej
Free-Codecs.com | QuickTime Alternative 3.2.2 : QuickTime Alternative will allow you to play QuickTime files (.mov, .qt and other extensions) without having to install the official QuickTime Player.
do odtwarzania tego
A do czego te codeci, które wymieniasz ? Tylko do odtwarzania ? Odtwarzać z kamerki mogę ale przecież nie o to mi chodzi ale o capture plików z hd kamerki i dalszy montaż w AP z podkładaniem melodii i "zrobienia" normalnego filmu dvd pal

Jak chcesz sobie go złożyć to Twój projekt musi mieć też zachowany stosunek proporcji taki jak filmowałeś oraz rozdzielczość
Hm, oczywiście na początku projektu w Adobe Premiere wpisuję PAL Wideoscren i 720 x 576 a wychodzi co innego, jakieś takie 14 x 9 a nie 16 x 9
Gdzieś słyszałem ale nie umiem tego znaleźć, że coś trzeba dograć do tego programu, który był na płytce instalacyjnej z kamerą, czyli do VideoCam Suite 2.0 jakiegoś brakującego codeca czy coś co pozwoli współpracować mu nie tylko z win vp czy z vistą ale i z moim windows 7.
Możesz coś jeszcze podpowiedzieć ?
 

tdx

New member
Bez reklam
VideoCam Suite 2.0 Update Program for Windows 7 / Windows 8 | Digital AV Software Download | Digital AV Software | Digital AV | Consumer Products | Support | Panasonic Global

tu masz aktualizacje dla windows 7/8

Sciagasz
Setup.exe / 313 KB (320928 bajtów)
VideoCamSuiteUpdate (2.0L044). Bat / 149 bajtów (149 bajtów)
VideoCamSuiteUpdate (2.0L044) 0,000 / 40,0 MB (41943040 bajtów)
VideoCamSuiteUpdate (2.0L044), 001 / 40,0 MB (41943040 bajtów)
VideoCamSuiteUpdate (2.0L044) 0,002 / 27,4 MB (28756360 bajtów)

scalasz i uruchamiasz

w AP jak wybierasz projekt pal to się nie dziw że masz niezachowane proporcje albo robisz cropa albo skalujesz mov to wielkości PAL
 

Dziadek

New member
VideoCam Suite 2.0 Update Program for Windows 7 / Windows 8 | Digital AV Software Download | Digital AV Software | Digital AV | Consumer Products | Support | Panasonic Global

tu masz aktualizacje dla windows 7/8

Sciagasz
Setup.exe / 313 KB (320928 bajtów)
VideoCamSuiteUpdate (2.0L044). Bat / 149 bajtów (149 bajtów)
VideoCamSuiteUpdate (2.0L044) 0,000 / 40,0 MB (41943040 bajtów)
VideoCamSuiteUpdate (2.0L044), 001 / 40,0 MB (41943040 bajtów)
VideoCamSuiteUpdate (2.0L044) 0,002 / 27,4 MB (28756360 bajtów)

scalasz i uruchamiasz

Super, dzięki za szybką odpowiedź. Sam tego (instalowania po angielsku) nie przeskoczę, ale już umówiony jestem na jutro z chłopakiem, który mając twoje podpowiedzi na pewno da sobie radę.
Wszystko zainstaluje i programik do importu plików ruszy.

w AP jak wybierasz projekt pal to się nie dziw że masz niezachowane proporcje albo robisz cropa albo skalujesz mov to wielkości PAL

Hmm i tu mnie zmartwiłeś, jakoś nie pamiętam by tam był wybór ( w AP Elements 7 ) inny niż albo 16 : 9 albo 4 : 3 a temu jest przypisane 720 : 576 więc bądź tak uprzejmy i podpowiedz mi co to jest "crop" i jak go ewentualnie robić i jak można przeskalować MOV do PAL ?
Pozdrawiam
 

tdx

New member
Bez reklam
W porządku ale jak masz projekt w 4:3 i zaimportujesz swój klip mov w 16:9 to albo go skalujesz zachowując stosunek proporcji

Edit Effects>Motion>Scale



bo jak nie zachowasz proporcji (aspect ratio) to wyjdzie właśnie jakieś ściśnięte :)

 
Ostatnia edycja:

Dziadek

New member
Nie, no pisałem że kamerka filmuje 16 : 9, kopiuję z jej hd pliki MOV, wrzucam na timeline AP zaznaczając w projekcie PAL wideoscren i 16 : 9 oraz 720 x 576 a otrzymuję jakiś ściśnięty format pośredni. Nie wiem gdzie tkwi błąd.
 

tdx

New member
Bez reklam
ale nie ma 16:9 dla PAL. Pal to 4:3




Zaznacz normalny PAL zaimportuj MOVy i poprzez skalowanie dopasujesz sobie do wielkości swojego projektu z zachowaniem współczynnika proporcji
 

Dziadek

New member
Przepraszam ale gapa jestem, szukałem odpowiedzi na pierwszej stronie, wogóle nie zauważyłem że jest druga a tam twoja odpowiedź. Piszesz że nie ma dla PAL 16 : 9 ale przecież jest w presecie ustawienie: PAL-DV-Videoskren i tam jest 16 : 9 właśnie, tak też ustawiam. Dzisiaj rano pomagał mi chłopak bardziej kumaty niż ja i udało mu się (ja nie dałem rady) powgrywać to wszystko co podałeś i programik VideoCam Suite 2.0 ruszył wreszcie pod moim Win 7. Tylko musiałem długo czekać aż ściągnąl wszystko z kamerki. Zdziwiłem się trochę bo jak z kamery jako dysku H kopiowałem i wklejałem sobie (bez tego programu) pliki to miały one rozszerzenie MOV a teraz z hd kamerki, uruchomionym programem zgrały się pliki z rozszerzeniem mpg. Ich format wynosi : 704 x 576 , jakiś taki dziwny.No ale najgorsze okazało się gdy wrzuciłem je na timeline AP i tam nadal jak poprzednio miały taki jakiś właśnie format ściśnięte 16 x 9, jak zademonstrowałeś. Mam swoje 2 kamery i z żadnej takie coś mi się nie robi, mam 16 x 9 jak pan Bóg przykazał. Może domyślasz się jaki błąd popełniam i gdzie mogę i jak doprowadzić te pliki do formatu 16 x 9. Co dziwne kamerka podłączona USB do mojego telewizora wyświetla te pliki na cały "panoramiczny " ekran, bez pasów . Już mi ręce opadają, co tu zrobić ? Pozdrawiam
 

tdx

New member
Bez reklam
:) ja nie wiem dlaczego tak Ci się dzieje... Może zatem ustaw projekt na zwykły pal 720x576 (1,09) bo plik o którym piszesz nie jest panoramą
 

Dziadek

New member
Ustawiając preset w AP Elements 7 nie mam możliwości zmieniać pixel aspekt ratio na 1,09 . Coś mi się wydaje że muszę się przesiąść na jakiś prosty, najlepiej polskojęzyczny program montażowy w którym są możliwości "ręcznych", dokładnych ustawień, możesz jakiś podpowiedzieć ?
Pozdrawiam
 
Do góry