Poradnik dla korzystających z DLNA - seria G20

skunk

New member
Jak wiecie jest mnóstwo serwerów media, ale nie ma takiego co spełnia do końca oczekiwania.Po wielu próbach w końcu udało mi się wybrać wraz kolegą ten najlepszy.

Jest nim darmowy Serviio.

Serviio odczytuje formaty:

* Audio: MP3( .mp3), Windows Media Audio (.wma)
* Video: MPEG-1 (.mpg, .mpeg), MPEG-2 PS (.mpg, .mpeg, vob, mod), MPEG-2 TS (.ts, .m2ts), MPEG-4 (.mp4, m4v, mov), AVI (.avi, .divx), Windows Media Video (.wmv, .asf), Matroska (.mkv)
* Image: JPEG (.jpg, .jpeg)

i co ważne nie zacina (np.przy takich parametrach mkv 1080p przy Video Bitrate: 9048 kbps / x264,Audio Bitrate: DTS 1510 kbit/s, Rozdzielczość: 1920x800).
Inne serwery miały z tym problemy. A komputer mam raczej średni.

Jak instalujemy.

Ściągamy najnowszą wersję 0.4.2 i po zainstalowaniu zaznaczmy jako urządzenie Playstation3. Oprócz tego dodajemy jakiś katalog z filmami.

I teraz ważna sprawa. Jest tam taka funkcja jak metadata i może chwilę potrwać (nawet kilka minut lub więcej) dopóki server nie dokona transcodingu. Więc nie zdziwcie się,że od razu wam nie czyta wszystkich formatów.Jak go raz przetworzy to już nie trzeba czekać po restarcie.


Dodatkowo już niedługo pojawi się Serviio w wersji 5, a w nim wsparcie dla Panasonica i będzie odczytywał napisy.

Serwer testowany był na 50g20e. Komputer P4 (2800 Mhz), 1 GB Ram.

Czekam na opinię, jak to u Was wygląda.
 
Ostatnia edycja:

t7m8

New member
Takie szybkie pytanie zadam.W tym programie jest też opcja xbox360.Da się jakoś udostępnić pliki z kompa na konsole? (bez pomocy dlna) np: po wifi
 

krakusek

New member
jak utrzymać oryginalne "aspect ratio" bo wyswietlają mi się filmy w 16:9... więc są rozciągnięte strasznie w góre...
zmiana z poziomu pilota nie działa :(
 

Smiter

New member
Hej,
720 mkv śmiga cudownie.
Niestety 1080 tnie...
@ Skunk - jakie masz ustawienia? Mieszałeś coś w *.xml.
Mój komp: Core2duo 2.2GHz/4GB RAM/Win XP
 
Ostatnia edycja:

skunk

New member
Nic nie zmieniałem w programie.
To dziwne, że tnie. Sprawdzałem trochę filmów co zacinały na innych serwerach mediów, a serviio ładnie odtwarzał.

Poczekajmy na wersję 5 na Panasonica, już niedługo się ukaże.
 

mar_celi

New member
Nie będę otwierał nowych tematów zadam pytanko tutaj.
Mam Panasonica P50G20e podłączonego do routerowego switcha skrętką, wymyśliłem sobie że podepnę do sieci dysk. Mam dysk USB, sformatowany FAT32 podłączony do NAS-USB 8level. Urządzenie wpięte w sieć skonfigurowane, komputer je widzi natomiast w TV jak Włączę Serwer multimediów cisza :-( Urządzenie obsługuje serwer XBOX 360 ale Panasonic go nie widzi. To kwestia ustawień czy mogę zapomnieć o takiej konfiguracji. Na kompie uruchamiałem PS3 Server i Tv nie ma z nim najmniejszego problemu widzi w sieci filmy, zdjęcia..... udostępnione na PC, jak i dyski USB podpięte do komputera. Jak podepnę dysk prze NAS'a do sieci ciemność. Ktoś może walczył z tym tematem?
 

krakusek

New member
nie czyta wszystkich MKV... u mnie średnio 6-7/10 idzie... ale niestety wyswietla je w proporcjach 16:9 :( i nie wiem jak to zmienic aby pozostawil natywne proporcje filmu...
 

pre

New member
na 1 rzut oka - swietnie! Przeczytal *.mkv co wczesniej nie udalo ie zadnemu innemu. Obraz dobry, szkoda ze brak napisow.

Niestety, znalezc jakikolwiek plik to makabra jakaś. Udostepniam katalog, i w zaden sposob niemozna odnalezc plikow.
NIektore pliki odnalazlem po jakims sortowaniu w/g rezyserów pod podzialem alfabetycznym A...B...C . Kosmos. NIe da sie tego uzywac normalnie.

W związku z tym neimasz wpływu co jest gdzie i jak znalezc i posortowac.
Może czegos nie czaje?

Najlepiej z tym spisywał się Twonky Media.. dodajesz katalog ze zdjeciami i masz go widocznego w TV w katalogu ze zdjeciami. Szybko i zrozumiale.
 

skunk

New member
Aby dostać się do wszystkich udostępnionych filmów należy wybrać katalog Video i później katalog Folders. I mamy nasze katalogi.

P.S. Oczywiście wcześniej w serviio wybrać katalog i zaznaczyć w checkboxie video.
 

skunk

New member
Dostałem odpowiedź od osoby tworzącej serviio.

Jeśli chodzi o napisy do Panasonica, bardziej przejrzystego wyboru katalogu o którym pisał @pre to już kończą pracę nad tą wersją.

do kolegi @krakusek
Piszesz że jest problem z "aspect radio". Czy to dotyczy transkodowanych plików?Napisz więcej bo muszę sprecyzować pytanie do twórców serviio.
 

Load_Error

New member
Serviio nie transkoduje plikow mkv, albo ja cos zle robie, ale opcji w nim nie ma za wiele, zeby cos zle ustawic.
Pozatym kiedy jest uruchomiony zzera przynajmniej 50% mocy obliczeniowej CPU - po co ?
Po co mi sie grzeje bez sensu procesor i tym samym zzera prad ?

Smiter ! jaki masz TV ? Moze napisz na jakim TV smigaja ci te pliki mkv ?
 

pre

New member
Po dluzszym zapoznaniu sie z pakietem, musze czesc rzeczy odszczekać.
Pisaliscie ze trzeba "troche" poczekać az zaladuje sie lista ktora pozniej mozna wyswietlic w TV. Majac do czynienia z kilkoma innymi, niewiedzialem ze "troche" moze sie okazac np. 2 godzinami!
Ale zaladowalem katalogi z kontentem i zstawilem kompa na jakas godzine lub dwie. I po tym czasie sprawdzajac co i jak, wyszlo ze tego wlasnie bylo mu trzeba.
Posortowal to w miare oczekiwan. Tzn przyzwoicie w/g katalogow itd. Ale nadal jest to nie az tak czytelne jakbym chciał. Sortuje po np. rezyserze, aktorach, alfabecie, serii itp. FAjna rzecz moze dla kogos, ale dlaczego sie nachalnie narzuca? Jelsi ktos chce to wpouinien sobie to wlaczyc dodatkowo, czyli powinnismy miec wybor co ma nam sie wyswietlac. Bo inaczej jest to dosc nieczytelne.
Odnosnie czytania plikow:
*.avi - kodowane divxem idzie, ma chyba problemy z xvidem. duzo nieczyta, a niektore potrafi tylko odtworzyc 1-2sek i dupa.
*.mpg w HD - slideshow, ale mam takie z przeplywnoscia ~19MB wiec sie nie dziwie ze niewyrabia, mnijesze idą.
*.m2ts ze zbioru jaki mam (ok 50 plikow) czyta moze ze 3-4. Bardzo
mało
*.wmv; mp4 - mam malo tego typu, wiec niewiem jak na wiekszej ilosci. Moje nie idą.

Niewiem na jakiej zasadzie jest zrobiony dosył, czy jest mzoliwosc podmiany wlasnorecznie kodekow zeby czytal wiekszosc formatów?

Do testow zostaly mi *.vob'y

NIektore mkv nie dają rady, ale wiaze sie to chyab z duza przeplywnoscia strumienia, lub z transferu z kompa do tv.
Mozliwe ze czesc mozna wyeliminowac u mnie poprzez poalczenie kablowe i servioo i telewizora, gdyz obie rzeczy mam podpięte po WiFi, a z transferami jak wiadomo po radiu jest lipa.

Czego najbardziej brakuje: Napisy.
To największa bolączka ktora w zasadzie zdecydowaną wiekszosc rzeczy czyni bezuzyteczną, oraz czytania całych płyt DVD (VIDEO_TS)

Potencjał jest ogromny, nie spodziewałem sie ze ktorykolwiek z media serwerow bedzie potrafil zrobic takie rzeczy, a tu mila niespodzianka.

Narazie tyle, jak cos zaobserwuje postaram sie napisać.
 

Smiter

New member
Hej,
mam TX-P46G20E. Wersja softu: 2506-10300
W ustawieniach nic nie zmieniałem, zresztą mało tam takich:]
Generalnie śmiga wszystko.
Tak jak pisałem 1080 tnie, choć jest i tak lepiej niż w innym sofcie. Obsługa dwóch rdzeni włączona. Zużycie mocy procka około 30-35%.
PCet łączy się z routerem via wifi, TV po kablu. Pewnie przepływność wifi nie wyrabia. W wolnej chwili to sprawdzę.
Jak na razie największy minus to rzeczywiście dodawanie nowych zasobów, jakaś masakra:/

Btw...
Orientujecie się może czy da radę otworzyć FLAC'a? Jeżeli tak to czym i czy przypadkiem nie zostanie on transkodowany do marnego mp3? Chcę powiększyć domową sieć o NAS'a lub jeżeli Panas nie poradzi sobie z FLACiem o odtwrzacz multimedialny. Nie ukrywam, że NAS bardziej mnie interesuje, po co mi kolejne pudełko na półce:]
Z góry dzięki za jakieś porady i sorry za off-topic;)
 
Ostatnia edycja:

panas50

New member
witam
Zainstalowałem Serviio na win 7 64 bit i przy uruchamianiu tej aplikacji wyskakuje mi coś takiego, javę mam zainstalowaną co jeszcze trzeba doinstalować by to działało :
No JVM could be found on your system.
Please define EXE4J JAVA HOME
to point to an installed 64-bit JDK or JRE or download a JRE from java.com: Java + You
Próbowałem zainstalować javę 64 bit z jej oficjalnej strony ale nie mogę jej pobrać i zainstalować.
dzięki
 

Cyborg65

New member
Witam

Smiter
Miałem podobny problem odnośnie muzy cały temat załatwił WMS.
Bez problemu przesyła muzykę bezstratnym LPCM.
Jest wersja próbna na 15 dni i można przedłużyć o kolejne 15 dni.
Niestety potem trzeba zabulić na szczęście to niewielkie pieniądze ok 100zł
Od początku istnienia ma napisy i ogarnia dosłownie wszystkie formaty we wszystkich możliwych konfiguracjach.Ogromna ilość TV i urządzeń cieciowych
Ja uznałem że gra warta świeczki.
P:lol:zdrawiam
 

Smiter

New member
Dzięki Cyborg, na pewno się przejrzę, a ewentualne 100pln, które rozwiąże wiele problemów to rzeczywiście nie jest dużo.
 

Bucek

Banned
szukam serwera dlna dopasowanego do Panasonica G20, na 64 bitowego Linuksa, wspierajacego akceleracje VDPAU, czytajacego napisy bez problemów ... i zeby nie degradował FLAC do MP3 ...

serwer NAS mam na LINUXIE i nie zamierzam instalowac Windowsa ....
 

Bucek

Banned
jakakolwiek zabawa z Wine odpada ... nie po to mam media center zjadajace w stresie tyle co nic pradu, zeby instalować cos co wymaga komputera żrącego go 2 razy wiecej ....

czy XBMC ma w sobie serwer DLNA?
 
Ostatnia edycja:
Do góry