Utrata czerni w panasonicach Seria na 2009

apollo

New member
Zobaczyłem ostatnią stronę wątku w linku który podałeś (czyli aktualnie 7) i są tam podane 3 linki. Otworzyłem ten xxxx://news.cnet.com/8301-17938_105-10447329-1.html (dodaj http w miejscu xxxx).
Nie napawa optymizmem odpowiedź Panasonica na to wszystko. Skoro robią sobie takie jaja to chyba rzeczywiście z czernią jest kiepsko w plazmach i wbrew temu co mówią wszyscy i ja sam do niedawna, to w dobrych LCD jest lepsza.

edit: wczytując się znalazłem tez coś takiego, może to pomoże:

i called panasonic earlier today after reading your post, i to noticed this increase about two weeks ago, they had several alternatives for the problem, but one that actually worked for me. It was a complete reboot of the set, why this worked i can only guess, someone with much more knowledge of these sets could probably fill you in better.....to reset the set, power on the tv, hold the menu button on the remote and at the same time hold down the volume minus button on the tv, after about 5 seconds you will see a screen with information come up, at this point hold down the power button on the front of the set until it turns off, then unplug the main power for 30 seconds plug back up and it's like you unboxed it for the first time.

This will reset all the user menu settings back to default, and maybe even the service menu settings(this one i'm not sure about). After finishing the procedure, i poped in a bluray, and checked it out, the letter box bars above and below were noticably darker than what they were moments before. I don't know if this will help, and if it does no clue as to why it worked, but it might be worth the shot..........
smile.gif


wypowiedź ta jest tutaj: xxxx://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1167339 (wpisz http zamiast xxxx)

edit2: jednak reset nie pomaga, a problem wydaje się skomplikowany, tutaj cały wątek zaczynający się od pomiarów spadku kontrastu :cry:xxxx://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1167339 (wpisz http zamiast xxxx)
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1167339
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Dyskusja na różnych forach dotyczy zauważalnego spadku jakości czerni która występuje w najnowszej serii plazm Panasonica.
Wiele osób narzeka że po kilku miesiącach jakość tych telewizorów jest wyraźnie gorsza.
Sprawa jest na tyle głośna że opinię na temat "blaknięcia" czerni w nowych telewizorach zabrał sam producent.
Wypowiedź jest raczej niewyjaśniajaca.
"Aby uzyskać odpowiednią jakość obrazu w naszych telewizorach, najnowsze modele Viera zostały wyposażone w automatyczny mechanizm zmiany napięć w zależności od długości pracy panelu. Niektóre elementy i charakterystyki odbiornika zmieniają się po określonym czasie działania. Dotyczy to wszystkich ekranów (nie tylko Panasonica) jakie dostępne są obecnie na rynku."
Oczywistym jest że sprzęt się zużywa.
Natomiast producent przyznaje, że panel pracuje inaczej gdy jest nowy, a inaczej po upływie czasu .Oznacza to że czerń może być lepsza na początku , a potem może ulegać pogorszeniu .
Plazmy Panasonica większość klientów kupuje ze względu na głębię czerni. To jeden z ważniejszych spektów branych pod uwagę podczas zakupu PDP nowej serii .
Jeśli ktoś zrobił kalibrację obrazu - to po znaczącym spadku parametrów w krótkim czasie trzeba byłoby potwarzać kalibrację na nowo.
Znany Redaktor David Katzmeier z CNet, który wielokrotnie testował i przyznawał doskonałe noty odbiornikom PDP Panasonica, powiedział bez ogródek: 'Nie wiem jak mamy się w takiej sytuacji zachować, nie wiedząc czy świetny obraz po wyjęciu z pudełka pozostanie takim samym po miesiącach, czy nawet paru latach pracy telewizora"
Czekamy na kolejną wypowiedź Panasonica.
 

motobartcompany

New member
Utratę czerni zauważyłem tez w Panasonicu PV700. Aktualnie ten TV dałem jakiś czas temu dziadkowi. Ostatnio przy spotkaniu rodzinnym włączyłem TV i czerń była jasno szara. Pomieszczenie było zaciemnione- nastawy były takie jak u mnie w domu. Mniej więcej wszystko wyśrodkowane.
Na 100% jestem pewien że ekran wcześniej nie był taki szary. Teraz świeci przez czerń jak LCD z włączonym podświetleniem na max.

Sytuacja jest nie ciekawa, już wcześniej tu na forum wyczytałem kilka postów że użytkownicy coś podejrzewali- jednak nigdy nie zostało to potwierdzone.

Na kilku zachodnich forach utrata czerni przez plazmy panasonica jest udowodniona nie stety:cry:
 
Ostatnia edycja:

bogdan_kr

Member
Bez reklam
No to wtopa Panie Panasoniku :-(
Jeśli ktoś byłby zwolennikiem teorii spiskowych, to mógłby powiedzieć, że producent robi to celowo, z rozmysłem, po to aby telewizory zbierały dobre opinie na testach, które, jak sądzę, przeprowadzane są zazwyczaj na nieużywanych odbiornikach. Tudzież przed upływem iluś tam set godzin. A w późniejszym czasie, ponieważ parametry paneli pogarszają się szybciej niż powinny, oprogramowanie wprowadza takie zmiany jak wskazane w postach powyżej. I jak zwykle z klienta robi się...

Pozdrowienia!
 

bogaty

New member
Bez reklam
Swego czasu na forum pojawił się wątek, w którym podana była sugestia jakoby czerń w panelach plazmowych z czasem się pogłębiała (czyli zjawisko odwrotne do opisywanego tutaj). Wyraziłem w nim swoje wątpliwości na ten temat...
Rzućcie też okiem na drugi akapit któregoś z kolei posta w tym wątku ;)

Pozdrowienia!
U mnie takie coś zaszło, oczywiście nie mam możliwości zmierzenia poziomu czerni, ale z obserwacji tak wnioskuję że czerń jest lepsza niż przy pierwszym odpalaniu panelu.
 

piotrflo

New member
Swego czasu na forum pojawił się wątek, w którym podana była sugestia jakoby czerń w panelach plazmowych z czasem się pogłębiała (czyli zjawisko odwrotne do opisywanego tutaj). Wyraziłem w nim swoje wątpliwości na ten temat...
Rzućcie też okiem na drugi akapit któregoś z kolei posta w tym wątku ;)

Pozdrowienia!

Mysle, ze on musial miec przecieki. :szukaj: a tak na marginesie to chyba wielu nie uwierzylo w twoje zdjecia. Nie dopuscilo takiej sytuacji wogole do siebie. "Jak to plazma Panasa przeciez nie moze byc taka wadliwa. Ty pracujesz dla klanu LCD." Ja Ci powiem, ze wiarygodny material. Jesli miales faktycznie wszystkie parametry poustawiane identycznie i bylo tak samo ciemno to jesli nawet bylo by jakies przeklamanie to nie taka duza roznica w zdjeciu samej matrycy.
 
Ostatnia edycja:

jgx

New member
Bez reklam
Swego czasu na forum pojawił się wątek, w którym podana była sugestia jakoby czerń w panelach plazmowych z czasem się pogłębiała (czyli zjawisko odwrotne do opisywanego tutaj). Wyraziłem w nim swoje wątpliwości na ten temat...
Rzućcie też okiem na drugi akapit któregoś z kolei posta w tym wątku ;)

Pozdrowienia!
bogdan_kr napisałeś w tamtym wątku:


Moje obiektywne zdanie (to taki oksymoron jest :wink: ) odniesione do modelu PV80 jest takie, że czerń jest przyzwoita, w porządku. Oczywiście jeśli w ogóle odpowiedni jej poziom jest w podawanym do telewizora materiale. Nie można jednak mówić o czymś takim, że tam gdzie jest barwa czarna tam punkty obrazu są całkowicie wygaszone i nie emitują żadnego światła. Świecą lekko, i widać to na pustym czarnym ekranie (lub gdy w danej scenie przeważa czarne i ciemne barwy albo w ogóle gdy film jest utrzymany w ciemniejszej tonacji) ale myślę, że jest to pomijalne w porównaniu do sporej liczby ekranów lcd. Gdy natomiast w danej scenie występują jedynie niewielkie elementy o barwie czarnej, to z uwagi na percepcję wzroku czarny wydaje się czarny czyli jest taki jak powinien.
Wszystko powyższe odnosi się do mojej oceny obrazu oglądanego wieczorem lub w nocy. W ciągu dnia czy przy mocnym oświetleniu zewnętrznym percepcja oka jest zupełnie inna - myślę, że uprościć to można w ten sposób, że w ciągu dnia nie dostrzeże się tej minimalnej emisji światła generowanej przez panel plazmowy. Dodatkowo przykładowo przy bardzo jasnym oświetleniu zewnętrznym aby telewizor oglądać w miarę komfortowo trzeba się czasem posiłkować podniesieniem jasności i kontrastu obrazu (np. włączając tryb normalny czy dynamiczny). Te parametry mają wpływ na percepcję obrazu (czarny=czarny). Tak jak i oświetlenie zewnętrzne (lub jego brak).


I tu się z tobą zgadzam choc nie we wszystkim - jesteś jedyną osobą na tym forum która opisuje to zjawisko "świecenia" plazm identycznie jak ja (wielokrotnie pisałem na ten temat) - nie wiem czemu inni tego nie widzą lub nie chcą widziec, tylko jeden raz ktoś to potwierdził i wyjaśnił czemu plazma świeci minimalnie nawet w ciemnych scenach - zjawisko palenia się fosforu i związane z tym prawa fizyki, to tylko tak w max. zarysie, jest to jedna z wad plazm jak dla mnie,

Edytowano przez admina.
 
Ostatnia edycja:

Rivam

New member
Część ludzi pewnie już ma na swoich PDP przebieg ponad 1000h, więc może ktoś napisze jeszcze czy też zaobserwował u siebie tę opisywaną utratę czerni?
 

apollo

New member
Widzę że ta głęboka czerń plazm to taki sam mit jak wysoka ich żywotność, bo przecież takie jaja panasonic robi po to żeby uzyskać te niby 100000h trwałości panelu. Ciekawe ile panel by podziałał jakby nie zmieniać pierwotnych napięć, a co za tym idzie poziomu czerni. Jak dla mnie to są chwyty marketingowe poniżej pasa i jeżeli sprawa nie zostanie rozwiązana w sposób w 100% satysfakcjonujący dla nas, klientów to w życiu nie kupie już nic, co pochodzi z tej firmy. Jak jest w przypadku plazm innych firm? Samsung czy LG tez stosują takie oszukańcze praktyki?
 

Andrewan

New member
Dochodzę do wniosku że nie miała baba kłopotu to sobie go wymyśli, zamiast cieszyć się z radości posiadania to się trzeba na zapas martwić "bo mi się szare robi :-( "
Dajcie na luz
 

frufru

New member
odpowiedź panasonic'a

Panasonic Viera plasma HDTVs deliver exceptional picture performance throughout the lifetime of these products. Various elements and material characteristics of all electronic displays change with use over time. In order to achieve the optimal picture performance throughout the life of the set, Panasonic Viera plasma HDTVs incorporate an automatic control which adjusts an internal driving voltage at predetermined intervals of operational hours. As a result of this automatic voltage adjustment, background brightness will increase from its initial value. After several years of typical use, the internal material characteristics will stabilize and no additional automatic voltage adjustments are required. The Black Level at this stabilized point will yield excellent picture performance.
The newest Viera plasma HDTVs incorporate an improved automatic control which applies the voltage adjustments in smaller increments. This results in a more gradual change in the Black Level over time.


W skrócie: co ileś godzin użytkowania (ustalonych na wewnętrznym zegarze) sterowanie napięcia a przez to czerń się zmienia.


Mnie zastanawia czy totalny reset ekranu (są takie opinie na avforum) przywraca pierwsze nastawienia? Ja sobie zrobiłem przez przypadek taki reset i wydaje mi się, że jakość obrazu się poprawiła.

 

darekguma

New member
Bez reklam
nie no po co, nie ma sensu przecież i tak wszyscy wiedzą że jedynie plazmy panasa a najlepiej z serii g to jest klasa a reszta to syf i badziew totalny a lcd to użytkują tylko ograniczeni umysłowo (bez obrazy posiadacze lcd)
pozdro 4all
Chyba troche przesadzasz,kupiłem panaska G15(wcześniej był Sony 46Z4500)właśnie z powodu czerni i jaj głębi,a tu wychodzi że za czas jakiś to wszystko może szlag trfić.Tv ma 800 godzin przepracowane i mam wrażenie że tak powoli zaczyna się dziać,a może to tylko take przyzwyczajenie,a może podświadomie po przeczytaniu odnosze takie wrażenie(ale chyba jednak nie)Dlatego pytam o dobre LCD,bo może trzeba będzie przeprosić technologię LCD.
 

boggio

Member
U mnie na 42PV700 wydaje mi się, że takie właśnie zjawisko występuje. TV ma wypalone około 3500h.
Jak kupowałem, czerń była taka lepsza, teraz gdy przełączę na wejście bez sygnału aby sprawdzić czerń, jest ona w przybliżeniu podobna do tej w LCD, wynika z tego, że TV po około 5 latach nie będzie nadawał się do użytkowania. :-(
Dobrze, że ceny są w miarę przyzwoite na obecny czas, można myśleć o nowym TV, a stary na złom. ;)
 

apollo

New member
Z avsforum:

Originally Posted by mironto
I doubt it's gonna be so simple with the fix. My guess is that according to Panasonic's research, all cells should need after 500 hours 14V, after 1000h 15.5V.
BUT plasma in some (more or less) of the sets is a bit off the specs (or defective) and the cells require only 13.5V after 500h and 14V after 1000h (while other might require e.g. 13V and 13.5V), thus making some of the screens brighter. This would require Panasonic examine every set with higher brightness and adjust the FW or voltage levels for each set separately.

Thank you for this.. While I did not think of this initially (I never read the patent information), I would tend to agree (based on my 10yrs as an electronics designer for several large name manufacturers including another division of Panasonic [not TVs]) that this could be a very possible scenario. And this would be the simplest explanation (root causes usually are simple, even if difficult to find), as well as would account for the widely varying reports with little information seeming to be consistent.

Z tego co wyczytałem reset nie pomoga niestety. Zamierzam zrobić zdjęcia w zupełnej ciemności teraz kiedy mam poniżej 100h i później po jakiś czasie np po 500h z tymi samymi ustawieniami. Ojciec ma już około 470h wiec może po 500h będzie widać zauważalny spadek jakości czerni.

@Andrewan: na luz to bym dał jakby na stronce panasonica w specyfikacji było napisane np " kontrast 20000:1, 10000:1 po 500h, 5000:1 po 1000h itd." a że tak nie ma to normalne że ludzie nie lubią być oszukiwani.
 

Andrewan

New member
@Andrewan: na luz to bym dał jakby na stronce panasonica w specyfikacji było napisane np " kontrast 20000:1, 10000:1 po 500h, 5000:1 po 1000h itd." a że tak nie ma to normalne że ludzie nie lubią być oszukiwani.

Odpowiem tak YouTube - Stachy na Lachy - Żyje w kraju (wersja bez cenzury) wysłuchać ze zrozumieniem ;-).
A nie czuj się oszukany bo kto wie czy spece od marketingu konkurencyjnych firm nie maczały paluchów w aferze "Czarna dziura panasa"
Pozdrawiam
 
Do góry