Panasonic seria S10 wszystko na temat serii S (Tx-p42s10)

banjo

New member
Witam. Róznice między serią "s" a "x" sa widoczne ,nie wiem tylko czy warto do tych róznic dopłacac te 8 stów. Seria s ma układ który przetwarza obraz w ruchu podobno na poziomie 400hz!!!???, seria x ma tylko zwykłe 100hz, ale ogólnie róznic jest dużo na korzyśc serii "s"- więc chyba warto dopłacić, tak myśle. Ja osobiście choruje na serie "g" lub "v". Napewno bedziesz bardziej zadowolony z serii "s" niż "x". Chociaż x nie ma sie czego wstydzić.
 

chillboy

New member
Witam, właśnie mam w domu od paru godzin 42s10e zabieram sie za docieranie tylko muszę poszukac co nie co na ten temat na forum.Z tego co wiem to ma pograc około 330 h na ustawieniach kontrastu i jasności na połowie lub mniej i nie grac na jednym kanale przez kilka godzin.Czy cos więcej trzeba w tej kwestii?
 

PRowiec

New member
42 x10e od 2662 PLN
42 s10e od 3586 PLN
42 g10 od 3863 PLN

Jak widac roznica pomiedzy s10 a g10 niewielka , a x10 zdecydowanie tanszy. Wiec wybieralbym pomiedzy x10e albo g10. s10 jednak pojawil sie ostatni na rynku i sadze ze cena powinno szybko spac i uplasowac sie pomiedzy x10 a g10

opcja jest LG 42 PQ3000 za 2400 :) lub PQ6000 za 3000PLN
 

gorylla

New member
Bez reklam
Witam wszystkich.

Ten post jest powieleniem postu, jaki zamieściłem w wątku o G10. Napisałem go tam dlatego, że w tamtym wątku było sporo wypowiedzi o S10, w tym ja dokonując wyboru porównywałem szczególnie G10 i S10. Byłem tam również proszony o opinię w przedmiocie zakupionego S10. Dlatego nie mogłem nie wypowiedzieć się również tam.

Odnośnie telewizora- przyszedł absolutnie ciepły (zero godzin, raz włączony- pewnie jakieś sprawdzenie).

Do rzeczy. Telewizorek gra naprawdę świetnie. Na chwilę obecną mam jeszcze kablówkę (okres wypowiedzenia) i zapiąłem Polsat Cyfrowy z wszystkimi na chwilę obecną w ich ofercie kanałami HD. Na zwykłej kablówce obraz jest naprawdę niezły, chociaż na kilku kanałach w gorszej jakości jest lekie "mydło", obraz mdły, nieostry. Na lepszej jakości kanałach obraz jest ładny, nie żyleta, ale naprawdę niezły.

Na polsacie cyfrowym po euro obraz jest bardzo dobry, z pewnością lepszy niż na kablówce.
Po HDMI- jest jeszcze lepiej niż w euro, ale nie jakoś dużo lepiej (poza HD of course). Jak ktoś nie ma jakichś wielkich wymagań co do obrazu to nawet euro może mu wystarczyć (no ale po co).

Ale jadąc z hdmi- obraz w SD naprawdę bardzo, bardzo ładny, ostry, ładnie obrysowany, czasami na niektórych kanałach aż oczy bolą. Nie zauważyłem "mydłowwania" kanałów, jakiegoś false-contouringu, choć muszę przyznać, że są kanały wyraźnie lepszej i gorszej jakości. Kolory piękne, żywe (nawet na kinowym jest nieźle) choć obraz ogólnie taki jakby "miękki" (chyba to ogólnie cecha plazm). Kolory nie wychodzą z konturów jak to czasami u innych w TV bywało. Czerwień lekko "wylewa się" tylko na dynamicznym. Testowałem cały dzień na różnych kanałach i w różnych rozdzielczościach i jestem bardzo zadowolony. Obraz HD bajkowy, mega żyleta, ostry niemożebnie, nic dodać nic ująć, szczegółowość niewiarygodna. Z HD najlepszy wydaje mi się Polsat Sport, a najgorsze chyba HBO (discovery i eurosport po środku), przy czym te najgorsze to oczywiście i tak żyleta, tylko nie taka super ostra

Czerń -uwaga!- nie jest prawdziwą czernią. Jest szara, ale za to bardzo, bardzo szara. Jednak wyraźnie widać różnicę pomiędzy czarną obudową, a czernią wyświetlanych scen, pasów bocznych itp. Niemniej jednak uważam- porównując do widzianego wcześniej w sklepach X10 i G10, że jest to poziom bardzo zbliżony. Na tyle nawet, że nie jestem w stanie obiektywnie ocenić, czy jest lepiej czy gorzej niż np. w G10. Nie podejmuję się takiej oceny, gdyż według mnie powinny to być różnice naprawdę bardzo niewielkie. Tylko ocena face to face przy takim samym sygnale i ustawieniach mogłaby przynieść właściwą odpowiedź, gdzie jest lepiej z czernią i o ile.

Podsumowując czerń -jakkolwiek jakąś super czernią nie jest- w niczym mi nie przeszkadza, bo jest i tak bardzo ciemna. Ale rzeczywiście- mogłoby być ciut lepiej.

Jeszcze jedna uwaga- za dnia wydawało mi się, że czerń jest w ogóle kiepska, a sam panel jakoś mało kontrastowy. Jednak w nocy plazma pokazała, co potrafi- dynamika i kontrastowość obrazu niebywale wzrosła, a czerń z prawdziwie średnio-szarej zyskała bardzo na głębokości barwy. Mam południowe, duże okna z boku w odległości ok. 1,5 metra od TV, przy czym jest on ustawiony prostopadle do linii okien (silne światło pada na TV z boku). Momentami było tak, że nawet przy wyłączonym TV był on jasnoszary, jak na zdjęciach kikiego (podobnie działo się z obrazem na włączonym). Nie odkryję tu Ameryki ale widać wyraźnie, że plazma ogólnie bardzo nie lubi ostrego światła, bo rozproszone na szybie panela naprawdę pogarsza obraz (powoduje jakby lekkie zamglenia). Za to oglądanie wieczorem i w nocy to raj dla oczu.

System IFC- oglądałem wczoraj tenis w HD, jakieś powtórki meczów w HD i SD i muszę powiedzieć, że nie zauważyłem żadnych artefaktów tego systemu. Celowo włączałem i wyłączałem i się wpatrywałem. Według mnie różnicy nie widać. Prawdą jest, że piłką na tle kolorowych trybun potrafiła lekko szarpnąć, ale gdybym na siłę tego efektu nie szukał to z pewnością nie zwróciłbym na to uwagi. Tak więc włączyłem IFC na stałe. Jak wypatrzę może kiedyś jakieś ewidentne, mocno widoczne błędy to wówczas potestuję więcej. Na chwilę obecną nie mam zastrzeżeń.

Głośność. TV delikatnie jednak bzyczy, ale żeby oddać prawdę- przy normalnym codziennym użytkowaniu trzeba by było być jakimś audiofilem czy sadomasochistą, aby to usłyszeć i się tym przejąć. Przy normalnej, zwyczajowej głośności trzeba ucho przysunąć do tyłu obudowy, aby usłyszeć ten leki szmer. W nocy natomiast musi być bardzo cicho i głośność max.6 (przy max głośności dekodera) aby usłyszeć ten szmer. Tak więc problem głośności pracy S10 to w moim przypadku problem pomijalny, całkowicie nieistniejący. Na marginesie dodam, że mój stary wysłużony Trilux 21'CRT też deczko z tyłu hałasował jakimś bzykiem tranzystorków vel innych transformatorków.

Na kilku bardzo jasnych planszach zauważyłem lekkie migotanie obrazu- myślę, że gdybym o tym nie czytał i nie wypatrywał tego efektu również bym na to nie zwrócił uwagi.

Testy z blueray, DVD, komputerkiem i grami nieco później, bo na razie nie było na to za bardzo czasu.

No cóż, ogólnie sprzęt za te pieniądze (3480 z dostawą) rewelacja.

Uważam, że zrobiłem dobrze nie kupując G10. I tak jestem bardzo zadowolony a nie wiem, czy z G10 byłbym jakoś bardziej zadowolony (tym bardziej, że nie mam żadnego powórwania, a są to tak naprawdę praktycznie bliźniacze konstrukcje). Zostało mi około 450zł w kieszeni- za te pieniądze kupiłem cały zestaw Polsatu Cyfrowego HD, a reszta pokryje około połowy rocznego abonamentu (mam umowę na 13 m-cy w tym 3 mies. za free).

Mam tylko na razie jeden problem. Czy jest jakaś możliwość, aby do kanałów HD w dekoderze przyporządkować na stałe tryb np 720p czy 1080i? Denerwuje mnie trochę przełączanie rozdzielczości w SD i HD. Niestety na stałe w 720p czy 1080i nie idzie oglądać SD, bo obraz w nie-natywnej dla tych kanałów rozdziałce jest wyraźnie słabszy, nie mówiąc o znaczym zawężeniu pola oglądanego obrazu. Naprzemienne oglądanie SD i HD wiąże się więc z ciągłym żonglowaniem rozdzielczością. Dekoder to polsatowski Samsung HD 370G.
 

wilewicz

New member
zastanawiająca różnica

S10 ma mniejszą niż G10 rozdzielczość ruchomego obrazu - 900 linii kontra 1080 linii, mimo że obydwie matryce do full hd.
 

gorylla

New member
Bez reklam
BMW F1.09 też miał być lepszy niż F1.08. Efekt każdy widzi.

Argumentacja, że jak nowsze to na pewno lepsze zupełnie do mnie nie przemawia. Można wymienić całą masę produktów, w których ich nowsze wersje okazały się gorsze. Dla przykładu wskażę bliski memu sercu temat wędkarski- znana seria kijaszków Kongera Champion została zepsuta "odnowioną" serią World Champion- wielu użytkowników bardziej ceni starsze serie. Podobie z młynkami- np. kołowrotki Shimano sprzed kilku lat były o wiele bardziej niezawodne niż obecne. Do tej pory kręcę Nexavem FA z 2001r. podczas gdy ojcu rozleciał się dwuletni Nexave FB, a mi roczny Exage FA(wyższa seria). Takich przykładów można mnożyć naprawdę wiele. Czasami przenoszenie fabryk w "dziwne" miejsca, obiżanie na siłę kosztów produkcji, szukanie altarnatywnych, tańszych rozwiązań dla sprawdzonych elementów potrafi dać niedobry efekt- jest to możliwe szczególnie obecnie, w dobie kryzysu.

Nie śmiem twierdzić, że G10 jest gorszy od S10, bo to można by było określić dopiero przy bezpośrednim porównaniu na takim samym sygnale. Mam za to wiele powodów do twierdzenia, że nie jest lepszy (a jak nawet jest to zaledwie minimalnie) i dlatego nie ma sensu dopłacać tych kilkaset złotych.

Dla przykładu.
- Ulepszony panel Neo - oszczędność itp. Kiki w teście wykazał, że -oszczędność panelu jest żadna, wręcz wzmożone zużycie prądu.
- Ulepszony IFC- ja nie widzę po kilku dniach intensywnych testów żadnych artefaktów systemu 400Hz. Co więcej, pomimo usilnych starań nie widzę żadnej różnicy pomiędzy IFC włączonym a wyłączonym. Kiki nie widział żadnej różnicy w G10 i naprawdę w to wierzę. Uważam, że te Hertze Panasonica to tak jak w sony tryb 200Hz Motionflow- czysty marketing.
- Ulepszona czerń w G10? Może i tak, chociaż do końca nie jestem tego pewien. Ale jak by nie było z bardzociemnoszarej czerni S10 i tak jestem zadowolony, bo wieczorem i w nocy naprawdę jej poziom jest świetny. A czy S10 czy G10 to i tak czerń nie będzie czarna jak w Kuro, bo tym seriom jeszcze w czerni daleko do Kuro. Nie wspomnę o krytyce czerni G10 w teście Kikiego, ale po obejrzeniu sampli z Kuro, G10 i oglądaniu mojego S10 wiem o co mu chodziło z tą szarą czernią (chociaż lekko przesadził z dramatyzowaniem, nie jest tak źle!).
- Ulepszona gradacja odcieni szarości- konia z rzędem temu, kto to zauważy w czasie eksploatacji, podobnie jak rozdzieczość obrazu rochomego 1080 linii zamiast 900. Poza tym gdzieś wyczytałem, że większa ilość linii ruchomego obrazu zmniejsza płynność i wywołuje dodatkowe problemy ze skalowaniem. Swoją drogą może dlatego G10 gorzej radził sobie z SD niż PY, który ma właśnie 900 linii?

To niby-poprawki G10 wobec S10. Ale trzeba pamiętać, że mogą być również różnice na niekorzyść. Uważam, że sygnał SD może być lepszy w S10, bo seria PY, której bliżej do S10 niż G10, lepiej skalowała niż G10. Co ciekawego Kiki nie miał takich zastrzeżeń do czerni serii PY, jak do czerni serii G10. Zużycie prądu również niższe w S10. I być może jeszcze kilka innych.

Może to co napisałem odbierzecie tak, jak bym sam się pocieszał, że wybrałem lepiej. Naprawdę mogłem spokojnie kupić G10, ale zdecydowałem, że dla zupełnie niewymiernych korzyści po prostu nie było warto. I jestem bardzo zadowolony. To moje zdanie, a wy - że tak powiem- róbta co chceta. Pozdr.
 
Ostatnia edycja:

timbot

New member
Bez reklam
piękna konkrenta wypowiedź podparta argumentacja porównawczą, która utwierdza mnie w przekonaniu na co zmienią moją obecną plazmę. Dzięki!
 

Zieminiak

New member
timbot napisał:
piękna konkrenta wypowiedź podparta argumentacja porównawczą, która utwierdza mnie w przekonaniu na co zmienią moją obecną plazmę. Dzięki!

Ja równiez zasugerowalem sie opinia kolegi z tym, ze bralem pod uwage wczesniejsze wypowiedzi gorylla. Dletego tez juz od paru dni wisi u mnie na scianie 42S10:cool: . Wrazenia - jestem zadowolony, czern jest ok, hd bajka, sd w zaleznosci od nadawanego sygnalu. Dodam tylko, ze tv podlaczylem do dekodera n, polsat ogladam z zwyklej anteny i rowniz jest ok. Brac, kupowac nie zalowac;)
 

gorylla

New member
Bez reklam
Cieszę się, że ktoś miał ochotę czytać moje posty, a co więcej sugerował się nimi podczas wyboru TV. Jestem zaszczycony.

Powiem tylko tyle, że ostatnio cena 42s10 fajnie spadła (przyznam, że ciutkę się pospieszyłem, ale tyle się naczekałem, że już dłużej nie mogłem!). Obecna różnica pomiędzy S10 a G10 to już ponad 600zł! Przy takiej relacji cenowej S10 jest dużo lepszą ofertą. Poza tym mając do wydania około 4 tysięcy peelenów wolałbym już kupić niewiele droższy 46S10 niż 42G10. Przy porównywalnej jakości paneli te 4 cale to jest jednak COŚ!
 

Zieminiak

New member
Nie wiem ile zaplaciles za swoj ale ja dalem 3399 + przesylka. Chlopaki z rozpedu przyslali mi 2 sztuki ale kurcze nie chcieli sprzedac w cenie jednego:) . Dodam tylko aby bylo smieszniej to jechal do mnie jeszcze jeden 42x10, ktory wczesniej zamowilem w innym sklepie ale sie rozmyslilem i zrezygnowalem... Sklep wyslal ale dzwonilem do kuriera aby nie marnowal czasu a i pofatygowalem sie op... gosci ze sklepu, ze leca w kulki:twisted: . Tak wiec mialem niezly ubaw w jednym dniu 3 plazmy - jak to sie mowi od przybytku glowa nie boli:mrgreen: .
 

gorylla

New member
Bez reklam
Ja w poniedziałek ub. tygodnia dałem 3440 +przesyłka. Obecnie zszedł poniżej 3300, więc jestem ponad 150zł do tyłu. A Tadeusz64 pisał, żeby poczekać około miesiąca, to zejdzie do poziomu 3000zł. Zapewne okaże się, że miał rację. Ale cóż, życie to nie je(-)bajka... Przynajmniej pooglądam sobie do końca czerwca Discovery HD za free :cool:
 

Rivam

New member
Jakie nasłonecznienie mają pokoje, w który oglądacie TX-P42S10?
Ja w sumie zastanawiałbym się nad tą plazmą (duży rozmiar, dobre parametry i cena), ale mój pokój jest mocno nasłoneczniony. Czytałem, że do takich warunków lepszy jest LCD albo trzeba by mocno i cały czas zasłaniać okna. Ostatnie rozwiązanie mija się z celem, bo pokój dzienny nie służy tylko do oglądania TV. Za to w nocy plazma daje czadu!

Kolejne sprawy to: powidoki oraz zjawisko green ghosting. Żaden z Was o tym nie pisze. Niby te powidoki znikają zaraz, ale jednak da się je zauważyć, a ja lubię pooglądać choćby TVN24. Oglądałem też jakieś filmiki na YT gdzie były przykłady green ghostingu. TRAGEDIA

Alternatywą, którą mam na uwadze jest LCD Samsung LE40B650.
 

gorylla

New member
Bez reklam
Rivam napisał:
Jakie nasłonecznienie mają pokoje, w który oglądacie TX-P42S10?
Ja w sumie zastanawiałbym się nad tą plazmą (duży rozmiar, dobre parametry i cena), ale mój pokój jest mocno nasłoneczniony. Czytałem, że do takich warunków lepszy jest LCD albo trzeba by mocno i cały czas zasłaniać okna. Ostatnie rozwiązanie mija się z celem, bo pokój dzienny nie służy tylko do oglądania TV. Za to w nocy plazma daje czadu!

Kolejne sprawy to: powidoki oraz zjawisko green ghosting. Żaden z Was o tym nie pisze. Niby te powidoki znikają zaraz, ale jednak da się je zauważyć, a ja lubię pooglądać choćby TVN24. Oglądałem też jakieś filmiki na YT gdzie były przykłady green ghostingu. TRAGEDIA

Alternatywą, którą mam na uwadze jest LCD Samsung LE40B650.

Chociaż 42s10 mam od prawie dwóch tygodni i wyświeciła ok. 70 godzin to przyznam najszczerzej jak potrafię i bez napisu "drobnym druczkiem", że dotychczas ABSOLUTNIE ŻADNYCH powidoków nie zauważyłem. Chociaż i ja lubię oglądać TVN24 to jednak na dotarciu nie "katuję" mojej plazmy jednym kanałem przez znaczny czas. Dzieci i żonę też na to wyczuliłem. Na tyle nawet, że sami zwracają mi po jakimś czasie oglądania tego samego kanału uwagę, żebym zmienił aspekt ekranu (np. zoom 1, 2) albo nawet kanał.

W drugą stronę- nie jestem też takim fanatykiem, aby -jak to często na tym forum doradzają- oglądać na dotarciu tylko z zoom3 i na "pół gwizdka" z ustawieniami. Po prostu oglądam normalnie na trybie auto na kinowym z delikatnie tylko podbitym kontrastem (+4) i delikatnie zmniejszoną jaskrawością (-3) i kolorem (-3). Eco oczywiście wyłączony, bo za dnia strasznie podbija parametry obrazu. Takie ustawienia mi pasują. Nie żongluję nieustannie aspektem. Po prostu jak oglądam jakiś program z pasami lub logo to dopiero po jakimś czasie- w granicach 20-30 minut zmieniam aspekt (jak program dalej leci) lub kanał (jak np. oglądany program się skończył). I do tej pory wszystko jest idealnie.

Green ghostingu nie zauważyłem, ale pewnie dlatego, że podobno występuje tylko w grach. Nie miałem na razie ochoty i czasu na podpinanie kompa, a PS3 jest w fazie planu zakupu na następny miesiąc. Dlatego nie mogę na razie wypowiedzieć się o tym zjawisku. W każdym bądź razie podczas oglądania TV nic takiego nie zauwazyłem.

Poza tym twój post jest jakiś dziwny. Pytasz o powidoki, żeby ci nie przeszkadzały i zaraz potem stwierdzasz, że po chwili znikają. Czy mam rozumieć, że widziałeś jakąś plazmę z tym zjawiskiem, czy masz plazmę na której to widać? Czy właściwie ty jeszcze pytasz czy raczej już sobie odpowiadasz?

Albo "w nocy plazma daje czadu". Skoro wiesz, że plazma słabo świeci za dnia, a świetnie w nocy, to po co i o co tak naprawdę pytasz?

Nieważne. To Twój problem. Powiem tylko tyle, że mam zajedwabiście nasłoneczniony pokój, plazma stoi niedaleko ściany kilku okien i balkonu i wcale nie jest tak źle. Jedyny problem jest taki, że obraz nie jest zbyt kontrastowy i czerń robi się bledsza, bardziej szara. Ale ogólnie można śmiało oglądać bez stresu. Ja przysłaniam rolety jedynie do połowy i wtedy mam ładny klimat w pokoju i TV świeci przyzwoicie.

Jak naprawdę chcesz kupić plazmę, to nie marudź tylko kupuj. Gwarantuję, że będziesz zadowolony. Ja jestem osobą wyjątkowo wybredną i mnie obraz z mojego 42s10 pasuje w 99%. Jedyne co chciałbym mieć lepszego w mojej plazmie to ciut lepszą czerń, taką smolisto-czarną jak panel obudowy. Niestety takie czernie można nabyć za "jedyne" 7000-8000zł w serii Kuro.
 

Rivam

New member
Nigdy nie miałem do czynienia z plazmą, a tyle co w sklepie można popatrzeć, to nic. W domu mam LCD Samsunga LE40A615 + nbox recorder, więc nawet nie mam z czym porównać.

Wszystkie wątpliwości, pytania, które zamieściłem w swoim poście pochodzą z lektury Forum. Część ludzi pisało o tych "usterkach" dlatego pytam o nie. I jak z tymi powidokami - czytałem, że się mogą pojawiać, ale znikają po krótkim czasie.
 

Pablooo88

New member
Ja swój model kupiłem w zeszłym tygodniu za 3333zł razem z przesyłką już:)

Póki co jestem niezmiernie zadowolony:) Pokój też mam w miarę nasłoneczniony i niczego nie tak nie zauważyłem.
Jedyne co to na początku musiałem zmienić ustawienia głosu, bo był za bardzo bassowy :) Ale już jest dobrze:)
 

buczer

New member
Witam No i stało sie , po wielu miesiacach cudowania nastapiła meska decyzja Kupuje TX-P42G10 , wmawiałem sobie nic mie nie odwiedzie od tego zamiaru A że miałem kapitalny remont nowego mieszkania wiec pozostało mi tylko raty Czekałem i czekałem kiedy sie ten telewizor pojawi w sklepie EURO , musze przyznac gorylla że po twojich postach zaczołem zastanawiac sie nad modelem TX-P42S10 Nagle pojawiał sie promocja o 800 tansza na model TX-P46S10 wiec szybka deczja i ma sie pojawic do 16 dzisiaj :D Alee co gorsze zaraz potem jade na wczasy i nie obadam co i jak w tej plazmie Dotychcasz miałem 25 cali TRILUXA Więc mam taka prośbe do ciebie gorylla , napisz mi na priv co i jak mam w tym telewizorku poustawiać
 
Do góry