Panasonic seria G10 (TX-P42G10, TX-P46G10, TX-P50G10) test, opinie, wszystko o serii

MrDudek

New member
Na www panasonic co uk są podane kompletne dane dla wszystkich dostępnych modeli.
 
Ostatnia edycja:

yogibabo

New member
Moc znamionowa to 350 W. Ledwie 35 W mniej niż mój py 85. Ciekawe w jaki sposób uda się osiągnąc owe 200 W ( tu już różnica to około 125 W)średniego użytkowania? Może oglądając na zerowym kontraście i zerowej jasności :p
 

MrDudek

New member
Od serii G10 w górę montowane są panele nowej generacji neoPDP, których konstrukcja pozwala uzyskać ten sam efekt wizualny przy dwukrotnie mniejszym poborze prądu. Biorąc pod uwagę fakt, że pozostałe podzespoły TV żrą prąd na nie zmienionym poziomie, można przyjąć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że ogólny pobór prądu spadnie wyraźnie, choć na pewno nie o połowę ;)
 
Ostatnia edycja:

12345a12345b

New member
Wow, jeśli ten TV w wersji 42'' miałby kosztować już na starcie w tańszych sklepach ok. 4,5 tys, to oferta jest rzeczywiście niesamowita.

Swoją drogą na panasonic.pl pojawiła się specyfikacja techniczna nowych modeli, więc postanowiłem porównać różnice między modelami G10 i X10, które, jak się okazało - są właściwie niewielkie. Ale do rzeczy:
-cena - póki co ciężko dokładnie porównywać, ale ok. 1500-200zł różnicy
-Full HD -- HD Ready (co ciekawe - każda wielkość X10 ma inną rozdzielczość) - czyli po prostu inna rozdzielczość
-tuner DVB-T (H.264 - czyli MPEG-4) i DVB-C (ale w praktyce zewnętrzne tunery dostawców usług telewizyjnych i tak powinny chyba spełniać swoją rolę? tylko na początku się straci okazję, do poodbierania darmowych sygnałów testowych :))
-panel Neo PDP, czyli:
*mniejsze zużycie prądu (omówię poniżej)
*większy kontrast - statyczny 40.000:1 do 20.000:1, dynamiczny, jeśli mam być dokładny - w wyższym modelu ponad 2.000.000:1, w niższym modelu po prostu 2.000.000:1 (warto dodać - podane wartości dotyczą tylko odpowiednio zaciemnionych pomieszczeń)
*no i ilość ruchomych linii: 1080 do 720, czyli jakby nie patrzeć całość dostępna
-liczba odcieni gradacji koloru - 6,144 do 4,096
-dźwięk - model wyższy ma Dolby Digital Plus i wyjście DTS, ale w praktyce dla osoby posiadającej amplituner i kolumny to nie robi różnicy? Zresztą, ile kanałów możemy w Polsce w TV obejrzeć z takim dźwiękiem? Swoją drogą warto dodać, że za dźwięk zostały skrytykowane najpierw X10, a później i G10 w niemieckim teście.
-no i jedyna różnica w wejściach/wyjściach - model G10 ma cyfrowe wyjście audio - i tutaj znowu nie jestem pewien - ale dla osoby posiadającej osobny sprzęt do dźwięku to i tak nie zrobi różnicę, tak?
-omawiana różnica w zużyciu prądu, tutaj nowością na korzyść wyższego modelu jest to, że różnicy, przynajmniej wg. producenta, nie ma! Znika jeden z argumentów, przynajmniej u Panasonica, przemawiający za kupnem HD Ready (co ciekawe wartości poboru prądu podczas użytkowania - ok.195/200W towarzyszy różnica wartości 100W w znamionowym poborze prądu..).
-i na koniec drobiazg - zniknęła różnica wagowa - modele Full HD nie są już cięższe od modeli HD Ready o ok. 5kg, a niektóre, jak Z1, będą nawet lżejsze.

Teraz wrócę do słów z początku postu. Niby jest tak dużo tych podpunktów, ale większość to po prostu nadal różnica na linii Full HD - HD Ready. Już w poprzednich latach modele Full HD miały więcej gradacji kolorów, czy też większy kontrast. Kwestia tunera sądzę, że w praktyce dla znaacznej większości osób nie będzie robiła różnicy (tunery od dostawców), dźwięk dla osób posiadających osobny zestaw nie będzie też się różnił. Panel Neo PDP to w zasadzie tylko udoskonalenie Full HD, by wykorzystywało wszystkie linie w poziomie. Także jak popatrzeć, to większych różnic w praktyce nie ma, a paradoksalnie w stosunku do różnic rok temu to zmniejszyła się jedynie waga i pobór prądu modelu Full HD. Nadal główną różnicą pozostaje matryca Full HD, no i oczywiście.. cena :).

Jeszcze miałem drobne uwagi, ale muszę wyjść, więc dokończę, jak wrócę :).
 
Ostatnia edycja:

bojki

Member
Jakie sa roznice G10 a PY800?

il. wyjść HDMI - x3 w G10 a PY800 x4?
czy w G10 jest realizm kinowy 24p?
czy G10 odtwarza format 24p?
czy G10 jest 100 Hz?
czy G10 ma: PIP/PAP/PAT?
czy G10 ma szkło ochraniajace przed uszkodzeniami ekranu?

Pozdrawiam
Piotr
 
Ostatnia edycja:

12345a12345b

New member
Ile wyjść HDMI?
-PY800 4 (1 przód, 3 tył)
-G10 3 (1 bok, 3 tył)

W G10 nie ma "realizmu kinowego 24p", jest on tylko w modelach V10 i Z1.

G10, tak jak wszystkie plazmy nowej linii - odtwarzają format 24p.

G10 ma 100Hz, aczkolwiek one raczej nie działają z IFC, o którym za chwilę.

G10 nie ma PIP/PAP/PAT, aczkolwiek przypomnę, że ta opcja działa tylko przy kilku dekoderach podłączonych do różnych wejść, czyli niezbyt praktyczna opcja dla większości użytkowników.

G10, tak jak wszystkie plazmy nowej linii - ma szkło ochraniające przed uszkodzeniami ekranu.

Co do dalszych różnic, to może dodam, że właściwym następcą PY800 będzie model V10. G10 jest nieco niższym modelem nowej serii, ale kilka dodatkowych różnic można wymienić:
-panel Neo PDP, czyli:
*mniejsze zużycie prądu (wg. producenta już takie samo, jak w modelach HD Ready)
*większy kontrast - statyczny 40.000:1, dynamiczny ponad 2.000.000:1 (w PY800 dynamiczny 1.000.000:1, statyczny 30.000:1)
*no i ilość aktywnych ruchomych linii przez cały czas - 1080 - i mimo, że, jak wspomniałem, nie będzie pracować równocześnie z 100Hz, to ma ponoć zapewniać i tak lepszą płynność (w PY jest opcja IFC, zapewniająca aktywność ponad 900 linii)
-game mode - specjalny tryb do grania
-ilość gradacji koloru zwiększona z 5120 do 6144
-tuner DVB-T (TV cyfrowej naziemnej) odtwarzający sygnał MPEG-4, czyli ten, który będzie u nas nadawany
-nowszy procesor, V-Real 4
-mniejsza waga, o kilka kilogramów
-i, wyjątkowo na plus PY800, Deep Colour (10 bitowy), Barwy Cyfrowego Kina, filtr Natural Vision w wersji PRO, ale przyczynę podałem już nieco wyżej
-a, i na plus PY800 - konstrukcja oparta na pojedynczej tafli szkła, czy coś takiego; w nowym modelu będzie można to spotkać w V10 (a przynajmniej w modelu 50'', mniejszego nie jestem pewien)
-no i cena, która o dziwo już na starcie jest przystępniejsza dla nowego modelu. Pewnie wiąże się to z tego, że Panas już od 2-3 miesięcy nie produkuje starszych modeli, a niektórzy sprzedawcy (szczególnie ostatnio) chyba stwierdzili, że wcale nie muszą się martwić o opuszczanie cen modeli, które im pozostały. No i mamy efekt - wchodzą nowe, a ich ceny są porównywalne do starszych, przy bezpodważalnej przewadze technologicznej.

Co do mojego wcześniejszego postu, to widać wyraźnie, że u Panasonica różnice między Full HD i HD Ready się powoli zacierają, aczkolwiek różnica technologiczna zostaje, bo i być musi.
Ale i znika różnica w wadze, i w prądożerstwie. Jednak nadal widać różnicę w cenię, ale ta też pozostać pozostanie - i HD Ready musi się jakoś jeszcze sprzedawać, i Full HD zbiera coraz to nowe bajery, które - rok później - w znaczniej części odziedziczą modele HD Ready. Paradoks na paradoksie ;). No, i oczywiście dyskusja, która dołączy do odwiecznych "plazma vs LCD", "x-box 360 vs PlayStation 3", "Nvidia vs ATI" itp itd. - czyli czy HD Ready czy Full HD, czy można zobaczyć różnicę z danej odległości, przy danym materiale etc. No, ale jak wspomniałem Panasonic zrobił krok, by w tym roku różnic było jeszcze mniej. Ale niektóre są nadal. I nadal pozostaną - w takiej, lub innej formie.

Swoją drogą przeglądając specyfikację techniczną G10 znalazłem "System zarządzania kolorem 3D", z miejsca euforia, że chodzi o możliwość odtwarzania 3D na TV, ale jak się później okazało - model PY800 sprzed roku też to ma, także raczej nie o to chodzi. W każdym razie - ma ktoś pomysł, za co ta funkcja odpowiada?

Aha, i jestem ciekawy - ile nowe modele będą miały aktywnych linii w poziomie, gdy IFC będzie wyłączone, a 100Hz włączone? Czy może te funkcje będą mogły działać razem ze sobą? Ale raczej wątpię. Później zerknę na instrukcję jakiegoś nowego modelu i edytnę posta :).
 

bojki

Member
I bądź tu mądry!!:):)

Nie ukrywam, ze mam dylemat teraz, czy G10 czy PY800, na chwile obecna oba atrakcyjne cenowo , czy jednak poczekac i zaszalec z V10 (jaka cena?).
I tak na raty:)

Co myslicie?

Pozdrawiam
 

12345a12345b

New member
Według zapowiedzi Panasonica co do cen brytyjskich - różnica między V10 i G10 to £300 różnicy, czyli na nasze +- 1500zł. Także zakładałbym takie 6400-7000zł. Ale może być też wyżej, lub znów może być zaskoczenie. Jednak lepiej się na takowe nie nastawiać, bo potem może być albo rozczarowanie, albo.. tylko spełnienie oczekiwań ;). Sam przyznam, że czekam zniecierpliwiony na V10, a kiedy ma być? Konkretów nie mamy, zresztą już się zastanawiałem w innym temacie, to może dam sam link do postu - będzie prościej. http://www.hdtv.com.pl/forum/showpost.php?p=339242&postcount=78
 

margru

New member
No i stanąłem przed dylematem Sharp LC-42DH77E który zbiera dość pochlebne opinie czy TX-P42G10.
Ma ktoś może porównanie tych dwóch sprzętów i coś doradzi ?
 

piterjot

New member
G10, V10 czy X10?

witam
mam prośbę do Was jako do ekspertów o rekomendację do któregoś z wymienionych typów panasa
Zamierzam kupić plazmę 42" full hd ale po przeczytaniu kilkudziesięciu wątków i opinii już zaczynam się gubić w odróżnieniu podstawowych zalet i wad G, V i X
pozdrawiam
 

zoll

New member
piterjot , seria X to hd ready i jest juz w sprzedaży , seria G to full hd i tez już jest , a V seria dopiero w maju , więc wszystko zależy jak Ci sie śpieszy ..no i ile kasy chcesz przeznaczyć , poczytaj ten wątek od początku a dowiesz sie więcej:)
 

bluray

Banned
http://media2.pl/technologie/48427-rozrywkowe-telewizory-panasonica-w-polsce.html
Podczas pracy nad NeoPDP wprowadzono zasadnicze innowacje w budowie telewizorów, projektując je praktycznie od nowa. Do najważniejszych zmian należy zmniejszenie powierzchni tzw. żeber, które oddzielają od siebie poszczególne komórki z gazem. Zwiększono dzięki temu ilość luminoforu, a co za tym idzie efektywną jasność obrazu.
Bardzo powoli technologia PDP zbliża się do LCD.
Oczywiście pisze się o wadach tylko w formule:
... w nowym modelu jest zupełnie nowe .....

Niech jeszcze zrobią białą biel i zejdą do 6k za 50".
Wtedy może proporcje 9:1 na korzyść LCD się zmienią zanim Panas zbankrutuje.

Ta informacja od Panasa to przede wszystkim kompromitacja tych fanów plazm, którzy nadal nie widzą problemu z ożebrowaniem i wpływu na jasność i schodkowatość linii prostych we wszystkich modelach.
Oprócz G10 oczywiście.
 

margru

New member
zoll napisał:
seria G to full hd i tez już jest

Ciekawostka - właśnie obdzwoniłem ze 6 znanych sklepów internetowych które mają G10 "w sprzedaży" i niestety brak jak na razie w magazynach. W jednym podano mi przybliżony termin dostawy - przyszły poniedziałek.
Chyba poczekam jeszcze z tydzień - chyba że pęknę i kupię LCD Sharpa :D
 

zoll

New member
ooo , margru , jak faktycznie jest jak piszesz , to sorki. Też w sumie z rana pisałem maila o dostępność , nie dostałem jeszcze odpowiedzi.No to lipa jak wypisują już ceny , a towaru jeszcze nie ma , co to za handel:???:
 

oli1975

New member
No własnie ,na dzien dzisiejszy G10 jest niedostepny,szkoda bo tez na niego czekam.Cos mi sie zdaje ze trzeba bedzie poczekac do konca marca.:(
 

12345a12345b

New member
piterjot, troszkę więcej informacji w pigułce masz tutaj: http://www.av.com.pl/index.php?news=319
Tylko małe sprostowanie, G15, przynajmniej według stron producenta ;), nie będzie miało opcji "systemu 24p Smooth Film".
A o rekomendację nie pytaj, każdy swój wybór opiera na zapotrzebowaniach na konkretne funkcje, opiniach (a o te ciężko, ponieważ fizycznie na rynku jest tylko X10), no i przede wszystkim możliwościach finansowych.

bojki, generalnie V10 ma być w rozmiarach 42'' i 50'', więc myślę, że u nas nie zrobią wyjątku.

Co do G10 to hmm.. X10 się pojawił przed nami w Wielkiej Brytanii, więc część osób mogła już sobie poprzeglądać opinie i recenzję. O G10 na Wyspach ani widu, ani słychu (co kilka dni sprawdzam bardziej znane strony), więc myślę, że jeszcze chwilkę poczekamy. No chyba, że tym razem nas zaskoczą, ale raczej sądzę, że to sprzedawcy wodzą klientów za nos, byleby u nich zamawiać te modele :).

bluray, nie chce mi się po raz n'ty klepać tego samego. Ale muszę przyznać, że umiesz człowiekowi poprawić humor swoimi wywodami :mrgreen:.
 
Do góry