Ustawienia Panasonic 42PY70

danielos75

New member
Postanowiłem skorygować powyższy post i pytania dotyczące tego modelu Panasonica. Wyczytałem na różnych forach że optymalne ustawienia obrazu to tryb kinowy plus kolory ustawione na odcień, ciepły. Czy pozostałe suwaki jasność, kolor, kontrast macie ustawione na połowę wartości tak jak jest to fabrycznie, czy też skorygowane w jakiś ciekawy sposób.

Czy ktoś używa opcji auto rodzaju obrazu wydaje mi się że chyba lepiej sie prezentuje niż zachwalany kinowy?

Co do pozostałych opcji czy ktoś zna odpowiedzi na pytania co to tajemnicze nazwy w instrukcji na ten temat niestety poza samymi nazwami "P-NR" ani słowa:
Ewentualnie jak te opcje macie ustawione.


Sterowanie kolorami -włączony/wyłączony
P-NR-włączony/wyłączony
Mpeg-NR -włączony/wyłączony
Kontury -NR włączony/wyłączony
3D COMB włączony/wyłączony

Daniel
 

michalgti

New member
Ustawienia

Witam.Ja mam ustawiony na tryb kinowy ale już niedługo zmieniam na auto bo jest bardziej wyrazisty (po skończonym docieraniu :D ).Pozostale ustawienia: kontrast - nieznacznie zmniejszony w stosunku do ustawień fabrycznych, pozostałe suwaki bez zmian, czyli na połowie.Ja również dołączam się do pytania o pozostałe parametry czyli PNR itd. Instrukcja nic nie mówi o wpływie tych ustawień na obraz. A jeszcze szerokość mam ustawione na auto. Bardzo fajnie niweluje czarne pasy na górze i dole ekranu.
Pozdrawiam.
 

BadBoy80

New member
Witam.. każdy musi sobie ustawić tak jak mu pasuje. Podaję moje ustawienia :

Rodzaj obrazu - kinowy
Kontrast - 90%
Jaskrawość - 20%
Kolor - 80%
Ostrość - 100%
Balans bieli - zimny

Pozostałe ustawienia w tym menu są na max, w instrukcji jest napisane czego dotyczą poszczególne pozycje w menu :

P-NR - redukuje zakłócenia obrazu ( nie działa dla sygnału HDMI i PC ).
MPEG NR - Automatycznie redukuje zakłócenia podczas odtwarzania płyt DTV, DVD, VCD, magnetowidu i kart SD.
KONTURY NR - Automatycznie ogranicza migotanie w częściach obrazu z wyraźnymi konturami ( nie działa dla sygnału PC ).
3D COMB - Automatycznie sprawia, że nieruchome i zwolnione obrazy są żywsze ( Tylko dla odbieranych sygnałów PAL lub NTSC, nie działa dla RGB, S-Video, sygnału zespolonego, PC, HDMI i karty SD )

Co do proporcji obrazu, mam ustawione 16:9, w trybie AUTO moim zdaniem jest lekko pogorszona jakość obrazu.

Bardzo dużo oglądam filmów na DVD i takie ustawienia w mojej ocenie są najlepsze i uzyskuje się najlepszą czerń w ciemnych scenach, no ale jest to moje odczucie, wiadomo, że każdy musi ustawić po swojemu... pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Gozel

New member
Ustawienia BadBoy'a wydają mi się trochę dziwne, ale coż..nalezy pamiętac że najwazniejze żeby to nam sie obraz podobał...Moje "optymalne" ustawienia sa takie:


Rodzaj obrazu - kinowy
Kontrast - 55%-60%
Jaskrawość - 40%-45%
Kolor - 50%-55%
Ostrość - 55%-60%
Balans bieli - ciepły ( zimny jak dla mnie zdecydowanie odpada. Normalny jest juz sporo lepszy. Ja wybrałem ciepły, chociaz biele są tu troche zażółcone, ale obraz bardziej przyjemny)

Zarządzanie kolorami w sumie wiele nie daje więc można wyłączyc ( chyba tylko wzmacnia zielony:grin:). Reduktory zakłóceń można dac na min albo ostatecznie na pośrednie( ale zaznaczam zeby chociaz na min były włączone.) A format obrazu mam na rozszerzony(Wide)- działa bez overscanu. Pozdrawiam.
 

BadBoy80

New member
:) dziwne nie dziwne, mnie tam pasuje, dodam jeszcze, że najczęściej oglądam filmy na DVD przy zgaszonym świetle, kilka dni kombinowałem z ustawieniami i tak wydaje mi się najlepiej. Ustawienia bieli na ciepły kompletnie mi się nie podoba, kolory nie są takie jak powinny być, normalny jest dobrze ale zimny jest najlepiej. Z kolei za wysoka jaskrawość będzie powodować bardziej szarą czerń w ciemnych scenach. Poziom bieli też proponuję sprawdzić w ciemnych scenach. Tak można pisać i pisać, najlepiej jak każdy pobawi się ustawieniami i wybierze najlepszą dla siebie opcję ustawienia obrazu.
 

danielos75

New member
Dodatkowe ustawienia panasonic 42py70

Widze że niezbyt wiele osób chce się z nami podzielić swoimi doświadczeniami w kwestii ustawień obrazu trudno się mówi.

Może ktoś by się mógł wypowiedzieć jaka jest optymalna wysokość zawieszenia tego TV na ścianie od dołu lub jego osi ?
Jak zalecają fachowcy a jak producent?

A z jakiej odległości go oglądacie, ja kablówkę UPC z 2,70 metra całkiem przyzwoity efekt, oczywiście filmy Blue Ray czadowo nawet z 1 :) metra

Czy ktoś używa mocowania z regulacją konta góra dól?

Jak to się sprawdza?


Danielos75
 

SieneK

New member
Rodzaj obrazu - normalny
Kontrast - 60%
Jaskrawość - 50%
Kolor - 50%
Ostrość - 50%
Balans bieli - normalny
Sterowanie kolorami - włączony
P-NR - AUTO
MPEG NR - Maximum
3D COMB - włączony

odległość od TV to od 3,5 do 5m
 
Ostatnia edycja:

Sansei6

Member
Bez reklam
danielos75 napisał:
Może ktoś by się mógł wypowiedzieć jaka jest optymalna wysokość zawieszenia tego TV na ścianie od dołu lub jego osi ?
Jak zalecają fachowcy a jak producent?

A z jakiej odległości go oglądacie, ja kablówkę UPC z 2,70 metra całkiem przyzwoity efekt, oczywiście filmy Blue Ray czadowo nawet z 1 :) metra

Czy ktoś używa mocowania z regulacją konta góra dól?

Jak to się sprawdza?


Danielos75

Słyszałem, że zalecana jest taka wysokość by patrzeć na ekran lekko z góry, czyli zawieszony nieco niżej niż na wprost "wzroku", ale to chyba róż nie bywa i zarazem jak wszystko zależy od indywidualnych preferencji ;)
Co do mocowania z taką regulacją... hmm to ja znam przypadek, gdy jest wykorzystywane dla tv który jest wyżej mocowany by ustawić, sobie odpowiedni kąt, ale poza takim ustawieniem na samym początku już nikt nic nie rusza ;) jeden znajomy też ustawił sobie na początku odpowiedni kąt, choć tv nie wisi za wysoko, tylko taka mała poprawka kąta dla większego komfortu ;) ogólnie dość przydatna sprawa, bo dodtosowujesz sobie lepiej "ułożenie" ekranu, ale chyba poza zrobieniem tego na samym początku to nic więcej z tymnie kombinujesz, no i pochylenie ekranu morze nieco zmniejszyć ewentualne odbijanie się światła itp ;)
 

PLuszcz

New member
??? odległość od TV to od 3,5 do 5m ???


Jest zasada aby dobierać TV w zależnosci od wielkości pomieszczenia co wiąże się również z odległością w jakiej siedzimy od TV.
Ta zasada jest to prosty wzór:
PRZEKĄTNA x2,5

Dla 42" optymalna odległość oglądania to 42"x2,53x2,5 = 106x2,5 = 2,65m
Można zatem przyjać że powinnismy siedzieć od 2,5 do 2,80 m
Zatem od 3,5 do 5m odpowiada mniej wiecej Plasmie 63" ;)

Moje ustawienia obrazu dla C+ po HDMI (jak dla mnie najbardziej odpowiadają natralnym barwom i co najważniejsze nie męczą oczu):
Rodzaj obrazu - normalny
Kontrast - 70%
Jaskrawość - 35%
Kolor - 45%
Ostrość - 85%
Balans bieli - normalny
Sterowanie kolorami - włączony
P-NR - MINIMUM
MPEG NR - MINIMUM

Pozdrawiam
PLuszcz
 

Sansei6

Member
Bez reklam
Nie wiem, czy takie rzeczy jak odległość z jakiej powinno się oglądać tv da się wyliczyć w sposób matematyczny?! Myślę, że to raczej sprawa indywidualna, własnych preferenczji i spostrzegawczości, bo jak sądzę ten wzór jest dla osoby o super zdrowym wzroku, a co z krótkowidzem, lub dalekowidzem hm? :hmm: Może i to trochę podpowiada, ale w sprawach takich jak ta - subiektywnych - nie należy kierować się matematyką ;)
 

PLuszcz

New member
Oczywiscie masz rację . Przedstawiłem tylko jak zgodnie ze sztuką dobiera się wielkośc ekranu. Szczególnie amerykańskie testy fachowe wskazują taka zasadę.
ja mam 42" siedzę ok 3m od ekranu a juz chciałbym większy?? Człowiek to się jednak przyzwyczaja do dobra...
 

Gozel

New member
Mam pytanie odnośnie czerni w tym telewizorze. Jakich ustawienia sa najlepsze , żeby uzyskac dobra czerń. Ja mam obraz kinowy i większośc suwaków na połowe ale czerń jest średnia. W trybie normalnym chyba jest dynamiczna poprawa kontrastu włączona, ale chyba za dużo to nie daje. Jak u was jest z ta czernią?
 

lyskam

Klub HDTV.com.pl
vip
U mnie tryb auto znacznie poprawia czern. Kinowy przy usrednionych pozostalych podstawowych parametrach daje czarnym kolorom szarawy odcien.
 
Do góry