Panasonic TX-55jx940e Dolby Vision

boban666

Member
Dzień dobry.
Właśnie przesiadłem się z mojego znienawidzonego , Philipsa 50pus6262 na Panasonica Tx-55jx940.
Mam pytanie. Odpaliłem sobie film na Disney+ , oczywiście w DV i nastąpił szok. Czy wszystkie filmy w tym formacie są lekko jakby za mgła , bardzo ciemne ? Nie wiem jak to ugryść , a jest to mocno irytujące , w FHD obraz jest ekstra wyraźny , jasny , ostry z ekstra kolorami , a na DV jest taki mleczny , mglisty.
Dziękuje za ewentualną pomoc i jakieś sugestie , jak senz tym poradzić.
 

boban666

Member
No nie mam 😭 troszkę to kosztuje. Wszystkie upłynniacze , ulepszacze , mam powyłaczane , wczoraj coś tam próbowałem powalczyć z balansem bieli i o ile w FHD jest dojść znacząca różnica , tak przy DV dalej obraz jest zamglony .
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Może trafiła Ci się zła sztuka, Masz 14 dni na wymianę, więc skorzystaj z tego.
Ja bym tak zrobił.
 

boban666

Member
Kurde w SDR , obraz jest idealny , wyczytałem że telewizory z średniej półki nie posiadają wystarczająca dużo mocy , żeby odpowiednio podświetlić obrazy w DV ❓Jest to możliwe ❓
Wyczytałem jeszcze , że filmy DV są przeznaczone żeby je oglądać w ciemnych pomieszczeniach , żeby poczuć się jak w kinie.
 
Ostatnia edycja:

boban666

Member
Ja wczoraj z głupoty sprawdziłem jeszcze raz , ustawiłem na Dolby IQ , lecz dalej coś nie teges było , w końcu gdzieś znalazłem info o tym całym IQ , okazało się że miałem wyłączony czujnik otoczenia , teraz obraz jest poezja , jak odpaliłem coś w 4K DV , to kopara mi opadła , obraz idealny , głebia kolorów , kontrast , wszystko wygląda elegancko. Jedyny problem który mam teraz i mnie nurtuje to Chromecast. Jak puszczam film z DV obraz strasznie jest wyprany , jak by ktoś folie mi na ekran założył. Na szczęcie korzystam z tego bardzo rzadko. Ogólnie to teraz jestem mega zadowolony z zakupu.W końcu jestem zadowolony z TV który kupilem:grin: Jak wpadnie jakaś kasa to może dam go jeszcze skalibrować.
 
Ostatnia edycja:

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
A widzisz a co firma to inaczej , u mnie w Philipsie przy włączonym czujniku otoczenia obraz ciemny i taki sobie. Po wyłączeniu od razu lepiej :). Czyli dokładnie na odwrót.
 

boban666

Member
Jak mam być szczery , to jakoś nie mogę się przekonać do tego "kinowego" efektu , niby obraz jak w kinie , taki specyficzny , ale wole HDR10+.:bober:

PS. Gdzie znajde jakieś gotowe ustawienia do tego TV. Szukam na AV itp. i nigdzie nie ma , nie wiem teraz czy ten TV nie jest za młody , czy taki kiepski :) , że nikt go nie kupuje ? :D
 
Ostatnia edycja:

boban666

Member
Jak mam być szczery , to jakoś nie mogę się przekonać do tego "kinowego" efektu , niby obraz jak w kinie , taki specyficzny , ale wole HDR10+.:bober:

PS. Gdzie znajde jakieś gotowe ustawienia do tego TV. Szukam na AV itp. i nigdzie nie ma , nie wiem teraz czy ten TV nie jest za młody , czy taki kiepski :) , że nikt go nie kupuje ? :D

Po dwóch tygodniach , dalej nie poradziłem sobie z tym DV. Jest lekka poprawa , bo teraz ta mgla czy może inaczej , ten mleczny obraz jest tylko podczas ciemnych scen , mocno mmie to irytuje , tym bardziej , że jak puszczę se film w HDR10+ to tam wszystko jest idealnie. Więc ewidentnie problem leży , albo w jakimś "suwaku" bądź sam Panasonic ma coś skopane z tym DV. Wiem że ten tv ma tylko matrycę IPS LED , ale skoro HDR10+ działa idealnie to czemu DV nie może ?
 

boban666

Member
Serwis , jak to serwis stwierdził , że wszystko jest ok. Ja za to właczyłem opcje "sterowanie odaptacyjne oświetleniem". I wszystko by było ok , obraz robi się świetny , tylko że podczas dynamicznych akcji te podświetlenie działa z opóźnieniem i dojść fatalnie to wygląda. Zastanawiam się czy szło by ustawić obraz tak jak na poniższym filmiku , bez załączonej opcji tego odaptacyjnego podświetlenia.
https://youtu.be/4Jmkx-CSZGA
Filmik pokazuje , jak wygląda sam obraz statyczny z włączonym i wyłączonym tym podświetlaniem.
Jak by ktoś mi podsunął jakiś pomysł , jakimi sufauwakami to skorygować , będe wdzięczny.
 

boban666

Member
A jest jakaś szkoła kalibracji :grin: , przez wakacje wystrzelałem się z kasy:x. W tych zaawansowanych ustawieniach pewnie tkwi klucz , nic pozostaje mi póki co oglądanie tak jak jest. Może pod koniec roku wpadnie jakaś kasa.
 

jojkowski

New member
Kalibracja nie pomoże w Dolby Vision, masz matrycę IPS z niskim kontrastem ANSI i u ciebie musi być włączone strefowe wygaszanie, by polepszyć kontrast, tym samym czerń, jeśli to wyłączysz, to wtedy masz natywną czerń, czyli w okolicach 1000:1 w matrycach IPS. Jasne, możesz sobie zmniejszyć podświetlenie ze 100 na 50 i będzie trochę lepiej, ale wtedy tracisz efekt, jaki ma wzbudzać HDR i DV, czyli kontrastowość scen. Ja mam Panasa HX800 i też nie mogę wyłączyć tego strefowego wygaszania, mimo że mam matrycę VA, bo od razu obraz przy maksymalnej jasności, jakiej wymagają HDR i DV, robi się wyblakły, z szarością zamiast czerni. A to strefowe wygaszanie działa tak, że zmienia jasność w każdej scenie, jasną scenę rozjaśnia, ciemną scenę przygasza i przez to przy dynamicznych scenach podświetlenie wariuje. Ja strefowe wygaszanie mam wyłączone tylko w SDR i mam lampkę za telewizorem, by oszukać oczy i dać wrażenie lepszej czerni. Ogólnie na Panasach nie możesz ustawić dużego podświetlenia, bo od razu tracisz na czerni, ot taki urok krawędziowego podświetlenia. U mnie w SDR fabrycznie było 20/100, ja podniosłem do 30 z gammą 2.4, ale mimo to w niektórych filmach irytuje w ciemnych scenach mgiełka i tu już kalibracja by pomogła, bo można by coś zmienić w punktach bieli i IRE gammy, by to wykorygować. I jeszcze jedno, DV tylko i wyłącznie DV Ciemne, wtedy masz obraz najbliżej referencji, DV Jasny podbija krzywą gammę i sztucznie rozjaśnia obraz i przy okazji kolory, przez co obraz staje się nienaturalny i jasniejszy niż być powinien.
 
Ostatnia edycja:

boban666

Member
Dzięki.
Czyli po częsci miałem racje , że to wina matrycy :razz: a niby TV z górnej półki jeśli chodzi o LCD. Pozostaje minsię przyzwyczaić , albo oglądać filmy 4k bez DV :razz:.Poeksperymentuję jeszcze , ale blado to widzę. Może trzeba było dołożyć z 1500 i kupić Oleda
 
Ostatnia edycja:

jojkowski

New member
No ja przestałem oglądać DV i HDR, bo mnie strasznie irytuje ta ciągła zmiana jasności scen, psuje mi to seanse i nie ma to nic wspólnego z Hollywoodzkim obrazem, którym tak się Panas szczyci, więc oglądam tylko w SDR. Niestety w recenzjach nic o działaniu tego strefowego podświetlenia nie wspominają, a to największy minus LCD od Panasa.

Jeśli ktoś tu na forum robił kiedyś kalibrację Pnasa HX800 albo GX800 to niech się odezwie i da znać, jak tam u niego z obrazem i może coś podpowie laikom.
 

boban666

Member
Podbijam prośbę. Nie musi być od razu na tacy co i jak poustawiać , wystarczy że ktoś się odezwie kto robił taką profesianoalną kalibrację i czy wogóle pomogła pozbyć się tej irytującej mgiełki
 

boban666

Member
No ja przestałem oglądać DV i HDR, bo mnie strasznie irytuje ta ciągła zmiana jasności scen, psuje mi to seanse i nie ma to nic wspólnego z Hollywoodzkim obrazem, którym tak się Panas szczyci, więc oglądam tylko w SDR. Niestety w recenzjach nic o działaniu tego strefowego podświetlenia nie wspominają, a to największy minus LCD od Panasa.

Jeśli ktoś tu na forum robił kiedyś kalibrację Pnasa HX800 albo GX800 to niech się odezwie i da znać, jak tam u niego z obrazem i może coś podpowie laikom.

Ja wczoraj zauważylem jeszczę jedne niedociągnięcie. Mionowicie gdy oglądam film w DV np. na Disney+ , to w tym szybkim menu , mam dostępne tryby obrazu i zamiast DV ciemne , IQ , mam do wyboru , Prawdziwe Kino , Ustawienia własne itp. I co ciekawe obraz ustawia
się wedle wybranego profilu Jak wejde w główne menu , to z kolei nic niepisze na temat wybranego profilu , jest puste okno , dopiero jak kliknę w te okno to pojawią się opcje obrazu z DV
Kurde telewizor "niby" z górnej półki a takie problemy z zwykłym menu
 
Do góry