plazma full HD - Panas czy Pionek?

Status
Zamknięty.

megabit

New member
Bardzo proszę o kilka podpowiedzi co do plazmy FullHD:

- czy Panasonic TH50-PZ700, czy może PY700?
- a może poczekać na nowe Pioneer'a?

Chodzi mi o porównanie stosunku wartości do ceny, na podstawie wszystkich (znanych) faktów...

Dzieki z góry

Piotr
 

megabit

New member
No fajnie, jako że nikt nie odpowiada to zapytam inaczej:)

Od dłuższegu już czasu używam jako TV plazma Panasia (42", 800x480) oraz jako monitor komputerowy do obróbki HDV (oraz czasem do oglądania Discovery HD z 'N') - LCD Fujitsu Siemens (24", 1920x1200). I powiem tak: nawet obraz HD podoba mi się bardziej na plaźmie (tak, tak, mimo jej niskiej rozdzielczości), nie mówiąc już o upskalowanym i skaszanionym obrazie SD TV.

No to teraz już wiecie, dlaczego szukam plazmy a nie LCD. Ale, jeżeli ktoś mnie przekona że LCD z najwyższej półki może mieć lepszy stosunek jakości do ceny, niż plazma - to gotów jestem zmienić zamiary!

Tak więc, czy najlepszej klasy LCD Bravia dorównuje średniej klasy plazmowemu Panasiowi, np. PZ700?

Czy jakiekolwiek LCD dorównuje plazmie Pioneera, która niedługo ma się pokazać (np. LX508D)? Jeżeli taqk, to jakie - Sharp?

Dla zawężenia wyboru, oczekuję podpowiedzi w zakresie ekranów 50".
 

quax

New member
Niestety ja też nie odpowiem na Twoje pytanie.

Muszę się jednak wypowiedzieć, ponieważ wg mnie wszystkie plazmy są do kitu, ponieważ mrugają że aż oczy bolą.... już wolę kineskopowy telewizor 100Hz... bo przy 100Hz CRT już mrugania tak nie widać jak na plaźmie...

Dlatego nie rozumiem czemu bardziej podoba Ci się obraz z plazmy...?
W czym ten obraz jest lepszy od obrazu na LCD?

Pozdrawiam.
 

Jasiek_31

New member
Ciekawa opinia, tylko na podstawie czego wystawiona?
Miałem telewizor 100Hz i to nie badziewie obecnie sprzedawane ale Thomsonika kupionego w 1999 roku z kineskopem BlackDiva i co jak co ale mrugania to na nim widać nie było, paru znajomych ma te same telewizorki 28 jak i 32 cale i żaden do tej pory nie mrugał.
Teraz kupiłem plazmę Panasonic 37PV70 i też jakoś dopatrzyć mrugania na niej sie nie mogę, znajomy ma 42PV60 i też nie mruga.
Więc proszę powiedz jakie telewizory lub plazmy 100Hz widziałeś mrugające, aż przejdę sie do Media lub podobnego sklepu żeby to cudo zobaczyć.

Pozdrowionka.
 

quax

New member
Jasiek_31 napisał:
Więc proszę powiedz jakie telewizory lub plazmy 100Hz widziałeś mrugające, aż przejdę sie do Media lub podobnego sklepu żeby to cudo zobaczyć.

Jak na razie to _zawsze_ gdy w sklepie widziałem telewizor plazmowy a obok niego stał LCD to plazma migała mi niemiłosiernie :)
Naprawdę _każda_ plazma mrugała...
Ale być może nigdy nie widziałem plazmy 100Hz (nawet nie zdawałem sobie sprawy, że plazmy mogą różnić się między sobą hercami).

W każdym razie jestem zdziwiony Twoim zdziwienem i na pewno w ciągu najbliższych dni przejdę się do sklepu i przepatrzę wszystkie dostępne plazmy - może jednak nie wszystkie mrugają :) Odezwę się jeszcze.
 

quax

New member
Ok, byłem w sklepie i oto co wywnioskowałem:
- im większa przekątna telewizora plazmowego - tym bardziej on mruga
- nie zaobserwowałem mrugania tylko w niektórych modelach z rozdzielczością 1024x768, ale i tak patrząc na nie z bliska i np machając ręką na tle ekranu mam wrażenie że obraz jest jakiś niespokojny - robiąc tak z dowolnym LCD, nie mam takiego wrażenia, ekran LCD wygląda jak gdyby po prostu pokazywał kolory (tak jak gdyby człowiek patrzył na wydrukowane zdjęcie), natomiast ekran plazmy oprócz pokazywania kolorów, robi jakieś niespokojne rzeczy, które nie pozwalają oczom odpocząć...
- pozostałe mrugające modele:
+ Philips 50 PF 7321, 50 PF 9631D, 42 PF 5331
+ Panasonic TH-42 PV 70, TH-50 PV 60E
+ Sony KE-W50 A 10E
+ LG 60 PY 2 R, 42 PC 3 RA
+ Fujitsu-Siemens P 50-2 H MYRICA
+ Samsung PS-63P5H
- modele, w których mrugania nie zaobserwowałem (o dziwo wszystkie miały rozdzielczość 1024x768):
+ LG 42 PC 1R, 42 PC 51 R
+ Hitachi 42 PD 8600
- przy LG 42 PC 1R (jednym z nie-mrugających) na plakietce widniało że ma 100Hz, jednak pan z obsługi działu TV twierdził że to pomyłka, bo nie ma plazm 100Hz
- mruganie najłatwiej zaobserwować na dużym jednokolorowym nieruchomym tle
- niestety w sklepie tym nie było ani jednej plazmy Full HD - więc nie mogłem się im przyjrzeć... :(

Jasiek_31 - będę wdzięczny jeśli się przejdziesz do sklepu i zweryfikujesz moją opinię, że większość plazm miga, a jeśli już się uda znaleźć model, który nie miga - to obraz jest jakiś niespokojny...
W LCD nie zaobserwowałem niczego takiego.
 

anek

New member
Warto zainteresować się też nową plazmą 50" Hitachi. Robi świetne wrażenie, podobno osoby które widziały obraz z Hitachi i z Kuro nie potrafiły jednoznacznie określić, który lepszy. Cena Hitachi dużo mniejsza i elektr.obrotowa podstawa w komplecie
 

Mars

New member
quax napisał:
Ok, byłem w sklepie i oto co wywnioskowałem:
- im większa przekątna telewizora plazmowego - tym bardziej on mruga
- nie zaobserwowałem mrugania tylko w niektórych modelach z rozdzielczością 1024x768, ale i tak patrząc na nie z bliska i np machając ręką na tle ekranu mam wrażenie że obraz jest jakiś niespokojny - robiąc tak z dowolnym LCD, nie mam takiego wrażenia, ekran LCD wygląda jak gdyby po prostu pokazywał kolory (tak jak gdyby człowiek patrzył na wydrukowane zdjęcie), natomiast ekran plazmy oprócz pokazywania kolorów, robi jakieś niespokojne rzeczy, które nie pozwalają oczom odpocząć...
- pozostałe mrugające modele:
+ Philips 50 PF 7321, 50 PF 9631D, 42 PF 5331
+ Panasonic TH-42 PV 70, TH-50 PV 60E
+ Sony KE-W50 A 10E
+ LG 60 PY 2 R, 42 PC 3 RA
+ Fujitsu-Siemens P 50-2 H MYRICA
+ Samsung PS-63P5H
- modele, w których mrugania nie zaobserwowałem (o dziwo wszystkie miały rozdzielczość 1024x768):
+ LG 42 PC 1R, 42 PC 51 R
+ Hitachi 42 PD 8600
- przy LG 42 PC 1R (jednym z nie-mrugających) na plakietce widniało że ma 100Hz, jednak pan z obsługi działu TV twierdził że to pomyłka, bo nie ma plazm 100Hz
- mruganie najłatwiej zaobserwować na dużym jednokolorowym nieruchomym tle
- niestety w sklepie tym nie było ani jednej plazmy Full HD - więc nie mogłem się im przyjrzeć... :(

Jasiek_31 - będę wdzięczny jeśli się przejdziesz do sklepu i zweryfikujesz moją opinię, że większość plazm miga, a jeśli już się uda znaleźć model, który nie miga - to obraz jest jakiś niespokojny...
W LCD nie zaobserwowałem niczego takiego.

Czy plazmy migoczą? Część starszych modeli być może. Wiele zależy od częstotliwości odświeżania ekranu, tu rządzą takie same reguły jak w klasycznych monitorach komputerowych, gdzie przyjmuje się, że ok. 75-80hz uwalnia ekran od migotania, które może męczyć oczy. Jest oczywiście jedno "ale". Ekran monitora z natury jest znacznie mniejszy niż ekran plazmowy, więc i skala zjawiska jest zupełnie inna.

Wiele zależy też od elektroniki sterującej panelem matrycy. W nowszych i lepszych modelach (nawet nie 100hz) generalnie migotanie zostało poważnie ograniczone albo wręcz zlikwidowane. Tryb 100hz mają m. in. najnowsze telewizory Panasonic z serii PV 70 (opcja 50Hz i 100 Hz są dostępne w menu), tryb 100Hz posiada też najnowsza plazma LG 42PC51 (opcja włączona na stałe) oraz Samsung PS-42Q91H (tryb movie plus).
PS. Wyrażenie "obraz niespokojny" utrudnia poradę w doborze właściwego ekranu, bo samo w sobie jest niedefiniowalne.
 

jtd

New member
Bez reklam
Mars napisał:
Wiele zależy też od elektroniki sterującej panelem matrycy. W nowszych i lepszych modelach (nawet nie 100hz) generalnie migotanie zostało poważnie ograniczone albo wręcz zlikwidowane. Tryb 100hz mają m. in. najnowsze telewizory Panasonic z serii PV 70 (opcja 50Hz i 100 Hz są dostępne w menu), tryb 100Hz posiada też najnowsza plazma LG 42PC51 (opcja włączona na stałe) oraz Samsung PS-42Q91H (tryb movie plus).
PS. Wyrażenie "obraz niespokojny" utrudnia poradę w doborze właściwego ekranu, bo samo w sobie jest niedefiniowalne.

oj chlopie, bzdury piszesz, jak sie nie znasz na migotaniu plazm to lepiej nie mąć na forum :cool:
 

Jasiek_31

New member
Powiem tak, ja mam 37PV70 i mam wybór 50 albo 100 Hz i można zaobserwować różnicę, ja ze względu na miejsce w mieszkaniu bardzo się większym plazmą nie przyglądałem bo 37"jest dla mnie idealna, LCD odpadały z powodów ogólnie znanych, teraz nie bardzo mam jak, ale jak wrócę z urlopu to rzeczywiście zajrzę do jakiegoś większego sklepu i poobserwuje. Co do 42PV70 który widziałeś i migał to widzę dwie możliwości, albo w menu było ustawione 50Hz albo co też jest możliwe efekt migania występuje na większości tych telewizorów po jakiejś interferencji ze światłem jarzeniówek które w większości takich sklepów są używane do oświetlenia sal.

Pozdrawiam.
 

megabit

New member
Widzę, że nie doczekam się odpowiedzi - inny poziom dyskusji:)

Co do migotania, to moja plazma Panasonic 42" nie migocze (ma ponad 4 lata, ale za to 100 Hz na stałe). Związek migotania z częstotliowoscią odświerzania jest oczywisty. Nawet w Kuro, gzie istnieje tryb kompatybilności z natywnym 24p, częstotliwość ekranu jest jednak w tym trybie wielokrotnością 24 - mianowicie 72Hz; przy 24Hz mogotanie byłoby nie do zniesienia !
 
Ostatnia edycja:

RS4

New member
Mars napisał:
To w takim razie uprzejmie poproszę o oświecenie "w temacie". Chętnie poczytam.

Oświeć się sam, pooglądaj plazmę i sam zobaczysz a jesli nie zobaczysz to twoje zmartwienie, inni to widzą i nie zależy to od tego czy stara czy nowa generacja matrycy. Zresztą dużo jest o tym na forum.

RS4
 

RS4

New member
megabit napisał:
Widzę, że nie doczekam się odpowiedzi - inny poziom dyskusji:)

Co do migotania, to moja plazma Panasonic 42" nie migocze (ma ponad 4 lata, ale za to 100 Hz na stałe). Związek migotania z częstotliowoscią odświerzania jest oczywisty. Nawet w Kuro, gzie istnieje tryb kompatybilności z natywnym 24p, częstotliwość ekranu jest jednak w tym trybie wielokrotnością 24 - mianowicie 72Hz; przy 24Hz mogotanie byłoby nie do zniesienia !

Wogóle nie rozumiesz tematu, częstotliwość odświerzania ma się nijak do ilości wyświetlanych klatek, 24 herce porównujesz z 24 klatkami?? Plazmy migoczą i najbardziej to widać na dużych jasnych powierzchniach, nie mówiąc o żółto-fioletowych zakłoceniach na ekranie.
 

megabit

New member
RS4 napisał:
Wogóle nie rozumiesz tematu, częstotliwość odświerzania ma się nijak do ilości wyświetlanych klatek, 24 herce porównujesz z 24 klatkami?? Plazmy migoczą i najbardziej to widać na dużych jasnych powierzchniach, nie mówiąc o żółto-fioletowych zakłoceniach na ekranie.
Oh, jak ja lubię takich wszechwiedzących arogantów:(
Wyobraź sobie, że własnie tak: projektor filmow (a chodzi tu o "cinema reality") wyświetla każdą 24fps raz, czyli ma "częśtotliwość migania" 24Hz właśnie...

Ale zupełnie inaczej odbiera się to w ciemnym kinie na materiale filmowym a inaczej na ekranie plazmowym, świecącym ze znacznie większą intensywnocią - dlatego częstotliwość ta musiała zostac podniesiona. Aby zachować 'cinema feel', każda klatka jest więc "wyświetlona" 3x, co daje 72 Hz właśnie.
 
Status
Zamknięty.
Do góry