Chłodzenie plazmy Vt60 problem

viki0987

Member
Mam pytanie odnośnie wentylatorów odprowadzających powietrze w plazmie Panasonic 65 vt60 .
Prędkość tych wentylatorów znacząco spadła a co za tym idzie chłodzenie telewizora ! Wentylatorki ledwo co chodzą a telewizor z tyłu bardzo się grzeje. Po ściągnięciu i tylnej są tam 2 wentylatorki o oznaczeniu NMB-MAT 7 3605FL-09W-S29.
Oczywiście wszystko przeczyszczone

Czy te wentylatorki warto wymienić na jakieś nowe żeby Tv się nie grzal? Czy wymiana w ogóle coś da ?

Czy może to celowy zabieg producenta ?

Może ktoś się orientuje czy w ukrytym menu serwisowym idzie zwiększyć prędkość tych wentylatorów?

Telewizor ma ok 7lat oraz przepracowanych ok. 20tys. Godzin
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Każda plazma się grzała zawsze, więc to nic nowego.
Rozumiem , że prędkość spadłą i to oceniłeś na podstawie słuchu bo mierników raczej nie ma.

Korzystasz średnio jak każdy Europejczyk - 8 godzin dziennie, więc
powinna jeszcze popracować spokojnie 10 lat.
U wielu osób gra dłużej niż u Ciebie i nikt tak troskliwie się nia nie zajmował.
Sprawdziłeś o ile wzrosła temperatura telewizora ?
Czy to tylko przeczucie i obawa ?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Mam taką wiedzę , że do tej pory Ci co kupili mimo upływu wielu lat, nie zgłaszali takiej sprawy. Dlatego dopytuję.
Mam wielu znajomych co mają te plazmy i niczego nie zgłaszają.
Nie odkręcali też obudowy.
Dlatego jestem ciekawy jak zauważyłeś złą pracę wiatraków ?
 

Zulus

Member
Prawdopodobnie wiatraki (wentylatory) są brudne , pełne kurzu. Trzeba je wyczyścić. Albo zrobić to samemu, odkręcając obudowę, albo, oddać do serwisu i oni to zrobią. Też mam VT30 i w serwisie mi wszystko wyczyścili, przy okazji innej usterki.
 

Medvet2

New member
Witam

W tej plazmie powinny być cztery wentylatory. Nie będą pasować komputerowe ( inne mocowanie i sterowanie ). Jeśli będą się zacierać lub dojdzie do zwarcia w uzwojeniu wentylatora ( ów ), wtedy wzrośnie prąd pobierany przez wentylator. Wykryje to procesor na płycie głównej. Telewizor może wyłączać się lub zgłosi Ci komunikat na ekranie. Najprościej sprawdzić wentylator metodą techniczną, czyli zdemontowany podłączyć pod zasilacz serwisowy i zmierzyć pobierany prąd przy napięciu nominalnym. Wartości prądu i napięcia podane są na wentylatorze. Jeśli chciałbyś używki to serwisy aukcyjne. Nowe do zamówienia poprzez Serwis Centralny Panasonica BWM w Piasecznie.

Pozdrawiam, Grzegorz Zabłocki, elektronik rtv.
 
Ostatnia edycja:

viki0987

Member
Są 2 wentylatorki . Obudowa tylnia była odkrecona I wszystko przeczyszczone z kurzu. Wentylatorki ledwo co dmuchaja powierzem. W miejscach gdzie sa plyty główne, tylnia obudowa jest bardzo gorąca. W tych samych miejscach na ekranie od ciepła pojawiają się różowe plamy .
 

Medvet2

New member
W takim razie masz trzy możliwości: zamówić na polskim serwisie aukcyjnym ( są używki ) i wymienić samemu, zamówić w serwisie Panasonica nowe wentylatory i wymienić sam, albo wezwać serwis. Oczywiście zakładam a priori, że wentylatory są wysterowane prawidłowo. Rozumiem, że sam tego nie sprawdzisz, dlatego najprościej będzie podmienić wentylatory.
 
Ostatnia edycja:
Do góry