Problem z dźwiękiem surround

vitoldo

New member
Witam Kolegów,

Mam 3 klocki Panasonica, które "prawie dobrze" ze sobą współpracują:
- TV TX-60AS650E
- Bluray BDT371EG
- Soundbar SC-HTB488

Postaram się krótko zreferować:
1. Soundbar podłączony jest do HDMI-2 (ARC) w TV. Wszystko działa poprawnie, czyli sterowanie z pilota itp. Jeśli film zawiera ścieżkę dźwiękową w Dolby, kontrolka na soundbarze sygnalizuje, że wykryto ścieżkę Dolby.
2. Odtwarzacz BD jest podłączony do HDMI-1 w TV. W ustawieniach Digital Audio Output w menu BD dla Dolby i DTS mam wybrane Bitstream. HDMI Audio Output ustawione jest na On.
Spodziewałem się, że ścieżka dźwiękowa z BD będzie poprawnie wykrywana przez soundbar. Jednakże zawsze jest wykrywana jako PCM. Jednak jeśli BD podepnę do soundbara przez optic i pilotem soundbara wybiorę wejście OPTICAL, wykrywa DD i DTS (miga kontrolka DD/DTS). Gdy pilotem soundbara z powrotem wybiorę HDMI ARC, w pierwszej chwili kontrolka DD/DTS sygnalizuje taki sygnał, jednak gdy za moment sprawdzę, miga już kontrolka PCM. No poprzednim soundbarze Pioneer SBX-300 było tak samo z tą różnicą, że z TV do soundbara wychodził optic.
3. W TV mam włączone na On wszelkie opcje dotyczące Viera Link. W menu Dźwięk w TV nie znalazłem nic podejrzanego.
4. Firmware w BD i TV mam najnowszy wykrywany przez net.
5. Nie wykonałem eksperymentu podłączenia soundbara do BD przez HDMI bo nie lubię przepinać urządzeń „w biegu”.

W czym tkwi problem? Dlaczego przez HDMI do TV a potem z powrotem do soundbara nie dociera Bistream tylko PCM? Oczywiście jest obejście w postaci optica, tylko że wtedy aby regulować głośność nie mogę używać pilota od TV a to mnie cofa do XIX wieku…


Z góry dziękuję za światłe porady.
 
Ostatnia edycja:

vitoldo

New member
Ponieważ jest jak widać jest "cała masa" odpowiedzi, sam skomentuję:
Wygląda na to, że ten TV z jakiegoś powodu zamienia sygnał DD/DTS podawany z BD na zwykłe PCM. Nie da się tego obejść. W moim przypadku jest to nieistotne bo soundbar 2.1 to tak naprawdę nie jest żaden surround. Ale ta niedoróbka producenta jest wkurzająca.
W międzyczasie wyszła niedoróbka samego soiundbara. Mianowicie regulacja głośności pilotem nie jest płynna. Dźwięk wycisza się na ok. sekundę gdy zwiększam lub zmniejszam poziom głośności. Sieczka.
 
Do góry