Co wybrać: TX-40DX600E v TX-40DS630E

white.knight

New member
Witam miłośników Panasonica.
Ze względu na rozmiar wnęki mogę kupić maksymalnie 40 calowego Panasonica. Mój wybór zawęża się do 2 modeli: TX-40DX600E i TX-40DS630E.

1) TX-40DX600E wiadomo: tylko 60 Hz matryca bez 3D ale za to ma 4K i m.in. nagrywanie na dysk podłączony do porty USB (3.0). To ważne dla mnie, bo po zlikwidowaniu równoległego sygnału analogowego przez kablówkę nie będę już mógł efektywnie korzystać z nagrywarki (DIGA DMR-EH58 z analogowym tunerem) i np. nagrywać równocześnie innego niż oglądany właśnie kanału czy też nagrywać przy wyłączonym TV.

2) TX-40DS630E to z kolei najlepszy TV FHD ze 100Hz matrycą i 3D ale za to bez 4K i bez możliwości nagrywania przez port USB (jeśli dobrze odczytałem instrukcje do obu modeli).

Proszę o poradę który model wybrać, bo nie mam możliwości porównania obu TV w sklepie. Są już chyba tylko dostępne w necie (w podobnej cenie 2000-2100 zł). No i jak ewentualnie rozwiązać kwestię nagrywania.

white
 

jarecki31

New member
Jeśli w kablówce są dostępne moduły CI+ zamiast typowego dekodera, to pakujesz taką kartę do TV i wtedy w nagrywarce zostaje niestety sygnał analogowy, ale nadal możesz go nagrać w takiej wersji.

Innym rozwiązaniem jest zakup jakiegoś zewnętrznego androidowego boxa z dyskiem, i nagrywanie na nim.

Albo stacjonarnej nagrywarki Panasonica, z serii BCT-730/830/930 i wyżej ..
Masz wtedy odtwarzacz i nagrywarkę blurayów, wbudowany dysk hdd i dwa sloty na karty CI+ ...
 

white.knight

New member
W kablówce są moduły CI (a może CI+) - mam już nawet jeden w głównym telewizorze od 2 lat i oglądając kanały HD nagrywam jednocześnie inne kanały analogowe. Czy po wyłączeniu sygnału analogowego przez kablówkę (Multimedia) rzeczywiście zostanie taki sygnał w nagrywarce? Niech zresztą sobie będzie jaki chce, najważniejsze abym mógł nagrać coś (i ewentualnie zaprogramować to nagranie wcześniej) przy wyłączonym TV; nagranie programu innego niż akurat oglądany to drugi priorytet.
Nagrywarka typu BCT-730 byłaby świetnym rozwiązaniem, ale jest droższa od TV, który za kilka dni kupię... Może ten Android box albo chociaż zwykły twardy dysk uda się podpiąć. Rozmawiałem dziś ze sprzedawcą, który twierdził, że nagrywa u siebie wszystko na twardy dysk podpięty do TV z portem USB 2.0. Jeśli to prawda, to może zdecyduję się na TX-40DS630E. Rozumiem, że matryca 100Hz powinna być priorytetem. Choć ten sam sprzedawca uznał, że na 40 calowym TV nie będzie tego widać i TX-40DX600E z obrazem 4K będzie z tej pary lepszy.

Dziękuję Jareckiemu za radę i proszę o jeszcze... :)
white
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ja bym brał jednak 4K jeśli zakup na dłużej jak na 2-3 lata ?
Jak i masz teraz telewizor ?
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
W kablówce są moduły CI (a może CI+)
Lepiej żeby nie mieli CI+ - w Vectrze są takowe i mają zablokowaną możliwość nagrywania na dysk. Piszę o tym jako ciekawostkę: jeśli ktoś myśli o module CAM do telewizora i nagrywaniu, niech dobrze sprawdzi u dostawcy, żeby potem nie zostać niemile zaskoczonym.
 

white.knight

New member
Obecnie mam TX-L37G10E. Mogę nagrywać na nagrywarkę z niego więc pewnie jest to CI a nie CI+. Ale ten model pójdzie do sypialni na miejsce starego TV bez DVB-C a w salonie będzie TX-40DX600E lub TX-40DS630E. Ostatnio bardziej skłaniam się do TX-40DS630E jednak: 100Hz, 3D i Bluetooth (co wcześniej przeoczyłem przy porównaniu). Za kilka lat pewnie i tak trzeba będzie coś zmienić to może wtedy 4K i to z HDR? TX-40DX600E kusi tym 4K już teraz (ale bez HDR) no i ma USB 3.0 (nie wiem czy jest niezbędne do nagrywania na dysk), ale ta matryca (50 Hz) ...

white
 

white.knight

New member
No i może tak się stanie, że nie wezmę FHD:) Okazuje się, że jedyne dostępne egzemplarze jeszcze wiszą na ekspozycji od kilku miesięcy... Mogą mieć niższą cenę przez to (poniżej 2000zł jak sądzę), ale to praktycznie jak kupno używanego TV.
Wezmę pewnie w takim razie 4K z matrycą 50Hz. Dużo oglądam sportu, ale może jakoś przeżyję spodziewane smużenie.

white
 

Stanley

Member
Bez reklam
Ja bym nie brał już Fullhd !
Pytanie, kiedy transmisje sygnału tego 4k będą rzeczywiście powszechnie dostępne. Przynajmniej chociaż w ćwiartce, ba nawet 1/10 tego co obecnie jest w HD. Tym bardziej, że przy 40 calach przekątnej 4k zaczyna tracić sens przy odległości powyżej około 1,5m.
No ale - nie śledzę teraz rynku - zapewne obecnie modele 4k wypierają z matrycami FHD (coraz niższe koszty produkcji, marketing, etc,). Podobnie jak było kiedyś z tzw. HD Ready na rzecz FHD. Sam wtedy uległem, czy raczej już nie miałem większego wyboru, choć w praktyce okazało się, że w moim zastosowaniu z powodzeniem akurat by wystarczył tv niższej rozdzielczości (i zarazem tańszy).
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ale perspektywa czasowa jest zupełnie inna.
Teraz wszystko rusza w tym roku w 4K.
Pytanie wiec ile lat ma służyć zakupiony telewizor ?
 

jarecki31

New member
Wszystko tzn. konkretnie co? Będę miał w nc+ wszystkie kanały transmitowane w 4k? W pozostałych platformach, kablówkach, DVB-T, etc. też?

cytat za Wikipedia:
"W Polsce po raz pierwszy odbiór telewizji HDTV (12 października 2006 r.) umożliwiła platforma satelitarna n. Pierwszym polskim operatorem kablowym, który wprowadził usługę HDTV (w 2007 roku), była firma Multimedia Polska S.A. Pierwszą polską stacją, która rozpoczęła nadawanie w jakości HD, jest uruchomiony 28 sierpnia 2007 TVN HD."

Przez 10 lat wprowadzania transmisji HD, obecnie mamy dostępnych w kablówce około 50-100 programów (w zależności od pakietu) w rozdzielczości HD.
Albo takiej, nazywanej przez nadawców jako HD.

Kiedy 4K ?
Każdy sam może wysnuć wnioski, mniej lub bardziej optymistyczne ;)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Zmieniły sie czasy. Teraz transmisje i filmy 4k idą via Internet.
Masz kilkaset filmów już a nawę prawie wszystkie bedą tez w 4K.
Gry, YT, Hlg - razem tysiące już dostępnych.
Telewizor 4k daje sobie już lepie radę z jakością niż fullhdi kosztuje tyle samo.
Kto widział filmy w 4K ten wie o czym jest rozmowa.
Jeśli ktoś ma małe potrzeby to może kupić tani Lcd Hdready
Jego kasa jego wybór.
Ale 4 K może jedynie oglądać u Sasiada...
 

Stanley

Member
Bez reklam
cytat za Wikipedia:
"W Polsce po raz pierwszy odbiór telewizji HDTV (12 października 2006 r.) umożliwiła platforma satelitarna n.
Przez 10 lat wprowadzania transmisji HD, obecnie mamy dostępnych w kablówce około 50-100 programów (w zależności od pakietu) w rozdzielczości HD.

Kiedy 4K ?
No właśnie. Po ponad 10 latach wprowadzania HD stan jest jak wyżej - już trochę tego jest. Natomiast w dniu dzisiejszym ilu dostawców ma w ofercie chociaż jedną stację (w dodatku polskojęzyczną) w przekazie 4k?
Przy czym jeszcze odnośnie HD, w międzyczasie miały miejsce uważam dwie, a nawet trzy istotne rewolucje: zmierzch technologii kineskopowej oraz likwidacja telewizji analogowej. Na pewno dla bardzo wielu użytkowników było to impulsem do szybszej wymiany sprzętu, przy okazji spełniającego już wymagania (F)HD. Rewolucja trzecia: przekaz wyższej rozdzielczości, nawet ten "nazywanej przez nadawców jako HD" jest jednak zauważalnie dużo lepszy od SD. Nawet dla laika, nie bardzo pasjonującego się Najwyższą Jakością Obrazu. W przypadku 4k aż takiego skoku jakościowego nie ma - raczej nazwałbym ewolucją niż rewolucją.

Zmieniły sie czasy. Teraz transmisje i filmy 4k idą via Internet.
Ale 4 K może jedynie oglądać u Sasiada...
Z internetem zgadza się, ale internet dla 4k też musi spełniać pewne wymagania. A ja mówiłem o _powszechnym_ dostępie do treści 4k. Dzsiaj, coby jednak nie mówić tak czy siak (o jakości, nie wspominając o polityce...), mamy "pod strzechami" dostępne 3 stacje HD w darmowym przekazie naziemnym. Nawet nie trzeba mieć żadnego internetu. Kiedy tak w 4k?
Natomiast a'propos Sąsiada... yhm, he he, zapachniało mi tanim chwytem marketingowym.
Moje na poczekaniu: "kupuj szybko tv 4k bo twój Sąsiad już ma". Albo: "tv 4k już kup, gratka nie lada, ubiegnij Sąsiada". Możesz powiesić na swoim sklepie. Nie będę dochodził praw autorskich ;)

A poważniej: upowszechnienie 4k, w sensie nie tylko posiadania wyświetlaczy 4k, ale powszechnie dostępnych treści, przynajmniej na poziomie takim jak obecnie mamy w HD, zdaniem moim zajmie z 8-10lat, a może i więcej.
Jak będzie w rzeczywistości - pożyjemy, zobaczymy. W każdym razie teraz, dla własnej ciekawości, założyłem w kalendarzu przypomnienie do tego topicu. Autentycznie! ;) 4x co 3 lata, czyli za 3,6,9,12 obiegów Ziemi dookoła Słońca. Ciekawe czy za 12lat link do tego postu będzie aktualny... ;)
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Ddawid6

New member
Nie piszecie o jednej ważnej rzeczy, że 4K przy źródle sygnału z satelity, czy Blu-ray UHD to nie to samo, co 4K z kablówki, czy z sieci, bo bitrate jest tak przycinany, że nie da się tego porównać z transmisją DVB-S/BD. Ogólnie telewizja w opcji IPTV to tragedia - mam porównanie DVB-S kontra Orange z tunerem 4K i nawet programy w FHD wyglądają naprawdę kiepsko, a jeden program, który dali tam w 4K jest chyba po to, żeby zniechęcić ludzi do 4K... A niestety idzie to w tym kierunku, że większość transmisji idzie transmisją internetową. Do tego jeszcze ścieżki audio obcinane do maksimum - próżno szukać tam chociażby DD 5.1.
 

robertw222

Klub HDTV.com.pl
VIP
Satelita od zawsze była najlepszym nośnikiem transmisji sygnału jeszcze w czasach analogu i jeszcze długo będzie .Może za 10-15 lat się to zmieni jak śiatłowody pokryją całą polskę
a transmisja będzie wymagała tylko takiego nośnika.
 

white.knight

New member
Jetem winien informacji o dokonanym ostatecznie zakupie.
Trochę z przymusu wybrałem TX-40DX600E (dokładnie w wersji 40DXU601). Model DS630E był już nie do zdobycia na tę chwilę. 4K i USB 3.0 na pewną cieszą, opcje smart działają świetnie - szczególnie funkcja swipe&share się przydaje - wyświetlanie plików z komórki na ekranie TV. Obawiałem się smużenia wobec braku 100Hz matrycy - na szczęście jest prawie niezauważalne:)
Z minusów: Oczekiwałem więcej po matrycy typu VA - odwzorowanie kolorów jest gorsze niż w moim starym modelu 37 calowym z matrycą IPS. Czerń jest trochę niebieska i żadna kalibracja niewiele tu pomaga. Odciąłem ten kolor na ciemnym i trochę na jasnym tle i czerń zrobiła się szarociemna co prawda, ale niebieski jest ogólnie słabo nasycony wtedy (oczywisty efekt uboczny takiej odcinki). Jeśli ktoś dysponuje jakimś pomysłem na bardziej udaną kalibrację do tego modelu (40DXU601) to poproszę:)
A i jeszcze dopytam: czy są jakieś kody aby zmienić na pilocie przycisk "netflix" na coś bardziej przydatnego? Co jakiś czas przez pomyłkę i niezbyt szczęśliwe umiejscowienie go na pilocie włącza mi się Netflix, którego na razie nie potrzebuję...
PS: Jeśli ktoś lubi utworzyć sobie listę ulubionych kanałów, to w tym modelu trzeba zmienić numery kanałów w głównym okienku (w moim przypadku kanały DVB-C) a dopiero później wrzucić do ulubionych. Inaczej na liście ulubionych kanały mają przypisane numery z głównego katalogu DVB-C, a takie ich użytkowanie jest bardzo uciążliwe i oprócz możliwości przerzucania ich góra/dół praktycznie bezcelowe. W poprzednim modelu wrzucałem kanały do ulubionych a tam przypisywałem im dowolne numery. Szkoda, że tak to utrudnili teraz. Boję się, że po aktualizacji kanałów wszystkie ustawienia mi się rozwalą i kanały będą miały znowu numery narzucone przez operatora kablowego.

white
 

Stanley

Member
Bez reklam
No właśnie. Po ponad 10 latach wprowadzania HD stan jest jak wyżej - już trochę tego jest. Natomiast w dniu dzisiejszym ilu dostawców ma w ofercie chociaż jedną stację (w dodatku polskojęzyczną) w przekazie 4k?
Przy czym jeszcze odnośnie HD, w międzyczasie miały miejsce uważam dwie, a nawet trzy istotne rewolucje: zmierzch technologii kineskopowej oraz likwidacja telewizji analogowej. Na pewno dla bardzo wielu użytkowników było to impulsem do szybszej wymiany sprzętu, przy okazji spełniającego już wymagania (F)HD. Rewolucja trzecia: przekaz wyższej rozdzielczości, nawet ten "nazywanej przez nadawców jako HD" jest jednak zauważalnie dużo lepszy od SD. Nawet dla laika, nie bardzo pasjonującego się Najwyższą Jakością Obrazu. W przypadku 4k aż takiego skoku jakościowego nie ma - raczej nazwałbym ewolucją niż rewolucją.


Z internetem zgadza się, ale internet dla 4k też musi spełniać pewne wymagania. A ja mówiłem o _powszechnym_ dostępie do treści 4k. Dzsiaj, coby jednak nie mówić tak czy siak (o jakości, nie wspominając o polityce...), mamy "pod strzechami" dostępne 3 stacje HD w darmowym przekazie naziemnym. Nawet nie trzeba mieć żadnego internetu. Kiedy tak w 4k?
Natomiast a'propos Sąsiada... yhm, he he, zapachniało mi tanim chwytem marketingowym.
Moje na poczekaniu: "kupuj szybko tv 4k bo twój Sąsiad już ma". Albo: "tv 4k już kup, gratka nie lada, ubiegnij Sąsiada". Możesz powiesić na swoim sklepie. Nie będę dochodził praw autorskich ;)

A poważniej: upowszechnienie 4k, w sensie nie tylko posiadania wyświetlaczy 4k, ale powszechnie dostępnych treści, przynajmniej na poziomie takim jak obecnie mamy w HD, zdaniem moim zajmie z 8-10lat, a może i więcej.
Jak będzie w rzeczywistości - pożyjemy, zobaczymy. W każdym razie teraz, dla własnej ciekawości, założyłem w kalendarzu przypomnienie do tego topicu. Autentycznie! ;) 4x co 3 lata, czyli za 3,6,9,12 obiegów Ziemi dookoła Słońca. Ciekawe czy za 12lat link do tego postu będzie aktualny... ;)
Pozdrawiam.

Hm, w sumie nie o przyszłości 4k jest ten topic. Ale... przypominajka przypomniała :)
Zatem ile teraz, po 3 latach od tamtego postu mamy w kraju powszechnie dostępnych kanałów 4k? W tv naziemnej, kablówkach z satelity? Z wyłączeniem internetu?
 
Do góry