Bzyczenie, brzęczenie

pavllo1980

New member
nie wchodząc w szczegóły mam dwie plazmy Pansonica, stare modele - jedna z 2008, druga z 2010, modele raczej nie mają znaczenia. Jedna większa, druga mniejsza i oczywiście proporcjonalnie do wielkości sobie bzyczą...w sumie nie zwracałem na to uwagi, ale ostatnio zacząłem i pytanie moje brzmi, czy można coś z tym zrobić?
Tak, wiem, postów jest dużo na ten temat, ogólnie piszą, że tak jest w większości egzemplarzy i nic się z tym nie zrobi, choć są porady typu: coś można przykręcić (jakieś podkładki?), wina zasilacza, wina cewek, można pokryć czymś cewki, podłączyć do uziemionego gniazdka, zmniejszyć kontrast itp, itd...

ale czy ktoś jakimś sposobem to wyeliminował?

PS

Dziś sprawdzę, czy u mnie nie występuje ten problem, bo lokalizacja bzyczenia jest taka sama, pomimo różnic modelowych

http://www.hdtv.com.pl/forum/911482-post418.html


Tak więc spróbuje odkręcić tylną obudowę i sprawdzić trop "śrubkowy"...
 
Ostatnia edycja:

racuh

Banned
W moim Panasonicu ST60 buczenie dochodziło z płyty odpowiadającej za jasność panela, podłożyłem gumową podkładkę pod śrubkę i buczenia już nie ma.
 

Theng

New member
W moim Panasonicu ST60 buczenie dochodziło z płyty odpowiadającej za jasność panela, podłożyłem gumową podkładkę pod śrubkę i buczenia już nie ma.
Jesteś w stanie zrobić zdjęcie i konkretnie wskazać miejsce?
U mnie też buczy. W dzień nie ma problemu ale w nocy już to słyszę.
 

racuh

Banned
U mnie będzie problem bo TV wisi na ścianie i ponowne zdejmowanie to nie lada sztuka.
Z góry pragnę przeprosić kolegę @ADRIAN949 bo zapożyczyłem sobie jego zdjęcie ale wygląda to identycznie jeśli chodzi o model ST60.
Info z tego wątku:

http://www.hdtv.com.pl/forum/tv/96121-panasonic-tx-p50st60e-test-otwarty-nowa-generacja-plazm-panasonica-puka-glosno-do.html#post1232406

Na czerwono zaznaczyłem tą płytę. Najlepiej to zlokalizować jak się rozkręci tylną obudowę i załączy TV, wtedy podczas ręcznego rozjaśniania to buczenie słychać więcej i mnie. U mnie pomogły silikonowe podkładki pod śrubkami.
 

Attachments

  • IMAG1361.jpg
    IMAG1361.jpg
    45,9 KB · Wyś: 88

pavllo1980

New member
Niestety u mnie dokręcanie nic nie dało, tv bzyczy i zaczyna mnie denerwować, model z 2009/2010 roku.
Po osluchaniu moge stwierdzić, że bzyczenie pochodzi z dwóch modułów, po prawej i lewej stronie. Na modułach sa cewki (jesli się nie myle, bo elektronikiem nie jestem) i to one wg mnie bzycza. Na plycie zasilacza cisza... Nie wiem co z tym mozna zrobić...
 

Attachments

  • IMG_20160130_101341.jpg
    IMG_20160130_101341.jpg
    352,9 KB · Wyś: 46
  • IMG_20160130_101335.jpg
    IMG_20160130_101335.jpg
    362,6 KB · Wyś: 46
  • IMG_20160130_101310.jpg
    IMG_20160130_101310.jpg
    402,8 KB · Wyś: 39

racuh

Banned
Sproboj wymienić podkładki pod śrubami na gumowe albo sprężynujące, jak nie pomoże to niestety nic nie zrobimy te typy tak maja.
 

Blendor

New member
nie tylko panasonic kuro pioneer tez brzeczy musi brzeczec dobry tv musi gwizdac , dobry obraz z niczego sie nie bierze tam jest duza wuchta prądu
a jak wiemy nawet prąd ma swoj dzwiek
odpal spawarke :)
 

pavllo1980

New member
wszystko rozumiem...ale dotykając cewek na lewym module (TPNA4848), dźwięk się zmienia i jest łagodniejszy...jak dla mnie po prostu one bzyczą...będę próbował je zalać=uciszyć
Podkładki u mnie są oryginalne "sprężynujące", więc to nie to.
 

pavllo1980

New member
niestety zalanie otwartych cewek żywicą epoksydową nie pomogło, lub pomogło w minimalnym stopniu :x

po weekendzie zabieram się za cewki "zamknięte" bo to jeszcze one są podejrzane...

Jeśli to nie pomoże to w międzyczasie znalazłem rozwiązanie, które minimalizuje bzyczenie ;):grin:
Nałożyłem koc na tylną obudowę i...praktycznie nie słychać bzyczenia - jednym słowem to akustyka i przenikanie dźwięków przez cienką blachę obudowy i odbijanie się od ściany powoduje mój dyskomfort.
Oczywiście problemem jest odprowadzanie ciepła przez górne otwory wentylacyjne :roll: totez przyklejenie koca nie wchodzi w grę

Więc na koniec wyciszę obudowę wewnątrz cienkimi matami samoprzylepnymi butylowymi (GMS 07 ECO), zostawiając tylko górne otwory wentylacyjne...

a na sam koniec pozostaje wyrzucenie TV przez okno, ale niestety jestem uzależniony od obrazu plazm :fool:
 

Attachments

  • DSC02757.jpg
    DSC02757.jpg
    278,8 KB · Wyś: 35
Ostatnia edycja:

pavllo1980

New member
Problem (chyba, bo testuje) rozwiązany.
Nie zalewałem już żadnych cewek, bo nie chciało mi się czekać na utwardzenie kleju.
Kupiłem matę GMS 012R 3mm i nakleiłem ją na tylną obudowę od wewnątrz.

Efekt rewelacyjny! Bzyczenie zmalało o 70-80% do poziomu, który mi odpowiada i nie przeszkadza, nawet wieczorem, bo słychać je już praktycznie tylko z bliska (oczywiście na wyciszonym głosie, bo przy użytkowaniu to już praktycznie nic nie słychać).

Koszt w zależności od wielkości plazmy od 20 do 30 PLN

Na zdjęciu efekt, górne oraz dolne otwory zostawiłem niezaklejone, tylne potem także "odkleiłem", odciąłem matę nożykiem do tapet..

Jednym słowem akustyka i wzmocnienie bzyczenia poprzez odbijanie się dźwięku od obudowy a potem ściany było powodem dyskomfortu.

Teraz testuje, pianka jest cienka, nie dotyka żadnych elementów w środku- ba nawet jest spory luz i tak, teoretycznie producent podje jej wytrzymałość do 100 stopni, a ja wczoraj zmierzyłem laserem radiatory i miały 56. Klej mocny, nic się nie odkleja. Jedynie może trochę „pachnie” ta pianka pod wpływem temperatury, ale mam nadzieje, że za jakiś czas minie, a producent zapewnia, że sama pianka nie wydziela szkodliwych substancji (no w końcu jest do aut, a tam w lato temperatura plastików/blach w nagrzanym aucie jest chyba taka sama jak nie większa)...

myślę, że jest to rozwiązanie uniwersalne, do każdej -wkurzającej bzyczeniem- plazmy...
 

Attachments

  • IMG_20160208_181505.jpg
    IMG_20160208_181505.jpg
    91,1 KB · Wyś: 396
Ostatnia edycja:
Do góry