Tuner DVB-S - brak podglądu w EPG (opcja Cyfra+/nc+)

Stanley

Member
Bez reklam
Witam

Zakładam osobny topic, choć problem był już poruszany na forum TUTAJ. Sprawa może nie najwyższej rangi, tzn. można z nią żyć. Trochę niszowa, dotyczy tylko pewnego przypuszczam stosunkowo niewielkiego kręgu użytkowników. Niemniej skoro coś jest nie tak, oraz póki jeszcze mam gwarancję, postanowiłem zgłosić do supportu. No i się zaczęło, aczkolwiek przypuszczałem, że raczej lekko, łatwo i przyjemnie nie będzie ;). Ale o tym w dalszej części postu.

Przedstawię jeszcze raz w czym rzecz: w moim modelu (Panasonic TX-L47DT60) można wyszukiwać (skanować) kanały w tunerze DVB-S na kilka sposobów, m.in.:
- "Wszystkie kanały", co powoduje wyszukanie i dodanie do listy wszystkich kanałów dostępnych na satelicie (z Hotbirda ok. 1800), posortowanych praktycznie losowo,
- "Cyfra+/nc+", efektem jest wczytanie do telewizora kanałów ułozonych wg. oficjalnej listy dostawcy, tak jak są w dekoderach nc+. Przy okazji w EPG są prawidłowo wyświetlane polskie znaki, ale to już inny temat, zainteresowanych odsyłam TUTAJ.
Ponieważ posiadam moduł CI oraz kartę umożliwiającą odbieranie pakietu z nc+, opcja druga, czyli kanały wyszukane w trybie "Cyfra+/nc+", jest dla mnie b. wygodna.

Teraz sedno problemu: jeżeli kanały zostaną wyszukane w trybie "Cyfra+/nc+", w EPG brak podglądu bieżącego programu, brak dźwięku. Zamiast tego w lewym górnym rogu ekranu jest tylko logo "VIERA". Innymi słowy podczas przeglądania EPG zupełnie tracę kontakt z aktualnie oglądanym programem. Uprzedzając ewentualne dywagacje: nie jest to sprawa modułu, uprawnień, itp., ponieważ podglądu nie ma również na kanałach bezpłatnych.
Natomiast jeżeli wyszukam kanały w opcji "Wszystkie kanały" - podgląd i dźwięk w EPG jest. Ten sam telewizor, ten sam tuner DVB-S.
Podgląd działa prawidłowo również w tunerze DVB-T, oraz DVB-C (tego ostatniego nie mam możliwości osobiście sprawdzić, ale taką mam informację z innego forum). Nigdzie, w żadnym punkcie instrukcji obsługi nie znalazłem wzmianki, że w jakichś okolicznościach podgląd bieżącego programu w EPG jest niedostępny. Zakładam oczywiście, że dany kanał jest odbierany prawidłowo, w przypadku kodowanego mam do niego uprawnienia, etc.
Tutaj LINK fotki przestawiające porównanie ekranu EPG, po lewej gdy kanały zostały wyszukane w opcji "Wszystkie..., po prawej "Cyfra+/nc+". Jak widać na w drugim przypadku zamiast podglądu jest tylko logo "VIERA".

Natomiast na tej fotce LINK przedstawiam jak wygląda w moim tv wybór trybu wyszukiwania kanałów DVB-S. Przy czym - uwaga - ten wybór można dokonać tylko raz, po kompletnym resecie telewizora do ustawień fabrycznych, potem już nie można zmienić. Tzn. można - znów zresetować tv, i przy okazji cała własna konfiguracja idzie w pi.., znaczy się w kosmos :(

------
A teraz moje dotychczasowe zmagania z supportem. Witki opadają. Przedwczoraj wysłałem zgłoszenie przez formularz na stronie Panasonica o takiej treści:

Model: Panasonic TX-L47DT60E, nr fabr. xxxxxxxxx

Opis problemu:
- Podczas korzystania z funkcji “Przewodnik prog. TV” (EPG) w lewym górnym rogu ekranu brak podglądu bieżącego programu. Dźwięk bieżącego programu zostaje wyłączony. Zamiast podglądu widoczne tylko logo “Viera” na czarnym tle.

Opis dodatkowy:
- Telewizor odbiera sygnał cyfrowy, poprzez wbudowany tuner satelitarny DVB-S, po wyszukaniu kanałów w trybie “Cyfra+/nc+”.
- Objaw występuje bez względu na rodzaj odbieranego kanału: płatny (kodowany) lub bezpłatny (FTA).
- Fragment instrukcji obsługi telewizora, rozdział “Przewodnik prog. TV”, str. 53: “Bieżący program jest wyświetlany w lewym górnym rogu ekranu”.
- po wyjściu z funkcji EPG pojawia się prawidłowy obraz i dźwięk bieżącego programu. Zatem tuner DVB-S oraz instalacja satelitarna działa poprawnie.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu - doprowadzenie do działania funkcji “Przewodnik prog. TV” w pełni zgodnie z instrukcją obsługi.


na co otrzymałem wczoraj taką odpowiedź:

Szanowny Panie,

dziękujemy za kontakt z Biurem Obsługi Klienta Panasonic Polska. Informujemy, że brak polskich czcionek w EPG przy odbiorze sygnału z TV kablowych w większości wynika z błędnej sygnalizacji w strumieniu EPG co do używanego kodowania polskich znaków. Telewizje kablowe używają polskich czcionek, ale nie sygnalizują tego w strumieniu (zgodnie ze specyfikacją DVB), przez co telewizor do dekodowania EPG i napisów DVB używa standardowej tablicy zgodnie z normą EN 300 468, w wyniku czego występują w/w problemy. Odbiorniki Panasonic są zgodne z normą DVB (sierpień 2011). Problem może naprawić tylko nadawca sygnału poprzez zgodne ze specyfikacją sygnalizowanie używanego kodowania znaków.

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości, zapraszamy do ponownego kontaktu.


No rzesz kurza twarz, jakie czcionki, jaka kablówka? Zgłaszałem przecież wyraźnie brak podglądu w EPG w DVB-S... :x Swoją drogą chyba mają dużo zgłoszeń w sprawie braku polskich znaków, i jak tylko zobaczą "EPG" nawet nie czytają dokładnie o co chodzi, tylko odsyłają powyższą formułkę...
Odpisałem zatem grzecznie (nie będę już cytował), że chodzi o coś całkiem innego, oraz żeby przeczytali moje zgłoszenie jeszcze raz, uważnie. Dołączyłem nawet stosowną fotkę. Na co po paru godzinach otrzymałem takie zapytanie:

Szanowny Panie,

prosimy o informację - czy przywracał Pan odbiornik do ustawień fabrycznych?

Jeśli nie, prosimy o wykonianie resetu i sprawdzenie, czy nastąpiła zmiana: MENU > KONFIGURACJA > SYSTEM MENU > USTAWIENIA FABRYCZNE

Z poważaniem:

Dział Obsługi Klienta


na co z kolei odpowiedziałem, że TAK, reset do ustawień fabrycznych był wykonywany przed wysłaniem zgłoszenia i nie przyniósł żadnego rezultatu (nawiasem, tv był niedawno resetowany wielokrotnie, przy okazji poszukiwania rozwiązania problemu czyszczenia Timera z zadań nagrywania, ale o tym też jest inny topic TUTAJ)

I na razie na tym stanęło. Zobaczymy co będzie dalej. Postaram się informować w miarę na bieżąco.
Zachęcam również użytkowników mających podobny problem do wysyłania zgłoszeń. Jeśli będą mieli więcej, może coś tym zrobią - osobiście uważam, że jest to bug oprogramowania (kolejny po znikajcych zadaniach nagrywania). Natomiast samo się nie naprawi - tego jestem pewien ;)

Pozdrawiam.

EDIT
P.S. Z lektury innego forum wynika, że bardzo podobny problem mają użytkownicy tv Sony. Tzn. tryby wyszukiwania kanałów nazywają się inaczej ("satelita ogólny", "preferowany", czy coś w tym stylu), ale objaw jest identyczny: po przeskanowaniu tunera DVB-S wg. listy operatora, podglądu w EPG nie ma. Natomiast jeśli został użyty tryb wyszukiwania wszystkich kanałów - podgląd jest. Podobnie jeśli chodzi o problem znikania zaplanowanych zadań nagrywania - tak samo jak w Panasie pomogło wyłączenie aktualizacji systemu. Wniosek z tego taki, że firmy niby różne, konkurujące, a elektronika i oprogramowanie lub przynajmniej ich część jakby takie same...
W sumie mnie to nie dziwi, że pewne komponenty, podzespoły mogą pochodzić od tego samego dostawcy, np. głowice/tunery. Np. w moim Panasie zdaje się siedzi matryca od LG. Lecz z drugiej strony każdy producent chwali się własnymi (jakoby) unikatowymi rozwiązaniami, super-hiper-coś-tam procesorami, polepszaczami, itp. ... ;)
 
Ostatnia edycja:

Heniek12345

New member
@ Stanley Wiem, że może niezbyt fortunnie w poprzednim temacie starałem się przekazać Ci swoje przemyślenia dotyczące braku podglądu kanałów w EPG. Może niepotrzebnie skupiałem się tylko na module CI+. Wyszło jak wyszło, Ty mnie też nie do końca dobrze zrozumiałeś. ;) Jak wiesz nie posiadam satelity, więc teoretycznie takie problemy nie powinny mnie interesować. Ponieważ jednak nigdy nie wiadomo z jakiej telewizji będę korzystał w przyszłości, rozwiązanie Twojego problemu w pewnym stopniu jednak mnie interesuje. Dlatego pozwolę sobie jeszcze raz napisać o swoich przemyśleniach dotyczących braku podglądu programu w EPG, bez wyrokowania kto lub co ponosi za to winę i co jest tego przyczyną (no może nie do końca).

Po pobieżnym zapoznaniu się opiniami na ten temat które można znaleźć w necie, nasuwają mi się następujące wnioski.

1 Problem braku podglądu nie dotyczy tylko telewizorów Panasonica.
2 Problem dotyczy też innych producentów, chociażby Samsunga.
3 Problem dotyczy (lub dotyczył w przeszłości) również posiadaczy certyfikowanych dekoderów NC+. Na forum NC+ można w archiwum znaleźć temat, w którym użytkownicy postulują włączenie funkcji podglądu programu w EPG.
4 Nie ma problemu, jeżeli pominie się strojenie kanałów z pominięciem listy udostępnionej przez telewizję NC+.
5 Każda ze stron na pytanie kierowane do ich suportu udziela różnych, wzajemnie wykluczających się odpowiedzi. Odpowiedź Panasonica znasz, suport Samsunga coś bredzi o zbyt słabym procesorze telewizora i może kolejna aktualizacja softu rozwiąże ten problem, zaś NC+ twierdziło, że brak podglądu spowodowany jest odbieraniem EPG z innego transpondera niż obraz (Cokolwiek miało by to znaczyć? :?:). Jednym słowem żadna ze stron zamieszanych w ten problem nie chce napisać prawdy.

Zatrzymajmy się na punkcie 4, który moim zdaniem jest najważniejszy. Lista strojenia programów która jak piszesz w Panasonicu nazywa się Cyfra+/nc+, nie pojawiła się w menu strojenia tylko dlatego, że Panasonic tak sobie wymyślił. Taka lista niezależnie, którego operatora telewizji by dotyczyła, może pojawić się w menu telewizora tylko za obopólną zgodą obu stron. Pytanie pomocnicze na które warto znać odpowiedź, brzmi. Czy w wypadku udostępniania listy strojenia kanałów u różnych producentów telewizorów, nadawca telewizji (w tym wypadku NC+), nie narzuca ograniczeń w funkcjonowaniu EPG zestrojonego z wykorzystaniem udostępnionej listy? Czy w tym wypadku EPG jest dokładnie tym samym EPG które widzisz po zwykłym zestrojeniu? Tak naprawdę nie znamy ustaleń pomiędzy Panasonikiem (czy jakimkolwiek innym producentem), a NC+. Może ustalenie jest proste? EPG w Panasonicu (i jakimkolwiek producencie telewizora) oraz module CI+, nie może być lepsze niż w certyfikowanych dekoderach NC+? (Patrz punkt 3 moich wniosków).

Jak widzę w międzyczasie sam znalazłeś kolejnego producenta telewizorów (Sony), którego sprzęt z niewyjaśnionych przyczyn nie potrafi sobie poradzić z podglądem aktualnego programu w EPG. Myślę, że Twój wniosek o stosowaniu wspólnych podzespołów jest błędny. Procesory w dzisiejszych telewizorach bez problemu radzą sobie z multiplikacją obrazu, nawet z różnych kanałów, a co dopiero mówić o podglądzie w małym okienku tego samego programu w funkcji EPG. Bez jaj. Tylko odgórne przepisy, lub dostawca telewizji może ograniczyć funkcjonalność multiplikacji obrazu przez telewizor.

Mój wniosek końcowy. Nie ograniczaj się tylko do stwierdzenia, że za brak podglądu odpowiada "bug" oprogramowania Panasonica. Problem jest szerszy i dotyczy też telewizorów innych producentów. NC+ jest w pewnym sensie potentatem światowym w telewizji satelitarnej i może dyktować warunki producentom telewizorów.
 

Stanley

Member
Bez reklam
@Heniek12345, przede wszystkim dzięki za zainteresowanie tematem.
Do Twoich przemyśleń dorzucam jeszcze jedno:
u kolegi @chaer wymieniono płytę główną i pomogło zarówno na znikanie zaplanowanych zadań nagrywania (bez konieczności wyłączania aktualizacji w menu), oraz na brak podglądu w trybie wyszukiwania "Cyfra+/nc+. Przynajmniej @chear tak twierdzi, a ja przecież nie mam ma powodu, aby mu nie wierzyć.
Można? Można. Zajrzyj tutaj:,
http://www.hdtv.com.pl/forum/panaso...-dvb-s-znikaja-zadania-nagrywania-epg-15.html
do postów #102 ... #104, że tak napiszę: świeże bułeczki.

Przy czym żeby było jasne: absolutnie nie upieram się przy swoich tezach, czy "wnioskach". Powiem może tak: z punktu widzenia zwykłego użytkownika zupełnie mnie nie interesuje co jest powodem braku podglądu: software, hardware (lub oba razem), czy może jakieś tajemne ustalenia między nc+ a Panasem, albo coś całkiem innego. W instrukcji obsługi nigdzie nie napisano, że w EPG podgląd bieżącego programu może w jakiejś opcji nie działać - i tego póki co zamierzam się trzymać.
Co z tego wyjdzie - zobaczymy. Na razie uważam piłka jest po stronie Panasonica - wiedzą już (chyba? ;)), że problem nie dotyczy krzaków w EPG, oraz, że reset do ustawień fabrycznych nie pomaga. Szkoda, że o resecie nie napisałem od razu w zgłoszeniu, jakoś nie przyszło mi do głowy. Może byłoby trochę mniej jałowej korespondencji. W każdym razie czekam parę dni na ich ruch, a jeśli support (sensownie) nie pomoże, mam zamiar zgłosić problem jako usterkę do serwisu.

Pozdrawiam.

P.S. Trochę OT, a'propos Sony: zobacz wypowiedzi np. użytkownika @bigpete1983 TUTAJ. Zastanawiająca zbieżność objawów - zarówno znikania zadań w Timerze (i tak samo jak w Panasie pomogło wyłączenie aktualizacji), oraz brak podglądu w EPG, jeżeli kanały są wyszukiwane wg. układu operatora (nawiasem: użytkownik zdaje się odbiera przez moduł Polsat). Stąd mój "roboczy" wniosek o wykorzystywaniu podobnych podzespolów/oprogramowania - aczkolwiek być może zupełnie błędny.
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Witam
Historii zmagań z supportem ciąg dalszy:
- 3 dni temu dostałem maila, że problem został przekazany do działu technicznego i proszą o cierpliwość
- oraz przedwczoraj:
Otrzymaliśmy informacje z siedziby firmy Panasonic, aby przyjąć Pana telewizor do weryfikacji przez serwis.. Aby zgłosić naprawę telewizora (o ile jest na gwarancji, która wynosi 24 miesiące, liczone od daty sprzedaży znajdującej się na dowodzie zakupu), należy zadzwonić na infolinię Panasonic (22 29 53 727 / 801 003 532) lub wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie Panasonic Polska, w zakładce "wsparcie". Do zgłoszenia usterki potrzebny jest model telewizora, jego numer seryjny, data zakupu, cena brutto odbiornika, krótki opis usterki oraz dane tele-adresowe klienta. Po zarejestrowaniu naprawy, serwis kontaktuje się z klientem telefonicznie, aby umówić się na przyjazd kuriera lub serwisanta.

Zatem jak się spodziewałem, jak widać prócz sugestii resetu tv do ustawień fabrycznych support niewiele potrafił doradzić. Poniekąd strata czasu, ale przynajmniej próbowałem ;) No i będzie jakiś ślad zgłoszenia problemu. Zobaczymy jaki będzie wynik tej "weryfikacji" przez serwis. Jednak od mojej strony może to trochę potrwać, życie toczy się również poza tv ;)

=========
Natomiast zaintrygowała mnie jeszcze jedna sprawa, pewien szczegół. Mianowicie wspominałem w poprzednim poście, że identyczny problem został rozwiązany u innego użytkownika poprzez wymianę płyty głównej (w AS800). Ponieważ wypowiedzi miały miejsce topicu dotyczącym innej sprawy, zacytuję fragmenty tutaj:
<...> po wymianie płyty mam wreszcie podgląd w EPG (info dla Stanleya). Podglądu w EPG nie było od początku jak kupiłem TV (11.2014). W zgłoszeniu do serwisu nic nie pisałem n/t podglądu.
A w jakim trybie wyszukiwałeś kanały? Bo jeśli we "Wszystkie kanały" (lub "Kanały bezpłatne") - podgląd jest. Jeżeli w "Cyfra+ /nc+" - podglądu nie ma.
Zawsze wybieram Cyfra+/nc+, ale kanały wyszukuję ręcznie.
Ręcznie? Zrobiłem następujący eksperyment: wykasowałem wszystkie kanały z tunera DVB-S (można prostym trickiem), a potem bez resetu telewizora, czyli pozostając wciaż w "wyjściowym" trybie "Cyfra+/nc+" przeprowadziłem "Strojenie ręczne". Testowo z kilku transponderów, np. 11508MHz/V, 12265/V, 12284/H, itp. I wówczas faktycznie podgląd w EPG jest! Lecz za to kanały są poukładane i ponumerowane zupełnie bez związku z listą operatora (niektóre zdublowane), czyli trzeba potem samemu sortować. Ponadto musiałbym po kolei stroić wg. częstotliwości transponderów, których nawet nie znam, gdzieś znaleźć ich wykaz... Innymi słowy znów kupa roboty, której chciałbym uniknąć. Jedyny "plus dodatni" jaki zauważyłem w tym sposobie strojenia (oprócz tego, że jest podgląd), w stosunku do "Wszystkie kanały": są polskie znaki w EPG, przynajmniej z transponderów, których częstotliwości podałem.

Dlatego @chaer, bardzo proszę o dokładniejszą odpowiedź: w jaki sposób wyszukujesz kanały?

Pozdrawiam -
Stanley
 
Ostatnia edycja:

chaer

New member
Witam,
Dlaczego kanały wyszukuję ręcznie, otóż dlatego, że nie korzystam z opcji ulubione i jestem zainteresowany mieć jak najmniej kanałów niepotrzebnych. Jak korzystałem kiedyś z ulubionych, to podczas startu nagrywania i tak timer przełączał się na wszystkie DVB-S, a często po nagraniu pozostawał na tej zakładce/kategorii. Powstawał więc galimatias.
Moim zdaniem ulubione, są przez Panasonic niedopracowane, bo spróbuj zaprogramować coś ręcznie bez udziału Guide. W timerze numer kanału odwołuje się do głównej listy wszystkich kanałów, a nie do ulubionych.
Częstotliwości transponderów z kanałami nc+ są bez problemu dostępne w internecie. Naturalnie po ręcznym strojeniu trzeba posortować, ale to idzie szybko. Tą metodą mam ogółem około 400 kanałów (razem z EPG) z tego niecała setka po polsku.
Po zapuszczeniu automatycznego wyszukiwania (pod cyfra+/nc+) kanałów jest dużo więcej, a poza tym jest pewien transponder, którego jakiś kanał powoduje u mnie zawieszanie się telewizora podczas sortowania. Dzieje się tak również z moją plazmą VT30.
Co do podglądu w EPG, o ile pamiętam, to u mnie przed wymianą płyty nie było go po żadnym z trybów wyszukiwania.
Pozdrawiam
 

Stanley

Member
Bez reklam
Witam,
Dlaczego kanały wyszukuję ręcznie, otóż dlatego, że nie korzystam z opcji ulubione i
Czyli jeszcz raz: po wybraniu opcji "Cyfra+/nc+" nie wyszukujesz kanałów automatycznie, chociaż o ile pamiętam telewizor się tego domyślnie domaga, tylko ignorujesz komunikat i wyszukujesz kanały ręcznie, podając po kolei częstotliwości/polaryzację wybranych transponderów?
Konfiguracja>>Menu strojenia DVB-S>>Strojenie ręczne
A następnie układasz kanały po swojemu?
Jeśli tak, to przy takiej "procedurze u mnie podgląd w EPG jest. Nie ma tylko wtedy, gdy wybiorę opcję "Cyfra+/nc+" oraz wyszukiwanie automatyczne.

@chaer: mam do Ciebie prośbę: gdybyś poświęcił chwilę czasu w imię nauki. Czy mógłbyś zapisać układ swoich kanałów na pendrive:
Konfiguracja>>Inne ustawienia>>Wymień listę kanałów>>Eksportuj listę kanałów
a następnie przeskanować w trybie automatycznym (oczywiście cały czas jesteśmy w trybie "Cyfra+/nc+")
Konfiguracja>>Menu strojenia DVB-S>>Strojenie automatyczne
Efektem powinien być układ kanałow wg. oficjalnej listy nc+, dostępny do pobrania TUTAJ
Czy wówczas masz podgląd w EPG? Bo jeśli nie, u Ciebie jest tak samo jak u mnie.

Po tym wszystkim możesz w moment przywrócić swój układ kanałów:
Konfiguracja>>Inne ustawienia>>Wymień listę kanałów>>Importuj listę kanałów

Pozdrawiam.

P.S. Co do reszty, ulubionych, itp. - je też w tej chwili nie korzystam. Podstawową listę mam zgodną z oficjalną nc+, i już się przyzwyczaiłem np. 1-TVN, 4-TVN Turbo HD, 11-TVP1 HD, 76-Discovery HD, itd. W końcu to tylko numerki ;) Kanały, których nie mam w pakiecie mam pominięte.
Również zauważyłem, że w Timerze pojawia się numer kanału z listy podstawowej, a nie ulubionych. Szkoda, że nie można w ulubionych numerować kanałów tak samo jak mamy w podstawowych. Co do zawieszania - u mnie tak się dzieje (zauważyłem) tylko na niektórych kodowanych, do których nie mam uprawnień (nie mam w pakiecie), ale je po prostu pominąłem, żeby nie "wpadać" przy przełączaniu ch+/ch-. Ale to już trochę OT.

P.S. Mamy różne modele, myślę jednak, że podane przeze mnie opcje w menu są takie same lub b. podobne. Tzn. taką mam nadzieję ;)
 
Ostatnia edycja:

chaer

New member
Po przeskanowaniu pojawiło się około tysiąca kanałów więcej, łącznie z chaotyczną listą nc+. Niestety bez podglądu w EPG. Czyli mamy tak samo.
Po powrocie mojej listy z pendrive, podgląd niestety już się nie pojawił. Cóż, reset telewizora. A skoro reset, to okazja by poeksperymentować.
EKSPERYMENT SIĘ UDAŁ!
Domyślam się, że listę nc+ masz wgraną na pendrive. Po resecie telewizora i wyborze cyfra+/nc+, "dojedź" do ekranu konfiguracji LNB. Jak ekran przełączy się na wyszukiwanie kanałów, to wybierz EXIT. Ja u siebie poszedłem jeszcze w Menu do DVB-S strojenie ręczne i puściłem skanowanie na podpowiedzianej częstotliwości 10719MHz V. Potem wyszedłem z tego i sprawdziłem, że jest podgląd. Następnie skopiowaną na pendive listę nc+ wgrałem i podgląd cały czas był.
Ty naturalnie możesz spróbować wyjść po konfiguracji LNB i wgrać listę. Tego sposobu nie testowałem.
Ja oczywiście po eksperymencie i resecie poszedłem swoją drogą, bo wgrałem moje kanały. Oczywiście potem kalibracja, ustawienia itp. Zabawy co nie miara.
Teraz pewnie już jesteś happy.

Pozdrawiam
 

Stanley

Member
Bez reklam
Po przeskanowaniu pojawiło się około tysiąca kanałów więcej, łącznie z chaotyczną listą nc+.
Oj tam, kanałów jest łącznie ok. 800, numeracja nie jest ciągła. Od przybytku głowa nie boli, a powyżej nr-ów ~250 praktycznie nie zaglądam ;) Czy lista chaotyczna: moim zdaniem mniej niż w CP, jakaś-tam w miarę logika jest. A przede wszystkim zawsze zgodna z oficjalnie dostępną na stronach nc+. Gdyby jakiegoś kanału spoza listy bardzo mi brakowało, zawsze mogę dodać ręcznie, podając częstotliwość transpondera. Ale nie brakuje... Oczywiście z drugiej strony: każdy ma swoje preferencje, potrzeby, ustawia sprzęt po swojemu.
Niestety bez podglądu w EPG. Czyli mamy tak samo.
Ano właśnie. Zatem to, że u Ciebie podgląd się pojawił, raczej nie miało związku z wymianą elektroniki (płyty) w telewizorze, tylko prawdopodobnie ze sposobem wyszukania kanałów.
Po powrocie mojej listy z pendrive, podgląd niestety już się nie pojawił. Cóż, reset telewizora.
O rzesz ku... tego się nie spodziewałem. Sorry. U mnie jeśli zapisałem kanały w trybie wyszukiwania, gdy podgląd podgląd był dostępny (np. w trybie "Wszystkie kanały") skutkowało, że po wczytaniu z pena podgląd był nadal. I na odwrót: jeśli w trakcie zapisywania podglądu nie było, po wczytaniu również.

A skoro reset, to okazja by poeksperymentować.
EKSPERYMENT SIĘ UDAŁ!
Domyślam się, że listę nc+ masz wgraną na pendrive.
Tak, mam oczywiście.
Po resecie telewizora i wyborze cyfra+/nc+, "dojedź" do ekranu konfiguracji LNB. Jak ekran przełączy się na wyszukiwanie kanałów, to wybierz EXIT. Ja u siebie poszedłem jeszcze w Menu do DVB-S strojenie ręczne i puściłem skanowanie na podpowiedzianej częstotliwości 10719MHz V. Potem wyszedłem z tego i sprawdziłem, że jest podgląd.
Następnie skopiowaną na pendive listę nc+ wgrałem i podgląd cały czas był.
Powiem może tak, procedurę z EXIT znam, wspominałem o niej ogólnikowo w poprzednim poście. Z tym, że można ją wykonać bez resetu telewizora, pozostając cały czas w trybie "Cyfra+/nc+". Mianowicie:
- wchodzimy w tryb strojenia automatycznego (będzie komunikat, że wszystkie kanały zostaną skasowane) i tuż po rozpoczęciu skanowania naciskamy EXIT. W ten sposób mamy szybko wyczyszczony tuner ze wszystkich kanałów.
Teraz możemy przejść do menu i wybrać:
- strojenie ręczne, gdzie podajemy częstotliwości transponderów - i wtedy podgląd u mnie jest (z pewnym wyjątkiem, o czym ciut dalej)
lub
- znów strojenie automatyczne, czyli wg. listy nc - wtedy podglądu nie ma, co było przecież powodem powstania tego wątku.

Wczoraj po lekturze Twojego postu wykonałem próbę wg. Twojej powyższej receptury , tzn. wyszukałem kanały z transpondera 10719V - podgląd był (ale robiłem bez resetu tv, wcześniej wyczyściłem tylko tuner). Potem wczytałem z pena swoją listę nc+, czyli taką jaką uzyskuję w efekcie wyszukiwania automatycznego - i tak jak się spodziewałem, podgląd znikł :( Wszystkie kanały zostały zastąpione tym, co miałem na penie.

Lecz przy strojeniu manualnym zauważyłem jeszcze jedną ciekawostkę, być może sedno całej sprawy. Mianowicie podgląd owszem jest, o ile nie wyszukam kanałów z transpondera 10796V. Z lektury innego forum wynika, że z tego transpondera jest rozsyłane EPG dla nc+, oraz prawdopodobnie z tegoż transpondera telewizor w trybie "Cyfra+/nc+" domyślnie pobiera EPG. Wyjaśniałoby to dlaczego w tym trybie po automatycznym wyszukaniu kanałów nie ma podglądu: po wejściu w EPG telewizor przełącza się na transponder 10796V, aby z niego EPG "zaciągać" / aktualizować.
Polecam lekturę postów TUTAJ oraz TUTAJ.
Dodam, że dopóki wyszukuję ręcznie kanały z innych transponderów (czyli podgląd mam), EPG chodzi bardzo kulawo. Zazwyczaj są tylko zaciągane dwa programy, bieżący i następny, czasem się pojawiają, za chwile znikają, itp. Po wyszukaniu z 10796V wszystko robi się stabilne, zaciąga na 7dni, może nie zawsze idealnie, ale na pewno znacznie lepiej. Aczkolwiek już nie ma podglądu...


Ty naturalnie możesz spróbować wyjść po konfiguracji LNB i wgrać listę. Tego sposobu nie testowałem.
Ja oczywiście po eksperymencie i resecie poszedłem swoją drogą, bo wgrałem moje kanały. Oczywiście potem kalibracja, ustawienia itp. Zabawy co nie miara.
Jeszcze raz przepraszam. Nie chciałem Cię narażać na ponowne konfigurowanie całego telewizora, tylko dlatego, że Stanley nie ma jakiegoś-tam podglądu w EPG ;) Sądziłem, że jeśli w momencie zrzucania listy kanałów na pena jest podgląd, będzie zawsze również po wczytaniu.

Swoją drogą, tak trochę OT, uważam za co najmniej dziwne, a wręcz nawet żenujące, że w tak wyrafinowanym sprzęcie, za było nie było niemałą cenę - współczesne telewizory są przecież w istocie wyspecjalizowanymi komputerami - nie można zapisać CAŁEJ konfiguracji. Nie tylko na penie, ale np. przez sieć na kompie. Nie można wygodnie zdalnie zarządzać WSZYSTKIMI parametrami np. przez przeglądarkę www, jak w byle routerku za kilkadziesiąt zł. Żaliłem się kiedyś na forum TUTAJ, ale jak widać nikt od producenta(ów) tego nie czyta... ;)
Teraz pewnie już jesteś happy.
No niestety nie bardzo. Do tej chwili nie znalazłem skutecznej recepty, aby po przeszukaniu kanałów "Cyfra+/nc+" w trybie AUTOMATYCZNYM uzyskać podgląd, a przy tym mieć wciąż w miarę sprawnie działające EPG. Kto wie, może w kontekście tego co napisałem wyżej o "dedykowanym" transponderze 10796V, jest to w moim sprzęcie/oprogramowaniu, etc. niemożliwe.
Na razie poczekam, może odezwie się tu jeszcze jeden forumowicz, który pomógł w kwestii znikających zadań nagrywania. Potem, jeśli tutaj nic nie "wymyślimy" jeszcze spróbuję trochę powalczyć z serwisem, chociaż od tej strony nie spodziewałbym się zbyt wiele.

Pozdrawiam.

P.S. Jeszcze jedno. Przy wyszukiwaniu kanałów w trybie ręcznym, numeracja zaczyna się u mnie od 1000. U Ciebie jest tak samo?

P.S.#2 i jeszcze pytanie: czy na Twojej liście znajdują się jakieś kanały z transpondera 10796V? EPG działa dobrze? Jeśli tak, może nasze tv zachowują się inaczej, mamy jednak różne modele.
 
Ostatnia edycja:

chaer

New member
Na wstępie muszę przypomnieć, że wymiana płyty była spowodowana znikaniem zaplanowanych nagrań, a nie brakiem podglądu w EPG. Nie wydaje mi się by było normalne wyłączanie w Menu: "Auto wysz aktual w trybie got" dla prawidłowego działanie nagrywarki, no chyba, że się nie ma już gwarancji. Dla mnie jest to tzw. metoda "obejściowa".

Po wyszukiwaniu ręcznym numeracja na liście kanałów zaczyna się od 1000, ale oczywiście podczas sortowania daje się je układać od 1. Jeżeli po automatycznym wyszukiwaniu listy nc+ brakuje podglądu w EPG, a zależy Ci na numeracji z listy nc+, to czemu jej nie ułożysz ręcznie. Wyszukaj "Wszystkie kanały" (wtedy jest podgląd), a potem ułóż listę zgodną z nc+. Będzie to trochę żmudne zajęcie, ale zrobisz to raz na zawsze. Chyba, że lista nc+ musi być bezwzględnie z automatycznego wyszukiwania.

Co do 10796V, to u mnie na liście znajdują się wszystkie kanały z tego transpondera. Przecież inaczej być nie może. Nie zauważyłem negatywnego wpływu częstotliwości 10796V na podgląd w EPG. Natomiast na liście musi być, już nie tylko z powodu kanałów, ale z powodu poprawnego działania EPG, a u mnie działa poprawnie. Kanały wyszukane ręcznie!
Po automatycznym wyszukiwaniu (Cyfra+/nc+) na liście jest 10796V i podglądu w EPG brak, ale EPG działa poprawnie.

Jednak chyba nie mamy tak samo.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Na wstępie muszę przypomnieć, że wymiana płyty była spowodowana znikaniem zaplanowanych nagrań, a nie brakiem podglądu w EPG. Nie wydaje mi się by było normalne wyłączanie w Menu: "Auto wysz aktual w trybie got" dla prawidłowego działanie nagrywarki, no chyba, że się nie ma już gwarancji. Dla mnie jest to tzw. metoda "obejściowa".
Witam

B.dobrze pamiętam, że wymiana płyty miała związek ze znikaniem zaprogramowanych zdań. Również podzielam zdanie, że wyłączenie aktualizacji jest tylko obejściem, zresztą chyba już pisałem na forum. Prawdziwym rozwiązaniem byłoby wydanie przez producenta poprawki firmware, która by naprawiała ten problem.

Po wyszukiwaniu ręcznym numeracja na liście kanałów zaczyna się od 1000, ale oczywiście podczas sortowania daje się je układać od 1.
Rzeczywiście, kanałom można w ogóle nadawać dowolne numery (do 9999). Jakoś przeoczyłem tę opcję.
Jeżeli po automatycznym wyszukiwaniu listy nc+ brakuje podglądu w EPG, a zależy Ci na numeracji z listy nc+, to czemu jej nie ułożysz ręcznie. Wyszukaj "Wszystkie kanały" (wtedy jest podgląd), a potem ułóż listę zgodną z nc+. Będzie to trochę żmudne zajęcie, ale zrobisz to raz na zawsze.
Hm, tego zajęcia chciałbym raczej uniknąć. Czy ułożę raz na zawsze - nie jestem tego bardzo pewien. Np. niedawno doszedł kanał TVN Fabuła (71). Telewizor sam wrzucił na odpowiednią pozycję i po temacie. Poza tym w opcji "Wszystkie kanały" na części programów są krzaki w znakach pl. Raczej wolę EPG czytać bez rebusów. Wiem, że w tej opcji jest podgląd, pisałem w pierwszym poście topicu.
Chyba, że lista nc+ musi być bezwzględnie z automatycznego wyszukiwania.
Bezwzględnie nie musi, ale... mi ta opcja b.odpowiada. W końcu po to są automaty aby nam ułatwiały życie ;) Kanały są zawsze wg. oficjalnej rozpiski operatora. Są polskie znaki, ogólnie EPG działa w miarę przyzwoicie. Tylko ten brak podglądu... Gdyby nie to, nie miałbym większych zastrzeżeń.

Co do 10796V, to u mnie na liście znajdują się wszystkie kanały z tego transpondera. Przecież inaczej być nie może. Nie zauważyłem negatywnego wpływu częstotliwości 10796V na podgląd w EPG. Natomiast na liście musi być, już nie tylko z powodu kanałów, ale z powodu poprawnego działania EPG, a u mnie działa poprawnie. Kanały wyszukane ręcznie!
Hm, qrza twarz, u mnie w wyszukiwaniu ręcznym dodanie transpondera 10796V zawsze powoduje zniknięcie podglądu. Jak na razie nie udało mi się tego obejść. Przy czym nie robiłem na razie resetu telewizora, tylko "czyszczenie" tunera sposobem opisanym w poprzednim poście (na chwilę strojenie automatyczne i zaraz potem guzik "x"). Mówimy rzecz jasna cały czas o trybie "Cyfra+/nc+".

Po automatycznym wyszukiwaniu (Cyfra+/nc+) na liście jest 10796V i podglądu w EPG brak, ale EPG działa poprawnie.

Jednak chyba nie mamy tak samo.
Jednak chyba mamy tak samo. Przecież i u Ciebie, i u mnie podglądu wtedy nie ma, i przecież dlatego założyłem ten topic ;)
Natomiast w momencie zakładania tematu nie wiedziałem, że w trybie "Cyfra+/nc+" podgląd jest przy ręcznym dodawaniu transponderów. Przy czym jak kilkakrotnie wspominałem: u mnie do momentu dodania (wyszukania) kanałów z tp 10796V.

Powiem może w ten sposób: na razie sprawę muszę odłożyć, przynajmniej na kilka dni. Nie samym EPG człowiek żyje ;) Prosiłem Cię na PW o podesłanie Twojej listy kanałów, jeśli nie sprawi wiele trudu. Spróbowałbym porównać, może bym coś wyczaił.

Pozdrawiam.
 

chaer

New member
Pisząc, że chyba nie mamy tak samo, miałem na myśli ręczne dodanie 10796V. U mnie ten transponder jest i podgląd również (pisałem o tym). Nie mówiąc o poprawnym działaniu nagrywarki (nie ma znikania zadań). Jedyne co jest wspólne, to brak podglądu po automatycznym wyszukiwaniu pod cyfra+/nc+.

Listę kanałów podesłałem zaraz jak poprosiłeś.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Pisząc, że chyba nie mamy tak samo, miałem na myśli ręczne dodanie 10796V. U mnie ten transponder jest i podgląd również (pisałem o tym). Nie mówiąc o poprawnym działaniu nagrywarki (nie ma znikania zadań). Jedyne co jest wspólne, to brak podglądu po automatycznym wyszukiwaniu pod cyfra+/nc+.
To co dla Ciebie "jedyne" dla mnie jest "aż" ;) Zatem w trybie wyszukiwania automatycznego pod Cyfra+/nc+ nasze telewizory zachowują się jednak tak samo. Czyli uważam zmniejszają się szanse pozytywnego rozwiązania własnie TEGO problemu przez serwis, poprzez np. wymianę płyty. Przypominam, jeden z Twoich postów (cytaty na poprzedniej stronie topicu) dawał mi taką nadzieję, ale jak się bliżej okazało, w inny sposób wyszukiwałeś kanały - ręcznie. Oczywiście, żeby było jasne: nie mam do Ciebie żadnych pretensji, wręcz przeciwnie, dziękuje za poświęcany czas, a i coś się przy okazji ciekawego dowiedziałem ;)

Zaś co do różnic zachowania się naszych tv w wyszukiwaniu ręcznym - no nie wiem: może dlatego, że mamy jednak różne modele, a może popełniamy jakieś istotne różnice w "procedurze". W każdym razie, jak już parę razy wspominałem, tą opcją, nawet gdyby dawała podgląd razem z tp 10796V jestem średnio zainteresowany, gdyż zmusza użytkownika do wklepywania częstotliwosci transponderów, a potem jeszcze sortowania/porządkowania kanałów. Co jest uważam zaprzeczeniem podstawowej idei opcji "Cyfra+/nc+", czyli szybkiego wczytania ułożonych wg. listy operatora.

Jednak ewentualne dalsze zabawy jestem zmuszony odłożyć na pewien czas, teraz jestem z dala od swojego tv.

Listę kanałów podesłałem zaraz jak poprosiłeś.
Ożeszku... jest. Mail wpadł do spamu, sorry, nie zauważyłem. Wielkie dzięki.

Pozdrawiam.

P.S. A co do wymiany płyty na znikanie zadań nagrywania... Nie chcę już mieszać topiców, ale pisałeś, że po wymianie na wszelki wypadek także wyłączyłeś aktualizacje automatyczne. Żeby się przekonać, czy naprawa była rzeczywiście skuteczna, można wykonać proste doświadczenie: zaprogramować jakieś zadanie w Timerze i wymusić aktualizację natychmiastową, poczekać na komunikat o wersji (u mnie sprawdzanie trwa nawet kilka minut). Opisałem w poście TUTAJ. Przy czym jak stwierdziłem czasami eksperyment należy powtórzyć kilka razy (3-5). Jeśli choć raz Timer zostanie wyczyszczony - będzie się tak działo także po włączeniu aktualizacji automatycznych.
 
Ostatnia edycja:

chaer

New member
Nie muszę uciekać się do aż takich zabiegów. U mnie przez około miesiąc po wymianie płyty "Auto wysz aktual w trybie got" było włączone na jedną godzinę po każdym wyłączeniu telewizora. Można przypuszczać, że tych "wyszukiwań" nowej aktualizacji było więcej niż 3-5. W timerze oczywiście nic nie znikało. To był dla mnie sygnał, że wymiana płyty była zasadna. Wyłączyłem tą funkcję z powodów asekuracyjnych, a i dlatego, że była denerwująca.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Witam

Odkopuję, informacyjnie.

Niestety życie pisze własne scenariusze i nie miałem czasu zgłosić całej tej sprawy do serwisu. Gwarancja skończyła się w połowie listopada, zatem już pozamiatane.
Zresztą szczerze pisząc wątpię, aby serwis coś wskórał. Uważam "naprawa" wymagałaby głębszej ingerencji w software lub hardware, w czym mógłby pomóc tylko producent (o ile w ogóle możliwa przy elektronice/podzespołach użytych w tym modelu). Z kolei dla producenta ten tv jest już za stary, żeby cokolwiek kiwnął palcem, nawet gdybym miał ważną gwarancję. No przecież model sprzed "aż" 2 lat... Myślę, że gdybym baaaardzo się stawiał, co najwyżej zaproponowano by wymianę tv na jakiś nowszy model o zbliżonych parametrach. Co niekoniecznie rozwiązałoby problem, a być może przysporzyło nowych ;)

Do kolegi @chaer, może monitorujesz jeszcze ten wątek: niestety Twojego pliku mój tv nie przyjmuje. Zatem albo plik nie był utworzony gdy telewizor znajdował się w trybie "Cyfra+/nc+" (taki objaw mam próbując wczytać plik utworzony w trybie "Wszystkie kanały"), albo nie jest kompatybilny z moim tv. Mamy jednak przecież różne modele.

W każdym razie, cokolwiek bym nie robił, po wyszukaniu kanałów w trybie "Cyfra+/nc+" podglądu w EPG nie mam. Albo mam (strojąc transpondery ręcznie), ale tylko do chwili przeskanowania tp 10796V, o czym już była mowa w tym wątku. No cóż, pozostaje mi się z tym pogodzić. Lub stroić tuner w trybie "Wszystkie kanały" i potem mieć do posortowania ok. 2000 programów + żyjące swoim życiem EPG + krzaki w polskich znakach... Chyba jednak wolę brak tego podglądu ;)

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

adawro

New member
Odkopię stary temat, czy problem podglądu w EPG przy użyciu automatycznego strojenia z listy NC+ ktoś już rozwiązał?
W Samsungu MU70xx jest taki objaw jak w powyższych postach.
Ręczne wyszukiwanie pokazuje podgląd, ale to niestety tylko półśrodek/obejście problemu a nie rozwiązanie.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Faktycznie niezły odkop, @adawro ;) Mnie się nie udało, zresztą pisałem we wcześniejszych postach. Ciekawe jak to teraz wygląda w nowych modelach. Niestety użytkowników bezpośredniego odbioru Sat, tzn. bez pośrednictwa zewnętrznego dekodera jest stosunkowo niewielu, a strojących wg. listy nc+ zapewne jeszcze mniej. Zwróć też uwagę, że tutaj jest subforum Panasonica, a nie Samsunga, chociaż o ile pamiętam podobny problem występował w wielu markach tv.

Ewentualnie może popytaj na forach stricte satelitarnych, np. kiedyś próbowałem tutaj, co prawda przy okazji innego problemu:
https://forum.satkurier.pl/topic/11904-panasonic-problem-dvb-s-znikają-zadania-nagrywania-epg/page-3
A tutaj jest topic o nowym module NC+, umożliwiającym dekodowanie kanałów 4k. Temat dosyć na topie z okazji nadchodzącego wkrótce mundialu ;) Może tam prędzej uda Ci się kogoś namierzyć z podobnym modelem tv i podobnym problemem.
https://forum.satkurier.pl/topic/16689-moduł-cam-ci-platformy-nc-–-pytania-problemy-komentarze/

Na koniec mała dygresja: patrzę na daty swoich poprzednich postów, mniej więcej połowa 2015. Wkrótce potem nabyłem dekoder Ariva 103mini do drugiego starszego telewizora w innym pomieszczeniu. Ów dekoderek za circa 0,25k zł też ma funkcję strojenia wg. listy NC+ oraz przy tym wyświetla podgląd w EPG. Czego nie potrafi telewizor, za który zapłaciłem circa 5k zł.
 
Ostatnia edycja:

adawro

New member
W międzyczasie doszedłem do pewnych przemyśleń. W TV przy kablówce miałem tak, że podczas nagrywania innego kanału jak chciałem wyświetlić EPG to pojawiał się komunikat, że EPG może być błędne/niepełne/nieaktualne bo jest nagrywany inny kanał. Ponieważ TV ma dwie głowice SAT i podwójny tuner DVB-T/C to wskazuje to na to, że TV dla pełnej funkcjonalności EPG posiłkuje się drugą głowicą.
Co prawda do EPG nie trzeba odkodowywać kanału, ale pewnie jednostrumieniowość tego modułu CI+ też jakoś daje się we znaki.
Jak już wiele razy bywało nadawcom bardziej zależy na zmniejszeniu reklamacji (np z powodu błędów/nieaktualności/braku EPG) i zaspokojeniu wymogów licencyjnych niż na większej wygodzie użytkowników aby mieć podgląd w EPG lub PIP (i tak nie każdy ma dwugłowicowy TV).

Ogólnie mówiąc to MY (operatorzy,producenci) zdecydujemy co dla Ciebie (użytkowniku) będzie lepsze.
 

Stanley

Member
Bez reklam
A moje przemyślenia są takie, że omawiana przypadłość nie ma związku ani z modułem CI/kartą kodową, ani z podwójnym tunerem, który mój model Panasa też posiada. Kanały można przecież stroić według listy NC+ równie dobrze z bez modułu. Oczywiście wówczas dopóki nie włożymy modułu będzie można oglądać tylko kanały FTA (lecz nadal bez podglądu w EPG...), ale cały układ, numeracja kanałów będzie ułożona według listy dostawcy. Będzie dostępne EPG, także dla kanałów kodowanych, co zresztą sam zauważyłeś. Czyli wpływ modułu na EPG można wykluczyć.

Z kolei tryb podwójnego tunera Sat też próbowałem kiedyś uruchamiać, tzn. podłączyłem oba wejścia LNB do dwóch niezależnych wyjść konwerterów, włączyłem stosowne opcje w tv, ale w kwestii braku podglądu EPG nic to nie pomogło. Jak nie było, tak nie było.

Powiem może inaczej: nie wiem co jest powodem tego braku podglądu, czy tak musi być, czy jest to jakaś specyfika hardware, czy może jakiś błąd w software, itp. Jako użytkownik nie jestem w stanie nic z tym zrobić. Nie poprawię przecież ani jednego, ani drugiego. Pomijając opcję skanowania wszystkich kanałów dostępnych na satelicie (nie według listy dostawcy), kiedy po takiej operacji podgląd w EPG owszem działa, lecz trzeba potem posortować, poukładać ok. 2000 kanałów. Dziękuję, wybieram jednak ten brak podglądu. Zresztą już się pogodziłem ;)
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Tak czy siak wszystko wskazuje na to, że taka jest polityka operatora i nic więcej nie zdziałamy.

Hm, raczej polityka producentów telewizorów, bo raczej operator ich dla Samsunga czy Panasonica nie wytwarza ;)

Odstawiając nieco na bok mniej lub bardziej spiskowe teorie. Pomyślałem sobie w międzyczasie, że od strony technicznej przyczyną takiego zachowania być może jest następujący scenariusz:
Zbiorcze EPG dla kanałów z pakietu nc+ ponoć jest nadawane z transpondera 10796V (było kiedyś wspomniane w tym wątku). Zatem gdy wciśniemy guzik "EPG" tuner telewizora może przełącza się na odbiór z tego transpondera i dlatego w tym momencie tracimy możliwość podglądu aktualnie oglądanego kanału. Co prawda w modelach z podwójnym tunerem jeden mógłby odbierać kanał aktualnie oglądany, a drugi łączyć się z transponderem od EPG. Ale być może producenci poszli na uproszczenia, np. software taki sam jak telewizorach z jedną głowicą. Również nie każdy użytkownik ma odpowiednią instalację satelitarną (konwerter z więcej niż jednym wyjściem), itp.
Oczywiście tylko gdybam.

Tak czy siak, jak już tu wspomniałem ok. 3 lata temu, jako zwykły użytkownik sprzętu nie jestem w stanie samodzielnie pokonać problemu.
 
Do góry