Panasonic, strumieniowanie do PC - można? Można.

Stanley

Member
Bez reklam
Witam

Jak wiadomo niektóre modele Panasoniców, np. serii FT60, DT60, WT60 umożliwiają strumieniowanie treści na żywo z wbudowanych tunerów cyfrowych DVB-T, DVB-C, DVB-S do urządzeń przenośnych. Niestety producent nie dostarcza aplikacji dla Windows - TV Remote 2 jest dostępna tylko dla systemów Android i urządzeń Apple.

"Odkryłem", że strumień z telewizora jednak można odbierać na pececie za pomocą VLC Media Player. Wystarczy w VLC wybrać "Otwórz strumień w sieci", wpisać odpowiedni adres i już po chwili powinniśmy cieszyć się na ekranie laptopa czy netbooka obrazem przesyłanym z telewizora.
Skąd dowiedzieć się jaki to konkretnie adres? Tu niestety jest największa słabość "odkrycia": trzeba najpierw posiadać urządzenie mobilne (smartfon, tablet) z zainstalowaną aplikacją producenta. Następnie po wyświetleniu listy kanałów kliknąć na taką małą strzałeczkę w szarym kółku, widoczną po prawej strony ekranu przy każdym kanale. Zobaczymy konkretny adres lokalizacji pliku (strumienia), który należy potem przepisać do VLC.
Adres ma mniej więcej taką postać:

http://<adres IP telewizora>:7501/<i tu ciąg dalszych znaków>

Przykładowo u mnie adres kanału TVP1 HD odbieranego z tunera DVB-T wygląda tak:
http://10.10.10.20:7501/TUNER-TVGA-0001-2268-0001-0001-8077
(10.10.10.20 to IP mojego telewizora w mojej sieci lokalnej)

Niestety odczytanie na pececie listy kanałów (czyli adresów strumieni) bezpośrednio z telewizora tak jak to jest realizowane oryginalnej aplikacji przekracza moje umiejętności. Szczerze pisząc nawet nie podchodziłem do tematu - być może wymiana tych danych jest chroniona jakimś autorskim protokołem, itp. Dla ułatwienia "przełączania programów" pozostaje tymczasem ręczne przepisanie adresów strumieni i trzymanie np. w pliku tekstowym, następne kopiowanie-wklejanie do VLC.

Powyższe traktuję raczej jako ciekawostkę, ale może komuś się przyda. Przy okazji okazało się, że strumień wysyłany przez telewizor ma rozdzielczość 640x360 - tak wynika z informacji o pliku w VLC. Niezależnie od programu taka sama jest dla kanałów SD i HD. Czyli jak widać obraz jest transkodowany pod kątem urządzeń przenośnych i na większych ekranach będzie wyglądał raczej słabo.
Może ktoś odkryje jeszcze coś interesującego w tym temacie?

Pozdrawiam -

Stanley
 
Ostatnia edycja:

rzęsor

New member
Można by się też pokusić o postawienie Androida lub iOS w wirtualnej maszynie typu VirtualBox i uruchamianie mobilnej aplikacji Panasonika.
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Można by się też pokusić o postawienie Androida lub iOS w wirtualnej maszynie typu VirtualBox i uruchamianie mobilnej aplikacji Panasonika.
Noooo... pewnie by można. Tylko, że to trochę tak "dookoła". Ciekawe też, czy by to uciągnął mój kilkuletni netbook z Atomem - w VLC odtwarza strumień bez problemów, przycięć, itp.
Jak już wcześniej napisałem, sprawę traktuję bardziej jako ciekawostkę (od Panasa dostałem w promocji tablet z Androidem, więc odbieram bez żadnych VM ;-)), ale może komuś się przyda, zainspiruje.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Ehhhh.... Zainstalowałem pod Windą XBMC. Mogę bez problemu (wklepywania adresów) dostać się do listy kanałów w tunerach, przełączać programy... Jakość też na pewno jest lepsza niż 640x360 - na programach TVP1 HD, TVP2 HD pokazuje mi logo 1080 oraz się przycinają (ale to już wina mojego słabego laptopa, kanały SD idą ok). To tyle na szybkiego, niestety muszę teraz kończyć.
 

AnTurek

New member
Cześć, zainstalowałem również XBMC. Czy możesz podpowiedzieć, gdzie należy wykryć mój odbiornik TV? Chodzi oczywiście o przesyłanie strumieniowe.
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Cześć, zainstalowałem również XBMC. Czy możesz podpowiedzieć, gdzie należy wykryć mój odbiornik TV? Chodzi oczywiście o przesyłanie strumieniowe.
Witam.
Wczoraj rano XBMC zobaczyłem pierwszy raz na oczy. Potem musiałem wyjechać, stąd zwłoka w odpowiedzi. Zrobiłem to tak:
PICTURES->Add source->Browse->UPnP Devices->tu pownieneś zobaczyć TV->OK.

[EDIT]Przed chwilą wyczaiłem - bardziej logiczne niż PICTURES - można też:
VIDEOS->Files->Add Videos->Browse->UPnP Devices->tu pownieneś zobaczyć TV->OK.
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Możecie podać jaka jest dokładnie rozdzielczość? Czy to HD?
Jeśli mi podpowiesz jak w XBMC sprawdzić szczegółowe właściwości pliku/strumienia - bo nie potrafię znaleźć takiej opcji - to Ci podam dokładnie ;-)

Przed chwilą porównywałem organoleptycznie. Jakość kanałów SD obieranych w XBMC na pewno jest lepsza niż w próbach przez VLC opisanych w pierwszym poście (640x360). Kanały HD idą jeszcze lepiej, aczkolwiek jak już wspominałem przycinają się z winy mojego zbyt słabego laptopa (TVP1 HD i TVP2 HD z DVB-T, innych HD nie mam). Widać wyraźnie, że to HD, chociażby po jakości logo.

Aczkolwiek myślę, że VLC też by szło w lepszej jakości - przypuszczam, że trzeba znać odpowiedni adres pliku/strumienia.
Jeśli znasz/znacie jakiś sprawdzony i prosty w użyciu monitor sieci pod Windę, przy pomocy którego mógłbym wyciągnąć adresy połączeń nawiązywanych przez aplikacje, mogę spróbować się jeszcze pobawić.
Pozdrawiam.

[EDIT] Jeszcze jedna ciekawostka: w XBMC w trakcie niektórych programów, np. Wiadomości TVP mam nałożone napisy. Nie idzie ich wyłączyć...
 
Ostatnia edycja:

AnTurek

New member
Witam.
[EDIT]Przed chwilą wyczaiłem - bardziej logiczne niż PICTURES - można też:
VIDEOS->Files->Add Videos->Browse->UPnP Devices->tu pownieneś zobaczyć TV->OK.

Dzięki - działa. Nie wiem jak tej opcji nie mogłem znaleźć przedtem, a bawiłem się z UPnP.
W tej samej gałęzi VIDEOS -> Files mam teraz również - co wcześniej nie zauważyłem - UPnP Media Servers (Auto-Discover) i nie muszę wchodzić w 'ADD VIDEOS'. Musiałem tą opcję sobie dodać :)

Reasumując: Zasady odbioru strumienia podobne jak w tablecie, czyli tylko kanały niezakodowane, a anały HD widać jako HD.
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Witam.
Kończąc już powoli temat jakości/rozdzielczości strumieni wysyłanych przez Panasa wszystko jasne na 100%. Chwila ogarniania Wireshark i z przechwyconych pakietów udało mi się wyciągnąć adresy strumieni przy połączeniu z aplikacji XBMC. Okazało się, że adresy są takie same jak przy połączeniach z firmowej aplikacji na Androidzie, tylko nie zawierają ciągu "TVGA". Czyli zamiast np.:
http://10.10.10.20:7501/TUNER-TVGA-0001-2268-0001-0001-8077
należy podać:
http://10.10.10.20:7501/TUNER-0001-2268-0001-0001-8077

Następnie znając już właściwe adresy, otworzyłem je w VLC, dzięki czemu mogłem sprawdzić właściwości plików (w XBMC nie potrafię znaleźć takiej opcji, może trzeba jakiś plugin, itp.).
Zgodnie z przypuszczeniami kanały SD są wysyłane w rozdzielczości 720x576, natomiast HD w 1920x1080.
Podsumowując: Panasonic może wysyłać także strumienie wysokiej jakości, a nie tylko transkodowane dla urządzeń mobilnych.

Na poparcie powyższego załączam screeny z danymi strumieni, zrzucone w VLC w trakcie oglądania:
TVP1 HD (1920x1080)
TVP1 SD (720x576)
TVP1 HD transkodowany dla urządzeń mobilnych (640x360)
Na dole okien widać adresy strumieni.
Pozdrawiam.
 

Attachments

  • TVP1_HD.jpg
    TVP1_HD.jpg
    66,7 KB · Wyś: 98
  • TVP1_SD.jpg
    TVP1_SD.jpg
    68 KB · Wyś: 103
  • TVP1_HD_for_mobile.jpg
    TVP1_HD_for_mobile.jpg
    46,5 KB · Wyś: 138
Ostatnia edycja:

AnTurek

New member
Okazało się, że adresy są takie same jak przy połączeniach z firmowej aplikacji na Androidzie, tylko nie zawierają ciągu "TVGA". Czyli zamiast np.:
http://10.10.10.20:7501/TUNER-TVGA-0001-2268-0001-0001-8077
należy podać:
http://10.10.10.20:7501/TUNER-0001-2268-0001-0001-8077
(...)
TVP1 HD (1920x1080)
TVP1 SD (720x576)
TVP1 HD transkodowany dla urządzeń mobilnych (640x360)

Dzięki Stanley za testy. Jak łatwo mozna zauważyć, ciąg "TVGA" w adresie strumienia powoduje transkodowanie z rozdzielczości HD na 640x360.

Mozna by dla testu dopisać "TVGA" do adresu strumienia właściwego dla SD :)
 

Stanley

Member
Bez reklam
Dzięki Stanley za testy. Jak łatwo mozna zauważyć, ciąg "TVGA" w adresie strumienia powoduje transkodowanie z rozdzielczości HD na 640x360.
Heh, od początku przypuszczałem, że "TVGA"w adresie, a szczególnie "VGA" może coś mieć wspólnego z rozdzielczością dedykowaną dla mobilków ;-) Ale z kolei kombinując z uzyskaniem lepszej jakości (jeszcze przed instalacją XBMC, wtedy nie wiedziałem czy w ogóle można), nie wiedziałem jaki trzeba podać adres w VLC. Próbowałem parę razy po omacku np. ....-TSD-..., ...-THD-..., ale nie wpadłem, aby całkiem usunąć "TVGA". Dopiero dziś Wireshark prawdę mi powiedział ;-)

Mozna by dla testu dopisać "TVGA" do adresu strumienia właściwego dla SD :)
Ależ właśnie tak jest. Przykładowo jeśli u mnie strumień TVP1 (SD) ma adres:
http://10.10.10.20:7501/TUNER-0001-2268-0003-002c-8059
to ten sam kanał dla urządzenia mobilnego:
http://10.10.10.20:7501/TUNER-TVGA-0001-2268-0003-002c-8059

Po prostu wszystkie strumienie z tunerów DVB-T/C/S przeznaczone dla urządzeń mobilnych dodatkowo zawierają w adresie "TVGA". Możesz przecież podejrzeć u siebie na tablecie.

Niestety łyżką dziegciu w tym wszystkim jest brak możliwości strumieniowania kanałów kodowanych, mimo posiadania odpowiedniego modułu CI/CAM. Skoro jak wynika z Twoich informacji tak jest w UPC, przypuszczam tak samo bedzie dla platform satelitarnych typu nc+, CP (chociaż żaden posiadacz modułów z tych platform na razie się nie odezwał; może jeszcze żaden użytkownik tv Panasonica nie sprawdzał...)

Tak przy okazji: z telewizora można oczywiście strumieniować nie tylko kanały na żywo z tunerów cyfrowych. Zarówno XBMC jak i aplikacja producenta "widzą" np. zawartość karty SD. Czyli tv staje się serwerem - można z niego oglądać np. filmy, zdjęcia, słuchać muzyki. Nie wiem tylko jak jest ze strumieniowaniem z tv programów nagranych na HDD, do tej pory jakoś nie mogę się zebrać, żeby podłączyć. Dysk USB mam, ale muszę najpierw gdzieś zrzucić z niego dane... Mógłbyś zerknąć?
 
Ostatnia edycja:

AnTurek

New member
Tak przy okazji: z telewizora można oczywiście strumieniować nie tylko kanały na żywo z tunerów cyfrowych. Zarówno XBMC jak i aplikacja producenta "widzą" np. zawartość karty SD. Czyli tv staje się serwerem - można z niego oglądać np. filmy, zdjęcia, słuchać muzyki. Nie wiem tylko jak jest ze strumieniowaniem z tv programów nagranych na HDD, do tej pory jakoś nie mogę się zebrać, żeby podłączyć. Dysk USB mam, ale muszę najpierw gdzieś zrzucić z niego dane... Mógłbyś zerknąć?

To, co udało mi sie przetestować:

1/ XBMC widzi wszystkie nagrane na HDD programy - te kodowane oraz niekodowane. Jak dla mnie bomba.

2/ XBMC nie widzi dysku niesformatowanego do nagrywania na TV, czyli po podłączeniu np. pendrive'a z FAT32 nie odczyta jego zawartości. AKTUALIZACJA: Już mi widzi pendrive, nie wiem co było powodem, że przedtem nie widział.

3/ Program Windows Media Player 12.0 (Windows 7) również może odczytywać strumieniowo kanały na żywo, lecz również tylko te zakodowane.

4/ Program WMP odczytuje zawartość pendrive'a w formacie FAT, lecz nie odczytuje zawartości z HDD podłączonego i sformatowanego przez Panasonica.

5/ Program WMP może pokazać adres strumienia danego kanału (Właściwości), np:
http://192.168.0.21:7501/TUNER-0005-0601-0018-0965-0834
 
Ostatnia edycja:

wiggly

New member
Hmm próbuje przetestować ten streaming, ale po wyborze mojego TV w opcjach XBMC nic się nie dzieje. Trzeba czekać?
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Hmm próbuje przetestować ten streaming, ale po wyborze mojego TV w opcjach XBMC nic się nie dzieje. Trzeba czekać?
Czy odnalazłeś telewizor w urządzeniach Upnp i dodałeś do źródeł plików, tak jak to opisałem kilka postów wcześniej? Czy strumieniowanie z tv działa Ci na urządzeniach mobilnych?

Wysłane z mojego ME173X przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

wiggly

New member
Czy odnalazłeś telewizor w urządzeniach Upnp i dodałeś do źródeł plików, tak jak to opisałem kilka postów wcześniej? Czy strumieniowanie z tv działa Ci na urządzeniach mobilnych?

Wysłane z mojego ME173X przy użyciu Tapatalka

Tak, TV dodałem tak jak napisałeś i tak jak napisałem jest on widoczny. Jeśli chodzi o strumieniowanie do telefonu, tabletu itp. to niestety nie sprawdzę bo nie mam urządzenia na którym mógłbym to zrobić :/
 

Stanley

Member
Bez reklam
Tak, TV dodałem tak jak napisałeś i tak jak napisałem jest on widoczny.
A czy w telewizorze:
Menu->Sieć->Ustawienia poł. siec.->Serwer DLNA -> masz Włączony?
Tryb rejestracji -> Auto?

Ewentualnie zobacz na Lista zdalnych urządzeń, czy widzisz adres MAC swojego komputera (jeśli wiesz o co chodzi).

Jeśli chodzi o strumieniowanie do telefonu, tabletu itp. to niestety nie sprawdzę bo nie mam urządzenia na którym mógłbym to zrobić :/
OK, jasne. Pytałem, gdyż łatwiej by było ustalić, czy strumieniowanie w ogóle działa.
Jakkolwiek zauważyłem teraz, że jeśli wyłączę w telewizorze serwer DLNA, wciąż funkcjonuje strumieniowanie do aplikacji na Androidzie. I na odwrót: jeśli wyłączę w Menu->Sieć->Ustaw. Aplik TV Remote, nadal działa strumieniowanie do XBMC (oczywiście odetnę wtedy dostęp z aplikacji Panasonica na urządzeniach mobilnych). Wniosek z tego, że strumieniowanie do aplikacji przeznaczonej na urządzenia mobilne to nie to samo co DLNA - wcześniej tak sądziłem.
 
Ostatnia edycja:

AnTurek

New member
Jakkolwiek zauważyłem teraz, że jeśli wyłączę w telewizorze serwer DLNA, wciąż funkcjonuje strumieniowanie do aplikacji na Androidzie. I na odwrót: jeśli wyłączę w Menu->Sieć->Ustaw. Aplik TV Remote, nadal działa strumieniowanie do XBMC (oczywiście odetnę wtedy dostęp z aplikacji Panasonica na urządzeniach mobilnych).

Jako ciekwostkę dodam, że w programie Windows Media Player telewizor DT60 jest widoczny już przy załączonej jednej z tych dwóch opcji: może to być albo 'Serwer DLNA', albo 'Apl. TV Remote'. Wystarczy, że tylko jedna ta opcja jest załączona i strumieniowe przesyłanie kanałów działa. Trochę tego nie rozumiem.
 
Ostatnia edycja:
Do góry