xxDT60 - tuner SAT i krzaki (pl) w EPG

Stanley

Member
Bez reklam
Witam

TX-L47DT60 (w tytule dałem iksy, bo przypuszczam problem dotyczy całej serii DT60, albo może i wszystkich Panasoniców z tunerami SAT)
Dzisiaj podłączyłem na próbę talerz, zaprogramowałem polskie kanały FTA. W EPG w miejscu polskich znaków krzaki! OCB? W DVB-T jest wszystko ok.

EDIT: satelita Hotbird, o ile to ma jakieś znaczenie.
 
Ostatnia edycja:

last_ninja

New member
hmmm, u mnie wyświetla OK - zarówno znaki polskie jak i niemieckie (satelita ASTRA). Spróbuj może: Konfiguracja -> Ustawienia wyświetlania -> Wybór znaków TXT i wybierz "Wschodni2". Nie wiem, czy pomoże, ale spróbować warto.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Dzięki za zainteresowanie.
Znaki od początku mam ustawione na Wschodni2. Próbowałem już wcześniej zmieniać i na Wschodni1, i na Zachodni - bez rezultatu. Nawet "krzaki" się nie zmieniają na inne, czyli to ustawienie nie ma wpływu. W innych miejscach menu, np. Język wszystko mam ustawione na polskie.
Talerz jak wspominałem mam ustawiony na Hotbird. Korzystam obecnie z dekodera Polsatu, ale myślę o przejściu na moduł CI/CAM od CP lub nc+. Zatem chciałem spróbować czy oraz jak działa tuner SAT w telewizorze, a tu zonk ze znakami pl w EPG. Przypuszczam, że skoro na kanałach FTA są teraz krzaki, to po włożeniu modułu też nie będzie lepiej. Nie podoba mi się to.
Przestawienie testowo anteny na Astrę jest dla mnie cokolwiek kłopotliwe. We czwartek (dziś niedziela) wysłałem do supportu Panasonica formularz z opisem problemu. Na razie dostałem mailem potwierdzenie od automatu, że "pytanie zostanie przekazane do naszych konsultantów".
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

last_ninja

New member
To ja jeszcze zapytam:
1) kupiłeś ten TV w Polsce?
2) jaki język ustawiłeś przy pierwszym uruchomieniu i programowaniu TV (wyszukiwanie programów DVB-T)?

Jeśli Panasonic się odezwie, to napisz proszę na forum, co Ci odpowiedzieli - może innym się też przyda.
 

Stanley

Member
Bez reklam
ad1. Telewizor jak najbardziej kupiony w Polsce, dzięki czemu skorzystałem z promocji na tablet ;-)
ad.2. Język wybrałem polski, albo od razu taki "proponował" (dokładnie nie pamiętam). W każdym razie przed pierwszym strojeniem kanałów tv na pewno już komunikował się w naszym języku.

Jeśli nadejdzie odpowiedź od Panasonica, oczywiście dam znać. Powtórzę się jeszcze, że w DVB-T jest wszystko jak należy.

Swoją drogą ciekawi mnie - nikt w tym modelu (albo podobnych z tegoroczych serii xxxx60) nie korzysta z tunera satelitarnego i talerza ustawionego na Hotbirda? Nie włącza EPG?
 

PiotrNal

New member
Ja mam podobnie w TX-L55DT50E model z 2012 roku, ale nie na wszystkich kanałach mam tzn. krzaki w epg. Mam moduł CI Viaccess do karty Orange TV. Jak otrzymasz odpowiedź od Panasonica, to podziel się na forum.
 

gradziu1974

New member
Witam

TX-L47DT60 (w tytule dałem iksy, bo przypuszczam problem dotyczy całej serii DT60, albo może i wszystkich Panasoniców z tunerami SAT)
Dzisiaj podłączyłem na próbę talerz, zaprogramowałem polskie kanały FTA. W EPG w miejscu polskich znaków krzaki! OCB? W DVB-T jest wszystko ok.

EDIT: satelita Hotbird, o ile to ma jakieś znaczenie.

Witaj, dostałeś może odpowiedź od Panasonic'a? Pytam bo u mnie na nc+ mix na niektórych kanałach też są krzaki zamiast polskich liter (HBO), co ciekawe na niektórych jest dobrze
 

Stanley

Member
Bez reklam
Nie, niestety nie dostałem żadnej odpowiedzi. Dzwoniłem takze do polskiego hot-line i gostek przysłał mi maila z ogólnym wyjaśnieniem co to w ogóle jest EPG, że na niektórych kanałach może nie być tej usługi, itp., etc. Oczywiiste oczywistości, o których wiedziałem bez pomocy hot-line. Odesłałem w odpowiedzi maila z ponownym opisem problemu, przykładowymi screenami, itp. Żadnego odzewu.

Qrczę, przed chwilą przłączyłem jeszcze raz na chwilę antenę z dekodera do tv. Z prób wspomnianych w poscie #3 mam wciąż zestrojonych kilkanascie kanałów w tunerze DVB-S, głownie FTA (nie mam modułu CI). Rzeczywiscie, teraz widzę, że część stacji krzaczy (u mnie większość), ale w niektórych jest ok. Kanałow kodowanych oczywiście nie mogę oglądać, ale widzę EPG.

Przykładowo krzaczą:
TVP1, TVP2
POLONIA, POLONIA1
TVS
TVP Kultura
TVP HD
MINIMNINI+
TVP Seriale
DISCOVERY

Dobrze:
ESKA TV
HISTORY
nSport

Bez polskich znaków (i problem z głowy ;-))
D.SCIENCE

U siebie macie podobnie?
 
Ostatnia edycja:

robertw222

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli chodzi o te krzaczki to problem w Panasonicu znany od lat i nic z nim nie zrobią. Polska jest stosunkowo niewielkim rynkiem zbytu aby programistom Panasonica z Japoni chciało się nad tym popracować. Stworzyli uniwersalny soft , który sprawdza się dość dobrze. Co do Epg to ilu operatów DTH (nadawców satelitarnych) tyle systemów kodowania a nawet więcej , np w NC+ są przynamiej dwa. Jeśli chodzi o DVBT to byliśmy jednymi z ostatnich na rynku ,którzy wprowadzili DVBT ale Mpg4 i aby uchronić nas przed zalewem niekompatybilnego sprzętu zostały wprowadzone określone wymagania dla odbiorników wprowadzanych na nasz rynek (min, dokładnie określone parametry nadawania EPG) więc tu wszystkie znaki są wyświetlane prawidłowo. Natomiast jeśli chodzi o DVBS to już inna bajka.Wystarczy sięgnąć parę lat wstecz , kiedy nie było nadawanych programów w simulcripcie dla wszystkich : CP,N,Cyfra+,Orange,tylko programy były powielane na transponderach każdego z w.w. i nadawane we własnym systemie kodowania min. mam na myśli EPG. Wtedy jak włączyłem EPG to praktycznie były wszystkie programy opisane na cały tydzień,ale to już jest historia. Teraz w dobie simulcriptu (kanał kodowany kilkoma systemami,NC+ to conax i Seca-MediaGuard + CP + Orange) , każdy dostawca stosuje dodatkowo własny system kodoeania EPG nie do końca komoatybilny,więc jak włączamy EPG to niektóre programy wyświetlają na cały tydzień a inne na dwa dni lub jeszcze inaczej i nie pomoże nawet posiadanie odbiornika od danego operatora!Po prostu musimy się z tym pogodzić. To tyle z teorii i praktyki , a wiem co piszę bo cyfrę mam od 98 roku a odbiór z firmowych i iniezależnych odbiorników łącznie z linuksowymi.
Pozdrawiam.
 

Stasiek52

New member
Specjalnie sprawdzałem, koledzy u mnie na moim 47DT60E wszystkie znaki działają dobrze nie wiem o co ten hałas, a korzystam z DVB-T, DVB-S, DVB-C czasami i oglądam analogowe. Na Guido EPG oraz info na ekranie działa dobrze, tzn mam znaki ś, ć ,ą, ż, wszystko się wyświetla nawet na Niemieckich te ich znaki są , tzn O z dwoma kropkami, E z dwoma kropkami, bas es itd.
Mam kartę CI z multimedii, oraz antenę satelitarną podłączoną do dwóch tunerów i wszystko śmiga, te kanały o których pisał Stanley działają nie mam żadnych krzaczków .
 

Stanley

Member
Bez reklam
Stasiek52, nie chodzi o robienie hałasu, ale jak coś działa źle, dlaczego mam za to chwalić.
Jak to mówią, czasem jeden obraz odda więcej niż 1000 słów... Przykładowe screeny EPG z TVP POLONIA (FTA). Na pierwszym widać, że krzacżą także inne kanały. Parametry satelity i transpondera masz na trzeciej fotce.
Może mam jakiegoś innego DT60? ;-)
 

Attachments

  • IMG_2083_rs.jpg
    IMG_2083_rs.jpg
    51,4 KB · Wyś: 75
  • IMG_2084_rs.jpg
    IMG_2084_rs.jpg
    35,4 KB · Wyś: 59
  • IMG_2085_rs.jpg
    IMG_2085_rs.jpg
    43 KB · Wyś: 75
Ostatnia edycja:

gbh71

New member
Cos generalnie jest nie tak, Panasonic polskiego klienta olewa, mały rynek zbytu, ale dlaczego w związku z powyższym ten tv jest tak polecany na forum
 

Stanley

Member
Bez reklam
Cos generalnie jest nie tak, Panasonic polskiego klienta olewa, mały rynek zbytu, ale dlaczego w związku z powyższym ten tv jest tak polecany na forum
Jeśli chodzi o krzaki w EPG na DVB-S, to jak wyjaśnił kolega robertw222 problem jest dosyć złożony. Aczkolwiek przypuszczam, że do pokonania, gdyby specjaliści u producenta zechcieli się pochylić. Z drugiej strony można z tym zyc, znaczy się żyć, chociaż od tych krzaków czasem nieźle bolą oczy ;-)

Co do samego telewizora - nie wchodząc już w szczegóły, zresztą to nie ten topic - uważam, że ogólnie jest to bardzo dobry model. Choć jak każdy sprzęt ma swoje pewne niedociągnięcia. Zresztą zależy co kto i za ile oczekuje.

Pozdrawiam.
 

Stasiek52

New member
Stanley ,przepraszam nie chciałem nikogo urazić, ale u mnie to wygląda tak, przesyłam zdjęcia zrobione 30.10.
 

Attachments

  • P1090648.jpg
    P1090648.jpg
    888,3 KB · Wyś: 73
  • P1090653.jpg
    P1090653.jpg
    890 KB · Wyś: 55
  • P1090654.jpg
    P1090654.jpg
    459,2 KB · Wyś: 84

Stanley

Member
Bez reklam
Stanley ,przepraszam nie chciałem nikogo urazić, ale u mnie to wygląda tak,
Stasiek52 (coś czuję mój imienniku ;-)) nie chodzi o urażanie kogokolwiek, ale stwierdzenie faktów. Jak widać z obrazków Ty odbierasz (przykładową) Polonię z Astry, ja z Hotbirda. Przypuszczam, gdybym ustawił talerz na A. byłoby tak jak u Ciebie. Jednak z Hotbirda odbieram pakiet CP, a wkrótce zamierzam przejść na nc+ i moduł CI/CAM (i bye, bye dekoderze ;-))
Pozdrawiam.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Witam

Informacyjnie: po zainstalowaniu karty C+ i modułu Aston oraz zestrojeniu tunera DVB-S wg. układu kanałów C/NC+ polskie znaki są wyświetlane prawidłowo! Nie wiem na czym to polega, ale jest dobrze :) I niech tak zostanie ;-)
Pozdrawiam.
 

darlen

Member
Polskie znaki w EPG

Witam, Mili Państwo czy możecie jednoznacznie odpowiedzieć, czy wszyscy posiadacze certyfikowanych do NC+ TV Panasonic'ów ostatnie serie - mają w EPG DVB-S (moduł + karta NC+) mają w EPG polskie znaki szczególnie w programach z HOTBIRD 13 z Polsatowskich transponderów (kanały Polsatu, TVP2HD jeden z HBO jeden z CINEMA i kilka z TVP, kilka z pakietu FILMBOX i wiele innych- gdzieś połowa a przynajmniej 1/3 kanałów z oferty NC+) - czy na wszystkich tych kanałach jest EPG z polskimi znakami????
A jak wygląda sytuacja na tych kanałach po wyjęciu modułu z kartą z odbiornika?? - pomimo zakodowanego kanału - EPG jest w pełni czytelne - przynajmniej u mnie.

A może ktoś posiada moduł CP i się wypowie jak u niego to wygląda??

Problem jest od lat (chyba znacznie starszy niż większość odbiorników Panasonic z DVB-S2 dostępnych w Polsce - w tym mój TX-L37DT35E) - generalnie odbiorniki (podobno dotyczy to również SONY i SHARP) mają problem z EPG z transponderów wyłącznie POLSATowskich - krzaki. Gdzieś czytałem że podobno w sygnale EPG nie ma pierwszego znaku/bitu informacji który by ustawiał stronę kodową odbiornika - i ta się nie przełącza odpowiednio do polskiej strony kodowej.
Skoro tylko wybrane modele trzech producentów sobie z tym nie radzą - a pozostałe znaczna większość sobie z tym radzi (chyba Toshiba również) SAMSUNG, LG, PHILIPS, - to znaczy że nie jest to problem do nie opanowania (pomijam dedykowane dekodery które nie mają z tym problemu, ale one sygnał EPG ponoć ściągają z innych źródeł niż TV - tylko nasz producent / sprzedawcy i serwis ma nas klientów gdzieś. Wszyscy odbierają ten sam sygnał - te same paczki kanałów (poza wyjątkami premium) Z grubsza dostępni są dwa operatorzy - którzy wzajemnie udostępniają sobie kanały.
Skoro jedne odbiorniki odbierają dobrze polskie znaki to może i w TV Panasonic jest taka możliwość poprzez stałe wymuszenie /ustawienie strony kodowej - ta chyba się nie zmienia od lat.
Być może w certyfikowanych odbiornikach właśnie została ta funkcja dodana razem z listą kanałów - skoro bez zestrojenia listy NC+ był problem odbioru EPG i polskich znaków a po zestrojeniu tych samych kanałów z listą - problem znikł - proszę o odpowiedź posiadaczy certyfikowanych odbiorników różnych serii.

Jeżeli tak by było tzn, że nie ma żadnych przeciwwskazań technicznych aby posiadacze innych odbiorników innych serii Panasonica z tunerem DVB-S nie mieli polskich znaków w EPG - a tylko wola serwisu. Analogicznie jak to było już w przypadku problemu odbioru paczki transpondera 11411 w 2011/2012 roku. Obecnie walczyłem z serwisem dwa miesiące o pomoc w odbiorze przez mój prawie czteroletni odbiornik - i serwis na dzień dobry twierdził nie da się, stary odbiornik, serwis nie odpowiada za zmiany nadawania przez operatora - po zażądaniu wymiany odbiornika na nowy - okazało się że da się - trwało to 30 sekund przestawienie dwóch bitów z 0 na 1 w trybie serwisowym i problem odbioru paczki 11411 zniknął - trzeba tylko woli ludzi. Sprzęt technicznie pozwalał na to - a nam się w mawia że się nie da.
W instrukcji serwisowej do mojego odbiornika widnieje informacja odnośnie jednego bitu który odpowiada za problemy współpracy z modułem POLSATU (cyt. OPTION4 b7 Enable work around for Polsat CAM problem ON (1) / OFF (0)) - bardzo ciekawa informacja - Japończycy w 2011 roku wiedzieli o Polsacie i modułach CAM i ewentualnych problemach. Nie wiem co to znaczy praktycznie i co się kryję za tym (obecne serwisówki są bardzo skondensowane pod względem informacji są tam wyłącznie hasła- boję się samemu zmieniać tego bitu - że nie odzyskam TV jak coś pójdzie nie tak - ale problem krzaków w EPG dotyczy właśnie transponderów Polsatowskich.
Może znajdzie się jakaś osoba kompetentna i w dodatku życzliwa która pomoże w tej kwestii EPG - bo bywają takie opisy że nie da się zrozumieć treści programu - same krzaczki jak w słowie żółw lub żółć i tak przez całą treść.
Niestety w instrukcji obsługi do odbiornika nie ma żadnych wytycznych co do odbioru EPG (formatu, systemu itd.) w przeciwieństwie jak są wytyczne do odbioru napisów przy plikach wideo - tam jest wzmianka o o konkretnych formatach, a skoro o EPG nie ma żadnej informacji -chyba należy rozumieć że powinno działać bez żadnych problemów zgodnie z tym że dany odbiornik został skierowany na dany rynek gdzie obowiązują dany język - w tym przypadku polski i nie chyba nie stanowi to zaskoczenia dla producenta/sprzedawcy- czyli jak nie działa i nikt nie jest w stanie tego naprawić to zgodnie z informacją w karcie gwarancyjnej mogę oczekiwać wymiany odbiornika na taki w którym to działa. Dodam że w DVB-C i DVB-T wszystko działa ok.
Moje pytanie jest zatem jak to jest dokładnie w nowszych modelach z CERTYFIKACJĄ lub bez w zakresie DVB-S -bo mam wrażenie, że te usprawnienie razem z certyfikacją wprowadza dystrybutor/serwis na dany rynek - a nie producent - to jeżeli tak jest skoro można w jedne modele wprowadzić udoskonalenie to ja też oczekuję i do swojego modelu (a przynajmniej w tej części w której nie jestem w stanie samemu coś zrobić zgodnie z instrukcją obsługi właśnie w EPG) - tak samo płaciłem całą cenę za produkt a nie cześć ceny a dostałem "wybrakowany" produkt, stąd oczekuję całkowitego działania produktu a nie tylko częściowego.
Może kogoś zmotywuje do jakiegoś twórczego działania w tym temacie a przynajmniej wyciągania wniosków że chyba jest możliwe i dochodzenia swojego co się na leży za co płacił od tych co nam ten kit wciskają i nie chcą wziąć za to (za swoją niekompetencje, lenistwo, partactwo) żadnej odpowiedzialności.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
@darlen, jako posiadacz modelu ponoć certyfikowanego pod NC+.
http://www.panasonic.com/pl/corpora...-panasonic-smart-viera-z-certyfikacja-nc.html
mogę tylko potwierdzić co tutaj już napisałem 2 posty wyżej: po przeskanowaniu tunera wg. opcji CYFRA+/nc+ polskie znaki są na wszystkich kanałach wyświetlane prawidłowo. Również po wyjęciu modułu. Natomiast jeśli przeskanuję wg. opcji "Wszystkie kanały", lub "Kanały bezpłatne", co czyniłem niedawno przy okazji próby rozwiązania problemu nierealizowania zadań nagrywania - wówczas pojawiają się krzaki.
Nie wyjaśnię Ci dlaczego. Przypuszczam tylko, gdybam, że po wybraniu trybu CYFRA+/nc+ telewizor pobiera EPG z określonych transponderów, dedykowanych dla nc+ (nawiasem: zmiana trybu skanowania wymaga resetu telewizora do ustawień fabrycznych i ustawiania wszystkiego od nowa). W ogóle co do działania EPG sporo do myślenia daje ten link:
Dlaczego nie działa mi tygodniowe EPG? : Ferguson : Digital Multimedia Technology

Pozdrawiam.

P.S. Szczerze pisząc w tej chwili o wiele bardziej niż krzaki, tudzież "dziury" i znikające EPG, teraz bardziej istotny i priorytetowy jest dla mnie wspomniany problem "wywalania" zaplanowanych zadań nagrywania
http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/118138-dt60-problem-dvb-s-znikaja-zadania-nagrywania-epg.html
 
Ostatnia edycja:

darlen

Member
Stanley, Bardzo Ci dziękuję za taką konkretną odpowiedź, własnie zareklamowałem mój TV że nie ma polskich znaków w DVB-S - w instrukcji nie ma żadnej informacji, że może nie być - czyli jak rozumiem ma być - ma działać. Skoro u Ciebie są nie jest to problem operatora - tym się już nie wykpią (najwyżej poproszę Ciebie o jakieś fotki na potwierdzenie jak się będą mimo wszystko próbowali wykpić) - niech kombinują soft wspomagający tę funkcjonalność albo wymianę odbiornika na w pełni działający sprzęt (Funkcja EPG to jest podstawa telewizji cyfrowej bez względu sposobu jej przesyłu - tym bardziej że jak pokazuje Twój egzemplarz technicznie daje się to zrobić, a w Polsce obowiązuje urzędowo język polski art 27 Konstytucji RP) zatem ma działać ok - inne normy/dyrektywy i ich brak zupełnie nas - klientów nie powinien obchodzić (z resztą co to za firma która robi produkt pod normy a nie pod klienta, szkoda gadać) - w końcu nie oczekuje od mojego odbiornika poprawnego odtwarzania 4K czy innych rzeczy (najnowszych kodeków) do których nie odbiornik został przewidziany podczas produkcji -czyli funkcjonalności których de facto nie mam w instrukcji obsługi - cały czas się zastanawiam nad YT - ale zobaczymy jak sytuacja na rynku się wyklaruje.
Dzięki
Pozdrawiam
 

Stanley

Member
Bez reklam
(najwyżej poproszę Ciebie o jakieś fotki na potwierdzenie jak się będą mimo wszystko próbowali wykpić)
@darlen, w uzupełnieniu poprzedniej wypowiedzi, póki jeszcze w miarę świeżo jestem w temacie. Kilkanaście dni temu, przy okazji walki ze znikającymi zadaniami nagrywania, zakończonej na szczęście sukcesem (szczegóły TUTAJ), cyknąłem kilka fotek EPG. Zdjęcia ekranu z lewej - gdy tuner DVB-S wyszukał stacje w opcji "Wszystkie kanały" (czyli tak jak jest u Ciebie). Z prawej - "Cyfra+/nc+" (tej opcji u Ciebie nie ma). Te same stacje, padło na TVP Info i Polsat News. W EPG te same programy, o tej samej porze.
Zwracam uwagę na przykład z Polsat News. Widać, że w opcji "Cyfra+/nc+" oprócz tego, że nie ma krzaków, jest w ogóle inny opis programu. Potwierdza to moją tezę, że jeśli kanały zostaną wyszukane w tej opcji, pobieranie EPG odbywa się w inny sposób, z innych transponderów, itp.

Przy okazji tych zabaw wyszła jeszcze jedna dla mnie dziwna rzecz, przedstawiam na trzecim zestawieniu fotek. Mianowicie jeśli przeskanuję w opcji "Wszystkie kanały" (lub "Kanały bezpłatne") - w EPG mam podgląd bieżącego programu. Natomiast w opcji "Cyfra+/nc+" podglądu i dźwięku brak, widać tylko logo "Viera". Czyli mam dylemat: albo w EPG podgląd, ale za to krzaki i ok. 1800 kanałów do posortowania, albo kanały elegancko ułożone wg. oficjalnej listy nc+ oraz brak krzaków, lecz za to brak podglądu. Myślałem na początku, że brak podglądu wynika z trybu pojedynczego tunera, gdyż w tej chwili tak mam skonfigurowany telewizor (zresztą nie mam drugiego modułu, ani doprowadzonego sygnału do drugiego tunera), ale przecież ten sam pojedynczy tuner w opcji "Wszystkie kanały" pokazywać podgląd w EPG jednak potrafi.

Na ostatniej fotce przedstawiam jak w DT60 wygląda wybór opcji wyszukiwania kanałów w DVB-S. Przypomnę, że zmiana opcji wymaga resetu telewizora do ustawień fabrycznych, zatem wszystkie własne ustawienia idą w pi...u. Czyli nie jest tak hop-siup, jeżeli np. zachce mi się, mam akurat kaprys pobawić opcją "Wszystkie...", a mam obecnie "Cyfra...nc+"

Pozdrawiam.
 

Attachments

  • EPG - TVP INFO - DVB-S Wszystkie vs Cyfra-nc_rs.jpg
    EPG - TVP INFO - DVB-S Wszystkie vs Cyfra-nc_rs.jpg
    85,2 KB · Wyś: 115
  • EPG - POLSAT NEWS - DVB-S Wszystkie vs Cyfra-nc_rs.jpg
    EPG - POLSAT NEWS - DVB-S Wszystkie vs Cyfra-nc_rs.jpg
    88,1 KB · Wyś: 119
  • EPG Podglad w trybie Wszystkie vs Cyfra-nc_rs.jpg
    EPG Podglad w trybie Wszystkie vs Cyfra-nc_rs.jpg
    145,7 KB · Wyś: 1416
  • IMG_2351_rs.jpg
    IMG_2351_rs.jpg
    27 KB · Wyś: 956
Ostatnia edycja:
Do góry