FAQ - Seria PV60 E/EH

Status
Zamknięty.

dnc

Moderator
VIP
Oto opis modelu Panasonic TH-42PV60E, który od wiosny 2006 roku jest dostępny w sklepach RTV w Polsce.
Jest to wersja 1.20.12.2006

Pobierając najnowszą wersję tego dokumentu proszę patrzeć na powyższy numer. Dokument ten będzie w miarę systematycznie aktualizowane o nowe pytania i odpowiedzi. Wszystkie pytania i sugestie proszę słać na PW (user: dnc).

W jakiej technologii produkowany jest ten model TV?
Model tego TV jest oparty o technologię plazmową 9 generacji.
Na obrazku poniżej przedstawiono budowę panelu plazmowego:


matryca.JPG


Co oznaczają poszczególne elementy oznaczenia tego TV?
Opis modelu tego powinno się zacząć od objaśnienia symboli, jakie spotkamy na obudowie TV
TH-42PV60E oznacza, że:
TH - oznaczenie TV Panasonica,
42 - przekątna ekranu (może być 37, 50 lub nawet 65) w calach,
PV - oznacza model HDTV (może być PA - oznacza model SDTV),
60 - Oznaczenie kolejnej generacji plazm,
E - oznaczenie rynku docelowego (Europa), może być także U lub J,
EH - oznaczenie modelu z podstawką,

Jakie są najważniejsze parametry tego TV?
Telewizor ten ma następujące wymiary:1020x705x95mm i waży ok. 30 kg (netto).

Jakie są sposoby instalacji tego TV?
Można go zainstalować zarówno na firmowej podstawce lub stoliku oraz na dowolnym wieszaku, dostosowanym pod względem parametrów fizycznych do 42 calowych ekranów (norma ISO).

Jak wielkie jest opakowanie tego TV i w jaki sposób najlepiej go transportować?
Opakowanie ma wielkość ok. 1200x800x120 mm. Najlepszą formą transportu jest taka, aby opakowanie stało w pozycji pionowej. TV zaopatrzony jest w ekran ochronny ze szkła, który może ulec uszkodzeniu podczas niewłaściwego transportu.

Jak czyścić TV?
Nie należy też stosować żadnych środków chemicznych bezpośrednio na ekran, gdyż może ulec uszkodzeniu powłoka, która naniesiona jest na szkło. Najlepszym sposobem jest sucha czysta szmatka, z takiego materiału jaki stosuje się do czyszczenia okularów.

Jak zabezpieczony jest TV przeciwko przegrzaniu?
TV posiada układ chłodzący, który zaopatrzony jest w 3 lub 2 wentylatory (w zależności do modelu i daty produkcji). Wentylatory te są automatycznie regulowane i ich prędkość obrotowa jest uzależniona od stopnia nagrzania wnętrza. W normalnych warunkach układ chłodzący jest niesłyszalny gdyż wentylatory obracają się bardzo wolno.

Jaki jest pobór mocy TV?
Pobór mocy jest uzależniony od stopnia jasności panelu i wynosi od 85 do 295W. Średni pobór mocy (badany) wyniósł około 210 W przy ustawieniach parametrów obrazu na "Normalny" i trybie oszczędności matrycy. W trybie gotowości TV pobiera około 0.3W.
W trybie pracy pobór mocy jest bardzo duży co oznacza, że układy elektroniczne, które odpowiedzialne są za dostarczenie prądu by wzbudzić matrycę, mogą wydawać ciche piski.

Jak szybko zużywa się ten TV?
Zgodnie z informacjami producenta TV ten powinien działając bez większych utrat jakości obrazu przez około 50 tysięcy godzi, co przy użytkowaniu dziennym na poziomie 10 godzin dziennie daje czasookres na poziomie od 10 do 13 lat.

Jakie złącza audio/video ten TV posiada?
TV posiada następujące złącza:
- wejście antenowe 75 Ohm
- wejście zasilania 230V
- wejście/wyjście AV typu Euro-Scart (3 szt.)
- wejście komponent
- wejście audio cinch stereo (RCA)
- wyjście audio cinch stereo (RCA)
- wejście video PC typu D-Sub
- wejście video HDTV typu HDMI z możliwością sterowania TV (2 szt.)
- wejście video S-Video (panel przedni)
- wejście video kompozytowe cinch (panel przedni)
- wejście audio cinch stereo (panel przedni)
- wejście słuchawkowe

Jaki tuner telewizyjny ten TV posiada i co można nim odebrać?
Tuner TV obsługuje Tv naziemną analogową w zakresie UHF i VHF oraz Tv kablową (hypeband). Stosowane formaty obrazu to PAL, SECAM oraz NTSC typu M

Jaka jest rzeczywista rozdzielczość matrycy?
Natywna rozdzielczość panelu wynosi 1024x768 pikseli (wersja 37 calowa ma rozdzielczość 1024x720 pikseli) co w sumie daje ilość 786432 pikseli właściwych. Oznacza to, że każdy sygnał cyfrowy bądź analogowy zostanie przetworzony i dostosowany do rozdzielczości panelu. Utrata jakości może następować przy konwersji sygnału z wyższych rozdzielczości. Ubytek ten jednak jest kompensowany przez układy DSP TV. Ubytek jakości może także występować przy konwersji analogowo-cyfrowej obrazu, który występuje przy przetwarzaniu sygnału analogowego z tunera.

Jak uzyskać najlepsza jakość obrazu?
Aby właściwie skorzystać z jakości oferowanej przez ten TV należy zaopatrzyć się w dobrej lub bardzo dobrej jakości źródło sygnału. Źródłem tym może być czytnik DVD, tuner satelitarny i/lub naziemny (kablowy) DVB bądź komputer typu PC lub MAC.

Jak podłączyć najlepiej różne źródła sygnału?
Stosownie do zastosowanego źródła sygnału zaleca się by:
- źródła analogowe podłączać do złącz (VHS) EURO-SCART (AV1, AV2, AV3)
- źródła cyfrowe przetworzone na analogowe (DVD, DVB podłączać do złącz EURO-SCART lub KOMPONENT)
- źródła cyfrowe podłączać do złącz HDMI
- źródło cyfrowe komputerowe do złącz D-SUB lub HDMI (przejściówka DVI->HDMI). Pamiętać należy, że sygnał HDMI jest skalowany do rozdzielczości matrycy i następuje tzw. overscan, co oznacza, że część obrazu (około 5 %) znajduje się po za ekranem. Jest to zjawisko normalne. Aby obraz był na całym ekranie najlepiej podłączać PC do złącza D-SUB.
- inne źródła sygnału można podłączyć do łącz S-Video lub kompozyt.
- Sygnał audio dla łącz EURO-SCART jest wysyłany tym złączem
- Sygnał audio dla łącz D-SUB, KOMPONENT i S-VIDEO jest wysyłany przez wejście audio CINCH STEREO
- Sygnał audio dla łącz HDMI jest wysyłany przez to łącze.

Jak podłączyć komputer do tego TV?
Aby podłączyć PC lub MAC to tego TV należy zaopatrzyć się bądź to w kabel D-SUB bądź w DVI-HDMI
Pierwszy z nich jest połączeniem czysto komputerowym analogowym, co oznacza, że obraz jest wysyłany jako RGB z sygnałami sterującymi. W tym wypadku obraz na TV będzie rozciągnięty na całej szerokości matrycy. Prawidłowa rozdzielczość PC to 1024x768.
Kabel DVI-HDMI jest połączeniem cyfrowym, dzięki któremu wysyłany jest nieskompresowany sygnał video bez strat związanych z obróbka analogowo-cyfrową jaka ma miejsce w przypadku D-Sub. Jednakże TV ten wejścia HDMI traktuje jak wejścia video, co oznacza, że obraz będzie przycinany po m.w. 5% swojej wielkości. Jeśli zatem ktoś chce stosować niniejszy TV jako ekran komputerowy powinien podłączyć go poprzez łącze D-Sub, a jeśli będzie go wykorzystywał jak ekran telewizyjny wtedy może wybrać połączenie DVI-HDMI.
Aby móc oglądać obraz na ekranie TV należy w MENU START (MS Windows). Wybrać zakładkę Ustawienia->Panel Sterowania->Ekran. Pojawi się okienko konfiguracji ekranu. Następnie wejść w zakładkę USTAWIENIA i wybrać opcję ZAAWANSOWANE. Pojawi się nowe okienko. Wybieramy zakładkę naszej karty graficznej. Jeśli jest to karta NVIDIA z lewej strony powinno się pojawić okienko z ustawieniami karty. Wybieramy opcję USTAWIENIA EKRANU NVIEW. Potem zaznaczamy w opcjach NVIEW tryb pracy monitorów. Zalecane są tryby KLONOWANIA i DUALVIEW. Zaznaczamy wymagany element opcji i naciskamy OK. Teraz ekrany będą mrugać i na ekranie TV powinien pojawić się obraz.
Aby móc wyświetlać filmy i inne multimedia na TV należy wybrać ponownie USTAWIENIA EKRANU NVIEW i ustawić TV na monitor NR 1. Po czym nacisnąć OK i odczekać aż PC przełączy się w stosowny tryb. W trakcie przełączania mogą wyskakiwać okienka potwierdzające nasze zmiany. Zatwierdzamy je.
Jeśli wszystkie czynności zostały wykonane pomyślnie na ekranie TV można już wyświetlać obraz z PC oraz filmy w HDTV.

Dlaczego podczas oglądania mam czarne pasy po bokach lub z dołu i z góry?
Matryca TV została dostosowana do formatu obrazu 16/9. Oznacza to, że wszystkie materiały filmowe, które zostaną wysłane w tym formacie wyświetlane będą na całym ekranie. Materiały w formacie 4/3 będą miały pasy czarne po bokach obrazu. Pamiętać należy, że materiały filmowe są nagrywane w różnych formatach, co oznacza, że nie każdy materiał będzie wyświetlany na całym ekranie.

Jak wysyłać dźwięk po HDMI?
HDMI jest połączeniem multimedialnym, któr służy do transmisji obrazu i dźwięku wielokanałowego typu Dolby Digital, DTS. Aby dekodować dźwięk przestrzenny urządzenie zewnętrzne audio musi mieć stosowne dekodery programowe lub sprzętowe. Niniejszy TV takich dekoderów nie posiada, co oznacza, że można na niego wysłać tylko dźwięk PCM (Pulse Code Modulation) Stereo. Dźwięk przestrzenny należy wysyłać do odpowiednich urządzeń DSP (Digital Signal Processor) takich jak amplitunera.

Jaki sygnał cyfrowy najlepiej podłączyć?
TV ten posiada parametry obrazu, które pozwalają mu na wyświetlanie pełnych 720 linii obrazu (poziomych). Został on, w związku z tym, oznaczony jako HDREADY. Oznaczenie to pozwala na zdefiniowane takiego TV jako obsługującego HDTV wraz z obsługą kodowania HDCP, który jest stosowany przy transmisji video HDTV poprzez łącze HDMI.
TV ten obsługuje następujące cyfrowe formaty obrazu:
- 480i/p 50/60Hz
- 576i/p 50/60Hz
- 720p 50/60Hz
- 1080i 50/60Hz
- 1080p (nie ma potwierdzenia na TV, że taki format jest odbierany, niemniej obraz na matrycy jest wyświetlany) 50 Hz.

Jak daleko mam siedzieć od TV by obraz był dobry lub bardzo dobry?
Przed rozpoczęciem eksploatacji należy ustawić odpowiednio odległość miejsca siedzenia od ekranu: I tak:
- dla materiałów SDTV i analogowych odległość komfortowa odległość waha się w granicach 2.5 - 4 metry. Im lepsze źródło sygnału tym bliżej można siedzieć.
- dla materiałów HDTV odległość komfortowa waha się w granicach 1 - 2.5 metra.
Ekran należy ustawić względem miejsca siedzenia na takiej wysokości by środek ekranu był na wysokości oczu oglądającego.

Jak zabezpieczyć się przed powidokiem matycy?
Po podłączeniu TV do sieci i podłączeniu źródeł sygnału należy pamiętać by przez pierwsze kilkaset godzin nie ustawiać parametrów obrazu na "Dynamiczny" lub ustawiać ręcznie tychże parametrów na maksimum.

Czy TV przełącza się po podaniu źródła sygnału zewnętrznego?
TV przełącza się samodzielnie w zależności od podanego sygnału. Niemniej może się zdarzyć, że wybrane źródło sygnału nie zostanie włączone, dlatego trzeba je włączyć ręcznie.

Jak wejść w menu serwisowe (tylko dla zaawansowanych)?
Menu serwisowe jest wykorzystywane do specjalistycznej konfiguracji TV. Oznacza to, że wszelkie zmiany poszczególnych parametrów mogą się wiązać z nieprawidłowym działaniem tego TV. Wszelkie modyfikacje wykonywane być powinny z zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa. Najlepiej zapisywać co i jak się zmieniało na kartce papieru, tak by móc je przywrócić do stanu poprzedniego.
Menu służy także do sprawdzenia jak długo już TV pracuje.
Wejście do niego należy przeprowadzić następująco:
- Wejść na kanał 99.
- W menu dźwięku ustawić tony niskie na maksimum, tony wysokie na minimum.
- Należy nacisnąć i przytrzymać klawisz INDEX na pilocie i jednocześnie nacisnąć klawisz "strzałki w dół" na TV. Na ekranie powinno pojawić się MENU 1.
- Po menu poruszać się można klawiszami czerwonym (do przodu) i zielonym (wstecz) na pilocie.
- Aby wejść do MENU 2 należy dojść do końca MENU 1 i nacisnąć klawisz HOLD na pilocie
- Na samym końcu MENU 2 jest okienko z ilością przepracowanych godzin.
- Aby zakończyć pracę MENU należy nacisnąć klawisz EXIT na pilocie. W przypadku naciśnięcia klawisza ENTER wszelkie zmiany zostaną zachowane. Proszę UWAŻAĆ!


Co robić gdy TV nie działa tak jak powinien?
W przypadku awarii TV takich jak: brak możliwości włączenia, wyłączenia, głośna praca elektroniki (syczenie, buczenie, brzęczenie itp.) oraz wentylatorów lub też jakiekolwiek inne niedobre zjawiska należy natychmiast wyłączyć TV z prądu i zawiadomić najbliższy serwis Panasonic. Każde użytkowanie TV, który nie jest sprawny może spowodować jego całkowite i trwałe uszkodzenie.


Dane techniczne?

http://www.mzg.pl/images/private/hdtv/techdata.jpg

Cdn.

Ver. 1.20.12.2006

Pełna wersja w formacie .mht (640KB) jest dostępna pod adresem:
http://www.mzg.pl/images/private/hdtv/FAQ.mht
 
Status
Zamknięty.
Do góry