DT60, problem DVB-S, znikają zadania nagrywania, EPG

Stanley

Member
Bez reklam
Witam i tym razem ja pytam.

Problem, z którym walczę, próbuję rozpoznać, wyczaić jakieś zależności już chyba z miesiąc czasu. Mianowicie zaplanowane zadania nagrywania na dysku często nie wykonują się. Dosłownie znikają z listy w menu Timer->Czasowe programowanie. Dioda “standby” zmienia kolor z pomarańczowego na czerwony, mimo, że czas realizacji zadań jeszcze nie nadszedł. Choć nie zawsze - bywa, że wszystko się nagra jak należy. “Znikanie” zadań dotyczy zarówno tunera DVB-S jak i DVB-T. Nie ma znaczenia, czy zadanie zostało zaprogramowane z poziomu EPG, lub czas rozpoczęcia/zakończenia został ustalony ręcznie w menu Czasowe programowanie.

Druga sprawa, która jak sądzę może mieć związek z powyższą: EPG w DVB-S działa, że tak napiszę: jak sobie chce. Na niektórych kanałach nie ma wcale, znika (choć niedawno było), albo pojawiają się “dziury czasowe” (np. jest na dziś, nie ma na jutro, potem jest trochę na pojutrze, itp.) Potem na tych kanałach, na których nie było pojawia się, a znika na innych, albo po przełączeniu na dany kanał wczytuje tylko program bieżący i jeden do przodu, itp. Innymi słowy EPG zachowuje się podobnie, w zasadzie identycznie jak znalazłem w wątku http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/103122-tx-42gt30-epg-w-dvb-s-brak-lub-slabo.html

Tutaj kilka słów o konfiguracji:
Panasonic TXL 47DT60, z modułem CI do odbioru kanałów z NC+. Tryb pracy pojedynczego tunera DVB-S. Moduł jest zainstalowany od ok. 2-mcy (Aston 2.26 + karta “starej” C+). Ponadto odbieram naziemną DVB-T (publiczne MUX1-3).

Do tej pory ustaliłem, że problemy znikania zadań mają związek ewidentnie z tunerem DVB-S. Jeśli odłączę antenę satelitarną - zrobiłem taki eksperyment na kilka dni - wtedy z czasowym programowaniem na DVB-T jest wszystko dobrze, nic nie znika. Zresztą Panasonica posiadam już dobrze ponad rok i przedtem, tzn. przed instalacja modułu i podłączeniem anteny sat. bezpośrednio do telewizora, nigdy nie zaobserwowałem na DVB-T takich problemów (aczkolwiek nagrywałem wtedy dosyć rzadko). Ustaliłem również, że przyczyną raczej nie jest moduł CI, gdyż po jego wyjęciu (ale bez odłączania anteny sat.) problem znikania zaplanowanych zadań występuje nadal.

Pytanie: czy ktoś zauważył takie objawy? Wiem, że na forum są użytkownicy podobnego sprzętu, w podobnej konfiguracji, np.@dkalata.
Czy macie podobne problemy? Może jakiś skuteczny sposób na odświeżanie EPG? Gdzieś wyczytałem, że w NC+ należy ustawić dekoder na TVP1 HD i poczekać… u mnie to się jakoś nie sprawdza… no ale mam tv, a porada dotyczyła dekodera.

W tej chwili funkcja planowania zadań PVR jest u mnie praktycznie bezużyteczna. Nie mam żadnej pewności: nagra się, nie nagra? Dodam, że na początku, tzn. po zainstalowaniu modułu CI przez jakieś 2-3-4 tygodnie wszystko było dobrze (hm, przynajmniej tak mi się wydawało...). Nawet byłem zdziwiony, że EPG działa dobrze gdyż czytałem, że czasem bywają z tym problemy. Dodam jeszcze, że wtedy zresetowałem tv do ustawień fabrycznych - teraz w miarę możliwości chciałbym tego uniknąć, chyba, że nie będzie innego sposobu, pomysłu.

Dodam ponadto, że poza tym nieszczesnym znikaniem zadań i kapryśnym EPG nie mam żadnych problemów z DVB-S i modułem CI. Nic się nie zawiesza, nie pixeluje, moduł jest zawsze widoczny, nie mam żadnych problemów z uprawnieniami (jak dotąd, odpukać).

Pomocy.
 
Ostatnia edycja:

dkalata

New member
Witaj Stanley.
mam podobny problem, znikające zaplanowane nagrania mają związek z niepoprawnym wczytywaniem EPG. Na DVB-t nie mam takiego problemu, tu EPG wczytuje się poprawnie. co ciekawe problem u mnie pojawił się może 1-2 miesiące temu.
P.S.
jak masz podłączone anteny DVB-T, DVB-S. Osobnymi kablami czy przez switcha jednym kablem.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Witaj Stanley.
mam podobny problem, znikające zaplanowane nagrania mają związek z niepoprawnym wczytywaniem EPG.
Czyli nie jestem z problemem sam, choć marna to pociecha :(
Nie rozumiem tylko takiej rzeczy: dlaczego również wywala zadania ustawione całkowicie manualnie w menu Timer>Czasowe programowanie? Bez wchodzenia do EPG? Przecież skoro sam ustalę kanał oraz czas rozpoczęcia/zakończenia zadanie powinno się bezwzględnie wykonać. No chyba, że zabraknie sygnału z anteny, prądu, skończy miejsce na dysku, itp. Mam hipotezę, że w DVB-S coś jest nie tak z synchronizacją czasu. Np. na chwilę przestawia się na późniejszy, co powoduje, że zadaniom "wydaje się", że ich czas już minął. Jednak nigdy nie nakryłem Panasa na niepoprawnym pokazywaniu czasu na pasku informacyjnym lub w oknie EPG. Co nie znaczy, że nie zdarzają się takie "wahnięcia" np. na ułamek sekundy...

Na DVB-t nie mam takiego problemu, tu EPG wczytuje się poprawnie.
Jak już wspominałem, u mnie jeżeli jest podłączona antena satelitarna, zadania z DVB-T też wcina. To by potwierdzało hipotezę jakichś kłopotów z synchronizacją czasu. Mam też wrażenie, że gdy są wpięte obie anteny tzn. DVB-T i DVB-S, czas jest brany z satki, tak jakby była nadrzędna. Oczywiscie podkreślam - z tym chwilowo nieprawidłowym czasem to tylko przypuszczenie, mglista hipoteza.

co ciekawe problem u mnie pojawił się może 1-2 miesiące temu.
Hm, czyli mniej więcej akurat w czasie, gdy zainstalowałem moduł... Aczkolwiek jak już wspominałem, na początku wydawało mi się, że wszystko jest ok... Chociaż teraz głowy już nie dam, np. nie testowałem wtedy zadań nagrywania tak intensywnie jak teraz.

jak masz podłączone anteny DVB-T, DVB-S. Osobnymi kablami czy przez switcha jednym kablem.
Osobnymi kablami, dwie całkowicie odrębne instalacje. DVB-T czerpię z anteny zbiorowej w budynku, DVB-S z całkowicie indywidualnego talerza zamocowanego do mojego balkonu ;)
A jak masz podłaczony tv z satką? Jednym kablem czy dwoma? (tryb pojedynczego czy podwójnego tunera?)

Wracając jeszcze na chwilę do EPG, taka ciekawostka. Wczoraj ponieważ wychodziłem z domu na parę godzin, ok. godz 11 ustawiłem testowe nagrywanie na 17 z TVP1 HD. Wróciłem tuż przed 17, patrzę, o dziwo dioda wciąż na pomarańczowo. I rzeczywiście po chwili tv zaczął nagrywać. Zajrzałem do EPG: zaciągneło na prawie wszystkich kanałach niemal kompletne na 7 dni. Myślę sobie "oho, może będzie dobrze". Pod wieczór ustawiłęm parę testowych nagrywań na jutro (tzn. na dziś ;)). Zaglądam do telewizora rano ok. 5-tej - a gdzie tam, dioda na czerwono, zadania wcięło. Natomiast w EPG też masę wcięło, pełno "dziur" wiele kanałów w ogóle bez EPG, chociaż przedtem miały kompletne. A przecież w sumie parę godzin wcześniej było dobrze...

Zastanawiam się co robić z tym fantem? Reklamować u Panasa? Pewnie powiedzą, że to wina dostawcy. U dostawcy - odwrotnie...
 

dkalata

New member
Osobiście mało nagrywam, ale w tym momencie postaram się trochę ponagrywać aby sprawdzić czy u mnie taki sam problem występuje. Pytałem o podłączenie anten ponieważ ja mam zrobione to następująco konwerter twin jeden kabel bezpośrednio do wejścia dvb-s 1, drugi kabel konwerter twin/ antena dvb-t/ switch, jeden kabel z dachu do telewizora rozdzielenie sygnału na dvb-s ,dvb-t. Generalnie używam tylko jednego tunera dvb-s. Ale na co dzień używam kombinacji ze switchem. EPG nie wczytuje się poprawnie. W sobotę przełączyłem tylko dvb-s i EPG praktycznie całe na 7 dni poprawnie się wyświetla. Muszę to poobserwować czy jest to zbieg okoliczności, czy ma to jakiś związek ze sobą.
pozdr.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Osobiście mało nagrywam, ale w tym momencie postaram się trochę ponagrywać aby sprawdzić czy u mnie taki sam problem występuje.
Też nagrywam w sumie niewiele, ale chciałbym, jak chyba każdy, aby jeśli już zaprogramuję, wykonało się 100/100. W ogóle najpierw zauważyłem, że coś jest nie tak, gdy przestały się wyświetlać zadania typu "Memento" (przypomnienia), np. codziennie TVP1 o 17-tej.
Pytałem o podłączenie anten ponieważ ja mam zrobione to następująco konwerter twin jeden kabel bezpośrednio do wejścia dvb-s 1, drugi kabel konwerter twin/ antena dvb-t/ switch, jeden kabel z dachu do telewizora rozdzielenie sygnału na dvb-s ,dvb-t. Generalnie używam tylko jednego tunera dvb-s. Ale na co dzień używam kombinacji ze switchem. EPG nie wczytuje się poprawnie.
W sobotę przełączyłem tylko dvb-s i EPG praktycznie całe na 7 dni poprawnie się wyświetla. Muszę to poobserwować czy jest to zbieg okoliczności, czy ma to jakiś związek ze sobą.
pozdr.
Hm, nie do końca jest dla mnie jasne: czy w rezultacie twin masz podłączony do obu wejść DVB-S (IN1, IN2)?, tryb tunera pojedynczego czy podwójnego? Bo wydaje mi się, że jeśli tv jest ustawiony w tryb pojedynczego tunera, wówczas i tak korzysta tylko z wejścia IN1, drugie jest nieczynne. Jednoczesne oglądanie i nagrywanie dwóch różnych kanałów DVB-S jest niemożliwe, nawet FTA (dwóch kodowanych jak wiadomo nie możemy, gdyż w swoich tv mamy zainstalowany tylko 1 moduł). Dokładnie sprawdzić jak to jest z tymi 2 tunerami DVB-S i czy ty ma to wpływ na EPG oraz znikanie zadań w tej chwili nie mogę, gdyż dopiero dosłownie na dniach zainstalowałem przy czaszy konwerter quad i jeszcze nie poprowadziłem drugiego kabla do tv.

Zastanawia mnie jednak Twoje wcześniejsze stwierdzenie, że kiedyś było dobrze, problemy pojawiły się ok 1-2 m-cy. Jeśli tak, to by oznaczało, że to coś raczej od strony dostawcy (teoria spiskowa: utrudniają życie posiadaczom niezależnych modułów). Gdyż w tv nic się nie zmieniło, ostatnia aktualizacja softu była chyba prawie z rok temu i raczej już się nie zanosi na kolejne. Są już nowe modele, starszych już nie wspierają, chyba klasyczne nie tylko u Panasa... :(

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

dkalata

New member
Hm, nie do końca jest dla mnie jasne: czy w rezultacie twin masz podłączony do obu wejść DVB-S (IN1, IN2)? Bo wydaje mi się, że jeśli tv jest ustawiony w tryb pojedynczego tunera, wówczas i tak korzysta tylko z wejścia IN1, drugie jest nieczynne. Jednoczesne oglądanie i nagrywanie dwóch różnych kanałów DVB-S jest niemożliwe, nawet FTA (dwóch kodowanych jak wiadomo nie możemy, gdyż w swoich tv mamy zainstalowany tylko 1 moduł). Dokładnie sprawdzić jak to jest z tymi 2 tunerami DVB-S i czy ty ma to wpływ na EPG oraz znikanie zadań w tej chwili nie mogę, gdyż dopiero dosłownie na dniach zainstalowałem przy czaszy konwerter quad i jeszcze nie poprowadziłem drugiego kabla do tv.
Pozdrawiam.
korzystam z jednego tunera IN1, IN2 wyłączony, instalację zrobiłem tak na zapas. Wracając do problemu EPG na razie świeci, wczoraj ustawiłem kilka programów do nagrywania z dvb-s i dvb-t wszystko się nagrało. mam ustawione nagranie na jutro jest widoczne w zaplanowanych, dioda na tv świeci na czerwono zobaczymy co z tego wyjdzie.
Zastanawia mnie jednak Twoje wcześniejsze stwierdzenie, że kiedyś było dobrze, problemy pojawiły się ok 1-2 m-cy. Jeśli tak, to by oznaczało, że to coś raczej od strony dostawcy (teoria spiskowa: utrudniają życie posiadaczom niezależnych modułów).
ja bym wykluczył problem z modułem ponieważ calość chodzi bardzo stabilnie od lipca zeszłego roku nie mialem ani jednej zwiechy. bardziej obstawiałbym tak jak wcześniej napisałeś synchronizacja czasu.
Jak już wspominałem, u mnie jeżeli jest podłączona antena satelitarna, zadania z DVB-T też wcina.
czy sprawdzałeś przed nagraniem czy się nie nagrało.
 

Stanley

Member
Bez reklam
korzystam z jednego tunera IN1, IN2 wyłączony, instalację zrobiłem tak na zapas.
Ok, jasne.
dioda na tv świeci na czerwono zobaczymy co z tego wyjdzie.
Własnie, nie napisałem wcześniej. Też zauważyłem, ze czasami dioda świeci się na czerwono zamiast na pomarańczowo, chociaż jeszcze oczekują niezrealizowane zadania. Innymi słowy czerwona nie zawsze oznacza brak zadań, lub że zostały "wywalone". A przecież wg. instrukcji przy oczekujących powinna palić się na pomarańczowo. Niemniej przeważnie czerwona=brak zadań.

ja bym wykluczył problem z modułem ponieważ calość chodzi bardzo stabilnie od lipca zeszłego roku nie mialem ani jednej zwiechy. bardziej obstawiałbym tak jak wcześniej napisałeś synchronizacja czasu.
Może źle się wyraziłem: może nie tyle "utrudniają życie posiadaczom niezależnych modułów" ile "niezaleznych sprzętów". Wyobrażam sobie np. coś takiego (cd. teorii spiskowej ;)): dostawca coś majstruje przy rozsyłaniu EPG (lub w innych parametrach), może nawet coś ulepsza w dobrej wierze. Potem przesyła do swoich dekoderów poprawkę firmware, która poprawnie współpracuje z wprowadzonymi zmianami. Niestety nasze telewizory takiej aktualizacji nie otrzymują... Oczywiście mega-gdybam, nie mam pojęcia jak w funkcjonuje EPG, czy dostawca może mieć na to wpływ, czy i jakie obowiązują w tej materii standardy - itd., itp., etc. Szczerze pisząc z punktu widzenia użytkownika nie bardzo mnie to interesuje, chciałbym aby działało jak należy i tyle.

Natomiast co do samego modułu: potwierdzam, ogólnie wszystko chodzi stabilnie, przez te 2 m-ce nie miałem żadnych zwiechów. Że tak napiszę: do samego oglądania z DVB-S (dzięki modułowi kanałów kodowanych) nie mam żadnych zastrzeżeń, jestem bardzo zadowolony. Poza tym, o ile mi wiadomo, moduł(+karta) służą do dekodowania uprawnień do kanałów. Sądzę zatem, że nie mają wpływu na funkcjonowanie EPG.

czy sprawdzałeś przed nagraniem czy się nie nagrało.
O ile pamiętam: sprawdzałem i przed i po.
Tu przy okazji małe wyjaśnienie. Problem zauważyłem, jak już wspominałem parę tygodni temu. Zanim założyłem topic, przeprowadziłem sporo prób, eksperymentów, gdyż liczyłem, że uchwycę może jakąś prawidłowość, coś wyczaję, może coś sam zaradzę. Nie wszystko opisałem w pierwszym poście, by ograniczyć jego objętość i nie zanudzać forumowiczów, a i tak wyszło średnio ;) A kombinacji jest sporo: np. DVB-S razem z DVB-T, DVB-S i odłączone DVB-T, i na odwrót, z modułem, bez modułu, moduł w slocie 1, w slocie2 itd., itp. Żałuję, że nie założyłem jakiegoś dziennika ;) Zaś poza telewizorem mam także inne życie: trzeba coś zarobić, aby do tv dopływał prąd i odkodowany sygnał z satki, czy choćby wyspać się ;). Domownicy też chcą coś obejrzeć. Zatem czas na moje zabawy jest ograniczony. Zwykle odbywa się tak, że wieczorem przed pójściem spać programuję zadania na wykonanie na noc i następnego dnia. Potem sprawdzam rezultaty rano (wstaję wcześnie), ewentualnie po powrocie z pracy po południu.

Np. parę dni temu w akcie desperacji zrobiłem taki eksperyment: postawiłem przed tv kamerkę samochodową. Zaprogramowałem kilka zadań na następny dzień, pierwsze bodaj ok. 4 nad ranem, tv wylaczyłem ok. 22-giej. Około 23:55, czyli można powiedzieć ni z gruszki, ni z pietruszki załączył się dysk USB, tak jakby chciał coś nagrywać, ale dioda w nim nie mrugała, czyli nic nie zapisywał. Po paru minutach dysk się wyłączył. Dioda w telewizorze zmieniła kolor z pomarańczowego na czerwony. Nic z zaprogramowanych zadań się nie nagrało.

EDIT
Nie sprawdzałem jednej rzeczy: czy wywala zadania gdy telewizor jest normalnie włączony. Może spróbuję coś zaprogramować i tylko wygasić ekran, jest przecież taka opcja.
 
Ostatnia edycja:

dkalata

New member
Własnie, nie napisałem wcześniej. Też zauważyłem, ze czasami dioda świeci się na czerwono zamiast na pomarańczowo, chociaż jeszcze oczekują niezrealizowane zadania.
Zauważyłem, że jeśli zaprogramujemy nagrania i wyłączymy telewizor dioda świeci na pomarańczowo, jeśli ponownie go włączymy i wyłączymy dioda zmienia się na czerwony, zadania pozostały aktywne
Ale do rzeczy od niedzieli do wczoraj wszystko bylo ok. dzisiaj rano wlączam i EPG z dziurami. Na obecną chwilę brak mi pomysłów co dalej zrobić.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Zauważyłem, że jeśli zaprogramujemy nagrania i wyłączymy telewizor dioda świeci na pomarańczowo, jeśli ponownie go włączymy i wyłączymy dioda zmienia się na czerwony, zadania pozostały aktywne
Ja takiej regularnej zależnosci nie zauważyłem. Nawet przed chwila zaprogramowałem zadanie, kilka razy włączalem i wyłączałem tv i dioda po wyłączeniu wciąż świeciła na pomarańczowo. Natomiast dzisiaj rano (kolejne testy...) po zakończeniu pierwszego zadania nagrywania (o dziwo nie wywaliło...) dioda na moich oczach zmieniła kolor z pomarańczowego na czerwony, chociaż były jeszcze 2 następne za klika godzin (notabene z DVB-T). Włączyłem zaraz tv, sprawdziłem - te 2 zadania wciąż były. Wróciłem za klika godzin z pracy - a gdzie tam, nic się nie nagrało... :(
Ale do rzeczy od niedzieli do wczoraj wszystko bylo ok. dzisiaj rano wlączam i EPG z dziurami.
U mnie dziurawi cały czas... Nawet kilka razy przyłapałem, że EPG jakiegoś kanału zniknęło dosłownie na moich oczach. Tzn. po wejściu w EPG widziałem jak znikają kolejne pozycje danego kanału, chociaż przed chwilą były. Zostały tylko dwie: bieżąca i następna.

W ogóle mam wrażenie, że to wszystko żyje własnym życiem. Nie ma nic pewnego, regularnych, ścisłych zależności. Jedyne co mi się udało ustalić niemal na 100% (choć głowy nie dam...) - że opisywane problemy mają związek z DVB-S i co gorsza mają wpływ na DVB-T. Po odłączeniu anteny satelitarnej kłopoty znikają.
Na obecną chwilę brak mi pomysłów co dalej zrobić.
Hm, ja jestem coraz bliżej podjęcia decyzji o twardym resecie, chociaż nadzieję na poprawę mam nikłe. Jak już wspominałem, powrót tv do ustawień fabrycznych robiłem ok. 2 m-ce temu, właśnie przy okazji instalacji modułu. Musiałem wtedy przestawić tuner DVB-S na tryb skanowania wg. listy NC+. Przedtem bawiłem się trochę testowo w odbiór FTA i ten krok pominąłem - aby go znów wykonać, konieczny był reset do ustawień fabrycznych.
Lecz to już chyba po wiosennych świętach.
 
Ostatnia edycja:

darlen

Member
Problem z epg

Witam, specjalnie się zarejestrowałem do tego postu, posiadam odbiornik z serii TX-L37DT35E również z DVB-S.
Od początku używałem przez kilka miesięcy DVB-T potem prawie DVB-C prawie dwa lata z modułem CI obecnie 2 miesiące DVB-S na ASTONie 2.26. Do obecnej chwili nie zdawałem sobie sprawy ale na DVB-C również zdarzało się, że jakiś program nie został nagrany - kilka razy na kilkaset prób -tłumaczyłem to błędnym ustawieniem nagrywania (są trzy opcje). Obecnie w DVB-S właściwie raz mi się nagrało na kilkadziesiąt prób. Jest dokładnie jak opisujecie, przy wyłączonym odbiorniku znika świecenie diody pomarańczowej i już po włączeniu nie ma nic do nagrania. W instrukcji podają że musi być stały kontakt odbiornika z sygnałem czasu - nie wiem jak to zweryfikować i jak to uzyskać. Ale tak się zastanawiam czy jakość obecnej pogody (deszcz wiatr) v.s. jakość połączenia antenowego (przewód) nie ma wpływu na resetowanie się nagrywania - u mnie zauważyłem czasami spadki jakości sygnał na ułamek sekundy z 79 do 0 - w efekcie pikseloza i wówczas może się coś resetuje (tego nie wiem), zastanawiam się czy nie mam jakiegoś przebicia zwarcia krótkotrwałego (mam leciwy przewód) i może wiatr + deszcz powodują jakieś krótkotrwałe zwarcia - zwiększenie obciążenie głowicy - zanik sygnału i dalej reset nagrywania - jeszcze tego nie rozgryzłem. 13/18 V na przewodzie to dość spora wartość napięcia które może łatwo przebić szczególnie gdy jest spora wilgoć - trzeba zrobić na TipTop instalacje i poczekać na dobrą pogodę i wtedy odpadnie nam jeden potencjalny czynnik.
Druga przyczyna może być związana z operatorem NC+ coś kombinuje - podobno zdalnie zakłada liczniki na CAMELE - tłumaczy to testami - co podobno mocno obciąża dekoder (szczególnie dedykowany) aż do piksel-ozy włącznie - ale tu nie jestem specjalistą - może warto podrążyć temat - tu posiadacze spliterów mogą coś pomóc - ten przyczynek można by rozwiązać nagrywając kanały FTA - usuwając przedtem moduł razem z kartą z odbiornika TV.
Jak już jesteśmy w temacie EPG to proszę o konkretną odpowiedź czy posiadacze certyfikowanych NC+ odbiorników TV transponderów polsatowskich (programy Polsat, TVP2, HBO2 itd) mają w EPG polskie znaki czy również krzaki - tak jak ja - prośba o sprawdzenie z modułem i bez modułu.
Prośba do tych co czytają tylko, jeżeli mają podobny problem z EPG / kasowaniem kolejek do nagrywania niech się zalogują i tym podzielą - może wspólnie uda się coś wymyślić albo zmobilizować serwis do działań. Mi osobiście ostatnio udało się zmobilizować po dwóch miesiącach walki serwis do usunięcia starego problemu odbioru paczki 11411- trwało to 30 sekund - zmiana dwóch bitów z 0 na 1 w trybie serwisowym - może problem EPG też można podobnie rozwiązać przypisując na sztywno jakiś kod. Ciekawostką jest, że to Panasonic mają różne problemy a inne odbiorniki bardziej popularny akurat tych problemów nie mają - a sygnał dla każdego odbiornika jest ten sam - jedna satelita. Wiem że w trybie serwisowym jeden (z wielu) bit odpowiada za współpracę/problemy z POLSATOWSKIM MODUŁEM CAM - tak jest zapisane w instrukcji serwisowej mojego odbiornika - pytanie co to znaczy.
Niestety bolączką jest wciąż mało świadomych użytkowników DVB-S szczególnie tych dociekliwych - Panasonic twierdzi - wina operatora, brak norm prawnych i za nic nie odpowiada, a operator mamy dedykowane dekodery tylko na nich gwarantujemy poprawny odbiór i klienta wszyscy mają wiadomo gdzie....
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Witam, specjalnie się zarejestrowałem do tego postu, posiadam odbiornik z serii TX-L37DT35E również z DVB-S.
Od początku używałem przez kilka miesięcy DVB-T potem prawie DVB-C prawie dwa lata z modułem CI obecnie 2 miesiące DVB-S na ASTONie 2.26. Do obecnej chwili nie zdawałem sobie sprawy ale na DVB-C również zdarzało się, że jakiś program nie został nagrany - kilka razy na kilkaset prób -tłumaczyłem to błędnym ustawieniem nagrywania (są trzy opcje). Obecnie w DVB-S właściwie raz mi się nagrało na kilkadziesiąt prób. Jest dokładnie jak opisujecie, przy wyłączonym odbiorniku znika świecenie diody pomarańczowej i już po włączeniu nie ma nic do nagrania.
Witaj @darlen, fajnie, że poświęciłeś trochę czasu na rejestrację i napisanie cennego posta. Zatem jest nas z problemem coraz więcej. Z posiadanego przez Ciebie modelu wynika, że usterka dotyczy nie tylko serii xx60, ale także innych z tunerem DVB-S. Kto wie, czy nie wszystkich Panasoniców z możliwością odbioru SAT.
W instrukcji podają że musi być stały kontakt odbiornika z sygnałem czasu - nie wiem jak to zweryfikować i jak to uzyskać.
Też nie wiem. Zauważyłem tylko, że tv sam pobiera czas po podłaczeniu tunera DVB-T, albo DVB-S (pewnie z DVB-C też - nie posiadam, nie mam jak sprawdzić). Czy na chwilę nie "traci" tego nie jestem w stanie ustalić. Tak jak już wcześniej pisałem, przy sprawdzeniu godzina zawsze jest prawidłowa.
Ale tak się zastanawiam czy jakość obecnej pogody (deszcz wiatr) v.s. jakość połączenia antenowego (przewód) nie ma wpływu na resetowanie się nagrywania - u mnie zauważyłem czasami spadki jakości sygnał na ułamek sekundy z 79 do 0 - w efekcie pikseloza i wówczas może się coś resetuje (tego nie wiem), zastanawiam się czy nie mam jakiegoś przebicia zwarcia krótkotrwałego (mam leciwy przewód) i może wiatr + deszcz powodują jakieś krótkotrwałe zwarcia - zwiększenie obciążenie głowicy - zanik sygnału i dalej reset nagrywania - jeszcze tego nie rozgryzłem. 13/18 V na przewodzie to dość spora wartość napięcia które może łatwo przebić szczególnie gdy jest spora wilgoć - trzeba zrobić na TipTop instalacje i poczekać na dobrą pogodę i wtedy odpadnie nam jeden potencjalny czynnik.
Oczywiście nie można wykluczyć tego co wyżej napisałeś. Ale: 1. problem obserwuję u siebie od ok. miesiąca (z DVB-S + modułu w telewizorze korzystam dopiero 2 m-cy, być może problem miałem od początku. 2. w tym czasie była różna pogoda, np. po kilka dni ładnej i problem też występował. 3. nie obserwuję u siebie żadnych zaników, pixelozy, stabilny sygnał w zależności od transpondera: jakość ok. 70-100%, siła zawsze 100%. 4. Dosłownie kilka dni temu zmieniałem konwerter z pojedynczego na quad, przy okazji sprawdziłem instalację, ustawienie anteny, kable, poprawiłem "F-ki", itp. Wszystko wygląda ok, zresztą talerz mam parę metrow od tv. 5. I chyba najważniejsze: jakoś nie bardzo wierzę w zbieg okoliczności, abyśmy akurat wszyscy trzej mieli coś nie tak z instalacją...
Ale nigdy nie mówię nigdy... ;)
Druga przyczyna może być związana z operatorem NC+ coś kombinuje - podobno zdalnie zakłada liczniki na CAMELE - tłumaczy to testami - co podobno mocno obciąża dekoder (szczególnie dedykowany) aż do piksel-ozy włącznie - ale tu nie jestem specjalistą - może warto podrążyć temat - tu posiadacze spliterów mogą coś pomóc
Taką hipotezę, tzn. jakieś "kombinowanie" od strony operatora wysunąłem już wcześniej, ale też nie jestem specjalistą. Splittera nie mam.
- ten przyczynek można by rozwiązać nagrywając kanały FTA - usuwając przedtem moduł razem z kartą z odbiornika TV.
Próbowałem w ten sposób (pisałem już), że usuwałem moduł i ustawiałem zadania nagrywania z DVB-T, ale bez odłączania anteny SAT. Wywalało. Pomogło dopiero odłączenie talerza. Ale dobry pomysł - można wyjąć moduł i sprawdzić na DVB-S i kanałach FTA. Może się pobawię, ale najprędzej z parę dni, po świętach.
Jak już jesteśmy w temacie EPG to proszę o konkretną odpowiedź czy posiadacze certyfikowanych NC+ odbiorników TV transponderów polsatowskich (programy Polsat, TVP2, HBO2 itd) mają w EPG polskie znaki czy również krzaki - tak jak ja - prośba o sprawdzenie z modułem i bez modułu.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Mój tv w strojeniu tunera DVB-S ma opcję wyboru, czy kanały mają być skanowane wg. ukladu NC+, czyli jak domniemywam odbiornik chyba jest (?) certyfikowany przez operatora. Po wybraniu tej opcji numeracja kanałow rzeczywiście jest dokładnie taka, jak można znaleźć na stronach NC+. Przykładowo 7-Polsat HD, 12-TVP2 HD, 51-HBO2. Odkąd założyłem moduł i zestroiłem wg. NC+ na ŻADNYM kanale nie zauważyłem krzaków. A przedtem były. Przedtem, tzn. gdy robiłem pierwsze podejścia do DVB-S, stroiłem bez układu NC+, bez modułu. Oczywiście mogłem oglądać tylko FTA. Nawet już ponad rok temu zgłaszałem problem na forum, zobacz topic:
http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/105256-xxdt60-tuner-sat-i-krzaki-pl-w-epg.html

Prośba do tych co czytają tylko, jeżeli mają podobny problem z EPG / kasowaniem kolejek do nagrywania niech się zalogują i tym podzielą - może wspólnie uda się coś wymyślić albo zmobilizować serwis do działań.
"Obiema ręcami" prośbę popieram...

Niestety bolączką jest wciąż mało świadomych użytkowników DVB-S szczególnie tych dociekliwych - Panasonic twierdzi - wina operatora, brak norm prawnych i za nic nie odpowiada, a operator mamy dedykowane dekodery tylko na nich gwarantujemy poprawny odbiór i klienta wszyscy mają wiadomo gdzie....
No cóż, decydując się na przejście z dekodera operatora (miałem CP), na własny, niezależny sprzęt (w moim przypadku: tv+moduł) liczyłem się z możliwością takiej "spychotechniki". Lecz prawdę pisząc prędzej spodziewałem się jakichś problemów z uprawnieniami, blokad kanałów, zwiechów, itp. A tutaj jeśli chodzi o sam odbiór, możliwość oglądania kanałów, wszystko chodzi bardzo stabilnie. Problem ujawnił się w innym miejscu... Ciekawe, czy podobne objawy mają posiadacze modułów od innego dostawcy DVB-S, np. Cyfrowego Polsatu.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

dkalata

New member
Witam ponownie
Przywróciłem tv do ustawień fabrycznych.Po tym zabieguTelewizor wrócił do życia
EPG wyświetla się prawidłowo zaplanowane nagrania z dwudniowym wyprzedzeniem poprawnie zostały nagrane. Jeśli są zadania do nagrania dioda "poprawnie" święci na pomarańczowo. Jak na razie wszystko działa idealnie.
Pozdr.
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Witam

Własnie przed chwilą zrobiłem to samo co @dkalata - zresetowałem telewizor do ustawień fabrycznych. Na razie trudno mi cokolwiek powiedzieć - widzę, że EPG zaciąga się powoli, choć na niektórych kanałach są jeszcze całkowite pustki. Będę obserwował co się dzieje i zapewne nie omieszkam zdać relacji.

Dodam, że właśnie wróciłem z kilkudniowej świąteczno-wielkanocnej nieobecności w domu. Przed wyjazdem zgodnie wcześniejszą sugestią wyjąłem moduł i ustawiłem kilka testowych nagrywań z kanałów FTA na DVB-S. Nic się nie zapisało.
Zobaczymy jak będzie po hard resecie tv.
 

Stanley

Member
Bez reklam
No i długo nie musiałem czekać. Wczoraj ok. 23 ustawiłem nagrywanie kilku programów na następny dzień, tzn. na dziś, pierwszy ok. 3:30. Wyłączyłem tv, dioda na pomarańczowo. Obudziłem się w nocy, ok. 3:00 bo powiedzmy musiałem, zaglądam do tv - dioda na czerwono. Sprawdziłem zadania: wielka qpa, pusto, wywaliło. EPG: dziury jak w serze szwajcarskim, brakowało programów, które wcześniej przecież zaciągnęło. Krótko pisząc: tv zachował się identycznie jak przed resetem.

Zaczynam się zastanawiać w jaki sposób ewentualnie podejść ze sprawą do serwisu. Gwarancji zostało już tylko nieco ponad pól roku... Objawy nie są tak oczywiste i proste do zademonstrowania, jak np. brak obrazu czy dźwięku. Przecież nie będę trzymał gościa przez kilka godzin, żeby mu pokazać, że się nagra, albo i nie nagra, dioda zmieni barwę z pomarańczowej na czerwoną, albo i nie zmieni, bo nie ma w tym żadnej ścisłej reguły. Przynajmniej jak dotąd nie odkryłem, oprócz związku "znikania" z DVB-S (też tak na 90%).
Może macie w tym względzie jakiś pomysł, tzn. jak to "rozegrać" ze zgłoszeniem do helpdesku, serwisem?

P.S. @dkalata: Jak stroiłeś DVB-S - wybierałeś CYFRA+/NC+ ? Masz tylko DVB-S, czy także odbierasz DVB-T?
 
Ostatnia edycja:

dkalata

New member
Jak stroiłeś DVB-S - wybierałeś CYFRA+/NC+ ? Masz tylko DVB-S, czy także odbierasz DVB-T?
skanowanie NC+, ale i tak wgrywam swoją listę na koniec. Mam podłączoną antenę dvb-t ale praktycznie nie używam.
Wracając do problemu posiadam multiroom i druga karta jest w dekoderze Dreambox 7000 tam EPG wyświetla się poprawnie, natomiast nie mam tam zamontowanego dysku i nie mogę sprawdzić nagrywania. W tv Panasonicu EPG z dziurami a tam było załadowane na full. Po resecie na razie wszystko działa poprawnie, chociaż dzisiaj po włączeniu telewizora miałem pojedyncze braki ale po chwili zostały uzupełnione zobaczymy jak będzie dalej.
 

darlen

Member
Epg

U mnie EPG zasysa raczej na kanałach na których jest przełączony TV i tylko na kilka najbliższych programów. Wczoraj ustawiłem do nagrania jakiś jeden film to nagrał się razem z wcześniejszym (nie zaprogramowanym) ;)
 

Stanley

Member
Bez reklam
ale i tak wgrywam swoją listę na koniec.
Witam

Myślę, że chyba nie naruszę bardzo tajemnicy korespondencji ;) - wczoraj na moją prośbę dostałem na PW od kolegi @dkalata jego listę kanałów. Wczytałem do swojego telewizora, licząc, że może coś pomoże. Niestety nic z tego. Pierwsze podejście: ustawiłem nagrywanie podobnie jak w poprzednim poście, ok 23 na 3:30 i już około 2-giej w nocy dioda zamiast pomarańczowej była na czerwono, sprawdziłem,wszystko wywaliło.
Przyłapałem też telewizor na innym, chyba już tu wspominanym przypadku: kilka zaprogramowanych zadań nagrało się poprawnie, ale po pierwszym dioda zmieniła kolor z pomarańczowego na czerwony, chociaż po włączeniu tv i sprawdzeniu te następne poprawnie oczekiwały w pamięci. Innymi słowy dioda na czerwono nie zawsze oznacza brak oczekujących zadań, lub że je "wywaliło", chociaż najczęściej tak własnie jest.

U mnie EPG zasysa raczej na kanałach na których jest przełączony TV i tylko na kilka najbliższych programów. Wczoraj ustawiłem do nagrania jakiś jeden film to nagrał się razem z wcześniejszym (nie zaprogramowanym) ;)
U mnie ogólnie jest podobnie. Najbardziej jednak mnie irytuje, że na kanałach, gdzie jednego dnia EPG było poprawnie zaciągnięte na tydzień do przodu, na drugi dzień jest pustka (albo prawie pustka).
W sumie to całe dziurawe, żyjące własnym życiem EPG jeszcze bym przebolał, gdyby poprawnie nagrywały się zadania ustawione całkowicie manualnie, czyli gdy sobie ustawiam kanał i czas wykonania, bez wchodzenia do EPG. Niestety z moich prób wynika, że i takie zadania bywają wywalane :(

Kto wie, może jak wspominał @dkalata nasze problemy wynikają z (ponoć) przeprowadzanych testów przez NC+, w związku z przejściem tej platformy od czerwca br. na MPEG-4 ?

Trochę zaczyna mi już brakować pomysłów co z tym dalej robić. Może skoro niedawno resetowałem telewizor (jeszcze trochę i ponowne ustawianie opanuję do perfekcji ;)), spróbuję jeszcze raz i przeskanuję kanały ale nie wg. układu NC+ tylko np. wszystkie z całego Hotbirda. Ciekawe co będzie z zaplanowanymi zadaniami nagrywania.

Wracając jeszcze na chwile do EPG: ciekawą informację nt. funkcjonowania znalazłem tutaj:
Dlaczego nie działa mi tygodniowe EPG? : Ferguson : Digital Multimedia Technology

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

darlen

Member
Epg

Wszystko fajnie co powyżej kolega napisał, ale sposób nadawania EPG nie jest tajemnicą dla producenta sprzętu, zatem nie ma też żadnych technicznych przeciwwskazań żeby coś nie działało. To jak z formatami napisów lub plików filmowych jest ich wiele ale każdy z nich można odtworzyć i są takie sprzęty co odtwarzają wszystkie. Co do EPG dzwoniłem do znajomego serwisu Samsunga - podobno te TV nie mają z tym problemu, nawet jeżeli jest jakiś problem softwarowy to informują support i jest software aktualizowany - da się - potrzeba woli. Teraz kwestia Polski o obsługi DVB-S/EPG i wszystkiego co jest z tym tematem związanym - w wielu instrukcjach serwisowych wielu modeli Panasonic (w tym mój z 2011) jest instrukcja trybu serwisowego do wyboru Option Bytes Description:" OPTION4 b7 Enable workaround for Polsat CAM problem (POLAND) ON (1) / OFF (0)" - czyli Panasonic jest świadomy co się dzieje na terytorium RP i jakie mogą być (jakie są - ten wybór dotyczy także ostatnich serii WT) problemy właśnie z odbiorem DVB-S i wszystkimi aspektami z tym związanymi - również EPG moduły CAM itd - zważywszy że komercyjnie dostępny jest jeden satelita HB13 i dwóch głównych graczy udostępniających sobie wzajemnie transpondery - tylko kodowanie jest inne - natomiast sygnał jest wspólnie taki sam.
Naprawdę brakuje tylko woli przedstawiciela Panasonic na naszym rynku żeby wszystko dobrze działało - bo inne firmy jakoś poprawnie wspierają swój hardware - nie wspominając już o operatorach.
A może jakiś pozew zbiorowy w tym temacie wtedy Panasonic musiałby się ugiąć i zrobić tak jak należy. Proszę tylko nie pisać że nie ma obowiązujących norm/ustaw w jakimś obszarze (czegokolwiek by to nie dotyczyło) bo co to za producent który dostosowuje się wyłącznie do norm/przepisów a nie do potrzeb/oczekiwań klienta - taka firma nie ma prawa istnieć na rynku i myślę że Panasonic zmierza w kierunku swojej konkurencji japońskiej w tym obszarze w kierunku nie do zawrócenia. A gdzie jest przestrzeganie modnego ostatnio CSR???? (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu). A sprzęt będziemy nabywać z rynku US dziś to już coraz mniejszy problem - gdzie są gwarancje 10 letnie i jest odpowiedzialność cywilna przed klientem.
 

Stanley

Member
Bez reklam
A może jakiś pozew zbiorowy w tym temacie wtedy Panasonic musiałby się ugiąć i zrobić tak jak należy.
@darlen. Uważam trzeba spojrzeć realnie. Nie jestem prawnikiem, ale wystarczy zajrzeć do Wikipedii, że do pozwu zbiorowego potrzeba min. 10 osób. A nas póki co jest trzech. Myślę, że nie będzie łatwo zebrać zwartą grupę zdeterminowanych użytkowników, posiadających podobną konfigurację sprzętu oraz kłopoty tzn. odbierających tv z DVB-S, mających problemy z nagrywaniem, itd., i jeszcze w dodatku mających ochotę zmierzyć się z polskim wymiarem sprawiedliwości. Poza tym krzaki i znikające EPG pewnie zostaną w sądzie ocenione jako niska szkodliwość społeczna ;)

Tymczasem zamiast biadolić, na własną rękę, tudzież z pomocą forumowiczów, internetu staram się ustalić pewne zależności, może znaleźć na razie rozwiązania zastępcze. Widzę, że Ciebie interesuje głównie EPG, krzaki. Dla mnie priorytetem jest poprawne wykonywanie zadań nagrywania, nawet tych zaplanowanych bez udziału EPG - a póki co moje doświadczenia wykazują, że tak też jest źle (miło by było, gdyby ktoś zrobił podobne doświadczenia, potwierdził, zaprzeczył). Ostatecznie EPG znajdę sobie w internecie na stronkach z programem telewizyjnym. Natomiast jeśli w dotąd z bliżej niewyjaśnionych przyczyn "wywala" mi zadania nagrywania, na to nie jestem w stanie nic poradzić :( Już o wiele pewniej 20 lat temu działał mi stary magnetowid, o ile nie zabrakło prądu, albo nie wciągnęło kasety ;)
Myślę również, że ustalenie ścisłych, regularnych zależności może pomóc w zgłaszaniu sprawy do serwisu, znalezieniu rozwiązania problemu.

Ponadto, szczerze pisząc - choć z techniką mam do czynienia zawodowo na co dzień - tak naprawdę nie bardzo mnie interesują szczegóły techniczne funkcjonowania DVB-S: bity, bajty, transpondery, systemy kodowana, etc. Jako użytkownik chciałbym, aby mi to po prostu działało. Jeśli ustawię nagrywanie na dany dzień godzinę, itd., żeby się po prostu nagrało. Aczkolwiek szperając nieco w sieci, natrafiłem na takie coś:
http://forum.satkurier.pl/viewtopic.php?t=2888
Dowiedzialem się (nie chciałem, ale musiałem ;)), że istnieje np. coś takiego:
TDT - (Time Date Table). Odpowiada za poprawne wyświetlanie daty i czasu - jeśli nadawca zrobi tu błąd lub zupełnie wytnie ten PID - odbiornik cyfrowy będzie wyświetlać nieprawidłowy czas i źle zinterpretuje dane z EIT (EPG)
Być może tu jest przyczyna problemów z realizacją zadań nagrywania. Choć oczywiście to zupełne gdybanie. Ponadto, jak już wcześniej wspominałem, nigdy nie przyłapałem telewizora na wskazywaniu błędnej daty/godziny. Chodzi mi tylko o to, jak wiele jest parametrów przekazywanych w sygnale DVB-S, ile czynników może mieć wpływ.
---------

Wracając do moich zmagań, eksperymentów. W międzyczasie był kolejny reset telewizora i tym razem przeskanowałem wszystkie kanały (przedtem wg. układu CYFRA+/NC+). Wygląda na to, że jeśli chodzi o nagrywanie dalej było zmian, tzn. dalej wywalało zadania, EPG żyło swoim życiem. Poza tym w EPG na wielu stacjach pojawiły się krzaki.
Natomiast ciekawostka: teraz jeśli wchodzę w EPG na DVB-S, działa okienko podglądu w lewym górnym rogu, jest obraz i dźwięk. Także na kanałach kodowanych. Przedtem, tzn. gdy miałem zestrojone wg. wyboru CYFRA/NC+ było tylko czarne logo Viera. Myślałem, że to zasługa pracy na DVB-S w trybie pojedynczego tunera - a jednak nie. Na DVB-T "od zawsze" miałem ten podgląd, ale tam u mnie pracują dwa tunery.

Wczoraj wieczorem poszedłem na całość, tzn. jeszcze raz reset tv, wyciągnąłem moduł CI i przy strojeniu wybrałem opcję skanowania tylko kanałów FTA. Na razie 1 program nagrało poprawnie, następny siedzi zaplanowany w kolejce, dioda na pomarańczowo. Nie stroiłem DVB-T. Zobaczymy jak będzie dalej.
Pozdrawiam.

P.S. Pytanie do @dkalata: jak tam u Ciebie? Nadal wszystko dobrze? Czy po resecie tv stroiłeś DVB-T?
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Wczoraj wieczorem poszedłem na całość, tzn. jeszcze raz reset tv, wyciągnąłem moduł CI i przy strojeniu wybrałem opcję skanowania tylko kanałów FTA.
Witam.

Sprawozdania ze zmagań ciąg dalszy. Wczoraj (niedziela) przed wyjściem z domu ok. 13:00 zaprogramowałem dwa zadania: na 16:00 i na 19:30. Dioda na pomarańczowo. Wróciłem tuż przed 19:30, dioda na czerwono. Myślę "oho, wywaliło". Ale nie - sprawdzam, zadanie na 16 zapisało się na dysku, na 19:30 nadal oczekiwało w pamięci i faktycznie za parę minut zaczęło się nagrywać. Myślę: "qrczę, chyba jest dobrze".
Następnie ok. 21:00 zaplanowałem następnych kilka zadań na dziś (czyli na poniedziałek), pierwsze na 4:00. Wyłączyłem tv, dioda na pomarańczowo. Ok. 22:20 niemal na moich oczach dioda zmieniła się na czerwono (siedziałem wieczorem przy laptopie, nie gapiłem się przecież cały czas na tv) . Włączyłem tv, sprawdziłem - wszystkie zadania wywaliło. Ok. 23:00 zaprogramowałem jeszcze raz na poniedziałek, pierwsze na 4:00, dioda na pomarańczowo. Sprawdzam dziś tuż po 4:00, powinien już zacząć nagrywać - dioda na czerwono, wszystkie zadania znów wywaliło!

Podkreślam: telewizor po świeżym resecie. Nie stroiłem nawet DVB-T, nawet specjalnie odłączyłem antenę od naziemnej. Moduł CI wyciągnięty. Kanały DVB-S przeskanowane wg. opcji "tylko bezpłatne", czyli zdaniem moim bez związku z NC+ lub innym dostawcą. Dodam, że testy, o których mowa wyżej w tym poście, przeprowadzałem tylko na kanale FOKUS TV (Hotbird 11393GHz), który (jako ciekawostka) w tym trybie skanowania w ogóle nie zaciąga EPG. Wszystkie zadania, czas rozpoczęcia/zakończenia były zaprogramowane ręcznie. Czyli zdaniem moim bez związku z EPG, zresztą go przecież na tym kanale nie było.

I co Wy na to?
 
Do góry