OLED, czy jednak LED?

flankr

New member
Dzień Dobry,

Poszukuję telewizora do swojego nowego mieszkania i mam trochę wątpliwości co do kierunku, który obrać. Zasadniczo jestem typowym użytkownikiem telewizji (średnio ok. 2h dziennie, wiadomości, filmy, seriale z netflixa, HBO itp., w przyszłości może jakaś konsola, ale też umiarkowanie wykorzystywana).

Co istotne - od ściany, na której wisieć ma telewizor do linii oczu na kanapie (3 osobowa) jest około 2,2m co ostatecznie daje odległość ok. 2,1m od ekranu do oczu. Ściana z telewizorem znajduje się naprzeciwko okien (odległość ok. 5m), jednak przez balkony i ściany budynku nie jest ona bezpośrednio i mocno naświetlona (na wszelki wypadek mam rolety).

Przechodząc do zasadniczej kwestii:
W sklepach i w mieszkaniu rodziców widzę zasadniczą przewagę jakości telewizorów OLED nad tradycyjnymi LEDami, jednak występują one w najmniejszym rozmiarze 55" i obawiam się że przy mojej odległości od telewizora będzie to nieco za dużo.
W mniejszym rozmiarze rzędu 49-50" dostępne jest kilka telewizorów LED z wyższej półki (z podświetleniem strefowym zamiast krawędziowego i innymi bajerami typu Dolby Vision itp.) typu Sony XG90, czy też Samsung Q70R.

Zasadniczo mój budżet kończy się w granicach 6000 zł, jednak zastanawia mnie, czy warto uderzać w półkę OLEDów (tu raczej jestem przy limicie mojego budżetu), czy też kupić nieco mniejszy telewizor LED, którego cena będzie o ponad 1000 zł mniejsza. Nie ukrywam że mam też trochę wydatków, więc pieniądze na pewno się przydają, jednak zasadniczo wolę zapłacić nieco więcej niż później żałować.

Proszę osoby bardziej ode mnie doświadczone o pomoc w wyborze docelowej grupy telewizorów i ewentualne polecenie konkretnego modelu. Nie ukrywam że liczę też na jakieś promocje z okazji Black Friday, jednak wolałbym nie wpakować się w coś złego przez "okazję cenową"

Z góry dziękuję za pomoc i Pozdrawiam !
 

SLAV7

New member
Bez reklam
Opinie co do odległości od ekranu są podzielone. 55 cali z 2 m to przy sygnale SD lub HD marna opcja. Przy FHD już ok. Mam 47 cali i z 2 m jest ok, z 3,5 już trochę mało. Kwestia przyzwyczajenia. Ja wybrałbym Twoim przypadku 49-50 cali. SONY 49XG9005 lub SAMSUNG 49Q70 to b. dobre TV. Do filmów wybrałbym SONY.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Bierz oleda i nawet nie słuchaj innych rad. Jak ci się trafi Philips 804 to wygrałeś życie. Jak nie to olej blekfrajdeja i kupuj po taniości Hitachi czy inny podobny.
 

flankr

New member
No to z tego co widzę to jednak zdania na ten temat są mocno podzielone (dokładnie takie same głosy mam w mojej głowie ;D).

W przypadku LED właściwie skłaniałbym się ku Sony XG90 - już teraz można go dostać za 3700 zł, co wydaje się w miarę rozsądną ceną (a może w przyszłym tygodniu wpadnie jeszcze jakaś dodatkowa, lepsza promocja).

Jeżeli jednak zdecyduję się na OLED, to tu właściwie różnice wydają się być kosmetyczne. Moi rodzice używają LG C8 i są zadowoleni z jakości i płynności działania menu i innych opcji, więc traktuję ewentualny zakup B9/C9 jako sprawdzoną i pewną opcję (chociaż z tego co widzę jego minusem jest brak wsparcia HDR10+).
W przypadku wspomnianego wyżej Philipsa 804 mamy zarówno Dolby Vision jak i HDR10+, jednak nie posiada on HDMI 2.1, ale na plus jest dodatkowy Ambilight.
Brać w ogóle takie drobne różnice pod uwagę, czy brać ten, który jest w lepszej cenie ?
 

brodacz

Active member
Bez reklam
HDMI 2.1 do niczego ci się nie przyda, a przynajmniej nie na tyle by zawracać sobie tym głowę. Oledy zaczynają się od 4k, więc jak chcesz zaoszczędzić to nie musi być LG.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Zdecydowanie do Twoich warunków Oled 55".
W klasie cenowej masz extra modele i żaden LCD nie ma szans.
Philipsa masz w programie pilotażowym gdzie sam wybierasz cenę.
Podaj maila to Ci wyślę.
Modele które mieszczą się w Twoich rozważaniach to :
Philips 55 754
Philips 55 804
Philips 55 854
Philips 55 903
LG 55C9
LG 55E9
Toshiba 55X898
Hitachi 55HL9000
 
Do góry