Oled czy projektor

Eriszkigal

New member
Dzień dobry.

Na początku chciałbym się przywitać, ponieważ jestem nowy na forum.
Od kilku miesięcy zastanawiam się nad zakupem czegoś do sporadycznego oglądania filmów, bez oglądania programów telewizyjnych. Trochę już przeczytałem i mam coraz większy mętlik, ale wydaje mi się, że zmierzam ku końcowi i wybrałem dwie technologie jak w temacie.
Ponieważ nie oglądam nałogowo TV to interesuje mnie technologia OLED lub projektory. Chciałbym uzyskać od Was radę czy warto się pchać w projektor przy moich wymaganiach i możliwościach.


Sytuacja ogólna:
Od kilkunastu lat nie posiadam żadnego TV (moje ostatnie doświadczenie to jakiś kineskopowy 21 calowy telewizor). Do tej pory filmy/seriale oglądałem na 13 calowym laptopie z Netflixa lub w kinie.
Nie jestem audiofilem, ani nie mam fioła na punkcie jakości obrazu. Niemniej jak już coś kupuję, to chcę, aby było to o najwyższej jakości w założonym budżecie i w miarę perspektywiczne.

Sytuacja szczegółowa:

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 15 m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 3m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? Zazwyczaj 1-3
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Na wprost
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Stać
6. Jak słońce świeci w pokoju ? Bezpośrednio nie świeci, pokój o dużym zaciemnieniu - bez okien, (wyłącznie drzwi)
7. Jaki masz obecnie telewizor ? Nie mam
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? Ogólnie funkcje smart - może dedykowana aplikacja Netflix, fajnie gdyby była możliwość klonowania ekranu z komupterem Win10 lub MacOS, telefonu?
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD )? Na chwilę obecną FullHD - Netflix, ale powinna być opcja do 4K
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? komputer, telefon, może konsola
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? max. 2 godziny i to raczej w weekend.
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? mat
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? filmy Sci-Fi, fantastyczne, mecze piłki nożnej
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? gdyby była możliwość to tak
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? dobrze, aby była taka możliwość. Granie raczej okazjonalne - 2-3 godz./tygodniowo
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? głównie wieczorem
17. Preferencje co do wielkości? im większy tym lepszy, przy zachowaniu rozsądku odnośnie wielkości pomieszczenia
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? pikseloza, brak płynności w filmach, sporcie
19. Preferencje co do marki ? brak
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? TV - 8000 zł, Projektor 12300 zł.

Projektor może być tylko z technologią UST - z uwagi na ograniczenia pomieszczenia.

Wariant 1: Kupić Lg OLED B8 65cali lub jakiegoś Philipsa i mieć spokój.

Wariant 2: kupić projektor (np. Optoma HZ40UST) i cieszyć się dużym ekranem, ale tutaj pojawiają się wątpliwości (przystosowanie pomieszczenia to dodatkowe czynności):
2.1 Czy w tak małym pomieszczeniu z 3m komfortowo ogląda się na 100 calowym ekranie?
2.2 Czy wyświetlanie obrazu na ścianie (gładź) z farbą matową (kolor mogę dobrać w miarę dowolnie - ze skali szarości) ma sens w przypadku projektora za kilkanaście tys. PLN? Czy zakup ekranu jest koniecznością, aby jakość obrazu była zbliżona do OLED (o ile to jest w ogóle możliwe).
2.3 Czy projektor jako urządzenie nie jest zbyt głośny?

Ogólnie co lepsze i co zrobi większy efekt WOW, jak wieczorową porą chciałbym sobie obejrzeć jakiś film.

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Brak tv od lat i dwa różne światy (technologie) wyświetlania obrazu, nie będzie łatwo.

Biorąc pod uwagę czas które zamierzasz spędzać, a przy okazji ma być efekt "wow", to projektor załatwi sprawę, ja mam 3.5 i 120", jest optymalnie. Dla 100" 3m będzie opti.

TV, to faktycznie spokój, stawiasz, zapominasz, ale 65" nigdy nie da Ci wrażeń jakie oferuje 100", nie ma nawet co porównywać.
Jak te 65" Cię zadowoli i nie masz parcia na wspomniane wrażenia kinowe, to bierz tv.
Też będzie super, szczególnie, że to Oled, do tego ma SmartTV itp.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Zgadzam się z armanig.
Masz idealne warunki na Oleda szczególnie philipsa z ambilightem .
Tym bardziej , że mieścisz się też idealnie z ceną.
Masz trzy modele Philipsa Oled TV:
- Oled 65PUS873 z 7499 zł
- Oled 65PUS903 za 7999 zł
- Oled 65PUS903 za 9999 zł z soundbarem

Masz też bardzo dobre model
- LG 65C8 za 7999 zł
- Hitachi 65HL9000 za 6499 zł

Wszystkie modele z pakietem gratisów.

Projektor do Twojego pomieszczenia może być ciut głośn bo bedziesz siedział w zasadzie obok niego.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
3 metry i 100"? Zeza dostaniesz albo kark skręcisz. Zamierzasz w lecie czekać do 22:00, żeby sobie pooglądać?
Tylko oled.
Kilka miesięcy temu znajomy kupił projektor a potem wymienił tv na lepszy. Teraz żałuje, że nie kupił oleda zamiast dwóch oddzielnych urządzeń. Projektor włącza już tylko gościom...
 

Eriszkigal

New member
Właśnie boję się "hałasu" od projektora, ponieważ mimo iż mam b. dobrą i cichą klimę, to i tak denerwuje mnie jej szum na najniższym biegu.

Druga sprawa to mecze piłki nożnej - nie jestem jakimś super fanem i zazwyczaj wychodzę oglądać je do knajp, ale rzeczywiście jak będzie EURO 2020, to niektóre będę odbywały się w godzinach popołudniowych, więc wtedy projektor słabo się spisze.

Skończę remont i podbiję temat za miesiąc w celu wyboru odpowiedniego modelu TV.

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To w zasadzie sam już wybrałeś.
Brałby wyraźnie Oleda !
Zaloguj się tylko w Klubie HDTV.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
3 metry i 100"? Zeza dostaniesz albo kark skręcisz. Zamierzasz w lecie czekać do 22:00, żeby sobie pooglądać?

Cóż za BZDURY! Zeza, kark? Po co wprowadzasz ludzi w błąd?
150" z 3m tak, tutaj już by była przesada, ale 100"???

Ja mam 120" z 3.5m i przy przy formacie 16:9 jest opti, dół/góra wypełnia powiedzmy przestrzeń wizyjną - czyli w pionie i jest to jakiś substytut prawdziwego kina - powiedzmy, ale już przy formacie 21:9, czyli zdecydowana większość filmów jakie się pojawiają, powierzchnia wizyjna jest o wiele mniejsza (!!!) wówczas, przy tych 3.5m i 120" mam dalej dobre wrażenia, ale nijak się one mają do tych kinowych.
Dlatego w konkretnych salkach stosuje się ekrany typu multiformat, nie taki jak ja mam, ale z prawdziwego zdarzenia, gdzie poziom jest automatycznie poszerzany - czyli robotę robi tutaj projektor ze zmienną + ekran z poszerzaną powierzchnią wizyjną w poziomie.

Ty piszesz o zaledwie 50cm mniejszej odległości i 100", czyli aż o 20" mniejszej powierzchni ekranu.

Kilka miesięcy temu znajomy kupił projektor a potem wymienił tv na lepszy. Teraz żałuje, że nie kupił oleda zamiast dwóch oddzielnych urządzeń. Projektor włącza już tylko gościom...

Że co? Projektor się kupuje tylko gościom? Masakra co ja muszę tutaj czytać.
Większość na tym forum, a na pewno ja, ogląda niemal wszystkie filmy warte zachodu, tylko na projektorze.
TV 82" idzie w odstawkę, bo przy 3.5m wrażenia z 82" są zupełnie inne w zestawieniu z 120".
Dwa różne światy odbioru.

Nawet średnia półka projektora zestawiona z topowym o wiele mniejszym Oledem, daję o NIEBO lepsze wrażenia, wstydziłbym się nawet porównywać.

Twój rzekomy kolega odstawił jaką kuriozalną czynność, każdy, ale to każdy miłośnik kina, czy tzw. rozrywki audio/video, doskonale wie, że ideałem jest duet w postaci projekcji do seansów filmowych, czyli zupełnie bezkompromisowe dedykowane filmom urządzenie + duży tv, do całej reszty.

Problem zaczyna się w przypadku kompromisów, czyli tak jak u autora wątku.
Sam wybrałbym Oleda, lub jakikolwiek tv - byle duży, bo w większości korzystam właśnie z niego, ale nigdy nie napisałbym, że w ogóle można porównywać wrażenia przy seansach filmowych do projektora.
 
Ostatnia edycja:

Bluncik85

New member
Do filmów wybralbym projektor i nie ma bata bym wrócił do ogladania filmow na TV, ten kto zobaczy sobie film na projektorze i tam zrobi wielkość ekranu WOW, ale trzeba mieć rolety by w dzień coś włączyć. Dodam tylko ze już fajne projektory z nawet dobrym obrazem są za 2.5 tysiąca do tego szara farba na ścianę jak ktos nie chce kupowac ekranu i kino domowe gotowe. Fajnego tv za 2.5 tysiąca nie kupisz a czy jest sens kupować OLED by byl odpalany na 2h dziennie ?
 

rumburak80

New member
Bez reklam
Dla mnie to odkrycie ostatniego roku jako że opierałem się projektorom z 15 lat.Po zakupie stwierdziłem że byłem idiotą po czym oddałem mój 65 calowy telewizor rodzicom.Pomijam fakt że mam jeden z najtańszych modeli epsona to jednak co oferuje za 2,5k jest nie do przebicia przez żaden tv tym bardziej w tej cenie.120'' z niecałych 4 metrów jest super i wreszcie mogę powiedzieć że mam kino domowe:)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
W małym pomieszczeniu wg mnie Oled przyniesie więcej radości.
Nie trzeba iść na kompromis.

Projektor extra, ale szum nad głową będzie słyszalny
Do tego ekran dobry przy takim projektorze i nagłośnienie.
Razem 20 tyś trzeba liczyć.
Projektor JVC po kalibracji, nagłośnienie i ekran i będzie wow.

Pytanie czy masz na dołożenie ?
 

Eriszkigal

New member
Cześć,

podany budżet na projektor jako urządzenie jest maksymalny. Dodatkowy sprzęt mógłbym dokupić, ale w kwestii kina domowego, to mam ograniczone możliwości i co najwyżej tylko stereo mógłbym zmieścić. Projektor, z uwagi na ograniczenia lokalowe, może być tylko UST.
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam

Przecież widzę,że więcej :grin:
home-theater-room-designs-ideas-diy-home-theater-room-home-theater-room-design-ideas-home-theater.jpg
 
Do góry