Czyszczenie matrycy Oled

MrBen

New member
Witam

Posiadam od niedawna LG Oled 55B8PLA

Nieświadomie Żona wytarła matrycę szmatką nasączoną Clinem do mycia szyb.
Na szczęście na moje oko z matrycą nic się nie stało i mam nadzieję że przez taki zabieg nic się nie może już stać ?
Po fakcie przetarłem matrycę ściereczką do czyszczenia okularów lekko nasączoną wodą.

Teraz pytanie jak najlepiej czyścić taką matrycę ? Wodą bez chemii ? płynem do czyszczenia matryc LCD ? Czy może są specjalne płyny do Oledów ?
 

bramowicz1

Member
Bez reklam
Moim zdaniem można użyć dobrego płynu do matryc LCD, taka matryca OLED różni się tylko podświetleniem od tych LCD czy LED.

Poza tym są na rynku nowe marki i tam producenci w opisie produktu informują, że przeznaczone są również do matryc OLED.
Na produktach, które są od lat nie ma takiej informacji z prostego powodu, kiedyś nie istniały matryce OLED.

A jeśli chodzi o zwykłą wodę to nie jest to najlepszy pomysł jeśli ekran jest zabrudzony np. tłustymi plamami itp..

Mi raz usiadła na ekranie ogromna ćma, roboty miałem na pół godziny. :smile:
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Na dobrych telewizorach jest specjalna powłoka antyrefleksowa.
Niewłaściwy płyn powoduje uszkodzenie powłoki.
Na LCD da się ją wymienić, jeszcze nie mam wyceny ile to kosztuje.
Czy na Oled TV- jeszcze nie próbowali, ale mają wykonać taką próbę.
 

darekgra

Member
Właśnie co taką powłokę może szybciej uszkodzić płyn bez bazy alkoholowej czy tarcie przez dłuższy czas odcisku palca suchą czy wilgotną mikrofibrą?
 

bramowicz1

Member
Bez reklam
Taki odcisk suchą szmatką jest dość trudno usunąć, trzeba też pamiętać o tym aby zbyt mocno nie przyciskać matrycy bo to też może ją uszkodzić.
 

MrBen

New member
Na dobrych telewizorach jest specjalna powłoka antyrefleksowa.
Niewłaściwy płyn powoduje uszkodzenie powłoki.
Na LCD da się ją wymienić, jeszcze nie mam wyceny ile to kosztuje.
Czy na Oled TV- jeszcze nie próbowali, ale mają wykonać taką próbę.

Wiesz może jak się objawia uszkodzenie tej powłoki antyrefleksowej ?

Zastanawiam się czy ten Clin do szyb nie zaszkodził Oledowi.
Żadnych plam, zacieków czy zmatowienia nie widzę, jedynie smugi zostały na końcu to zlikwidowałem je suchą mikrofibrą
 

radioaktywny

New member
Od ponad 10 lat mam plazmę Panasonic'a. Ekran i obudowę czyszczę tylko na sucho, taką dużą miękką rękawicą ze zwisającymi frędzlami.
Jeżeli z jakiegoś powodu muszę umyć na mokro to mieszam letnią wodę i minimalną ilością płynu do mycia naczyń. Tę samą rękawicę delikatnie nawilżam i myję nią ekran, a następnie drugą rękawicą wycieram na sucho.

Po tylu latach ekran jest OK.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Moim zdaniem można użyć dobrego płynu do matryc LCD, taka matryca OLED różni się tylko podświetleniem od tych LCD czy LED.
Jak się nie ma pojęcia w temacie, to lepiej się nie wypowiadać. Po pierwsze jak napisaleś "LCD czy LED" a to dokladnie to samo. Po drugie na oledzie jest fioletowa, widoczna gołym okiem warstwa antyodblaskowa. Płyny do LCD bazują na izopropanolu lub kwasach organicznych co w obu przypadkach może zmyć taką warstwę.
Zatem jak juz inni koledzy napisali, jeśli nie da się na sucho to ciepła wodą i szczyptą detergentu. Należy pamiętać, że pozornie nieszkodliwe ręczniki papierowe czy chusteczki do nosa mogą zarysować taką powierzchnię. Celuloza jest bardzo twarda.
 

bramowicz1

Member
Bez reklam
Jak się nie ma pojęcia w temacie, to lepiej się nie wypowiadać. Po pierwsze jak napisaleś "LCD czy LED" a to dokladnie to samo. Po drugie na oledzie jest fioletowa, widoczna gołym okiem warstwa antyodblaskowa. Płyny do LCD bazują na izopropanolu lub kwasach organicznych co w obu przypadkach może zmyć taką warstwę.
Zatem jak juz inni koledzy napisali, jeśli nie da się na sucho to ciepła wodą i szczyptą detergentu. Należy pamiętać, że pozornie nieszkodliwe ręczniki papierowe czy chusteczki do nosa mogą zarysować taką powierzchnię. Celuloza jest bardzo twarda.
Ok. pojecie LCD i LED to to samo. Miałem na myśli tylko podswietlenie.

Powiem tak, nie mam OLED ale mam Laptopa z powłoką Antyrefleksyjną, używam takiego rodzaju płyny i jakoś ta powłoką nie chce mi zejść. Jakaś uparta.

A woda i detergenty typu płyn do naczyń, niezbyt to profesjonalne, nie uważasz?

Ale co ja wiem, Ty masz przecież większe o tym pojęcie.
 
Do góry