Hdmi 2.1

arielio

New member
Cześć !

Czytam sobie wpisy na tym forum już jakiś czas - sporo przydatnych info udało mi się od Was uzyskać - za to dzięki :)

Do rzeczy, bo tego wątku nie znalazłem:
w tym roku planuję pozmieniać sobie trochę sprzęt A/V. Myślę o kupnie:
- ampli onkyo rz830 (lub 820);
- odtwarzacz Panasonic ub820
- TV LG OLED (raczej C8)
- głośniki Klipsch RP (te nowe z 2018) - przyszły rok.

ale nie o chwalenie tu chodzi. Chodzi o to, że wszystkie powyższe urządzenia obsługują HDMI 2.0 (raczej w większości) a coraz częściej słyszy się o hdmi 2.1.
Nie jestem purystą dźwięku, ani fanatykiem odcieni pojedynczych pikseli w TV, ale chcę mieć spokój z wymianą sprzętu przez najbliższe 7-10lat.

myślicie, że warto zaczekać do przyszłego roku ?
Czy brać tegoroczne sprzęty ? (wiem, czekać można z roku na rok / do śmierci, ale czasem warto...)
Opisów możliwości przesyłu nowym hdmi w sieci jest mnóstwo, ale pewnie treści dostosowanych do nowego formatu nie uraczymy przez najbliższe parę lat.

Będę wdzięczny za Wasze opinie.

Ariel
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
najblizsze 4 lata hdmi 2.1 raczej nie bedzie ci potrzebny. TV 8k nie kupisz, o projektorze zapomnij, eARC do szczescia nie potrzebny.
A dynamic hdr?... To i tak sprowadzi sie do wymiany czytnika uhd i tv.

Tak wiec nie widze sensu czekania za 2.1
 

deusexe

Member
najblizsze 4 lata hdmi 2.1 raczej nie bedzie ci potrzebny. TV 8k nie kupisz, o projektorze zapomnij, eARC do szczescia nie potrzebny.
A dynamic hdr?... To i tak sprowadzi sie do wymiany czytnika uhd i tv.

Tak wiec nie widze sensu czekania za 2.1

O a ja właśnie bym chciał zmienić TV (mój mam dopiero kilka miesięcy...) ale właśnie eARC byłby mi niezbędny gdyż oglądam filmy głównie z Atmosem i 7.1, a odtwarzacze zabawkowe z androidem typu Zidoo X9S często nie dają sobie rady, więc takie eARC byłoby wybawieniem, ale czy w amplitunerze też musi być HDMI 2.1 czy 2.0a wystarczy? Tego nie mogę znaleźć nigdzie. Teoretycznie powinno działać, ale czy na pewno? Czy czeka mnie wymiana ampka?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
do odtwarzania atmosa i innych kodekow eARC ci nie jest potrzebne.
Streamer, odtwarzacz, komputer - wszystko to co "czyta obraz i dzwiek" podlaczasz po hdmi do amlitunera. A z amplitunera kablem hdmi do TV i Projektora.

ARC i eARC to sa kanaly zwrotne.
 

deusexe

Member
do odtwarzania atmosa i innych kodekow eARC ci nie jest potrzebne.
Streamer, odtwarzacz, komputer - wszystko to co "czyta obraz i dzwiek" podlaczasz po hdmi do amlitunera. A z amplitunera kablem hdmi do TV i Projektora.

ARC i eARC to sa kanaly zwrotne.
No toż właśnie o tym napisałem... Chcę odtwarzać na TV filmy i przez eARC do Ampa przesyłać dźwięk 7.1 i Atmos, bo mam dosyć odtwarzaczy strumieniowych...
Chyba jednak trzeba będzie zmienić i TV i Amplituner:
https://www.digitaltrends.com/home-theater/hdmi-arc-explained-works-care/
chyba, że wyjdzie aktualizacja firmware Onkyo.
 

FanKosmosu

New member
Według plotek na portalu flatpanels.dk LG zamówiło chipsety z portem HDMI 2.1 tej jesieni. Ja stoję przed podobnym dylematem. Mam projektor którego lampa się kończy i zastanawiam się czy kupić już teraz telewizor czy poczekać dorżnąć projektor i niejako załapać się na HDMI 2.1.
 

Stratoss

Member
Bez reklam
najblizsze 4 lata hdmi 2.1 raczej nie bedzie ci potrzebny. TV 8k nie kupisz, o projektorze zapomnij, eARC do szczescia nie potrzebny.
A dynamic hdr?... To i tak sprowadzi sie do wymiany czytnika uhd i tv.

Tak wiec nie widze sensu czekania za 2.1
Nie minęły 4 lata i już TV 8K można kupić.
Czasem nie warto prorokować aż tak daleko w przyszłość...
 
Do góry