A może HTPC??

Jaki sprzęt do telewizora?


  • Total voters
    0

Dano81

New member
Witam,

Więc posiadam samsunga B650 z DLNA, więc funkcję media playera już posiadam ( przez WIFI), ale ostatnimi czasu szukam czegoś konkretniejszego.
Myślałem o zakupie urządzenia które miało by funkcje blu-ray, miało dysk twardy, ale też odtwarzało wszelkie kanały dostępne online np:
Web TV z serwisu orange.pl,
weeb . tv mający ciekawą ofertę, działa za free na dwa sposoby. 1) 50 min oglądania o 15 czekania, albo po 50min zrestartować numer IP ( np restart routera ;) )
dowolne serwisy VOD jak kinoplex na gazeta.pl, czy ipla itp,
ale też kanały zagraniczne jak BBC, ITV, a dokładniej:
BBC Iplayer ,
czy ITV Iplayer ,
czy hulu.com , FOX TV, itp ( oczywiście przez proxy)

Szukając przez dłuższy czas uważam że najlepszym, najłatwiejszym wyjściem jest złożenie ( lub zakup gotowego) HTPC,
Koszt:
- obudowa z zasilaczem od ok 100zl wzwyż
- płyta główna z prockiem, grafiką (HDMI, FULL HD) itp, ok 400zl np:"AMD Dual-Core Processor E350/E350D"
-dysk około 100zl
-4gb ramu ok 80zl,
- karta wifi "n" około 20zl( albo kabel jak po LAN)

I teoretycznie za około 700zl mamy fajny sprzęt, a dokładając około 200zl mamy i blu-raya....

W zależności jaki rozmiar tej płyty się kupi można dołożyć np tuner sat HD, i jak ktoś nie ma DVB-T również...albo w przyszłości bardziej wypasioną grafikę.

Może warto się na czymś takim zastanowić, niż nad góra innego sprzętu?
 

komzik

Member
I teoretycznie za około 700zl mamy fajny sprzęt, a dokładając około 200zl mamy i blu-raya....

Właśnie złożyłem swój drugi HTPC i nigdy mi nie wyszło 700 zł :)
Najnowszy nabytek kosztował mnie (bez szaleństwa) ok 1400 zł.
Na zestaw składa się:

Płyta GA-E350N-USB3
2 GB RAM
HDD 1TB
obudowa ModeCom Feel 302 (z zasilaczem zewnętrznym)
tuner Prof Revolution DVB-S2 7500 USB
no i obowiązkowo iMON VFD

bez napędu BR !!

do tego dolicz (jeśli chcesz postawić na Windowsie) cenę systemu oraz DVBviewera.

Ale mam to co chciałem i jestem bardzo zadowolony :)

Ogólnie polecam takie rozwiązanie ale w cenie 700 zł chyba będzie ciężko coś nowego złożyć.
 

Dano81

New member
Właśnie złożyłem swój drugi HTPC i nigdy mi nie wyszło 700 zł :)
Najnowszy nabytek kosztował mnie (bez szaleństwa) ok 1400 zł.
Na zestaw składa się:

Płyta GA-E350N-USB3
2 GB RAM
HDD 1TB
obudowa ModeCom Feel 302 (z zasilaczem zewnętrznym)
tuner Prof Revolution DVB-S2 7500 USB
no i obowiązkowo iMON VFD

bez napędu BR !!

do tego dolicz (jeśli chcesz postawić na Windowsie) cenę systemu oraz DVBviewera.

Ale mam to co chciałem i jestem bardzo zadowolony :)

Ogólnie polecam takie rozwiązanie ale w cenie 700 zł chyba będzie ciężko coś nowego złożyć.

Więc :
- płyta z prockeim, grafiką - a l l e g r o .pl/asrock-e350m1-amd-2-x-1-6ghz-hdmi-sata-iii-fv-wwa-i1786392742.h t m l - z przesyłką 380zl
- obudowa można na allegro znaleźć z zasilaczem za około 20+przesyłka ( a l l e g r o .pl/fajna-obudowa-desktop-fs-zasilacz-230w-2x-usb-i1810503356 . h t m l), ale ja osobiście kupuje coś w takim stylu: h t t p : // a llegro.pl/ladna-srebrna-obudowa-digitainer-desktop-400w-i1798843723. h t m l ) - 185zl z przesyłka
- 4GB ramu h t t p ://allegro.pl/pamiec-goodram-ddr3-4gb-1333mhz-i3-i5-i7-oc-zabrze-i1789594112.h t m l - 87 z przesyłka
- dysk 1TB np: h t t p ://allegro.pl/okazja-wd-1tb-36mb-7200rpm-36-miesiecy-gw-fv-i1793237307. h t m l - 160zl z przesyłka

Łącznie około 800zl, ale zawsze można kupić tańszą obudowę, mniejszy dysk, mniej ramu.

Ja osobiście planuje wydać około 1000zl, ale za 700zl też da się rade ;)

Napęd Blu-ray jako dodatek, system może być Linux - po co kupować ( już dwa Windowsy 7 - legalne w domu mam).

a możliwości i jakość wyświetlania tych serwisów, programów ( programów,łącznie z programami HD, np BBC HD UK, HBO HD, Canal + HD i inne...;> ) testowałem wczoraj na Samsungu 40B650.

Wszystko idealnie chodzi.
 
Ostatnia edycja:

Dano81

New member
Właśnie złożyłem swój drugi HTPC i nigdy mi nie wyszło 700 zł :)
Najnowszy nabytek kosztował mnie (bez szaleństwa) ok 1400 zł.
Na zestaw składa się:

Płyta GA-E350N-USB3
2 GB RAM
HDD 1TB
obudowa ModeCom Feel 302 (z zasilaczem zewnętrznym)
tuner Prof Revolution DVB-S2 7500 USB
no i obowiązkowo iMON VFD

bez napędu BR !!

do tego dolicz (jeśli chcesz postawić na Windowsie) cenę systemu oraz DVBviewera.

Ale mam to co chciałem i jestem bardzo zadowolony :)

Ogólnie polecam takie rozwiązanie ale w cenie 700 zł chyba będzie ciężko coś nowego złożyć.

Twój sprzęt ma kilka bajerów.

Mam jedno pytanko:
do płyty Płyta GA-E350N-USB3 zalecany jest zasilacz min 200W, a ten twój zewnętrzny pewnie ma 96W..?? nie ma problemów??
 

komzik

Member
Twój sprzęt ma kilka bajerów.

Mam jedno pytanko:
do płyty Płyta GA-E350N-USB3 zalecany jest zasilacz min 200W, a ten twój zewnętrzny pewnie ma 96W..?? nie ma problemów??

Nie wyobrażam sobie HTPC bez pilota :) - jestem wygodny.

Też zwróciłem na to uwagę (zasilacz), ale na razie działa 3 dobę non stop (leci jakiś kanał HD, lub odtwarzam film w 1080p h.264) i sprzęt działa stabilnie.
Pewnie 200W zalecane jest gdybyś miał podłączone 4 HDD na SATA, jakąś "zewnętrzną" grafikę no i ładował iPhona przez USB.
 

Dano81

New member
Nie wyobrażam sobie HTPC bez pilota :) - jestem wygodny.

Też zwróciłem na to uwagę (zasilacz), ale na razie działa 3 dobę non stop (leci jakiś kanał HD, lub odtwarzam film w 1080p h.264) i sprzęt działa stabilnie.
Pewnie 200W zalecane jest gdybyś miał podłączone 4 HDD na SATA, jakąś "zewnętrzną" grafikę no i ładował iPhona przez USB.

zamiast pilota ja planuje zakup coś w tym stylu: h t t p ://www.focalgadgets.com/rii-mini-ii-touch-n7-wireless-keyboard-with-adjustable-dpi-touchpad-for-htpc-xbox360-ps3. h t m l ( klawiaturka z touch padem).

Co do zasilacza, to też bardziej odpowiadałby mi z zasilaczem zewnętrznym.

Jakby okazało się że są jakieś problemy z tego tytułu to proszę o info.
Jeżeli będzie oki to tez rozważę zakup z zasilaczem zewnętrznym. (praktyczniejsze, cichsze)
 
Ja swój HTPC oparłem o płytę główną Asus AT5IONT-I
dysk Samsunga 320GB / 4GB ram całość nawet nieźle pracuje ...oczywiście diabeł tkwi w szczegółach tzn. jaki system operacyjny zastosujemy / kodeki itp itd temat rzeka ... szukałem nawet jakiegoś sensownego forum i pomocy o tej tematyce ale po polskiemu jak niejedni mówią :) i niestety jakoś nie mogę znaleźć ( a napewno by się przydało ) ...nawet pokosiłem się w utworzenie takowego forum HTPC ( no może próbę utworzenia) na bezpłatnym serwerze ....ale troszkę brak czasu . Może ktoś pociągnie w/w ... HTPC polskie forum • Strona główna forum
Zamieściłem tam też mały tutek odnośnie mojego HTPC
 

bercik07

New member
kurcze czym dluzej interesuje sie tematem tym wiekszy mam problem z zakupem. Bardzo napalony bylem na dune hd smart h/d1. Poszperalem jednak glebiej i znalazlem zotaca na ion 2. Co o ty myslicie ? cena prawie identyczne, dokupic 1-2gb ram i maly dysk na system. Z filmami nie powinno byc problemu dzieki dxva/cuda.
 

ipsz

New member
Używam "home made" HTPC od kilku lat. Do oglądania filmów i seriali (avi, mkv, dvd), youtube, BR, słuchania muzyki, magazynowania zdjęć.

Moim zdaniem nie warto interesować się zintegrowaną grafiką. Lepszym wyjściem jest tanie pasywne HD6450 z HDMI. W wersji budżetowej bo praktyce bywa tak, że ten komp z racji podpięcia do zwykle największego w domu TV może posłużyć też do gier i wtedy pasywne HD6850 (albo nawet 560 GTX) nie jest zbytkiem. Dlatego też (ale i z powodu potrzeb konwersji różnych materiałów wideo) warto żeby procesor był w okolicy dwurdzeniowego 2GHz lub lepiej. Dobrym wyjściem jest najtańszy używany C2Q. Dysk 1TB to minimum, które za chwile (przy aktywnym używaniu łącza) i tak będzie za małe. Filmy mkv 1080p to od 8GB w górę, jeden sezon serialu w 720p to 15-20 GB a czasem miło mieć na dysku rip BR ulubionego filmu (lub kilku).

Dobrze, żeby wszystkie podzespoły były pasywnie chłodzone co też zwiększa koszty i wymiary obudowy. Nic tak nie wkurza jak wyjące wiatraki w decydującym momencie ulubionego filmu. Procesor można schłodzić sporych rozmiarów radiatorem, (nawet czterordzeniowy) ale to wymaga miejsca i wymuszenia w obudowie obiegu powietrza za pomocą wolnoobrotowych wiatraków.

Wyświetlacz w obudowie (eleganckiej aluminiowej obudowie HTPC) i pilot to świetne gadżety ale poszedłbym w stronę dużej obudowy (gdzie zmieszczą się dwa napędy 5.25 (nagrywarka DVD i BR), 2-3 dyski najlepiej z antywibracyjnymi mocowaniami i pasywne chłodzenie) bez wodotrysków (nie psującej wystroju salonu) i taniego zestawu bezprzewodowej myszy z klawiaturą.

Koszty takiego zestawu, bez specjalnego oszczędzania zamkną się kwotą 2000 zł. W wersji budżetowej, z tanią grafiką, zwykłym chłodzeniem CPU, małym dyskiem, bez BR powinno wystarczyć 1000 zł. Jeśli koszty nie grają roli to wydanie 3000 zł też nie stanowi problemu.

Patrząc z perspektywy czasu HTPC to w moim przypadku najistotniejszy i najczęściej używany komp w domu. :)
 

pinochet

New member
Używam "home made" HTPC od kilku lat. Do oglądania filmów i seriali (avi, mkv, dvd), youtube, BR, słuchania muzyki, magazynowania zdjęć.

Moim zdaniem nie warto interesować się zintegrowaną grafiką. Lepszym wyjściem jest tanie pasywne HD6450 z HDMI. W wersji budżetowej bo praktyce bywa tak, że ten komp z racji podpięcia do zwykle największego w domu TV może posłużyć też do gier i wtedy pasywne HD6850 (albo nawet 560 GTX) nie jest zbytkiem. Dlatego też (ale i z powodu potrzeb konwersji różnych materiałów wideo) warto żeby procesor był w okolicy dwurdzeniowego 2GHz lub lepiej. Dobrym wyjściem jest najtańszy używany C2Q. Dysk 1TB to minimum, które za chwile (przy aktywnym używaniu łącza) i tak będzie za małe. Filmy mkv 1080p to od 8GB w górę, jeden sezon serialu w 720p to 15-20 GB a czasem miło mieć na dysku rip BR ulubionego filmu (lub kilku).

Dobrze, żeby wszystkie podzespoły były pasywnie chłodzone co też zwiększa koszty i wymiary obudowy. Nic tak nie wkurza jak wyjące wiatraki w decydującym momencie ulubionego filmu. Procesor można schłodzić sporych rozmiarów radiatorem, (nawet czterordzeniowy) ale to wymaga miejsca i wymuszenia w obudowie obiegu powietrza za pomocą wolnoobrotowych wiatraków.

Wyświetlacz w obudowie (eleganckiej aluminiowej obudowie HTPC) i pilot to świetne gadżety ale poszedłbym w stronę dużej obudowy (gdzie zmieszczą się dwa napędy 5.25 (nagrywarka DVD i BR), 2-3 dyski najlepiej z antywibracyjnymi mocowaniami i pasywne chłodzenie) bez wodotrysków (nie psującej wystroju salonu) i taniego zestawu bezprzewodowej myszy z klawiaturą.

Koszty takiego zestawu, bez specjalnego oszczędzania zamkną się kwotą 2000 zł. W wersji budżetowej, z tanią grafiką, zwykłym chłodzeniem CPU, małym dyskiem, bez BR powinno wystarczyć 1000 zł. Jeśli koszty nie grają roli to wydanie 3000 zł też nie stanowi problemu.

Patrząc z perspektywy czasu HTPC to w moim przypadku najistotniejszy i najczęściej używany komp w domu. :)


Posiadam własnie tanie pasywne HD 6450 i na linuxie nie mogę uzyskać obrazu na pełnym ekranie TV. Na windowsie karta jak najbardziej godna polecenia. Ja dla mniej zamożnych polecam coś typu Dell 755 bądź HP DC 5750. Do tego właśnie grafikę pasywną i w zależności czy mamy ampli z hdmi kartę. dźwiękową. Wtedy koszt to około 600zł. wiadomo nie jest to wybitnie ciche ale ujdzie.
 

ipsz

New member
ATI w Windows też przy pierwszym uruchmieniu via HDMI na TV startuje na 80% ekranu. Trzeba to ustawić w sterowniku. Możliwe, że w innych systemach jest analogicznie.
 

komzik

Member
Przetestowałem sprzęt i max obciążenie CPU przy oglądaniu materiału HD to 20 - 30 %.
Nic się nie tnie.
Stoi to na Win7, dvbviewer, HDPack2.6 i nic więcej
 

pinochet

New member
Np. w XBMC-live opartym na linuxie ubuntu można to ustawić bardzo prosto w opcji :
http://www.drivehq.com/file/df.aspx?isGallary=true&shareID=8812368&fileID=760661323
za pomocą strzałek na klawiaturze :)


Na zwykłym XBMC niestety nie mogę wyjść poza ten obszar, który już mam. Sterowniki Ati są fatalne na linuxa i tam nie m tej opcji. To chyba był overscan czy cos w tym stylu tu tego nie ma. Może coś tam wykombinuje. Ogólnie to XBMC jest naprawde dobrym kawałkiem softu.
 

robert12360

New member
witam posiadam cos takiego htpc i musze powiedziec dla zainteresowanych ze jest z tym troche zachodu
moj zestaw to;
plyta asus m4a785
procek amd phenom x4 /zmiana na x6/
dysk 1T
grafa 210 nvidia
4g ram
dekoder anysee wewnetrzny
wszystko chodzi na clonie+
win 7 pro
uruchomienie tego zestawu trwalo pol roku /nie zartuje/
 

Dano81

New member
witam posiadam cos takiego htpc i musze powiedziec dla zainteresowanych ze jest z tym troche zachodu
moj zestaw to;
plyta asus m4a785
procek amd phenom x4 /zmiana na x6/
dysk 1T
grafa 210 nvidia
4g ram
dekoder anysee wewnetrzny
wszystko chodzi na clonie+
win 7 pro
uruchomienie tego zestawu trwalo pol roku /nie zartuje/


Witam,

A jaka zastosowałeś obudowę? Jaki zasilacz wew/zew?
 

robert12360

New member
tak to nie zart to jest wlasnie anysee i jej dzialanie z cyfra+
po dodaniu --------PATCH-a------------ do pliku i zakupu clona poszla
testowalem na dvbprog i na dvbwiver i nic ...same nie potrzebne koszta na wykupienie licencji.
koszta ;kartadvb 450+clon 750=1200 to dobry dekoder ale mi chodzilo zeby miec wszystko w kompie no i po polrocznej zabawie teraz mam.pozdrawiam
 

plast

New member
Moj HTPC dziala na Linuksie (Mythbuntu), przy czym ja korzystam ze zintegrowanej grafy na plycie, bodajze jakis ekwiwalent HD4200 czyli niezlego starocia. Niestety Linux jest dosyc zacofany jesli chodzi o wykorzystanie mozliwosci kart graficznych do odtwarzania filmow w wysokiej rozdzielczosci, szczegolnie jesli chodzi o ATI, wiec w moim przypadku po kilku dniach walki skonczylo sie to ostatecznie na wykorzystaniu mozliwosci... CPU. Mam trzyrdzeniowca, podmienilem mplayera na mplayera-mt (multi thread) i od tej pory filmy 1080p smigaja bez problemu, bo na jednym rdzeniu sam procesor nie wyrabial.
 
Do góry