A może HTPC??

Jaki sprzęt do telewizora?


  • Total voters
    0

BabyBoy

New member
Witam.
Co byście wybrali pod HTPC - AMD Brazos i podobno problemy z kartą ATI czy Intel Atom? Chciałbym postawić na tym XBMC, sprzęt bedzie używany w 80% pod filmy, 20% to muzyka itp.
 
Ja mam HTPC oparty o intel Atom-a / ION2 i wszystko hula jak należy szybko i sprawnie XBMC to oczywiście podstawa :) . Ale system na którym zainstalujesz XBMC też jest b. ważny .Do niedawna miałem ubuntu ...ale po wgraniu Openelec jestem naprawdę happy . Tak więc szczerze polecam .
 

BabyBoy

New member
teraz patrzę dopiero jak bardzo podrożały dyski twarde i chyba się musze wstrzymać z zakupem. 2TB kupowałem za 230-250 złotych i to dosyć dawno a dzisiaj - ceny od 500 złotych.
 

jerry87

New member
Chciałbym złożyć HTPC, lecz chciałbym uzupełnić braki w wiedzy i prosić o rady w doborze konkretnej konfiguracji.
Z tego co wyczytałem w temacie - interesujące wydały mi się konfiguracje oparte o atoma np ZOTAC IONITX lub któryś z ASUSA.

1. Którą płytę wybrać, jeśli celuję kosztowo w wystarczający do filmów Full HD i muzyki sprzęt?
Proszę o podpowiedzi nawet jeśli wykraczają poza te wymagania i są np droższe ale stabilne i sprawdzone.

2. Sprawa kolejna to dobór obudowy - cechy które powinna spełniać:
- napęd BD (wraz z dyskiem chyba potrzebować będzie 2x SATA, a niektóre obudowy tego nie mają)
- cicha praca (np poprzez zasilacz zewnętrzny, pasywne chłodzenie, więc 1 wiatrak chyba tylko)
- elegancki wygląd (w miarę chociaż, żeby mogła stać w salonie)
- spodobał mi się pomysł z iMON VFD, więc chyba kieszeń 5,25" jest również wymagana (chyba, że są jakieś lepsze rozwiązania zawierające (obowiązkowo) pilot i (nieobowiązkowo) wyświetlacz

3. Kilka spraw natury technicznej:
- dobrym pomysłem wydał mi się XBMC, ale chyba raczej w jakieś podrasowanej wersji np Openelec
- czy trzeba coś z xbmc w openelecu robić żeby uzyskać przez SPDIF-->amplituner (którego jeszcze nie mam)--> głośniki, dźwięk taki jaki będzie w źródle - biorąc za przykład DTS-HD MA (chyba to obecnie najlepszy DTS?). Chodzi mi innymi słowo o to czy taka konfiguracja softu i powiedzmy jakiegoś amplitunera pozwoli mi odtwarzać każdy format dźwięku bez jakiś niepotrzebnych strat w dekompresji. Nie znam się na tym za bardzo (jak widać), pytam więc raczej o ogólny efekt.

Poza tym, czy jest coś o czym zapomniałem? Dysk sobie dobiorę odpowiedni. Jakiś dodatkowy wiatrak wymagany? Będę wdzięczny za pomoc w uzupełnieniu tej konfiguracji, może przyda się ona kolejnym forumowiczom, którzy po prostu będą szukali konfiguracji działającego HTPC, który jakoś wygląda, jest w miarę cichy, odtworzy i zagra wszystko, no a cena nie będzie też jakaś porównywalna dla gotowych HTPC, bo wtedy konfiguracja i składanie mijałoby się z celem.
 

Ethar

New member
Zapomnij o IONie. Jeśli już to bierz coś na AMD Fusion.
ASUSTeK Computer Inc. - Motherboards

Sam posiadam jedną z nich E45M1-M PRO. Ponadto na upartego, przy dobrej wentylacji obudowy, mogą one działać pasywnie.

Najważniejsze to płynne odważanie filmów w Full HD bez przycieć. Po drugie wsparcie dla passthrough dźwięku HD (DTS HD Master i Dolby Digital TrueHD). Z jednym i drugim ION ma problem, ba, z tego co mi wiadomo to passthrough dla dźwięku HD w ogóle nie wspiera.
Dla odmiany platforma Fusion nie ma z tym żadnego problemu - działa u mnie bez problemów, zresztą przy użyciu XBMC. Przy czym w obecnej wersji, pomijając jedną z gałęzi deweloperskich, XBMC nie potrafi przepuszczać dźwięku HD do amplitunera, a jedynie go dekoduje. Potrafi to natomiast BOXEE, który też nie jest idealny, bo nie ma tego co ma XBMC, czyli dostosowywania częstotliwości odświeżania obrazu z częstotliwością materiału video. Pomijając te kwestie XBMC to najlepszy wybór do komputera typu HTPC. A w niedalekiej przyszłości XBMC powinien wspierać także passthrough, więc będzie to odtwarzacz idealny. Aczkolwiek ten problem można rozwiązać już teraz, używając do tego uruchamianych z poziomu XBMC, przy pomocy odpowiednich reguł, zewnętrznych odtwarzaczy, np. Power DVD.
Kolejna rzecz. Podłączenie do amplitunera - tylko i wyłącznie HDMI i to w wersji co najmniej 1.3, o SPDIF zapomnij.

Co do obudowy komputera. Zapomnij o pasywnych zasilaczach - są bardzo drogie.
Najlepiej kupić jakiś porządny z modularnymi kablami, a na pewno go nie usłyszysz.
Sam posiadam OCZ ModXStream Pro 500W i praktycznie zapomniałem o jego istnieniu, bo go po prostu nie słychać.
Co do iMON VFD - najlepiej kupić obudowę, która takowy posiada wbudowany.
Niestety, tego typu obudowy do tanich nie należą. Ponadto praktycznie nie ma żadnej alternatywy dla produktów iMon, a niestety idealne nie są. Czujnik podczerwieni jest słabiutki, wyświetlacz też nie jest rewelacyjny, oprogramowanie ma pewne wady.

Od siebie dodam, że od razu warto kupić nieco większą obudowę. Mniej problemów z wentylacją i masa miejsca na rozbudowę o kolejne dyski twarde. Sam posiadam obudowę Zalman HD 160 Plus, w której zamontowałem 4 dyski twarde, czytnik kart i napęd DVD (w planach mam napęd BD).
Dzięki temu mam komputer, który spełnia masę funkcji: odtwarzacz multimediów, klient torrent, domowy serwer wydruku, aplikacji, WWW, DLNA, NAS i co tam jeszcze sobie wymyślę.

A jak chcesz sobie oszczędzić kłopotów, kosztem możliwości późniejszej rozbudowy, to rozważ zakup gotowego odtwarzacza. Jeśli potrzebujesz sprzętu tylko do odtwarzania filmów HD w kontenerze MKV i Blu-Ray gotowy odtwarzacz to najlepszy wybór. Na przykład Dune HD Max.



BTW. Wierz w to co mówię, bo złożyłem już dwa takie komputery, dla siebie i szwagra, stoczyłem wiele walk, żeby wszystko zaczęło działać bez problemów. Nie wspomnę, że testowałem już kilka gotowych odtwarzaczy, różnych PopCornów, Dune'ów itd. itp.:cool:
 
Ostatnia edycja:
A ja mam HTPC oparty o ION2 Asus AT5IONT-I + Openelec i wszystko hula wyśmienicie ( chłodzenie pasywne !). O co kaman ? ......Czemu o SPDIF można zapomnieć ? ...mam amplituner Denona i podłączony jest właśnie przez spdif do pc-ta . Zrobiłem to tylko dlatego że nie mogłem uzyskać w systemie openelec dźwięku podczas startu HTPC ( po HDMI )bez włączonego jednocześnie amplitunera i TV a nie zawsze jest to potrzebne np. torrenty itd (na ubuntu nie trzeba robić zadnych trików). Ale teraz wszystko działa spoko jedynie odpowiedni konfig w pliku xorg.conf dla uzyskania obrazu. Pasywne zasilacze są drogie ale kupowane osobno !.... jeśli kupisz obudowę z w/w to masz wszystko w cenie. A o przycięciach na ION to jest to wszystko przesadzone . Jakbyś poczytał to wiadomo od dawna że ION ma problemy ale przy jednoczesnym wyświetlaniu napisów i np .mkv ...ale odpowiedni konfig i trzcionka w xbmc i wszystko hula jaj talala I nie jest to związane ze słabą wydajnością ION-a !!! o ile pamiętam to raczej chyba z FPS -em i anwet na starszych ION ach wszystko hula spoko ...a o ile mi wiadomo to teraz można kupić je sporo taniej. Nic nie przycina ... przynajmniej ja nie stwierdziłem takich anomalii. Czasem nawet dla sprawdzenia ściągałem jakieś pliki zgrane np. kamerą które innym nie chciały płynnie odtwarzać na różnych player-ach sieciowych ( ariva/asus itd) i wszystko płynnie chodziło ! Tak więc bez urazy ale radzę .... poczytaj i poszukaj w necie np . forum openelec /xbmc itd a potem wyciągnij jakieś wnioski .... tam większość hula na ION - ach . AMD to nowość i nic do niego nie mam wręcz przeciwnie w końcu AMD to europa i kibicuje w rozwoju tej firmy !... ale widzę że jest jakaś niezdrowa i dziwna rywalizacja między samymi użytkownikami w/w platform .... Powodzenia w wyborze ! :eek:k:
 
Ostatnia edycja:

Ethar

New member
Jaka rywalizacja?:hmm: Jakoś osobiście odbierasz opinie na temat produktu, który posiadasz. :-D
A wracając do SPDIF, życzę powodzenia w przesyłaniu niezdekodowanego dźwięku HD. :eek:k:
A wracając do IONa. Właśnie bardzo dużo poczytałem w necie (m.in. XBMC, AVForums) na różnych forach i dlatego w ogóle go wykluczyłem z listy zakupów. I pominę tu już kwestie w wydajności i energooszczędności, w których platforma Fusion bije kombinację Intel Atom i NVidia ION na głowę.
Co jest bardzo ważne, gdy sprzęt ma działać 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku tak, jak to jest w moim przypadku. Pominę już kwestię natywnego wsparcia dla SATA 6GB/s i dysków o pojemności powyżej 2TB, a akurat takie posiadam. I jeśli się nie mylę to platforma Fusion jest nawet tańsza.
Jak widzę nie próbowałeś nawet nigdy przesyłać do amplitunera niezdekodowanego dźwięku HD, jeśli podłączyłeś się przez SPDIF. Pominę już fakt, że XBMC w chwili obecnej nawet tego nie potrafi - pominę buildy z gałęzi deweloperskich. Pewno nawet nie wiesz o czym mówię.8)
A HDMI Ci nie działa gdy masz wyłączony amplituner, bo pewno masz wyłączoną lub Twój amplituner nie obsługuje funkcji HDMI passthrough w trybie stan by.

Tak, jak napisałem na początku, zbyt osobiście bierzesz do siebie to, co się piszę o sprzęcie, który posiadasz. A chodzi przecież o to, aby zaproponować najlepszą możliwą kombinację sprzętowo-programową na daną chwilę, która ma największe możliwości i generuje najmniej autentycznych lub potencjalnych problemów.:eek:k:

A tak z ciekawości. Nie zauważyłeś przypadkiem dziwnych artefaktów na początku odtwarzania , które znika po chwili, materiałów HD przy włączonym dekodowaniu sprzętowym? Bo to jest jedna z cech kart NVidia - obserwowane zarówno na kartach wbudowanych, jak i zewnętrznych.
 
Ostatnia edycja:
Niczego nie biorę do siebie wręcz przeciwnie ( może ty to odbierasz osobiście :D ) ...podpowiadam koledze by wcześniej poczytał i sam wyciągnął wnioski a nie zdawał się choćby li tylko na twoje sugestie. Gdzie to wyczytałeś o tych artefaktach ? bo jak widzę platformy ION nie masz i nigdy nie miałeś jeśli piszesz takie tam .... Nic takowego nie występuje ! Jeśli chcesz napewno wiedzieć coś więcej o dźwięku np. niezakodowanym HD ...to podeślij jakiś plik i go wypróbuje :D ...tak naprawdę nigdy to nie było mi potrzebne ....DTS / AC3 owszem ...wszystkie pliki audio jakich używałem działają spoko ( flac itd) ...nie jestem specem w te klocki ale może inni się wypowiedzą ... Widzę że za wszelką cenę chcesz znaleźć jakieś wady ION-a :) ja takowych nawet nie próbuej wynaleźć na AMD ...o co kaman ?

Ps. a dlaczego pomijasz cytat :
..."pominę buildy z gałęzi deweloperskich. Pewno nawet nie wiesz o czym mówię"...
w budowie HTPC wykorzystujemy wszystko co najlepsze ! Co do wydajności i energooszczędności to pewnie każda nowość trochę lepiej rozwiązuje ten problem . Ale ile... i jak ? .. lepiej może powiesz ile twój zestaw pobiera WAT ..mój góra 45WAT ...przeciętnie 37. Co do dźwięku przez HDMI to już pisałem ten problem jest na openelec-u ale pewnie na tym się niezabardzo znasz :) a amplituner Denona ma tą twoją opcję : HDMI passthrough .... czytaj uważnie ten problem jest z openelec ! i moją płytą główną po HDMI !

a swoją drogą jesteś bardzo skromny :) ja już bym miał obiekcje i wątpliwości co do podpowiedzi kolgi Ethar-a za tzw zbyt pewność siebie ..ale każdy ma swoje zdanie
Pozdro!
 
Ostatnia edycja:

jerry87

New member
Dziękuję za żywiołową dyskusję, może dzięki niej uda mi się opracować dwie różne konfiguracje. Ale póki co skupmy się na jednej działającej. Teraz pytanie do Ethara odnośnie Twojego sprzętu.
Masz E35M1-M PRO w której jest zintegrowany ATI Radeon™ HD 6310 GPU. Gdzieś to wyczytałem na tym forum nawet, że coś przez ATI linux miał problemy albo ze skalowaniem obrazu (co się zmienia w ustawieniach) albo jeszcze z czymś innym.
No ale do rzeczy - E35M1-M PRO, do tego XBMC live rozumiem, jakieś pluginy które umożliwiają podstawową funkcjonalność są do niego wymagane? Np żeby obraz był zawsze taki jak należy, napisy miały ogonki, a dźwięk nie był dekodowany. Filmy uruchamiane z poziomu XBMC przy pomocy odpowiednich reguł, zewnętrznych odtwarzaczy, np. Power DVD, aby dźwięk szedł w hd? To da się zrobić jeśli poczytam forum xmbc (lub ktoś dobry mi podpowie;)). Czy tylko zainstalowane masz pluginy rozszerzające działanie np youtube? Bo rozumiem, że czy chcę czy nie, XBMC będzie trzeba i tak dogłębnie skonfigurować, najlepiej jakąś nakładkę dać ładną, net podłączyć słyszałem że lepiej po kablu, bo wifi trzeba konfigurować też trochę i wolniejszy transfer przesyłania z innego komputera jest.
Poza tym co tam jeszcze masz - obudowę kosmicznie drogą zalmana, bo za 2k ją widzę, ale myślę, że może znalazłby się tańszy odpowiednik (może bez dotykowego ekranu), np Thermaltake DH 101 albo Silverstone Grandia GD01B-MXR.
Podłączenie. Rozumiem, że normalnie masz wyjście HDMI z grafiki podłączone do tv? A co z audio?
W specyfikacji płyty widzę, że jest:
Audio Feature :
- Optical S/PDIF out port(s) at back panel
i to wszystko. Gdzie jest wpięty ten drugi HDMI który idzie do amplitunera? Bo ten od grafiki jest zajęty ponieważ przesyła obraz i nieużywany dźwięk do tv.

No dobrze, to resztę dobrać mogę wg uznania, SO-DIMMy, dysk 3,5", Blu-ray, no a zasilacz? OCZ ModXStream Pro 500W skoro działa jak należy to powiedzmy, że już byłby dobrany. Coś jeszcze? Jakieś porady do xbmc?
 
HDMI przesyła obraz i dźwięk i najprościej podpiąć go pod ampli ! SPDIF to dodatek do audio :D ktory czasami jak widać się przydaje :)
 
Ostatnia edycja:

jerry87

New member
Tak tak, to wiem, tylko chodziło mi o to, że Ethar podłącza przez hdmi dzwięk do amplitunera, a rozumem, że amplituner jest podłączony do głośników i go odtwarza. No a z kolei drugi kabel hdmi musi chyba przesyłać obraz (a dźwięk gratis) bezpośrednio z htpc do tv, zgadza się? No i skoro karta dźwiękowa ma tylko wyjścia s/pdif i jack, to skąd przesłać dźwięk przez hdmi do amplitunera, skoro jedyne (?) wyjście hdmi w komputerze z karty graficznej jest podłączone do tv?
 

Ethar

New member
Wystarczy podłączenie jednym kablem HDMI, gdyż przesyła on zarówno strumień video jak i audio.
A amplituner przesyła je dalej do telewizora.
Połączenie S/PDIF jest całkowicie zbędne. Przydać może się tylko w przypadku starszych amplitunerów, które nie posiadają wejść HDMI. Aczkolwiek wątpię żebyś posiadał takiego dinozaura.
A wracając do platformy Fusion, posiadam nieco nowszym model, w którym jest karta ATI 6320, której jest nieco wyżej taktowana. A co do skalowania, niestety standardowo sterowniki ATI nieco powiększają obraz i niestety trzeba to ręcznie skorygować, z tego co pamiętam to chyba nawet dla wszystkich obsługiwanych częstotliwości oddzielnie.
Ponadto nie używam OpenELEC z prostego powodu, na moim HTPC mam zainstalowany Windows 7.
Niektóre aplikacje z których korzystam po prostu nie mają swoich odpowiedników na systemach opartych na Linuxie.

A mogę powiedzieć, że się nieco znam na informatyce, bo pracuję w firmie z sektora IT, które zajmuje się integracją systemów informatycznych, a dokładnie mówiąc jestem inżynierem programistą.
Dzielę się nabytą wiedzą z innymi, aby nie popełnili moich błędów i nie musieli tak, jak ja się denerwować (Fusion to nie jest moja pierwsza platforma, bo HTPC posiadam od prawie 3 lat). Oczywiście, że wszystkiego nie wiem i rzecz jasna czasami mogę się mylić, albo o czymś zapomnieć. Rzecz ludzka. Co nie zmienia faktu, że zawodowo zajmuję się rozwiązywanie problemów informatycznych. Ot, taka mała dygresja.

Posiadam kilka filmów w kontenerze MKV ze ścieżką DTS HD Master.
A pliku takiego Ci nie prześlę z wiadomych względów.:grin:
Za to na forum OpenELEC rzucili linki do plików kodowanych różnymi formatami:
http://www.openelec.tv/forum/14-general-help-and-support/5146-testfiles-for-audio-support#5146

Ponadto nie próbuję niczego się doszukać. Po prostu dosyć długo szukałem platformy, która spełniałaby wszystkie moje wymagania i dopiero Fusion okazał się bliski ideałowi, choć ma kilka swoich wad, niestety. A o IONie czytałem sporo niepochlebnych opinii. Ponadto przeglądałem testy porównawcze platformy opartej o Intel Atom i AMD Fusion, które we wszystkich praktycznie kategoriach wygrywała ta druga. Możliwe, że ION drugiej generacji nie cierpi na pewne bolączki pierwszej generacji, aczkolwiek z tego co dobrze pamiętam, to nawet druga generacja nie ma bitstreamingu dźwięku HD.

Jeszcze jedna rzecz dotycząca problemów z OpenELEC i dźwięku przez HDMI. Jesteś pewien, że ustawiłeś wyjście audio na HDMI, a nie na S/PDIF?
 
Ostatnia edycja:
No niestety z tym dźwiękiem w openelec są czasem problemy . A dokladnie jak pisałem wcześniej spotkałem się z tym że jak uruchomię system HTPC + ampli +TV to wszystko hula OK po HDMI ...dźwięk w menu jest . Jak puszczę peceta bez wł. ampli do np torrentów i w międzyczasie będę chciał puścić jakieś video itp itd to niestety dźwięku brak :-( . Mimo różnych ustawień w pliku asound.conf .... ale SPDIF rozwiązało problem. Może opcja tzw. standby ( która to przepuszcza dźwięk i video gdy oglądam TV z kablówki ) na której ustawiłem amplituner ....coś miesza ? ale niechce mi się już sprawdzać ...wszystko pracuje OK
Pozdro !
 
Ostatnia edycja:

jerry87

New member
:O serio masz win7 i odpalasz na nim xbmc? Zainstalowałem jakiś czas temu go, w sumie przyznam, że nie grzebałem nic a nic w ustawieniach i obraz przez hdmi na monitorze led jest po prostu brzydki. Widać pikselozę w divx'ach, a 1080p mkv wcale nie wygląda rewelacyjnie, ot jak jakiś 1,5GB xvid w avi, który odpalony z bestplayera i systemowych kodeków wygląda lepiej, do tego jeszcze przycina. Wiem, że może nie mam jakiegoś super kompa i pewnie jednordzeniowy procek jest za słaby aby nie przycinało, ale chociażby porównanie divixa na systemowych kodekach z tym samym divxem na xbmc wypada na korzyść tego pierwszego. Rozumiem, że to wina konfiguracji. Czysty xbmc jest słaby, czy możecie się podzielić Waszymi pluginami lub jakimiś ważnymi ustawieniami, które macie u siebie?
 
Apropo mojej płyty głównej Asus AT5IONT-I opartej o ION2 . Sprawdziłem te przykładowe pliki dźwiękowe ze strony openeleca . Wszystkie prawidłowo są odtwarzane ! Na żadnym niema braku dźwięku i dźwięk jest odtwarzany na wszystkich moich 5 głośnikach. Mój system to openelec wersja pvr : OpenELEC_PVR-ION.x86_64-devel-20111104174618-r8988.tar.bz2.
Dodatkowy sprzęt to amplituner Denon AVR-1611 / system głośników KODA 5.0 ( bez subwoofer-a) Wynika z tego że to zupełna lipa z tym twierdzeniem o ION -e ... a także o SPDIF !!!
http://gujs.openelec.tv/build/PVR-P...ION.x86_64-devel-20111104174618-r8988.tar.bz2
 

Ethar

New member
Nie do końca. Niech Pan teraz sprawdzi na swoim amplitunerze jakie informacje wyświetlają się na amplitunerze. Bo przy podłączeniu przez S/PDIF na pewno nie zobaczy Pan komunikatów o tym, że dźwięk jest w postaci DTS HD Master, albo Dolby True HD. Najpewniej w przypadku DTS HD Master do amplitunera jest przesyłany tylko strumień DTS core, a w przypadku Dolby jest od dekodowany a potem znowu kodowany do postaci Dolby Digital, żeby mógł przejść przez S/PDIF, bo w postaci zdekodowanej S/PDIF potrafi przesyłać tylko dwa kanały PCM:
S/PDIF - Wikipedia, the free encyclopedia

Nigdy nie powiedziałem, że nie usłyszy Pan dźwięku. Napisałem tylko, że do amplitunera nie trafi niezdekodowany strumień audio HD.


Co do XBMC. Podstawa to ustawienie dekodowania video przy pomocy DXVA, a dla materiałów SD włączenie postprocessingu. Inna sprawa, że XBMC używa bibliotek ffmpeg, na których oparte jest większość aplikacji, m.in. ffdshow czy też VLC, więc różnice wynikają najpewniej z posprocessingu.
Przy czym osobiście nie mam żadnych zastrzeżeń do obrazu XBMC. Inna sprawa, że praktycznie nie oglądam materiałów poniżej 720p. A jeśli nam nie pasuje wbudowany w XBMC odtwarzacz to zawsze możemy użyć zewnętrznego.
Ponadto w obecnej wersji optymalizacja nieco kuleje i niczego nie odtwarzając potrafi zużyć wiele zasobów - u mnie nawet 20% czasu procesora. Ponoć w najnowszej wersji Eden ma być w tym temacie spory progres. Zresztą zmiany będą dosyć spore, szkoda tylko, że najpewniej nie załapie się do tego gałąź deweloperska odpowiedzialna za bitstreaming dźwięku HD.
 
Ostatnia edycja:
Aż tak bardzo w tym nie siedzę :D . Jeśli twierdzisz że tak jest i się na tym znasz to nie pozostaje mi nic innego jak przyjąć to do wiadomości może komuś się przyda to info. Ale powiem tak że nie mam zamiaru czytać literek na amplitunerze co tam wyświetla ...dźwięk jest jak wiadomo super na wszystkich 5 (głośnikach) kanałach.. a czy ja rozróżnie ten True HD/ DTS HD Master .. ..od DTS core :niewiem: uszu nietoperza nie mam . Do czego to może się przydać ? może coś powiesz więcej ...może w filmach 3D ? pewnie coś w tym jest. Trochę dziwne że obie płyty główne moja i twoja jadą na tym samym chipsacie Audio : ALC887- 8-Channel ...?
 
Ostatnia edycja:

jerry87

New member
Ponieważ testuję xbmc na win7, póki co podpiętym do monitora 19" lcd od komputera, więc się super efektów spodziewać nie mogę, a głośniki 2.1 to jednak wyjście dźwięku też analogowe, ale przynajmniej dzięki radom odnośnie ustawienia programu byłem w stanie zobaczyć mniej więcej jak to będzie pracować na htpc, którego zakup planuję. Muszę przyznać, że ustawienie dekodowania video przy pomocy DXVA, a dla materiałów SD włączenie postprocessingu pozwoliło mi chociażby osiągnąć taką samą jakość obrazu w materiale SD jak i FullHD odtwarzanych na systemowych kodekach.

No a co do późniejszej konfiguracji gdy już złożę swój htpc - kobrawerde ma rację, że nie ma on uszu nietoperza i nie słyszy różnicy między DTS a DTS HD MASTER, pewnie u mnie też tak będzie, lecz jednak to dążenie do doskonałości wcale nie dużą różnicą kosztów skłoni mnie raczej do uzyskania tego co najlepsze ze sprzętu - tzn złożenie takiej konfiguracji, która pozwoli się cieszyć najlepszym możliwym obrazem i dźwiękiem, a więc wybiorę układ, który po podłączeniu przez HDMI do amplitunera i do tv pozwoli mi się cieszyć nie tylko obrazem FullHD i "zwykłym" DTS czy Dolby Digital, lecz pozwoli wycisnąć z niego DTS HD MASTER i DD True HD, a więc skoro, czytając powyższe posty ION2 tego nie potrafi, skłonię się raczej ku Asus E35M1-M PRO lub podobnej platformie, skoro kolega Ethar wycisnął z niej wszystko co można i da się to zrobić.

Tak btw. też z wykształcenia jestem inżynierem (z branży elektronicznej), lecz niestety zagadnienia tv sat i ogólnie rtv są u mnie na poziomie jedynie takim jaki wyczytać mogę na forach takich to, więc dziękuję jeszcze raz za doinformowywanie mnie w poszczególnych zagadnieniach. Jak złożę swój pierwszy htpc i kupię pierwszy amplituner może będzie mi to wszystko bliższe.
 

Ethar

New member
Podstawowa różnica pomiędzy dźwiękiem typu DTS HD Master a zwykłym DTS to sposób kompresji, w pierwszym przypadku bezstratna, a w drugim stratna. Można to porównać do różnicy między MP3 a FLAC. Pominę przy tym aspekt ilości kanałów, próbkowaniu i rozdzielczości.
A jakie to może mieć znaczenie, wystarczy poczytać na forum opinie o polski wydaniu Gwiezdnych Wojen na Blu-ray. Na cały świecie angielska ścieżka dźwiękowa jest właśnie w postaci DTS HD Master, a w Polsce w DTS ES. Aby usłyszeć różnicę wcale nie trzeba mieć uszu nietoperza, bo nawet ja ją słyszę, a nie mam ucha audiofila. :grin:
Więcej na ten temat różnic pomiędzy różnymi wersjami DTS można poczytać tutaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/DTS_(sound_system)
 

armi

New member
Bez reklam
witam

a ja mam budżetowy zestaw HTPC

Acer Revo r3610 /Atom, ION, 2GB ramu/
Lenowo N5901 - klawiatura z track ballem
jako playera używam MediaPlayerClasic HC
do tego uTorrent + 3 zewnętrzne dyski

jedyny feler to to że komputerek nie ma pasywnego chłodzenia :(

a tak to żadnych praktycznie ograniczeń - no może poza BR

pozdro
 
Do góry