Porady - filmy HD na komputerze, konfiguracje, kodeki etc.

tuptus55

New member
Potwierdzam Twoje spostrzeżenia. Karta graficzna odgrywa KLUCZOWĄ rolę w odtwarzaniu materiału HD. Nie wiem jak jest przy radkach ale dla Nvidii to np. zastosowanie GF6800 nawet Ultra nic nie daje dla HD bo ta karta ma bug. Ale już zastosowanie 6600 znacząco poprawia wydajność odtwarzania oczywiście po zastosowaniu rozszeżenia sterownika o nazwie PureVideo. Cały czas czekam aż któryś z producentów chipsetów dla kart graficznych zauważy rynek maniaków HDTV i wyprodukuje chipset ze sprzętową obsługą MPEG2, MPEG4 i co tam jeszcze się pojawi.
 

mcz

New member
mam AMD64 3200+ i jak uzywam formatu 1080p przy odtwarzaniu h.264 (mpeg-4 AVC lub mpeg-4 part 10) to widac ze procek nie daje rady - 100% util

Jedynym rozwiazaniem ogladania filmow w formacie H.264 to sprzetowa akceleracja lub dual core 3.2Ghz

Sprzetowo akceleracje h.264 zapewniaja karty ATI X1000 series z tym ze w zaleznosci od modelu obsluguja rozdzielczosci :

X1300 - 480p
X1600 - 720p
X1800 - 1080p no i oczywiscie X1900

Mam karte ATI X1300

Robilem porownanie filmow transporter_2_h.480.mov da_vinci_code-tsr2_h720p.mov maria_taylor_m1080p.mov

sprzetowo poszedl tylko ten pierwszy (oraz da_vinci_code-tsr2_h720p.mov - ma defacto 608 linii tylko) i widac od razu kolosalna roznice w plynnosci ruch w porownaniu z softwerowym odtwarzaniu
Testy dowiodly ze X1300 potrafi do ok 600p obsluzyc sprzetowo, bo 720p juz nie idzie


wiec aby ogladac plynnie filmy w 1080p to albo kupimy PC z dual corem albo zaiwestowac w karte X1800, co w moim wypadku na razie nie wchodzi w gre bo nie ma wersji tych kart z passywnym chlodzeniem, trza poczekac az zmienia proces na 65nm to cosik sie pokarze bez wentylatorow :)

nie bede mowil o zainwestowanie w monitor 23-24" w rozdzielczosci 1920 x 1080 - mam na oku Apple Cinema HD 23" - moze go ktos uzywa i moze podzielic sie opinia ? Ogladalem w skleppie ale mieli kiepskie laca do internetu i nie mialem cierpliwosci doczekac sie jak sie jakis film zaladuje :(
 

MaRxK

New member
Jeśli chodzi o karty nVidii i PureVideo to znacząco poprawia odtwarzanie materiału HD, ale problem jest taki że QuickTime 7 przy odtwarzaniu filmów wysokiej rozdzielczości nie potrafi korzystać z PureVideo.

Natomiast jest jedna dobra wiadomość o PureVide, z tego co czytałem 2 tygodnie temu na The Inquier nVidia pracuje nad nową wersją PureVideo, który będzie sprzętowo wspierać h264. Tylko czekać, na początku marca podobno już będzie to oprogramowanie.
 

tuptus55

New member
MaRxK napisał:
Natomiast jest jedna dobra wiadomość o PureVide, z tego co czytałem 2 tygodnie temu na The Inquier nVidia pracuje nad nową wersją PureVideo, który będzie sprzętowo wspierać h264. Tylko czekać, na początku marca podobno już będzie to oprogramowanie.
Pracują tez nad nowymi sterami. W wersji ForceWare 85 będzie poprawiona obsługa H264. Zaraz napiszę newsa bo znalazłem informację po germańsku :)
 

darek53

New member
wystarczy zainstalować np Power DVD 6 i już mamy sprzetową akcelerację mpg2 na np GF6600
teraz posiadam GF6600GT i filmy HD zabierają ok 5-10% mocy procka (PIV 3GHz)
Wystarczy zaptaszkować opcję Enable Hardware acceleration w opcjach PowerDVD
Jak miałem radeona 9000 i PIV 1,7 procek szedł na ok 30%
Bawiłem się tez kilkoma innymi kodekami mpg2 i bez problemu działała akceleracja mpg2 na GF6600GT....
 

marro

New member
Blaszaki, blaszakami ale sa jeszcze inne fajne maszynki...

mcz napisał:
nie bede mowil o zainwestowanie w monitor 23-24" w rozdzielczosci 1920 x 1080 - mam na oku Apple Cinema HD 23" - moze go ktos uzywa i moze podzielic sie opinia ?
Musze powiedziec ze jestem z niego BARDZO zadowolony tym bardziej ze mam okazje pracowac na nieskompresowanym materiale HDTV :D
tuptus55 napisał:
Potwierdzam Twoje spostrzeżenia. Karta graficzna odgrywa KLUCZOWĄ rolę w odtwarzaniu materiału HD...
Co powiesz na to:
dodam ze w tle dzialalo AKTYWNIE 5 plikacji (nie pisze o procesach!) a plik to 1080P H.264 a nie 1080i i 24fps :D .Hmm i co Ty na to?
pzdr maro

Ps. Monitor Apple Cinema HD dziala bez smurzenia!
 
Ostatnia edycja:

mcz

New member
Panowie wyswietlanie filmow w mpeg-2 nie wymaga tylu obliczen co h.264, kazdy nowy procek radzi sobie z mpeg-2i co nie znaczy ze na HW nic nie daje

A tak nawiasem to kazda nowa karta graficzna ma w sobie ALU, wiec morze wspomagac CPU w obliczeniach np: przy dekompresi h.264 i nie tylko , wwszystko zalezy od softu i sterownikow


A nawiazujac do Apple Cinema HD 23" to filmy oglada sie na nim bez zmurzenia ?
 

szarp

New member
ja mam Semprona 2400+ real 1.66 Ghz + 1 GB ramu + GF 6200 (64bit) i wszystko hula aż miło ... oczywiście włączony kodek PureVideo. WmvHD śmigają ... zajętość proca < 100%. Trafiłem może na 2 filmy co się trochę cieły ... 1080p z jakąś magiczną przepływnością.

Już niedługo AMD 3200+ 64bit będzie hulał z grafą na pokładzie 6150 ze wsparciem HDTV.
 

tuptus55

New member
marro napisał:
Co powiesz na to:
dodam ze w tle dzialalo AKTYWNIE 5 plikacji (nie pisze o procesach!) a plik to 1080P H.264 a nie 1080i i 24fps :D .Hmm i co Ty na to?
pzdr maro

Ps. Monitor Apple Cinema HD dziala bez smurzenia!
Makówka górą ale nie mogę się jakoś przekonać do maka.
 

MaRxK

New member
Dzisiaj NVidia poinformowała o tym że PureVideo wspiera h264. Link do informacji na stronie nVidii http://www.nvidia.com/object/IO_29956.html

Na stronie jest nowa wersja 1.02-196 PureVideo z dzisiejszą datą
http://www.nvidia.com/object/dvd_decoder_1.02-196-trial.html
Muszę przetestować czy już w tej wersji jest sprzętowe dekodowanie h264.

Zostały uzupełnione informacje o tym jaki tryb kompresji / jakie karty wspierają http://www.nvidia.com/page/purevideo_support.html Dodali informację o h264.
 

Stef

New member
MaRxK napisał:
Dzisiaj NVidia poinformowała o tym że PureVideo wspiera h264. Link do informacji na stronie nVidii http://www.nvidia.com/object/IO_29956.html

Na stronie jest nowa wersja 1.02-196 PureVideo z dzisiejszą datą
http://www.nvidia.com/object/dvd_decoder_1.02-196-trial.html
Muszę przetestować czy już w tej wersji jest sprzętowe dekodowanie h264.

Zostały uzupełnione informacje o tym jaki tryb kompresji / jakie karty wspierają http://www.nvidia.com/page/purevideo_support.html Dodali informację o h264.
Pisza, ze nowe Pure Video ma sprzetowa akceleracje WMV. Moze mi ktos powiedziec jak to wlaczyc? Jak odpalam plik, to nie uruchamia kodeka nVidii.
 

dnc

Moderator
VIP
MaRxK napisał:
Zostały uzupełnione informacje o tym jaki tryb kompresji / jakie karty wspierają http://www.nvidia.com/page/purevideo_support.html Dodali informację o h264.

...I tego sie najbardziej obawiałem. Nie ma całkowitego wsparcia H.264 dla wszystkich typów kart GeForce, ale tylko dla tych najnowszych. Obcieli też mozliwości kart AGP. Ja mam np. GeForce 6800 AGP i ona już nie bedzie wspierać H.264. Dlatego moim zdaniem taka informacja nie jest dobra. Wychodzi teraz na to, ze ci co mają troszkę starsze płyty AGP i karty AGP będą musieli sobie kupic nową płytę i nową kartę. Coś mi tu śmierdzi.:mad:
 

Piotrek_PP

New member
dnc napisał:
Ja mam np. GeForce 6800 AGP i ona już nie bedzie wspierać H.264. Dlatego moim zdaniem taka informacja nie jest dobra. Wychodzi teraz na to, ze ci co mają troszkę starsze płyty AGP i karty AGP będą musieli sobie kupic nową płytę i nową kartę. Coś mi tu śmierdzi.:mad:

Niestety tak naprawdę jedyne co śmierdzi to sam chip 6800 nVidii, który ma sprzętową wadę uniemożliwiającą działanie wszystkich elementów PureVideo i to nie tylko na materiale HDTV. Nie ma to związku z AGP. Tańszy 6600 jest już podobno wolny od tych problemów.

Ależ by było fajnie jakby 7900GT obsługiwała pełne HDMI. tzn z dźwiękiem. Jeden kabelek i wszystko załatwione. Byłaby to wtedy karta idealna.
Świat byłby także piekniejszy gdyby PureVideo było za darmo.
Ależ się rozmarzyłem :)
 
Ostatnia edycja:

dnc

Moderator
VIP
Piotrek_PP napisał:
Niestety tak naprawdę jedyne co śmierdzi to sam chip 6800 nVidii, który ma sprzętową wadę uniemożliwiającą działanie wszystkich elementów PureVideo i to nie tylko na materiale HDTV. Nie ma to związku z AGP. Tańszy 6600 jest już podobno wolny od tych problemów...

A może jakies szczegóły, co to za błąd? Na czym on polega? Interesuje mnie to, szkoda wywalać kasę na nową kartę jeśli obecna chodzi OK jak dla mnie. Co prawda mam w planach kupno nowego sprzętu, ale tak za rok, a nie już!!!:(
 

szarp

New member
Stef napisał:
czesc szarp. czyzbys mial na mysli gigabyte GA-K8N51PVMT-9 i athlona na 939?

Ten Gigabyte jest slaby ... Asus A8N-VM CSM jest lepszy (ma dvi i dsub) ale nie ma np spdif'a . W przyszłym tygodniu chyba już nabędę Microstara K8NGM2 FID. Ma wszystko to co najlepsze.
 

MaRxK

New member
dnc napisał:
A może jakies szczegóły, co to za błąd? Na czym on polega? Interesuje mnie to, szkoda wywalać kasę na nową kartę jeśli obecna chodzi OK jak dla mnie. Co prawda mam w planach kupno nowego sprzętu, ale tak za rok, a nie już!!!:(
Jak wyszły karty 6800GT i ULTRA okazało się że posiadają one wadę w części procesora odpowiedzialnej za sprzętowe wsparcie w dekodowaniu strumienia video. Poprawili to dopiero w kolejnych procesorach graficznych, czyli serii 6600. Trochę to dziwnie wygląda że słabsze procesory graficzne mają coś czego nie miała najmocnejsza (swego czasu) seria 6800.
 

Stef

New member
szarp napisał:
Ten Gigabyte jest slaby ... Asus A8N-VM CSM jest lepszy (ma dvi i dsub) ale nie ma np spdif'a . W przyszłym tygodniu chyba już nabędę Microstara K8NGM2 FID. Ma wszystko to co najlepsze.
Tez mialem dylemat:
-Microstar K8NGM2-FID
-Gigabyte GA-K8N51PVMT-9
-Asus A8N-VM CSM
wszystkie sa do siebie podobne, roznia sie tylko rodzajem karty sieciowej i dzwiekowej oraz wyjsciami, ceny zblizone; asus nie ma wyjsc component i ma dzwiek 5.1 w porownaniu do gigabyta, ale za to ten nie ma dvi. microstar bardzo podobny do tego drugiego, ale jednak wybralem gigabyte. ciekawie dziala cool'n'quiet; na tym wszystkim siedzi athlon 3200+ 1gb ram oraz mce2005; dziala przyjemnie, choc musze zmienic zasilacz w obudowie. gdyby ktos chcial wymienic doswiadczenia moje gg:1768410. pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Piotrek_PP

New member
dnc napisał:
A może jakies szczegóły, co to za błąd? Na czym on polega? Interesuje mnie to, szkoda wywalać kasę na nową kartę jeśli obecna chodzi OK jak dla mnie. Co prawda mam w planach kupno nowego sprzętu, ale tak za rok, a nie już!!!:(

Jest dokładnie tak jak mówi MaRxK.
Gorzkiego smaku całej sprawie dodaje fakt, że onego czasu oglądałem prezentację owej "new and breakthrough architecture", w czasie której gość egzaltowanie orgazmicznym tonem oświadczał jakie to cudo ten engine wideo i jaki to on gotowy na HDTV.
Swoją drogą ciekawi mnie koncepcja tego wsparcia dla x264 w nowych sterownikach nVidii tzn. czy jest podobnie jak w ATI gdzie do obliczeń angażowane są wówczas Pixel i Shader Processing Units czy też korzysta się jedynie z rdzenia VideoEngine czy jak oni to tam zwą i tym samym offload'uje jednostki cieniowania. Ograniczona obsługa w GF6800U sugeruje to drugie.
Jest to o tyle istotne, że wyznacza stopień skalowania całego wsparcia w wachlarzu produktów. Jeżeli nawet najsłabszy reprezentant pociągnie 1080p to nVidia miażdży na tym polu konkurenta.
Pozdrawiam, Piotrek
 
Ostatnia edycja:
Do góry