Czy jest na tym forum ktoś kompetentny ?

Spamik

New member
Jaka jest różnica......

Hej !
Nie zadałem tego pytania, aby kogoś obrazić ! Mam jednak wrażenie, że wypowiadają się często osoby, które mają dość ogólne pojęcie o HDTV.

Jakiś czas temu zapytałem o powody stosowania odtwarzaczy produkowanych przez firmy o egzotycznych nazwach, zamiast znanych ogólnie jak Denon H/K itp. Włącza się Kiki i odpowiada:

"ten sprzęt podaje sygnał HD - jakość nieporównywalna z odtwarzaczmi innych firm
WMVHD sygnał HDTV - rewelacyjny. "

Sygnał HD podają wszystkie DVD Denona od 1720 począwszy. Nie ładujmy się z naszymi, miernymi często wiadomościami, byle tylko zaistnieć na Forum !
Nie mam nic do Kiki-ego i doceniam jego chęć sprzedania towaru (bo tego, że reklamuje swoje, zdążyłem się dowiedzieć już na tym forum), ale mi chodzi o to aby dowiedzieć się czegoś, co pozwoli mi podjąć właściwą decyzję przy zakupie!

Proszę więc osoby, które mają coś do powiedzenia w tej materii o KONKRETNĄ odpowiedź na parę szczególowych pytań.
Chcę kupić sprzęt - może nawet od Kiki-ego (-; , który dawałby możliwośc dobrego odbioru filmów HDTV z DVD, ale poza tym dawał również mozliwość:
- odbioru TV z kablówki
- odbioru TV z satelity
- odsłuchu płyt audio z dobrym efektem, niekoniecznie na poziomie audiofilskim. W związku z tym mam następujące wątpliwości:
1. Czym wyróżniają się odtwarzacze (o których usłyszałem po raz pierwszy na tym forum), jak: KISS, Snazzio, Bufallo, Oppo? Czy mają jakąś przewagę nad ogólnie znanymi Denon'a czy H/K ? Sprawa jest tym bardziej interesująca, że są tańsze od dobrych modeli Denona.
Jeżeli rzeczywiście w zakresie technologii HD maja przewagę, to czy są wśród nich takie, które mogą zostać zakwalifikowane do dobrego odsłuchu audio.
2. W zakresie amplitunerów. Czemu został wymieniony na tym forum ampli H/K 7300, jako jedyny nadający się do HD, skoro amplituner nie bierze udziału w obróbce sygnału wideo. Zakładam oczywiście, że monitor LCD, ma wejście HDMI ew. DVI i możliwość dostosowania trybu wyświetlania (480p, 720p 1080i) do otrzymywanego sygnału. W tym przypadku łączę DVD z LCD linkiem cyfrowym a audio przekazuję do ampli. Czy może jest tutaj coś jeszcze, o czym nie dowiedziałem się dotąd ?
3. Z powyższymm pytaniem łączy się sprawa skalowania. Czy polega ono tylko na dostosowaniu przekazywanego sygnału do możliwości monitora ? Czy spełnia jakąś inną ważną rolę i skaler w DVD, czy amplitunerze jest w tym przypadku istotnym składnikiem układu ?
4. Czy warto kupić monitor razem z tunerem, czy lepiej kupić tuner oddzielnie ? To dotyczy również satelity. Obecnie mam Humaxa 5400, który pewnie nie nadaje się do odbioru HDTV. Ma jednak pewne istotne cechy, których późniejsze model już nie posiadają i z tego powodu chciałbym go zostawić. Może jako dodatkowy ?

Na razie wystarczy ! I tak wątpię, czy znajdzie się wielu, którzy dobrną do końca tego postu.
Obserwując pytania na tym forum odnoszę wrażenie, że jest duża grupa ludzi, którzy czują się zagubieni w nowej tematyce i brakuje wyczerpujących omówień, zgrupowanych w jakimś osobnym dziale, pod tytułem np. "Technika w pytaniach i odpowiedziach" lub "Praktyka HD". To oszczędziłoby ponawiania pytań, które wielu mogą irytować !
Pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów.
Spamik
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Więc od początku, temat posta... szkoda literek...

Po przeczytaniu widzę, że nie szło ono ze zrozumieniem.

Sygnał HD podają wszystkie DVD Denona od 1720 począwszy.

Sygnał upscalowany a sygnał HD to jak ... no nie ma co porównywać.


AD 1 Te odtwarzacze różnią się tym, że wyświetlają sygnał HD a nie upscalują, ale chyba to już napisałem wyżej :), słabo nadają się do oglądania filmów DVD i raczej nie nadają się do stereo.

AD 2 Z tego co wiem to ampli H/K 7300 był podany jako pierwszy z brzegu, który posiada wejścia/wyjścia HDMI, w obecnej chwili coraz więcej modeli je posiada. Ogólnie chodzi oto aby wszystkie urządzenia przepuścić przez amplituner AV, aby uprościć sobie życie i nie używać miliona pilotów.

AD 3 Scalery poprawiają jakość PAL, w przypadku materiału źródłowego HD są raczej bezużyteczne.

AD 4 No to czy chcesz mieć TV czy monitor to od Ciebie zależy, jeszcze zależy o jakim tunerze mówisz...


Pozdrawiam
 

Spamik

New member
No to już coś konkretniejszego. Ale jedźmy z wyjaśnianiem wątpliwości dalej !
1. Upscalowanie. Czy to tylko przetwarzanie formatu sygnału z odbieranego (z DVD, tunera) na ten odpowiedni dla wyświetlacza ?
Bo jeżeli tak, to "poprawianie sygnału PAL" polegałoby tylko na dostosowaniu go do standardu posiadanego LCD/plazmy. Jeżeli mam zamiar kupić LCD z rozdzielczościa do 1080i włącznie, to czy scaler coś wniesie ?
2. Odnśnie ampli. Rozumiem, że jeśli posiada we/wy HDMI, to z grubsza odpowiada potrzebom HD ? Co jeszcze powinien posiadać i w jakim celu ?
3. Są takie amplitunery, które posiadają w sobie kość DCDi np z Faroudji, czy innej firmy. Czy jest to przetwornik cyfrowo-analogowy, czy coś innego ?
4. Na koniec przytoczę fragment z odpowiedzi, którą uzyskałem od przedstawiciela Denon'a w temacie odtwarzaczy DVD. Na pytanie, dlaczego do odbioru HDTV rzadko wykorzystywane są urządzenia Denon'a, otrzymałem: Szczerze mowiac nie znam (poza jedna - odczyt plikow .txt w nagraniach
Divx) przewag wymienionych przez Pana odtwarzaczy nad Denonem. Moze warto
takie pytanie zadac forumowiczom ? Moim zdaniem przyczyna jest taka ze Denon
lub HK sa urzadzeniami drozszymi zas gros forumowiczow to ludzie bardzo
mlodzi, o ograniczonych budzetach. Ale to tylko domysly.

Pozdro
Spamik
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
Witaj Spamik,

Postaram się wnieść trochę informacji dla Ciebie:

Ad1. O upskalowanie sam pytałem na tym forum jakieś 2 tygodnie temu. Nikt nie odpowiedział. Zgłębiam więc wiedze samotnie ale z marnym skutkiem. Na zagranicznych forach są tak samo mądrzy jak my tutaj. Tylko pytają. Serwisów firmowych lepiej nie pytać bo... spójrz na swój post i odpowiedż pana z Deneona (żałość).
Pozostaje własna praca z hardwarem. Dzis sprawdzałem działanie upskalera DVP 9000S Philipsa z 37PF9830 tegoż Philipsa. Różnic w jakości obrazu nie stwiardzono. Przeczytaj mój post.

Ad2. Jak dla mnie to oprócz trzech wejść HDMI i jednego wyjścia HDMI może nie posiadać już n ic więcej ponad Denona 3806 czy np. najnowszego HK (patrz Audio 12/2005) - jest tam test najnowszych amplitunerów AV w cenach 4500-6000. Takie się dla mnie łapią. No i jeszcze rozważam Philipsa 9000.

Ad3. Definicje DCDi były na tym forum podawane kilkukrotnie. jest jeszcze Google. Widzę, że jesteś tu "świeży" (bez obrazy) więc prosze poczytaj.

Ad4. To czy ktoś jest młody czy stary nie ma wogóle związku z budżetem. Ja nie wiem co ten pan z Denona za prawidłowość wymyślił. Niektórzy tu juz mają dorosłe dzieci ( np. janunio i ja) ;-) a ciągle czują sie młodo...a o budżetach się nie dyskutuje. Mozna przyjąć w ciemno, że jeżeli ktoś interesuje sie HDTV i ma na zakup telewizora, odtwarzacza i innych pierdół z tym związanych to jakimś tam budżetem dysponuje. Pan z Deneona powinien wykazać wiecej pokory. kropka
 

janunio

New member
Bez reklam
Z upscalowaniem sprawa prostab jak drut kolczasty.

[1] Systemów jest wiele.

[2] wszystkie są okryte tajemnicą patentową więc się nie dowiemy jak to sie dzieje.

[3] Moje doświadczenie jest takie:
różna jest skuteczność tego samego upscalera dla różnych materiałach filmowych.

Najlepszy uscaler jaki widziałem siedzi w SONY plazma chyba 70"
i ten ekran kosztował 125 000 zł. Ostatnio staniał. Ekran stoi w Saturnie Arkadia do dziś. Jak zobaczyłem na nim Van Helsing to odrazu kupiłem DVD. W domu okazało się, że to całkiem przeciętna garfika.

Bo zawodowy upscaler to komputer ze straszną aż strach mocą obliczeniową. Algorytmy utajnione.

Kiedyś na wystawie sprzętu komputerowego w PKiN spytałem na stanowiski Silicon Graphics gdzie stoi ten słynny komp.
Zaś Pani z zażenowaniem powiedzieła, że skrzynia na której się operam wielkości stołu to właśnie ten słynny komp.

Ale zamieszam jeszcze bardziej.
Otóż ostatnio siedzieliśmy sobie z pmcompem i liczyliśmy ile kolorów wyświetla ekran. Doszliśmy do kilkunastu milionów gdy nagle obiekt na pierwszym planie poruszył się dynamicznie.
I co sie stało ?
Ano na ten czas nastąpiło zmniejszenie palety kolorów nieruchomego tła.
Kiedy "pierwszy plan" się uspokoił - a to była jaszczurka o zachodzie słońca - nieruchomy plan zwiększył paletę.
Czyli dynamiczny streaming wali po palecie przy szybkim ruchu tak obiektu jak i kamery czyli obserwatora.
I weż to teraz zupscaluj. Brother !!!

mała paleta to widoczne przejścia między odcieniami koloru,
duża paleta to płynne przejścia odcieni.
Najlepiej w PC pobawić się ilościa bitów we własnościach ekranu.
 

tuptus55

New member
Spamik napisał:
Hej !
Nie zadałem tego pytania, aby kogoś obrazić ! Mam jednak wrażenie, że wypowiadają się często osoby, które mają dość ogólne pojęcie o HDTV.
Tak jest na każdym forum i to się nie różni od innych

Spamik napisał:
Jakiś czas temu zapytałem o powody stosowania odtwarzaczy produkowanych przez firmy o egzotycznych nazwach, zamiast znanych ogólnie jak Denon H/K itp.
Technologia HDTV jest "młodą technologią", a rynek konsumentów jest jeszcze mały. Poważne firmy ostrożnie inwestują w nowe technologie bo można dużo zyskać ale i dużo stracić. Ani Denon ani H/K nie są firmami, które ryzykownie wypuszczają nowe technologie. Dają ryzykować innym.

Spamik napisał:
Sygnał HD podają wszystkie DVD Denona od 1720 począwszy.
Denon 1720 nie odtwarza płyt HD żadnego formatu.
Spamik napisał:
Nie ładujmy się z naszymi, miernymi często wiadomościami, byle tylko zaistnieć na Forum !
Nic na to nie poradzisz

Spamik napisał:
odpowiedź na parę szczególowych pytań.
Chcę kupić sprzęt - może nawet od Kiki-ego (-; , który dawałby możliwośc dobrego odbioru filmów HDTV z DVD, ale poza tym dawał również mozliwość:
- odbioru TV z kablówki
- odbioru TV z satelity
- odsłuchu płyt audio z dobrym efektem, niekoniecznie na poziomie audiofilskim. W związku z tym mam następujące wątpliwości:
1. Czym wyróżniają się odtwarzacze (o których usłyszałem po raz pierwszy na tym forum), jak: KISS, Snazzio, Bufallo, Oppo?
Odtwarzają płyty HD w różnych standardach kodowania i kosztuja poniżej 2000zł
Spamik napisał:
Czy mają jakąś przewagę nad ogólnie znanymi Denon'a czy H/K ?
Tak cenową. Bo myślę, że już są modele Denona i H/K odtwarzające DVD HD
Spamik napisał:
Sprawa jest tym bardziej interesująca, że są tańsze od dobrych modeli Denona.
Jeżeli rzeczywiście w zakresie technologii HD maja przewagę, to czy są wśród nich takie, które mogą zostać zakwalifikowane do dobrego odsłuchu audio.
Myślę, że nie znajdzie się odważny, który powie że się nadają. Bo najpierw trzeba by zdefiniowac co to jest dobry odsłuch audio
Spamik napisał:
2. W zakresie amplitunerów. Czemu został wymieniony na tym forum ampli H/K 7300, jako jedyny nadający się do HD, skoro amplituner nie bierze udziału w obróbce sygnału wideo.
bo ma złącza HDMI. Nie wiem czy ma upscaler to ci nie powiem czy coś obrabia sygnał czy nie
Spamik napisał:
Zakładam oczywiście, że monitor LCD, ma wejście HDMI ew. DVI i możliwość dostosowania trybu wyświetlania (480p, 720p 1080i) do otrzymywanego sygnału. W tym przypadku łączę DVD z LCD linkiem cyfrowym a audio przekazuję do ampli. Czy może jest tutaj coś jeszcze, o czym nie dowiedziałem się dotąd ?
Tak pomiędzy DVD, a TV wstawiasz upscaler, który poprawia obraz. Osobom krytykującym odrazu odpowiem. Jak nie widziałeś upscalera w akcji to się nie odzywaj. Ja widziałem. Szczękę zabrałem z podłogi. Zbieram pieniądze na upscaler.
Spamik napisał:
3. Z powyższymm pytaniem łączy się sprawa skalowania. Czy polega ono tylko na dostosowaniu przekazywanego sygnału do możliwości monitora ? Czy spełnia jakąś inną ważną rolę i skaler w DVD, czy amplitunerze jest w tym przypadku istotnym składnikiem układu ?
Skaler ma za zadanie dopasowanie rozdzielczości i formatu obrazu do mozliwości telewizora. W DVD najczęściej jest prosty upskaler podnoszący jakość obrazu. Co i jak jest poprawiane firmy zazdrośnie strzegą.
Spamik napisał:
4. Czy warto kupić monitor razem z tunerem, czy lepiej kupić tuner oddzielnie ?
Czy lepiej kupić amplituner czy wzmacniacz, przedwzmacniacz i tuner jako oddzielne urządzenia? Jak masz budżet na HDTV bez ograniczeń i wzrok absolutny (hmm jest takie pojęcie?) to kupuj oddzielne będziesz się lepiej z tym czuł i może zobaczysz różnicę. Zawsze jest wpływ panela plazmowego czy LCD na tor odbiorczy tunera TV ale jest to nie zauważalne. Większe różnice są w zestrojeniu tego samego modelu TV niż wpływ panela na tuner
Spamik napisał:
To dotyczy również satelity. Obecnie mam Humaxa 5400, który pewnie nie nadaje się do odbioru HDTV. Ma jednak pewne istotne cechy, których późniejsze model już nie posiadają i z tego powodu chciałbym go zostawić. Może jako dodatkowy ?

Na razie wystarczy ! I tak wątpię, czy znajdzie się wielu, którzy dobrną do końca tego postu.
Obserwując pytania na tym forum odnoszę wrażenie, że jest duża grupa ludzi, którzy czują się zagubieni w nowej tematyce i brakuje wyczerpujących omówień, zgrupowanych w jakimś osobnym dziale, pod tytułem np. "Technika w pytaniach i odpowiedziach" lub "Praktyka HD". To oszczędziłoby ponawiania pytań, które wielu mogą irytować !
Pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów.
Spamik
Nie ma chętnych aby coś takiego napisać. Bo paru gości na tym forum ma wiedzę tylko czasami nawet nie chce im się pisac krótkich odpowiedzi, a co dopiero zrobić jakiś przewodnik. Tymbardziej, że trzeba by go szybko aktualizować.
 

Spamik

New member
Re: Lava

ar2, Fatman_1, janunio i tuptus55 !
Każda z Waszych odpowiedzi wniosła coś nowego do informacji, które posiadłem juz wcześniej. Dzięki. Muszę to na spokojnie przetrawić, trochę poszperać w internecie. Z pewnością wrócę z nowymi problemami.
Pozdrawiam
 
Do góry