"Upscalling" ze zwykłych DVD - domowym sposobem -

dvd-r

New member
W oczekiwaniu na KISSa pomysły różne przychodzą do głowy.

I takie coś mi się nasunęło. Mam wiele zwykłych filmów na DVD dlatego też chciałoby się móc je oglądać w jak najlepszej jakości. Zastanawiają mnie nowe odtwarzacze DVD z możliwością upscallingu do 1080i czy 720p. W ich parametrach technicznych głównym motorem jest przetwornik obrazu w tańszych 108 Mhz w droższych 2x216:
http://www.allegro.pl/search.php?string=hdmi&category=337&description=1&country=1
Wymieniane są również inne cuda poprawiające obraz.

I tak się zastanawiam jakie to ma przełożenie na PCta wyposażonego w kartę GF6600GT z wyjściem Component. Jeśli wypuszczam z tego obraz w trybie 1080i.
Sam jestem ciekaw i jutro w chwili wolnej porównam obraz z PCta ze zwykłego DVD z obrazem z odtwarzacza DVD 57 Mhz (zwykłego)

Czy ktoś bardziej obeznany orientuje się albo porównywał obraz z odtwarzaczy DVD - tych z nowszej generacji

Pozdrawiam

Artur
 

funatic

New member
dvd-r.pl napisał:
W oczekiwaniu na KISSa pomysły różne przychodzą do głowy.

I takie coś mi się nasunęło. Mam wiele zwykłych filmów na DVD dlatego też chciałoby się móc je oglądać w jak najlepszej jakości. Zastanawiają mnie nowe odtwarzacze DVD z możliwością upscallingu do 1080i czy 720p.

Nie musisz czekac Kiss'a (no chyba, ze od kobiety ;) i nie musisz iść na chałupnictwo ... za USD 245,- + koszty wysyłki mozesz rozwiązać swoje problemy z odtwarzaniem DVD w standardzie HD

http://hdtv.engadget.com/entry/1234000843064039/

Moze warto spróbowac ???

Cena naprawde kuszaca...

Pozdrawiam

Funatic
 

dvd-r

New member
TV LCD 32’' TX32LX50 czy LX500 (duza różnica cenow

fajnie, tylko czy ten mój bidny Pionek 506XDE to łyknie takie 1080p to nie jestem pewien.

Janunio zaraz mi napisze, że trza było brać Samsunga LCDka FullHD - ale wtedy nie był dostępny i w ogóle nie wiedziałem o jego istnieniu

Pozdrawiam

Artur
 

sewan

New member
Temat ciekawy - dobrze, że w końcu ktoś go poruszył....

Niedawno zarzucono mi na tym forum, że jestem teoretykiem. Ano jestem, więc sobie poteoretyzujmy.

Upscalling to nic innego jak pewna aproksymacja. Nie da się przecież utworzyć informacji z próżni. Jakość tej aproksymacji zależy bezpośrednio od jakości i przede wszystkim szybkości układów skalujących.

W związku z tym, nie bardzo chce mi się wierzyć, że w DVD za kilkaset złotych są układy zdolne do uzyskania z niczego informacji i płynnego wyświetlenia na ekranie. Czy można np. liczyć na to, że w trzecim planie zamiast rozmazanej twarzy zobaczymy oczy i nos?
Bardzo wątpię.

Tyle teorii.

A tak naprawdę, twierdzenie w ulotkach i instrukcjach obsługi, że DVD obsługuje HD wynika w/g mnie z faktu, że urządzenia wyposażone są w HDMI umożliwiające przesyłanie sygnału np 1080p, a nie skalery.....
Ale mogę się mylić.

Niemniej jednak sam jestem zainteresowany tematem porównania jakości obrazu z takich źródeł.
 

janunio

New member
Bez reklam
Włąśnie prowadzę testy programu tu już znanego:
SONY Vegas 6.
Ten program właśnie upscaluje do wskazanej rozdzielczości.
Formaty w jakich zapisze to m. innymi wmv, avi, mpg2.
Brak (!) owterania AC3 surraund. Ale zapisze w tym systemie fonię.
Jeszcze nie mam opinii ale wkrótce napiszę.
Render 45 min trwa 37 godzin.
 

andsie

New member
Witam
Ja mam Panasonika S-49 i robi to świetnie. Nawet płyty źle nagrane lub kopiowane. Posiada szeroką skale regulacji jakości obrazu w tym szumów. Obraz skanuje do rozdzielczości 720 lub 1080.
Pozdrawiam Andrzej S.
 

andsie

New member
Tak, ma.
W materiałach firmowych takiej informacjo nie ma. Jedyna informacja to, że posiada wyjście cyfrowe HDMI. Nawet przedstawiciele firmy na ten temat nic nie wiedzą. Informacja taka znajduje się w Instrukcji obsługi urządzenia. Test tego odtwarzacza został zamieszczony w tym roku w miesięczniku Audio-Video i Kino Domowe. Tam jest ta funkcja szeroko opisana. Do skalowania obrazu zastosowana najnowsze cyfrowe przetworniki DCDi Faroudja. Jakością obrazu dorównuje takim urządzeniom jak Denon DVD-3910, Marantz, które są kilkakrotnie droższe.

Pozdrawiam Andrzej S.
 

andsie

New member
Panasonic DVD-S97 był testowany w numerze 2/05 Audio-Video, a wraz z nim Denon DVD-2910, Marantz DV9500, Samsung DVD-HD945

Pozdrawiam Andrzej S.
 

szarp

New member
kiedys nie miałem telewizora więc sobie oglądałem TV na kompie przez kartę TV. Ekran był 1600x1200 i przyznam, że obraz był całkiem przyjemny i o dziwo ładnie zupscalowany do mojego monitora. Dodatkowo mogłem (i mogę) zastosować wszelakiego rodzaju filtry, odszumiacze, poprawiacze , znany jest też interfejs i samemu można stworzyć swój własny filtr, który poprawi nasz obraz. Wysyłając wynik na panel powinno się uzyskać obraz lepszy a na pewno bardziej "modyfikowalny" niż w jakimś tam urządzeniu. Jednynym problemem jest tu analogowa obróbka przez tuner i jakoś tego ostatniego.
 
Do góry