Kable

iwanex

New member
Witam mistrzów tematu.
Proste pytanie:
Czy Euro Euro różni się sygnałem i jakością miedzy Euro Komponent.
Jak podłączyc DVD które ma tylko Euro a za to telewizor ma wszystko co możłiwe.
 

pmcomp

New member
Mieszasz pojęcia standardów sygnału video i fizycznego nośnika czyli rodzaju kabla.

1. sygnał video RGB, zazwyczaj przesyłany kablem EURO-EURO, choć także kablami BNC-BNC i BNC-EUR (dla uproszczenia pomijam RGB komputerowe i kable D-Sub)
2. sygnał component, zazwyczaj przesyłany trzema kablami typu cinch (dla zmylenia przeciwnika oznaczanych kolorami: czerwony, zielony i niebieski co w tym przypadku nie ma nic wspólnego z powyższym RGB).

Na rynku pojawiły się ostatnio odtwarzacze np. DVD mające wyjście component (nawet bez przeplotu) realizowane na EURO scart. Dlaczego? Bo taniej, producent mógł zaoszczędzić 3 gniazda cinch). Wtedy należy użyć kabla EUR-3 x cinch zdolnego przesłać sygnał component.
Przełaczenie rodzaju wysyłanego sygnału z DVD (czy: RGB, component, S-video) następuje zazwyczaj w menu playera.

W Twoim przypadku na 99% powinieneć uzyć kabal EUR-EUR z sygnałem RGB.

Pozdrawiam
 

sewan

New member
dla zmylenia przeciwnika oznaczanych kolorami: czerwony, zielony i niebieski co w tym przypadku nie ma nic wspólnego z powyższym RGB

Nie do końca masz rację.

Konektory RGB/YUV są zamienne w przypadku, gdy odbiornik jest w stanie przeliczyć sygnały wg poniższego, prostego wzoru:

Y = 0.299R + 0.587G + 0.114B
U = − 0.147R − 0.289G + 0.436B
V = 0.615R − 0.515G − 0.100B

Większość nowoczesnych robi to automatycznie, dlatego konektory są oznakowane zarówno kolorami, jak i oznaczeniami YCbCr lub YPbPr.

Trzeba też pamiętać, że ostatnio dość powszechnie przyjęte pojęcie "komponent" tak naprawdę nie oznacza jedynie YUV, bo jest znacznie szersze. Z punktu widzenia filozofii przesyłania sygnału video RGB i S-Video też są komponentami.

Jeszcze jedna dygresja - fizycznie RGB jest bardziej wydajnym systemem niż YUV. Popularność tego ostatniego wzięła się z faktu, że informacje na płytach DVD są zapisane właśnie w taki sposób, więc nie ma w takim przypadku potrzeby dwukrotnego przeliczania sygnału na wyjściu i wejściu.
 

TOmeKK

New member
Szacuneczek dla wiedzy.

Sewan czy YCbCr lub YPbPr rózni sie czymś, czy tylko oznaczeniem.

Poproszę o jeszcze sprecyzowanie czy YUV jest lepszym sygnałem niż RGB, jezeli nie ma przeliczania, tak widać >na oko<.

Kiedy wg ciebie jakość kabli ma znaczenie - czy to rodzaaj sygnału czy sprzętu. Są kable ( za fortunę ) reklamowane jako 1080p ready, że strumień itd.

Pozdr.
 

sewan

New member
Samsung PS42 S4SX - czy warto?

Sprawa z YUV jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Istnieje kilka standardów YUV, wszystkie różnią się zastosowaniami i przeznaczeniem (np różne są dla róznych typów luminoforów w TV :!: ).
Generalnie stosuje się proste współczynniki dla określania typów. O tym możnaby napisać książkę.

Najprościej: YCbCr przenaczony jest do sygnałów pochodzenia cyfrowego dla cyfrowych urządzeń, YPbPr dla analogowych. Różnią się tylko o pewną stałą. I tak naprawdę są zamienne.

RGB jest na pewno lepszy dla analogu (CRT), YUV dla odbiorników cyfrowych, choć zależy to od elektroniki w TV. Obecnie powszechność YUV bierze się z faktu, o którym pisałem wcześniej.

Co do kabli - dla przesyłania sygnału cyfrowego w zupełności wystarczy solidny kabel z dobrym ekranowaniem. Żadne wynalazki nie są potrzebne i nie przyniosą większych rezultatów.
A strumień (rozumiem, pasmo?)?? :D :D :D To kolejne mity sprzedawców.
Ile trzeba do HD? 20Mbps? :lol:
Zwykła komputerowa "skrętka" przenosi 100 Mbps....
A to tylko kilka zwykłych cieniutkich kabelków.....
 

shat

New member
LCD 17 do 20 cali - jaki, pytania i problemy

Hello

Widze, ze kolega "Sevan" (jest super w technologiach cyfrowych) jak i rowniez licze na innych kolegow na forum. Mam pytanko. Mam telewizor LCD Philips 37Pf5320/10 ktory posiada DVI, 2xScart (w tym jedno RGB), S-Video i reszte.... Zakup nastapil bo byla atrakcyjna cena. Sytuacja z nim jest taka, ze ma tylko jedno wyjscie DVI. Chce do niego podlaczyc DVD, PC w przyszloscic PS3, tuner HDTV. Wszystko o jak najlepszym polaczeniu... Czy ratuje mnie tylko drogi "spliter DVI"? Czy nie ma sensu inwestowac w to oto urzadzenie tylko wszystko procz PC (to po DVI) polaczyc po Scart'ie. DVD mam JVC XV-N412SE...

Pozdrowienia 8)
 

sewan

New member
Moim zdaniem zdecydowanie najlepszą jakość uzyskamy przy połączeniach w następującej konfiguracji:

DVD - "komponentem" (niech będzie, chociaż dostaję białej gorączki jak słyszę to określenie... :lol: :lol: )

TV cyfrową (dowolną postać, SD, HD, nie ma to znaczenia) - po RGB

PC, HD-DVD, Blu-raye i inne wynalazki - DVI lub HDMI.
Z jednym zastrzeżeniem - do oglądania Divixów w zupełności wystarczy S-Video.

Kompozyt (CVBS) to już przeszłość, choć ja mam np. kamerę, którą mogę podłaczyć tylko w taki sposób..... :)

Nikogo nie namawiam do trzymania się tego jak Biblii, ale jeśli ktoś ma inne zdanie, zapraszam do dyskusji - chętnie wymienię się argumentami.

pozdr.
M
 

sewan

New member
Co Ci da zastosowanie jakichkolwiek przejściówek????
Przejściówki nie konwertują sygnałów, nie podnoszą jego jakości, nie zmieniają charakterystyki.....
To tylko zmiana typu konektorów.
Więc tu odpowiedź jest oczywista.

Nie jest już tak oczywista tylko w przypadku przejścia kompozyt/S-Video/kompozyt, bo tu zmienia sie charakterystykę sygnału, i to raczej odradzam.
 

TOmeKK

New member
sewan napisał:
TV cyfrową (dowolną postać, SD, HD, nie ma to znaczenia) - po RGB

Cześć Sewan,
Nie rozumiem tego z TV cyfrową, chyba RGB jest sygnałem analogowym, tak jak komponent.

1/ Zakładając, że mam DVD player podbijający rozdzielczość do 720p lub 1080i i złącze HDMI, to chyba lepsze HDMI cyfrowe niż komponent analogowy.

2/ jezeli mam set top box do tv sat z opcją HD ( Sky ma wypuścić ) ze złączem HDMI - dalej chyba jasne?

Czy chodziło ci o polskie realia, czy RGB ma byc taki świetny?

Pozdr.
 

shat

New member
Hello

Sprawa bylaby prosta gdyby bylo zlacze "component" Niestety takiego nie ma ten LCD... Tylko DVI, 2Xscart, S-Video, Component... Wiec jakbys podlaczyl PC i DvD. Czy rozwiazaniem jest tylko "Spliter"?

Pozdrawiam S.
 

sewan

New member
Oczywiście masz rację - teoretycznie.

Trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Konwersja sygnału cyfrowego na obraz nie jest prosta. Wymaga sporych mocy obliczeniowych i zaawansowanych procesorów. Bardzo duża część obecnie produkowanych TV sobie z tym nie radzi - lepszy obraz uzyskuje się po analogu niż HDMI.

Konwersja z RGB na obraz jest najprostsza i najbardziej oczywista. Zastosowanie YUV wymaga już przeliczenia sygnału. Zastosowanie HDMI może spowodować, że obraz będzie gorszy zamiast lepszy, dlatego doradzam rozwiązania najprostsze.
Jednakże jeśli mamy super technologicznie zaawansowany TV, to oczywiście HDMI będzie najlepszym rozwiązaniem w każdym przypadku. Ale na razie bałbym się uogólnień, najlepiej po prostu sprawdzić na swoim kochanym telewizorku i wybrać najlepsze rozwiązanie.
 

shat

New member
Okejos

A doradzil bys mi w kwesti podlaczenia urzadzen peryferyjnych do LCD. Z jednym tylko wejsciem cyfrowym DVI.

Jak juz wczesniej pisalem

S.
 

sewan

New member
czy znacie ten model Hundai 42 hpt-4241 niezła cena i ma HD

Shat - czego nie rozumiesz?

Masz w DVD wyjście DVI? Nie masz. No to jaki masz problem?

To, co możesz, podłącz po DVI (np. PC czy konsolę). Nie gwarantuje to jednak wcale, że obraz bedzie najlepszy.

DVD podłącz najlepszym z dostępnych - RGB.

Problem dopiero powstanie, jak będziesz chciał podłączyć coś jeszcze....
 

shat

New member
Okejos.

Tylko ostatnio strasznie zachwalane jest "Skanowanie Progresywne" a ten efekt uzyskam "tylko" podlaczajac DVD do LCD poprzez wejscie DVI w LCD i wyjscie "component" w DVD stosujac przejsciowke. Tak rowniez sugeruje producent by byla najlepsza jakosc. Stad pytanko by wszystko ladnie wygladalo na LCD. PC musi byc podlaczony po DVI gdyz tylko to wejscie daje dobry obraz na LCD...


Pozdrawiam
 

sewan

New member
Producent/sprzedawca wpuszcza Cię w maliny.

Większość obecnie produkowanych TV skanuje progresywnie obraz nawet analogowy z anteny.

Jeśli masz dodatkowo DVD z funkcją skanowania progresywnego, to myślisz, że można obraz "przeskanować progresywnie" dwa razy, najpierw w DVD, a potem w TV? Bzdura....

Raz "przeskanowany" obraz w DVD zostanie poprawnie wyświetlony w TV i nic do tego nie ma DVI.
 

sewan

New member
Jesssuuu...

Pisałem o tym wcześniej. Wszystko zależy od telewizora. Łatwiejszy do wyświetlenia jest RGB, ale jeśli to TV, który potrafi poprawnie przeliczyć sygnał YUV pochodzenia cyfrowego (np. z DVD), komponent bedzie lepszy (choć różnice będą raczej niezauważalne).
 

RMarek

New member
Przyłączę się do pytania w sprawie kabli.
Do oglądania Divx podłączyłem do Pioneera 436 odtwarzaczacz Manta Emperor poprzez component, natomiast do dźwięku po złącze Euro. Wszystko w zasadzie było w porządku poza tym, że w czasie oglądania rozjeżdżał mi się dźwięk z obrazem. Po podłączeniu tylko przez Euro jest wszystko w porządku. Czy ktoś mógłby to wyjaśnić?
Pozdrawiam
 

sewan

New member
Winowajcy szukałbym w Mancie.
Takie połaczenie to nie jest dobry sposób.
Najprawdopodobniej wyjścia Euro i komponent to dwa rózne wyjścia - wtedy dźwięk może nie być zsynchronizowany z obrazem.
Z reguły do komponentu dodaje się osobne, współdzielone wyjścia audio.
To taka rada w ciemno, za mało danych tak naprawdę.

A do divixów w zupełności wystarczy normalne Euro z sygnałem RGB lub nawet S-Video..... To chyba najgorszy sygnał z możliwych (cyfrowych), więc nie ma co się silić na hi-endowe rozwiązania..... :D
 
Do góry