1080 czy 720

lukcuk

New member
technologia Philipsa

mam pytanie. Czy warto inwestowac w lcd 1080?? czy jakosc jest zdecydowanie lepsza niz 720??

i jeszcze jedno - Plazma czy lcd - zastosowanie to nowe kosnole do gier ( xbox360 , PS3)

Z gory dziekuje za pomoc
 

Zorro

New member
Różnica jest dosyć widoczna. Jednak jeśli dotychczas korzystałeś z kablówki bądź cyfry to nawet 720p będzie dla Ciebie dobre - obraz tez jest dobry , pomimo mniejszej rozdzielczości.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
1080i i 720p widzisz zdecydowane różnice ?? może ja mam coś z oczami :p bo ja nie widzę znaczących różnic, wg mnie 1080i przyda się poprostu do wielko ekranowych wyświetlaczy.
 

janunio

New member
Bez reklam
To wszystko bzdury aż wstyd takie rzeczy pisać drogi Ar2.

Na Pinnaclu ShowCenter 200 widać to jak na dłoni.
Film 720p wypełnia ok. 50% ekranu z natywną matrycą 1920 x 1080.
Jakość znakomita ale powierzchnia obrazu to tylko 50% ekranu.

W trybie full screen nastepuje sztuczne upskalowanie.
I widać natychmiast znaczące pogorszenie jakości.
Format 1520 x 720 składa się z ok. 1 094 000 punktów
Format 1920 x 1080 składa sie z ok. 2 073 000 punktów.
W trybie full screen trzeba więc dopisać drugie tyle punktów.
A to owocuje doskonale widoczną utrata jakości.

Formaty "i" i "p" to tryb albo 60 pełnych obrazów na sekundę albo 30 parzystych i 30 nieparzystych obrazów na sekundę.

Ale o jakości decyduje w końcu ilość informacji w pliku wyjściowym.
I dla tego, po raz kolejny tu piszę z uporem maniaka:
ekrany 1366x768 to tylko przejściowe rozwiązanie technologiczne.

Cel jest taki : 1080p na ekranach 1920 x 1080.
Wszystkie telewizje HDTV nadają w formacie 1080i.
Nie ma formatu 720p i nie będzie.

pozdro
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
przcież napisałem, że przy dużych ekranach to będzie miało znaczenie, ja przy małych nie widzę.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
prezentując jakość plazm i LCD na ekranach - z tunera Quality
w rozdzielczości 720 i 1080 - ja różnic nie widzę.
Być może mój wzrok nie wylapuje niuansów .
Ale ja tego nie widzę .
Wszystkie nowe LCD - akceptują rozdzielczość i 720 i 1080
więc nie masz problemów.
Zwróć uwagę raczej na złącze które będą Ci potrzebne, czy będziesz mógł korzystać z LCD jako z monitora / bie wszystkie LCD- to potrafią/
pozdrawiam
 

TOmeKK

New member
Absolutnie się zgadzam, że tv z 1080i, a jeszcze lepiej 1080p jest bardziej rozwojowy.

Ale co do standardów to jest różnie Janunio. W Stanach róże stacje nadają różnie, albo w 1080i, albo w 720p!

Istnieją opinie, że 720 ma stabilniejszy obraz, mniej podatny na zakłócenia - mówimy o nadawaniu naziemnym.


Istnieją standardy 1080/50i i 1080/60i, to samo dla 720. Jedno dotyczy Europy, drugie jest za wodą. Większość hdtv ackeptuje wszystko. Ale ważne dla użytkowników amerykańskiego xboxa - to ma być 60 ( który opisałeś ).

Ale żeby mieć naklejkę "HD Ready" tv musi odtwarzać wszystkie wymienione standardy, więc w przypadku renomowanych marek, jest OK, "no name" może być problemem - były przypadki napisu "HD ready" na sprzęcie, który go nie spełniał.
"HD ready" zastąpiono właśnie znakiem "HDTV", czy ktoś ma specyfikacje, nie chce mi się w tym momencie szukać, mam zbyt wolne łącze.

W Anglii, która jeszcze nie zaczęła, też rozważa się różne standardy 1080 oraz 720, równocześnie dla różnych stacji.

Tak, że może się okazać, że twoja ulubiona stacja nadaje w 720p i to jest rozdzielczość natywna!


Moim zdaniem problem leży gdzie indziej, pytałem w Sharpie na IFA japończyków, ale to marketing i nie znali odpowiedzi.

Niektóre tv przy sygnale 1080i, skalują do 540p a potem podbijają do 720p.

Czyli podanie 720p - jest lepsze i obraz jest podobny, bez różnicy z 1080i zeskalowanym i podbitym.

Wyjaśnia to częściowo fenomen matrycy PAL w Sharpie P50, gdzie obraz 540p jest bardzo dobry i porównywalny z innymi co mają WXGA.

Ma ona oczywiście mniej punktów, tak samo jak WXGA ma mniej niż full HD.

Stąd wg mnie powyżej 40 cali powinno się mieć full HD, bo odległość od ekranu nie pomoże. I granicą dla WXGA jest 37-40 cali.


Pozdr.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
przeciętny użytkownik szuka dobrego tv

Jeszcze może dodam, że opinii na temat czy 720 czy 1080 będzie tyle co ... tyłków, ponieważ każdy ma swój i każdemu co innego się podoba wg użytkowników zagranicznych obraz 720p jest lepszy do sportu a 1080i do filmów, ale też nie zawsze!!

Bezsprzecznie najlepszym formatem jest 1080p i dopiero jego wejście skończy tego typu "problemy" tylko pytanie kiedy.


Jak dotąt z takim samym zachwytem oglądałem produkcje 1080i jak i 720p i jakoś nie robiło mi to większej różnicy.
 

dvd-r

New member
Mnie to sie wydaje, że wszystko zależy od jakości materiału podawanego do TV. Co z tego że system będzie 1080p jak będzie to na przykład sygnał mocno skompresowany gdzie będą same kwadraciki przy większym ruchu kamery. Szkoda, że na przykład przekazy satelitarne (cyfrowe) są tak mocno kompresowane, bezproblemu widać silną kompresję. Na jeden transponder chcą upakować jak największą ilośc kanałów.

Super jakość to gdybyśmy bezpośrednio podłączyli kamerę HD do LCD czy plazmy.

Co do kwestii 1080 a 720 - Janunio ma na pewno rację, że różnica jest ale Ar2 ma rację, że 1080 nadaje się do większych ekranów.

Gdy jesteśmy oddaleni z 6 metrów od ekranu 37" to na pewno zobaczymy mniej szczegółów w porównaniu do tego gdybyśmy byli od niego 2 metry.
To tak samo jak patrzysz z 10 cm na plazmę 852x480 i widzisz duuże pixele (punkty) a gdy patrzysz na 1280x768 i widzisz mniejsze. Gdybyś miał 1920x1080 przy tej samej przekątnej piksele byłyby jeszcze mniejsze. I obraz oglądany z bliska byłby lepszy. Ale istnieje związek między rozdzielczością - wielkością ekranu - a odległością oglądającego.

Artur
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
To się nie zrozumieliśmy: oczywiście, że jest różnica między tymi formatami i to spora :)

Sądze że kwestia pixeli to jedno ale jeszcze dochodzi kwestia progresywnego skanowania.

Niestety mało użytkowników może sobie pozowlić na 46" z rozdzielczością 1920x1080 na którym pewnie będzie widać różnicę, na 40" nie dopatrzyłem się znacznych różnic na wmvhd czy tunerze quali.

Ale dalej podtrzymuję kwestię wyjścia do okulisty bo wzrok ostatnio szwankuje 8)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
bardzo szanuję teorię ale praktyka wskazuje co inego.
Jeśli teoria wskazuje ,że 720 jest lepsze od 1080 - to praktyka tego nie potwierdza na panalach dominujących na rynku. Czyli takich na które jest największe zdecydowanie zapotrzebowanie
1366 x768 .

i oczywiste jest ,że odległość od ekranu jest bardzo ważnym czynnikiem. Ale to można sprawdzić samemu. Przy dobrym sygnale /HDTV/ - im bliżej tym lepiej. Przy słabym odwrotnie.
pozdrawiam
 

janunio

New member
Bez reklam
Jest w Waszych opiniach wiele bobrego ale też są pomyłki.
Nareszcie pada znakomite stwierdzenie:
[1] Im lepszy sygnał tym bliżej siadamy od ekranu,

[2] Rynek oczekuje i idzie na 1920 x 1080. To widać także na tym forum po ilości i temperaturze duskusji o QenQ 37", A tak apropos; Co z tym Benqiem. Tyle czasu i żadnej relacji "naocznego świadka".

Zastanawia jednak dlaczego nawet SAMSUNG właśnie wprowadził na polski rynek 46" LCD 1366 x 768. Chodzi o model LE-46M51B.
http://av.samsung.de/article.asp?artid=713D0735-5015-4D40-97DF-4BADE2EF150B
Stoi w MM Warszawa Ostrobramska. Gra tam super na HD comonent.
Nadal uważam, że czekamy na pełną zdolność technologiczną nowej fabryki SAMSUNG w Korei.
 

TOmeKK

New member
Re: HD READY - specyfikacja

Jest też "trynd" odwrotny, do opisanego przez ciebie samsunga 46, nowe Sharpy ga2 i Philipsy 9830 -37 cali mają pełną rozdzielczość.

Na pewno częściwo za to odpowiada cena. Panele full HD są droższe albo przynajmniej można za nie wziąć więcej pieniędzy na bogatym rynku europejskim.


Pozdr.
 

TOmeKK

New member
Re: Harman/Kardon avr 235 z HDTV-ready

Chciałem sprostować moją wypowiedź dotyczącą "HD ready" i "HDTV",
że znak "HD TV" go zastępuje.

"HD Ready" - zostaje i odnosi się do telewizorów i urządzeń do projekcji.

"HD TV" - to nowe oznaczenie dla odbiorników ( DVB-T, satelitarnych, kablowych, etc.) które na pewno mogą odebrać sygnał High Definition i współpracować z wyświetlaczem HD ready.

Przepraszam,

Standardy jakie mają spełniać te odbiorniki i jak wygląda logo:

http://www.eicta.org/files/PressRelease08.05-174441A.pdf

Pozdr.
 

stefan

New member
Re: Co o tym myślicie???

lukcuk napisał:
mam pytanie. Czy warto inwestowac w lcd 1080?? czy jakosc jest zdecydowanie lepsza niz 720??

i jeszcze jedno - Plazma czy lcd - zastosowanie to nowe kosnole do gier ( xbox360 , PS3)

Z gory dziekuje za pomoc

Oczywiscie 1080i - 1920x1080 (16:9) to o wiele wiecej infromacji niz 720p (4:3).... Zaden upscaler magicznie nie zextrapoluje brakujacej informacji. a jest jej procentowo sporo wiecej.

Co do 1080p to moze spokojnie, najpierw przyzyczajmy sie do 1080i :))
 
Do góry