Co z tą rozdzielczością ?

wozi

New member
Dobra ceny u Niemców ??

Czytam i szukam i tak do końca nie jestem pewien co jest z tymi rozdzielczościami.
Która do czego jest niezbędnym minimum, a która po prostu wystarczy (w zalezności czy LCD czy plazma)

752 x 480
1024 x 768
1366 x 768.

Pozycja nr. 1 - większość plazm. Ale to chyba nie wystarczy do HD, ale czy widać będzie róznicę jeśli TV jest HD ready ?
pozycja nr. 2 - czasami jest ale czy poprawi obraz przy HD,
pozycja nr. 3 - czy to min. do HD, a może i to nie wystarczy?

jesli ktoś wie, to będę wdzieczny za wlanie mi oleju do głowy :-(
wozi
 

pmcomp

New member
Poz. 1 nie może być HD Ready.
Na dzisiaj pozycja nr 3 ale ja bym poczekał na panele (LCD, PDP) o natywnej rozdzielczości 1920x1080.
Mamy już ciekawy przypadek opisywany na forum w postaci LCD 37" BenQ.

Pozdrawiam
 

pepino

New member
cześć,
generalnie to zależy do czego chcesz używać,
852x480 powinno wystarczyć do zwykłej tv (piszę powinno, bo to format NTSC - do PAL-a potrzeba więcej - 576)
Jeżeli myślisz o HDTV, to minimum 1024x768, a w przyszłości 1920x1080.
Tu znajdziesz ciekawe artykuły o rozdzielczości ekranu w zależności od zastosowań
http://www.plasmatvbuyingguide.com/plasmatv/plasmatv-highdefinition.html
http://www.plasmatvbuyingguide.com/plasmatvreviews/resolution-explained.html
Jedna uwaga - to wszystko są rady na rynek amerykański (NTSC), ale zawsze będziesz miał jakieś pojęcie.
U nas przy ekranie 852x480 zawsze będzie down-scaling (przy zwykłej tv jak i hdtv) natomiast przy wyższych rozdzielczościach tv będzie dokonywał up-scalingu ze zwykłego sygnału, przyjmował bez zmian obraz w wyższej rozdzielczości (np 720p), oraz dokonywał down-scalingu przy 1080i.
Pozostaje jeszcze kwestia obrazów o rozdzielczości pionowej 1024 - tu jest upscaling nawet przy 720p oraz (chyba) down-scaling przy 1080i, ale tego akurat nie jestem pewien, bo nie wiem czy są tam linie niewykorzystane tak jak w PAL-u. Dotatkowo niektóre modele mogą po prostu obciąć te 56 linii ponad 1024 (bez down-scalingu) i zrobić sygnał 1024i. Proszę o korektę, jeśli się mylę.
 

wozi

New member
Wielkie dzięki, trochę mi się rozjaśnia. na razie jestem na ok. 250 cd/m2 :p .

Wydaje sie więc że rozdz. 1024 x ...... powinna wystarczyć aby zobaczyć róznicę (jak rozumiem). Ta rozdz. daje się obecnie rozsądnie kupic w panelach 42". Wyższe rozdz. są b.drogie.

A tak przy okazji,
od napływajacych stale z rynku informacji o nowych, lepszych, przyszłych super itp mozna dostać kręćka.

Producenci tak dozują dawkę rozrywki aby:
najwięcej zarobić (na tych co kupuja nowości i teraz nie kupią pełnego HD - zmiana za 2 lata na nowy model)

i na tych co sie nie znaja bo nie maja czasu i wcisną powoli przestarzały sprzęt za niby rozsadną cenę !

Ci drudzi bedą mieli spokój a Ci pierwsi zawsze będą gonic kruliczka! Zawsze żle :p .

wozi
 
Do góry