Sat. tuner cyfrowy z DVB (-S, -T, ...)

rafaello

New member
Ok, może mamy jakiegoś znawcę od zestawów sat. ?

Poszukuję zestawu antena+tuner, który odbierałby standardy wymienione w temacie. Powinien posiadać złącze HDMI, opcjonalnie MPEG-4. Jaka faktycznie powinna być średnica anteny do odbioru HDTV ? Ktoś na forum zaznaczył, że 90 cm, ale słyszałem z innych źródeł, że nie jest to konieczne ...

Jakie są Wasze doświadczenia/opinie w tym temacie ? Najlepiej prosze o propozycję zestawów - wiele jest teraz promocji, marek, [funkcji], a ceny bardzo zróżnicowane.

pzdr.
 

rafaello

New member
Filmy w 720p

Oj raczej mylisz się bardzo kolego. Do odbioru HD wystarczy mieć sprzętowy, albo programowy (np. zestaw karta tv + power dvd) codec MPEG-2. Zresztą wybór kompresji np. DVB-T nie jest uregulowany jeszcze przez KRRiT w Polsce. Być może ruszy w standardzie MPEG-4 (tj. np. we Francji), co pozwoliłoby ułatwić wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości (zwiększenie liczby dostepnych kanałów na naziemnych multipleksach, bo jak wiemy - do HDTV wymagane jest większe pasmo).


Nie chodzi mi o całą listę tunerów, bo stronę Hollex'a doskonale znam, ale sprawdzony i godny polecenia zestaw. Jak pisałem zależy mi na opinii ...


pzdr i prośba o profesjonalne opinie,
 

tuptus55

New member
1. Pioneer PDP-505XDE i tuner QualiTv. Działa wyśmienicie.
2. Sharp LC-37GD7E wg znajomego ma pod sobą wszystko inne. LCD zawiera w sobie tunery DVB-S i DVB-T.
3. Ja używam HTPC (Home Theatr Personal Computer) z kartą DVB-S (SkyStar 1) i DVB-T (WinFast DTV1000 T).

Zalety: 1,2 łatwość użytkowania. 3 cena, łatwość pozyskania i uruchomienia nowego formatu cyfrowego (jak się pojawi). Cokolwiek KRRiT wymysli na HTPC na pewno da się to uruchomić.
Wady. 1,2 cena. 3 trudna konfiguracja
 

kobayashi

New member
Oto odpowiedź na Twoje pytanie Rafaello:
ReelBox Multimedia i jej produkty: ReelBox Lite oraz ReelBox Avantgarde. Super rozbudowane tunery zarówno DVB-S, jak i -T oraz -C. Mają wsparcie dla HDTV i MPEG-4.
Model prostszy (lite) nie posiada HDMI ale ma przynajmniej złącze komponentowe. Do modelu DVB-S warto by jeszcze dodać antenę offsetową 115cm + konwertery typu Twin na "zezie".

http://www.reel-multimedia.com/german/endkunde/index.html
Tuner jak marzenie!

kobayashi
 

tuptus55

New member
@Kobayashi uzywasz któregos z tunerów ReelBox?
Pytam bo w instrukcji napisano, że tuner DVB-S odbiera sygnał 1-45 MS/s. Pytanie czy dekoduje HDTV (TS). Za to wyposażenie i te pieniadze jest to interesująca propozycja (ReelBox Avantgarde).
 

kobayashi

New member
Nie, nie używam Reelboxa... :-(
Co do HDTV to można znaleźć tylko takie info na stronie producenta:
"Die ReelBox Serie ist mit aufwendiger Spezialhardware zur Dekodierung und Wiedergabe von Audio- und Videomaterial ausgestattet. Mit dem Equator BSP-15 steht ein leistungsfähiger DSP (Digital Signal Processor) zur Verfügung, der ausreichend Rechenleistung zur Verfügung stellt, um HDTV-Material dekodieren zu können. Ein Spezialchip (FPGA) von Focus übernimmt die Bildausgabe.

Unterstützt wird die Wiedergabe in den Standardauflösungen 720p (1280 × 720, progressive Bildausgabe), 1080i (1920 × 1080, Bildausgabe im Halbbildverfahren) und 1080p (1920 × 1080, progressive Bildausgabe). Die derzeit unklare Lage hinsichtlich der Codecs und Spezifikationen, die für das europäische HDTV von den Anbietern genutzt werden könnten, macht konkrete Aussagen zur HDTV-Fähigkeit von Wiedergabegeräten für alle Hersteller schwierig.

Mit der ReelBox-Plattform durchgeführte Tests ergaben, daß die Darstellung von hochauflösendem WM9-Material ohne weiteres realisierbar ist, auch bei Verarbeitung kopiergeschützten Materials (DRM). Der H.264-Codec, dessen Einsatz sich bei mehreren TV-Anbietern abzeichnet, kann von der ReelBox bis zu einer Auflösung von 1080i abgespielt werden. "
 

tuptus55

New member
TS Transport Stream.
W takim formacie większość stacji DVB-S nadaje HDTV. Jest to odmiana mpeg2. Od października zaś Premiere HD będzie nadawane w mpeg4.
Kobayashi ale nie napisali jakie formaty dekoduje :(
 

tuptus55

New member
Sony Vegas 6.0.a

rafaello napisał:
... Zresztą wybór kompresji np. DVB-T nie jest uregulowany jeszcze przez KRRiT w Polsce. Być może ruszy w standardzie MPEG-4 (tj. np. we Francji), ....
KRRiT może się jeszcze nie zdecydowała http://www.krrit.gov.pl/stronykrrit/konsultacje/cyfra/infookonsultacji.htm bo jeszcze konsultuje ale wybór jest pomiędzy mpeg2 lub mpeg4. Kupując STB lub kartę do PC obsługującą obydwa formaty mamy pewność, że będziemy mogli odbierać DVB-T w Polsce. Nawiasem mówiąc czytając "Strategię cyfryzacji" KRRiT widzę, ze najszybciej to się coś ruszy za rok. Na razie pozostają próby Emitela lub innych firm http://radiopolska.pl/wykaz/polskadv.php
 

derekpl

New member
Tak szczeze mowiac - to temat jest troche zamieszany dla czlowieka ktory pierwszy raz o tym slyszy
Chce kupic TV LCD LE23R51B Samsung'a i zastanawiam sie czy aby faktycznie w obecnych warunkch potrzebne mi jest do czegos to HDTV - wiem super obraz (kiedys bedzie - ale kiedy nie wiadomo - obecna oferta z sat nie jest dla mnie wystarczajaca) przypomina mi to sprzedawanie telefonow 3G za pomoca uslug ktore kiedys beda.

Jaka rozdzielczosc ma DVB-T - czy jest to jedynie cyfrowy przekaz obecnej TV a HDTV jest i bedzie jedynie domena TV SAT ?
 
Do góry