Realme 4K Smart Google TV Stick

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Opisywać wyglądu nie ma co, bo wszystko widać. Sprzęt kupiłem na Banggood, bo miałem jakieś dwa kody i wyszła dobra cena.

Stick Realme pracuje na systemie Google TV opartym na Androdzie TV 11, więc miałem pewne obawy związane z restrykcją znaną z Chromcasta 4 (OTG nie działa z nośnikami w formacie NTFS), ale okazały się niepotrzebne, o czym niżej. Realme chyba nie dołącza do swojego zestawu zasilacza (przynajmniej w moim zestawie takiego nie było, być może w sprzęcie dostępnym na polskim rynku jest), więc od razu warto się w takowy zaopatrzyć – najlepiej mocny powyżej 20W – o czym niżej. W zestawie, poza stickiem i pilotem, dostałem kabelek USB, przedłużkę HDMI i coś śmiesznego, co nazwano instrukcją.

Stick jest zbudowany na układzie Amlogic S905Y4 i sprawia bardzo przyzwoite wrażenie. Pomijając szybkość działania, dużym plusem jest z pewnością obsługa kodeka AV1, czego wielu układom brakuje. Zastosowany w Realme procesor jest zbudowany w technologii 12 nm, co ogranicza pobór prądu (powyżej 30 proc. mniej niż układy Cortex-A53) i grzanie się. Co to jeszcze daje? Otóż zdziwiłem się, gdy wyczytałem, że stick działa po podłączeniu zasilania ze złącza USB telewizora. Sprawdziłem w moim czteroletnim Samsungu i… faktycznie zadziałał. Dłuższych testów nie robiłem, ale film z Netfliksa poszedł bez kłopotów.

Układ może obsłużyć do 4GB RAM 32GB ROM i żal mocno, że firma Realme nie wykorzystała tych możliwości, aczkolwiek pewnie cena sticka mocno by podskoczyła. Ale jest, co jest, więc użytkownikowi zostaje do dyspozycji realnie około 4,5GB na własne aplikacje, co i tak jest sporo w porównaniu z Googlowym Chromecastem 4. Według oficjalnych specyfikacji układ S905W2 nie wspiera HDCP, ale widocznie nie ma takiej potrzeby  Jeżeli ktoś będzie chciał skorzystać z karty sieciowej USB to warto pamiętać, że obsługiwany jest tylko 100-megabitowy Ethernet.

Interfejs jak w Chromecast 4, czyli klasyczny launcher Google TV, choć w ustawieniach, gdy ktoś korzystał ze wspomnianego Chromecasta jest znacznie mniej opcji do wyboru, przede wszystkim związanych z dźwiękiem, wyświetlaczem, sterowaniem zewnętrznymi urządzeniami itp. Niemniej to, co jest, wystarcza do prawidłowej konfiguracji. Interfejs działa płynnie, nie notowałem jakichś przycięć czy dłuższego „myślenia” przy przechodzeniu do kolejnych funkcji.

Po włączeniu pierwszy raz, aby nie bawić się w klepanie literek i cyferek z pilota, system oferuje podstawową konfigurację przez aplikację Google Home w smartfonie. Szybko, prosto i funkcjonalnie. Później trzeba zrobić update systemu, bo od czasu wypuszczenia sticka na rynek pojawiła się nowa wersja, choć aktualizacja zabezpieczeń datowana jest na 5 listopada 2021.

Pilot mały, dobrze zaprojektowany, dobrze się go używa, choć jest… trochę śliski. Zestaw przycisków tradycyjny, choć uwagę zwracają klawisze dedykowane streamingowi – Netflix, PrimeVideo, YouTube i YouTube Music. Oczywiście jest obsługa głosem, czyli Google Assistant.

Wszystkie serwisy streamingowe odtwarzają płynnie, nie odnotowałem żadnych przycięć. Testowane: Netflix, PrimeVideo, HBO GO, Apple TV+, Peacock, Crackle. Real Debrid przez The Oath w Kodi – bez problemu odtwarzają się duże materiały 4k. Również YouTube i Smart Tube (STN Beta) działa idealnie.
Ale było jedno zaskoczenie - w przypadku Apple TV+ zaskoczył mnie brak dźwięku. Rozwiązaniem okazało się włączenie w opcji „Dźwięk” w ustawieniach sticka „no surround sound”. Nie wiem dlaczego, ale ponieważ nie mam płatnej subskrypcji, to podejrzewam, że być może dźwięk wielokanałowy jest wyłączony dla takich klientów. Nie zgłębiałem tematu, bo nie korzystam z ATV+.

O tym, że sprzęt nie obsługuje Dolby Vision już powszechnie wiadomo, więc nie będę się o tym rozpisywał. Jeżeli ktoś kupuje, aby zrobić swój starszy telewizor „smart”, to warto sprawdzić czy odbiornik wspiera ten format.

Router mam dość blisko sticka (łącze 600 megabitów), pomiar prędkości Wi-Fi (5 GHz) wyniósł: download ok. 270-280 Mbps, upload ok. 130 Mbps.

Mimo, że spotkałem się w sieci z narzekaniami, że stick nie chce się parować z słuchawkami Bluetooth, nie miałem takowych problemów. Testowałem duże, nauszne JVC, muszelki Philispsa i Lenovo i wszystkie połączyły się bez większych kłopotów.

A jeżeli o Bluetooth mowa, to warto wiedzieć, iż odłączenie sticka od zasilania często powoduje rozparowanie pilota. Proces parowania trwa dosłownie sekundy (przycisk home i back równocześnie naciskany), więc nie jest to kłopotem.

Złącze USB na sticku wspiera bez kłopotów OTG. Po podłączeniu prostego rozgałęźnika, który używam z Fire Stickiem 4K Max (na zdjęciu), podłączyłem dysk USB 1TB Adata sformatowany NTFS. Pliki 4K z dużym bitrate (seria Star Wars 4K 2160p BluRay H265 10Bit AC3 DTS.5.1.) w MX Playerze Pro odtwarzają się perfekcyjnie. Również The.Mandalorian 2160p DDP5.1 Atmos HDR.x265 z bitrate w okolicach 30 mbps.
Testy zrobione znanymi plikami Jellyfish bez problemu pozwoliły na odtworzenie pliku 400 mbps UHD Hevc 10 bit. Z większym bitrate nie mam i nie chciało mi się ściągać.

Niepowodzeniem skończyła się próba podłączenia dysku USB 2TB Maxtor. Dysk był wykrywany, ale pojawiał się i znikał. Wygląda na to, że to kwestia zasilania. Mam w tym momencie do dyspozycji prostą ładowarkę Samsunga 10W i raczej trzeba czegoś co najmniej 20W, a nawet więcej, do większych i bardziej „łakomych” na prąd dysków.

Parametry podstawowe:
Model RMV2105
CPU: Amlogic S905Y4, czterordzeniowy ARM Cortex-A35 1.8 GHz (Aida pokazuje 2 GHz);
GPU: ARM Mali-G31 MP2, dwa rdzenie 650 Mhz;
RAM: 2 GB;
ROM: 8 GB, dla użytkownika ok 4,5 GB;
HDMI 2.1;
WiFi 5(802.11 a/b/g/n/ac) 2.4GHz, 5GHz;
Bluetooth 5.0
USB 2.0, wspiera OTG;
System: Google TV oparty na Androidzie TV 11;
Rozdzielczość max: 3840x2160 (4K UHD) 60fps;
HDR 10, HDR10+, HLG, dekoduje AV1;
Asystent głosowy Google;
Wbudowany Chromecast;
WiFi 2.4GHz/5GHz

Dekodowanie wideo:
4K AV1 VP9 Profile-2 - do 4Kx2K@60fps
H.265 HEVC MP-10@L5.1 – do 4Kx2K@60fps
AVS2-P2 Profile – do 4Kx2K@60fps
H.264 AVC HP@L5.1 – do 4Kx2K@30fps
MPEG-4 ASP@L5 – do 1080P@60fps
WMV/VC-1 SP/MP/AP – do 1080P@60fps
AVS-P16(AVS+)/AVS-P2 Profile – do 1080P@60fps
MPEG-2 MP/HL – do 1080P@60fps
MPEG-1 MP/HL – do 1080P@60fps

Dekodowanie dźwięku:
Format dźwięku: *.mp3, *.wav, *.aac, *.m4a, *.flac, *.ogg, *.m4a. Dekompresja: MPEG-4 AAC Profile (AAC LC) MPEG-4 HE AAC Profile (AAC+) MPEG-4 HE AACv2 Profile (enhanced AAC+) AAC ELD (enhanced low delay AAC) xHE-AAC (ISO/IEC 23003-3 Extended HE AAC Profile FLAC, MP3, MIDI, Vorbis, PCM/WAVE, Opus.
 

Attachments

  • realme1.jpg
    realme1.jpg
    26,9 KB · Wyś: 287
  • realme2.jpg
    realme2.jpg
    25,9 KB · Wyś: 224
  • realme3.jpg
    realme3.jpg
    67,9 KB · Wyś: 263
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
Oby takich recenzji trafiało się tu więcej.:eek:k:

Co do sprzętu - w Apple TV nie trzeba mieć wykupionej subskrycji by uzyskac pełna jakosć w trailerach i bezpłatnych odcinkach, tak więc jeśli ktoś chciałby na tym sticku z tej usługi korzystać to będzie problem.No i drugi mankament ,który jak dla mnie dyskwalifikuje ten sprzet to brak obsługi Dolby Vision.Można by powiedzieć ,że nadaje się tylko dla użytkowników Samsungów.
Będący bezpośrednią konkurencją Fire stick 4k Max moim zdaniem jest lepsza alternatywą.
 

andyd970

Member
@Kirek50 tak z ciekawości sprawdziles czy ten stick obsługuje i przesyła DD, DD+ i DTS bo z tego co czytałem to jest tylko dźwięk stereo?
 

andyd970

Member
To znaczy te co podałem , oczywiście sprawdziles to na amplitunerze i pokazuje dźwięk DD 5.1 , DD+ z Atmosem i DTS 5.1 tak?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Nie -sprawdziłem to w dostępnych opisach i recenzjach.Chętnie natomiast zapoznam się z tą ,mówiącą że jakoby odtwarza wyłącznie stereo.
 

colargor

Member
Pierwszy raz mam do czynienia z urządzeniem zbudowanym na układzie Amlogic S905W2 (cztery rdzenie Cortex –A35) i sprawia bardzo przyzwoite wrażenie - w odróżnieniu od swojego „starszego” brata - Amlogic S905W, o którym mam bardzo złe zdanie.

........................

Parametry podstawowe:
Model RMV2105
CPU: AMlogic S905W2, czterordzeniowy ARM Cortex-A35 1.8 GHz (Aida pokazuje 2 GHz);
GPU: ARM Mali-G31 MP2, dwa rdzenie 650 Mhz;

Aida pokazuje 2Ghz dlatego, ze siedzi tam amlogic S905Y4.

BTW: Amlogic S905W to okrojona wersja S905, taktowanie skrecone do 1.2GHZ a gui androida do 720p.
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
@Kirek50 tak z ciekawości sprawdziles czy ten stick obsługuje i przesyła DD, DD+ i DTS bo z tego co czytałem to jest tylko dźwięk stereo?

Nie jestem audiofilem, więc nie posiadam amplitunera, korzystam z sensownego sonddbara Philipsa (Stage V2. 2.1), który mi wystarcza. W związku z tym trudno mi ocenić (bez wyświetlacza na ampli, który o tym informuje), jaki dźwięk był na wyjściu.. Ze standardowych plików testowych, z różnie kodowanym dźwiękiem odtworzył wszystko: DD, Dolby True HD 5.1 , DTS MA 5.1, AAC, Vorbis, FLAC, OGG, AC-3 - nie pamiętam do końca co tam jeszcze zapuszczałem.
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Aida pokazuje 2Ghz dlatego, ze siedzi tam amlogic S905Y4.

Siedzi AMlogic S905W2 - Realme podaje to w specyfikacji. No chyba, że robią dwie wersje, na dwóch różnych SoC, ale nic o tym słyszałem. Gdyby był AMlogic S905Y4 to stick wspierałby Dolby Vision, a że nie wspiera...
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Realme chyba nie dołącza do swojego zestawu zasilacza (przynajmniej w moim zestawie takiego nie było, być może w sprzęcie dostępnym na polskim rynku jest), więc od razu warto się w takowy zaopatrzyć – najlepiej mocny powyżej 20W

Tak a propos: czy ktoś mógłby polecić dobry (i oczywiście tani) zasilacz sticków - około 20-30W?
 

Chrome

New member
Recenzja super i skłoniła mnie do zakupu sticka . Ale mam jeden problem :/ idąc śladem Kirek50 podłączyłem dysk według opisu i na początku wszystko działało przez kilkanaście minut po czym dysk zamoistnie znikł :/ po ponownym podłączeniu dysku pod usb został znowu wykryty i udało się oglądnąć film. niestety ale po pewnym czasie bezczynności dysk został rozłączony i już nawet nie pomaga ponowne odłączenie i podłączenie pod port usb :/ ktoś coś może pomóc :/ ?
 

maciekmm

Member
Stick ma problemy z telewizja na zywo w apce Vectra tv smart go... Na wiekszosci kanalow nie ma obrazu. Dodatkowo baaardzo muli w Disney+. Hbo max, Amazon, Player tvn czy C+ online dzialaja w miare plynnie
 

rmtmkk

New member
@Kirek50
Obecnie testuje chromecast 4 i tego realme sticka. W chromecast 4 mogę pilotem regulować głos w moim TV LG, realme niestety nie mogę. Próbowałem różnych ustawień w opcji dźwięk bez skutku, też tak macie?
 
Ostatnia edycja:

ramzes1120

New member
Mam pytanie. Czy jest możliwość używania mikrofonu w pilocie bez używania asystenta? Czyli np w wyszukiwarce w aplikacji netflix lub youtube móc podyktować tekst który zostanie tam wpisany.
 
Do góry