Beelink SEA I TV Box Realtek 1295 - wszystko o odtwarzaczu

coobah

Member
Bez reklam
Cześć,

Pobawiłem się już różnymi TV Boxami, na najpopularniejszych chipach, S905, S912.
Teraz przyszedł mi do głowych Realtek 1295.
Jako, że miałem kiedyś Egreat R6S Pro z chipsetem Realtek i wspominam go jako playera o wyśmienitej jakości obrazu chyba skuszę się na coś z nowszym prockiem ze stajni Realtek.

Jest parę modeli w sklepach, ale w oko wpadł mi Beelink Sea I.
Miałem już playera z soc Intela na Win10 ze stajni Beelinka i wspominam go całkiem miło.

A biorąc pod uwagę, że Beelink Sea I kosztuje aktualnie około 100USD to chyba warto się nad nim pochylić, co?

W sklepie Gearbest.com tego playera w wersji 2GB RAM + 32 GB ROM można aktualnie dostać za 103,99 USD. O! Tutaj:

BEELINK SEA I BOX RTD1295

Box prezentuje się bardzo ciekawie stylistycznie.

20170120151519_59498.jpg


Jest możliwość zamontowania wewnątrz dysku 2,5 cala, mamy 2 x USB (w tym jedno w wersji 3.0), komplet wyjść pozwalających podłączyć Boxa poprzez HDMI lub optical do amplitunera.


20170119160124_30598.jpg


20170119160124_55069.jpg



20170119160124_63323.jpg




Beelink SEA I

W porównaniu do wcześniejszych urządzeń z Beelink, SEA I Android TV Box jest bardziej zaawansowanym urządzeniem, które oferuje wiele funkcji. Ma HDMI IN do np. rejestrowania na żywo telewizji DVB-T z zewnętrznego tunera lub sygnału z innego urządzenia, również funkcję PIP oraz port SATA na 2,5”(HDD montaż wewnątrz obudowy).

Beelink SEA I TV Box Specyfikacje:

CPU - Realtek RTD1295 ARM Cortex-A53 Quad-Core z koprocesor i silnik osadzony SIMD NEON
GPU - ARM T820 MP3 (3-core)
OS - Android 6.0
Pamięć - 2GB RAM DDR4
Pamięć wewnętrzna - 16GB lub 32GB eMMC
Łączność WiFi - IEEE 802.11a / b / g / n / AC, 2,4 G + 5,8 g dwuzakresowy WiFi (bezprzewodowy układu: F21AUUM13-W2)
Ethernet - złącze RJ-45 sieci Ethernet gniazda (10/100 / 1000Mbps)
Bluetooth - BT4.0
HDMI Out - wyjście HDMI 2.0a, Wsparcie 4K @ 60fps Wsparcia HD audio (7.1CH)
W HDMI - wejście HDMI 2.0 wsparcie PIP, HDMI w strumieniu rejestrowane
Video / Picture Dekodowanie - HVP9 profilu 2 do 4Kx2K @ 60fps, H.265 HEVC MP-10@L5.1 do 4Kx2K @ 60fps, H.264 AVC HP@L5.1 do 4Kx2K @ 30fps, H.264 MVC do 1080p @ 60fps, MPEG-4 ASP @ L5 do 1080p @ 60fps, WMV / VC-1 SP / MP / AP aż do 1080p @ 60fps, AVS-P16 (AVS +) / AVS-P2 JiZhun Profil do l080P @ 60fps MPEG-2 MP / HL do 1080P @ 60 fps (ISO-13818), w formacie MPEG-1 MP / hl do 1080P @ 60 fps (ISO-11172), RealVideo 8/9/10 do 080P @ 60fps, WebM do VGA, wielu języków i wsparcie podtytułu wideo w formacie MJPEG, wielokrotny i nieograniczony pikseli rozdzielczości JPEG dekodowania (ISO / IEC 1091:cool: Obsługuje miniaturek JPEG, skalowanie, obracanie i efekty przejścia, Obsługuje * .mkv, *. wmv, iso, *, *. mp4 rm i formaty .jpg * * .mpeg, *. dat, *. avi, *.
Audio Decoder, wejścia / wyjścia - Obsługuje formaty MP3, AAC, WMA, RM, FLAC, OGG i programowalne 5.1 down-mixu, wbudowany szeregowy cyfrowego SPDIF Wyjście audio / iec958 i PCM wejścia / wyjścia, wbudowane stereo DAC audio stereo cyfrowe wejście mikrofonowe PDM, Obsługuje jednoczesne podwójne wyjście audio stereo z kombinacji kanałów analogowych + PCM lub I2S + PCM
USB - 1x USB 3.0, 1x USB 2.0
Zasilanie - 12V / 1.5A
Interfejs - DC, SPDIF, RJ45 (połączenie sieciowe) HDMI IN, HDMI OUT, USB 2.0, USB 3.0, gniazdo kart SD, Power LED, Standard dysku SATA (Wsparcie SATA III (1,5 g / 3G / 6G), 2,5 cala

Wymiary - 188 * 119 * 20mm
Waga - 249 g

Biorąc pod uwagę dużą liczbę funkcji, urządzenie posiada atrakcyjną cenę. Beelink robi wiele TV boxów, więc urządzenie powinno spełnić oczekiwania fanów telewizyjnych playerów. Również jest to dobry model aby zbudować centrum domowej rozrywki.

Wydaje mi się, że to ciekawy player, konkurencja jest nawet o 50 USD droższa przy niemal identycznej specyfikacji technicznej.

Chyba się na niego skuszę i jak dojdzie to wrzucę jakieś testy :)
 

coobah

Member
Bez reklam
OK, dotarł :)
Pojutrze wrzucę jakieś wrażenia.
Ale tak na szybko: ta jakość obrazu to jest to czego mi brakowało w obecnych boxach. Wróciły wspomnienia z Egreat R6S Pro :)

Realtek robi robotę :)
 

coobah

Member
Bez reklam
Cześć,

kilka dni temu doszedł do mnie Beelink SEA I.

Zapakowany w eleganckie czarne pudełko. Nie wiem czy to jakaś moda, ale niemal wszystkie playery jakie miałem (poza Egreat R6S Pro, który miał białe pudło) do tej pory przychodziły w czarnych pudełkach

20170518_094611.jpg


Na pudełku znajdujemy info, które przedstawia charakterystykę BOXa.

image.jpg


image.jpg


image.jpg




W zestawie z BOXem przychodzi oczywiście pilot, krótka instrukcja podłączenia sprzętu, kabel HDMI i zasilacz.
Więcej nie potrzeba do rozpoczęcia przygody z Beelink'iem.

Z uwagi na to, że do odtwarzacza możemy zamontować dysk 2,5" ma on trochę większe rozmiary niż te, do jakich przyzwyczaił mnie choćby mój dotychczasowy Sunvell.
Jednak nie ma co narzekać, Beelink wykonany jest całkiem "stylowo" i estetycznie. Do jakości wykonania także nie można się przyczepić, bo wszystko jest fajnie spasowane.


image.jpg



Na lewej bocznej ściance boxa, patrząc na niego od przodu, mam podłączenia:
- 1 USB 2.0
- 1 USB 3.0
- gniazdo kart SD

image.jpg



Na tylnej ścianie mamy natomiast:

- HDMI OUT
- HDMI IN (!!!)
- LAN
- SPDIF do podłączenia kabla optycznego,
- gniazdo zasilania

image.jpg



Prawa ściana boxa nie posiada żadnych złącz. A widziałbym tam jeszcze ze 2 x USB

Pod spodem boxa znajdziemy guzik RESET, który według opisu na obudowie służy do aktualizacji firmware.
Co ciekawe: obecnie FW wgrywa się z komputera kablem USB zakończonym z obu stron męskimi wtykami.

image.jpg



Mamy tutaj także dostęp do miejsca przeznaczonego na montaż dysku HDD wewnątrz playera:

image.jpg


image.jpg



Do playera dołączony jest całkiem "rozbudowany" pilot

image.jpg


Pilot ma funkcję uczenia się.
Ja swojego "nauczyłem" obsługi amplitunera

image.jpg



Co mogę napisać tak na szybko o nim?
Tak na szybko, bo jeszcze nie miałem okazji przeprowadzić porządnych testów

Na chwilę obecną jestem zachwycony jakością obrazu.***
Przypomniały mi się czasy gdy Egreat R6S Pro wyświetlał świetny obraz, a tylko ze względu na braki w multimedialności odszedł do lamusa

Tutaj mamy zarówno świetną jakość obrazu, a także pełną multimedialność.

Player przyszedł do mnie z pierwszym FW z jakim tylko pojawił się na rynku.
Oznaczone było symbolem 101.
Upgrade'owałem go do wersji 104. Jako, że nie widziałem diametralnej różnicy między nimi postanowiłem wrzucić soft Superceleron z forum Freaktab.

Na chwilę obecną zostaję na tym sofcie. Jest lekki, przejrzysty i nie odnotowałem żadnych zwiech Boxa.

Teraz muszę tylko zassać więcej materiałów "testowych". Po tym będzie kolejna aktulizacja tematu

Dla przypomnienia.
Box ze sklepu Gearbest.com. Aktualnie w jeszcze lepszej cenie

BEELINK SEA I 99,99USD

Ja ze swojej strony mocno polecam. Boxa i sklep
 
Ostatnia edycja:

kola01

Well-known member
Bez reklam
Oj... żadne ze zdjęć nie działa. Nawet po zalogowaniu na forum :( Nie widać nawet miniatur.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
No, teraz gitara!
Szkoda jedynie, że ma tylko 2 USB. Jak ktoś ma np 2 dongle (do klawiatury i myszy) to już nic więcej nie podepnie, żadnego dysku zewnętrznego czy pena. A przecież o to chodzi w takim urządzeniu, żeby było "otwarte na świat" i odtwarzało media z różnych nośników, najczęściej podpinanych właśnie pod USB. Za to u mnie duży minus.
Nie ma tez zwykłego analogowego wyjścia audio (jack lub 2xRCA) i typowy wzmacniacz czy amplituner stereo już się z tym Beelinkiem nie połączy :(
A ma za to wejście HDMI (nie mylić z wyjściem), które bardzo rzadko się zdarza ale chyba głównie z tego powodu, że raczej nikt tego nie używa.
Takie trochę dziwne, nie "wyważone" urządzenie jeśli chodzi o porty.
Bardzo dobrze natomiast, że zwracasz uwagę na jakość obrazu. To ważny aspekt, pomijany często w testach czy opiniach.
Programowanie pilota - fajna sprawa. Przydaje się. To pierwsze co zrobiłem w swoim X92 (ilość przycisków do zaprogramowania jest taka sama).
Trzeba też pamiętać, że Beelink jest na Realteku a więc nie uda się zainstalować systemu LibreELEC, który Realteka w ogóle nie wspiera (na X92, LibreELEC działa super, w dodatku bezinwazyjnie - można go posadzić jako równoległy drugi system i łatwo je zmieniać).
 
Ostatnia edycja:

coobah

Member
Bez reklam
Wydaje mi się, że braki w portach USB można naprawić stosując jakiegoś HUBa. Fakt, robi się z tego lekki "pająk", ale jeśli box stoi gdzieś w szafce pod TV to nie jest to wielki problem.

Odnośnie jack/cinch masz rację - przydałoby się. Nie każdy dysponuje sprzętem posiadającym wejście SPDIF lub HDMI :)
Wejście HDMI może nie być takie głupie. Muszę przetestować jak to działa, ale gdyby tak sobie ponagrywać wszystkie odcinki Kuchennych Rewolucji na HDD, to byłoby piękne :D

Jakość obrazu według mnie jest świetna.
Nie ma znaczenia czy odtwarzam film za pomocą MX Player, czy zwykłego odtwarzacza z Kodi. Jest super.
 

coobah

Member
Bez reklam
Pościągałem z poniższej strony różne sample:

Samples - Official Kodi Wiki

Tak to u mnie wygląda na dysku:

Schowek02.jpg


Odtwarzacz miał problemy z:

- 1080i-25-H264 - odtworzył dźwięk, ale obraz stał,
- Dolby_Bit_Harvest_Lossless... - nie przekazał Dolby True HD w passthrough,
- VC-1_23.976_sample - nie przekazał Dolby True HD w passthrough.

Reszta poszła bez zająknięcia :)
 

radioaktywny

New member
Dzięki za info.
Czy to jest regułą, iż nie odtwarza Dolby True HD w passthrough czy tylko w przypadku tych dwóch próbek miał problem?
 

coobah

Member
Bez reklam
pobrałem inne próbki z True HD, ale wynik jest ten sam.

W wolnej chwili wrzucę do niego najnowsze firmware producenta, zobaczymy...
 

coobah

Member
Bez reklam
No to mili Państwo! :)

Na najnowszym firmware oznaczonym jako 105 czyta WSZYSTKIE pliki TRUE HD poprawnie!
 

piechu

Member
Bez reklam
Co prawda z góry spodziewam się jaka będzie odpowiedź ale zapytam, co mi. Netflix tak jak na większości android boxów nie rusza w FHD? Szukam i szukam jakiegoś niedrogiego boxa, który by pociągnął Netflixa 1080p, udało się znaleźć Wetek Hub... ale tam podaje dźwięk tylko w stereo wg. danych z sieci.
 

piechu

Member
Bez reklam
Ale to nie ma żadnego znaczenia po której stronie jest wina (doskonale wiem po czyjej stronie stoją ograniczenia). Pytam konkretnie czy na tym boxie Netflix odpala FHD czy nie i tyle.
 

radioaktywny

New member
[...]
Reszta poszła bez zająknięcia :)

Na forum XDA Developers (wątek chyba z lutego br.) piszą , iż w rozdzielczościach:
- 1080p HD - obraz idealny,
- 1440p HD - obraz przycina,
- 2160p 4K - już po 1-2 sekundach obraz zaczyna przycinać i dalej jest nie do oglądania.

@coobah
Czy robiłeś swoje testy na TV 4K czy na FHD?
 
Do góry