Nexbox A95x-b7n na S905x 2GRam 16GB flash

Tom0000

New member
Kilka slow o moim nowym nabytku Nexbox A95x-b7n na S905x 2GRam 16GB flash .
Jesli spodoba ci sie ten sprzet to nie znaczy ze go polecam. To tylko przyklad , ale o tym dalej.

Szukalem info co kupic. Wyszlo na to ze himedia z topowym modelem, ale shield lepszy. Jednak i shield bez sensu bo lada chwila bedzie w sprzedazy shield 2 pewnie za podobna cene. Byla tez mozliwosc cos na intelu , ale zlozenie HTPC dla Kodi daje cene absurdalna , do czego dalej potem.
Wiec mial byc shield 2 a w miedzy czasie cos taniego na przeczekanie.
Wybor padl na jakikolwiek box na amlogic S905 albo S905X. S905 jest odrobine szybszy, S905X jest za to tanszy, ma HDR i VP9. Odrzucilem od razu S912, bo dla tego procka nie ma dostepnych bibliotek dla jego nowego GPU (nawet amlogic ich nie ma) wiec nikt nie zoptymalizuje driverow.
Na forum kodi i amlogica wyczytalem kilka ciekawostek. Kodi zle dziala z androidem. Lepszym rozwiazaniem jest jego fork SPMC. Optymalne Kodi to 16.1 na android 5.1. Wyzsza wersja kodi lub wyzsza wersja androida i bedzie to gorzej dzialac , a juz szczegolnie na prockach amlogic.
Na szczescie byla alternatywa w postaci libreelec. Na jego forum znalazlem liste boxow dzialajacych bezproblemowo z librelec. Ja wybralem tytulowy , ale wszystko wskazuje ze moze byc dowolny nn amlogicu S905 i S905X (seria S8xx jest juz za wolna). Wybranie boxa z poza listy moze skutkowac tym ,ze libreelec nie bedzie mial w jego przypadku wsparcia dla wifi, blutooth lub nie bedzie mial w sobie definicji jego pilota (to ostatnie da sie zwalczyc samemu). Tak wiec wybor jak ktos ma czas nalezy dokonac na podstawie cech hardwaerowych boxa i absolutnie nie zwracac uwagi jak on dziala z Kodi pod androidem.
Warto tez wiedziec, ze procki amlogica (wszystkie SXXX) maja wspolne problemy (wszystkie). Np nie dzialaja na 2GHz choc to system pokaze. Max 1.6GHz. Leakuja tez pamiec , wiec w koncu zaczyna jej brakowac i kodi zaczyna spowlaniac az sie wykrzacza. Problem z pamiecia podobno rozwiazany w libreelec 32bit. (Mimo to zdrowo wylaczac box na noc)

Ok , box zakupiony w Chinach za 43$ z przesylka z dodatkowa klawiatura radiowa. Dociera juz po 2 tygodniach!!! Jakos obrazu na oko identyczna z dm8000. :)
Odpalam go , Kodi, wchodze w skanowanie otoczenia sieciowego i program zostaje zatrzymany. !??? No nic, testuje dalej . Wlaczam klawiature i z odleglosci 2 metrow zalapuje poprawnie co 2, 3 wcisniecie klawisza. Mam smiecia, na szczescie jest tez oryginalny pilot. W testach sprzetu gosc nazekal ze zasieg pilota nie jest 10m jak w Mini ale 8m. Ja stwierdzam ze problemy sa i na 4m.
Jak dziala kodi ... przyklad . Odtwarzam klip z nas-a , wciskam przycisk przejscia do nastepnego klipa. Niknie dzwiek , obraz zamraza sie na jakis 2 moze nawet 3 sekundy i po tym czasie startuje kolejny klip. Odtwarzam 2h 8GB zgrywke z C+ HD (plik .ts) . Po poltora godziny nie nadaza z dekodowaniem obrazu. Pomaga zatrzymanie i wznowienie.
Instaluje custom recovery i zgrywam nandroid backupem zawartosc flasha (moze sie przyda? watpie!). Nieszczesliwie pod reka mam tylko powolna pamiec usb. Wrzucam na nia libreelec i odpalam boxa. Do Kodi doinsalowuje multimedia master. Pamiec naprawde wolna, czesto przywieszki w GUI na reakcje pilota.
Po jednym dniu jestem na tyle zadowolony , ze przenosze libreelec do pamieci wewnetrznej. Przywieszki GUI znikaja, system startuje 10 razy szybciej niz z usb. Takie samo przeskakiwanie na kolejny klip trwa krocej niz pol sekundy . Nie ma problemow z odtwarzaniem obrazu.
Wydajnosc sprzetu jest dobra lub nawet bardzo dobra. Mysle ze nie ma sensu rozpisywac sie jak dziala 4k , HDR bo na kazdym S905X pod librelec bedzie dzialac tak samo, wiec nie ma roznicy czy sprzet to nexbox , mini czy cos innego.
Od strony sprzetowej jedyny problem jest z pilotem, ktory ma za krotki zasieg.
Od strony programowej z kodi jest problem z ergonomia i to duzy. Mam przyzwyczajenia z enigmy2 i nie do przyjecia dla mnie jest sytuacja ze Kodi nie ma :
- odtwarzania poklatkowego
- odtwarzania z predkosciami ponizej 1
- skokow o zadana liczbe sekund
...
Niespodzianka okazala sie klawiatura. Z libreelec z odleglosci 4m dziala fenomenalnie. Oryginalny pilot choc w porownaniu do innych ma sporo klawiszy to i tak nie ma wcale klawiszy sterownia odtwarzaniem!!! Choc ma klawisze |<< i >>| to kodi nie ma pod nie nic podpiete. Cale sterowanie z menu (z wyjatkiem klawiszy strzalek i ok).
Klawiatura ma mase klawiszy i czesc dziala pod Kodi w trybie odtwarzania. (UKB-500-RF Mini Klawiatura Bezprzewodowa 2.4G z Touchpad Handheld - moze byc z podswietleniem i bez)

BACK - wyjscie z opcji (zwykle bez wchodzenia w poprzednia)
ESC - wyjscie z opcji z wchodzeniem w poprzednia

D||,Spacja- pause/play
R(everse) - przewijanie do tylu, kolejne wcisniecie zwieksza predkosc
F(orward) - przewianie do przodu, kolejne wcisniecie zwieksza predkosc
< - skok o -10s
> - skok o +10s
^ - skok o +30s
- skok o -30s
Page up, >>| - nastepny utwor z listy
Page down, |<< - poprzedni utwor z listy
C(heck list) - lista z utworami
M(enu),Enter,OK- menu odtwarzania
Tab, H - wyswietlenie menu glownego
X(it) - zatrzymanie odtwarzania i wyswietlenie menu glownego
S(ystem) - menu zamykania systemu

F8 - mute
F9 - volume down (powtarzalne)
F10 - volume up (powtarzalne)
V- - volume down (pojedyncze)
V+ - volume down (pojedyncze)

I(nfo) - info o zaawansowaniu odtwarzania
Z - info o trybie wyswietlania obrazu
O - Szczegolowe info o stanie dzialania (takze zajetosc wszystkich corow)

0-9 - wpisanie pozycji czasowej po ktorej nic sie nie dzieje
V - teletekst
A - ustawianie przesuniecia dzwieku
\ - pyta czy zapisac rozdzielczosc (???)
Y - DVD player domyslne (???)


Powyzsze jest niby testem nexboxa. Prosze jednak to bardziej traktowac jako test libreelec na dowolnym sprzecie opartym na amlogicu S905 albo S905X. Jesli jednak ktos zdecyduje sie jednak na nexboxa warto pamietac o tym ze wersja 2G/16G ma przycisk reset w gniezdzie AV. Wersje 2G/8G, 1G/16G, 1G/8G wszystkie albo czesc nie maja przycisku reset wcale.
Widzac jak kodi dziala mi pod libreelec nie widze absolutnie powodu aby za sprzet pod kodi wydac choc dolar wiecej. Jesli jednak ktos chce kupic ten box i pozostac z androidem to nie polecam (mozna posilkowac sie ostatnim linkiem jesli jednak box sie ma).

Jesli ktos uzywa multimedia master. Napisz mi prosze, jak samemu doinstalowuje wtyczke kodi z jakiegos z repozytoriow , to gdy sie ona zainstaluje , gdzie w menu MM jej szukac ?
Edit. Odpowiedz znalazlem w 7 odcinku nagrania o MM.

Jeszcze kilka linkow :
producent : http://www.inexbox.com/ (czesc boxow nie ma wcale ston producentow ,albo jest super trudno je znalezc)
forum : http://www.tvboxforum.com/forumdisplay.php?fid=7
firmware, tools : https://mega.nz/#F!F9xjTSSa!R0vJfTC2U6Qc2skNMrr1iQ (jesli nie ma dostepu do publikacji firmware i strony producenta to do androida taki box nie nadaje sie wogole)
FAQ : http://www.tvboxforum.com/showthread.php?tid=889
Review:
http://www.cnx-software.c...g-and-teardown/
http://www.cnx-software.c...-and-kodi-16-1/
Custom firmware i jak zrobic wlasny w oparciu o firmware innego boxa:
http://freaktab.com/forum...-m8sii-firmware
 
Ostatnia edycja:

xyz18

New member
Witam,
też szukam czegoś pod libreelec.

Zastanawiam się nad Raspberry pi 3 lub jakimś Amlogic S905. Miałeś może możliwość porównania tych dwóch rozwiązań sprzętowych?

Czy Nexbox obsługuje HDMI CEC?
Jak z jakością dźwięku przez AV?

Zamawiałeś na gearbest?

Z Multimedia Master nie korzystałem, ale tu jest trochę informacji:
blog autora (niestety nie mogę wstawiać linków)
www techmaniachd pl
i jego kanał na yt
www youtube com/playlist?list=PLgzRSksiJaNtFrZ0M0oAH2cw0vHBh7ce1
 

Tom0000

New member
RPi3 jest konkurencyjny pod androidem w porownaniu do S905 S905X z powodu slabego dzialnia amlogicow pod androidem. Fizycznie RPi3 jest mniej wydajny i pod libreelec powinno to byc wyraznie widoczne. Nie mialem mozliwosci porownac.

HDMI CEC . Nie zglebialem tematu. Moj sprzet jest na tyle stary , ze sprawa nie istnieje.
Jest tam cyfrowy colaxial na jack 3.5mm. Mam zamiar go uzywac wiec jakosc AV nawet nie planuje testowac.
Kupilem z Chin na aliexpress.

Podalem linka do testow. Wynikaloby z nich , ze Mini moze byc lepszym boxem. Nie poszedlem ta droga po 15 minutach bezskutecznego poszukiwania strony producenta. Moj ostatni link to wlasnie namiar na lepszy soft portowany z Mini. Moze wiec lepiej od razu kupic mini ?

Dzieki za info o MM. Nieznajomosc odpowiedzi wstrzymuje mnie przed zakupem wersji specjalnej. Chyba MM nie zablokowal na stale dodawania innych wtyczek ? Jesli tak, pozostane z wersja darmowa.
 
Ostatnia edycja:

Tom0000

New member
UWAGA!
Multimedia master miesza w ustawienich kodi. Po zainstalowaniu MM kodi do odtwarzania potrzebuje od 4 do 5 razy wiecej mocy procesora.! Efekt jest beznadziejny.
Milo byloby gdyby ktos sprawdzil to samo pod androidem.
 

Tom0000

New member
Po kilku dniach/tygodniach uzywania sprzetu moge podsumowac;

W samym boxie nie ma zadnych problemow sprzetowych. Obudowa jest zadziwiajaco letnia w trakcie pracy. Spodziewalem sie grzejnika (mozliwe ze to poklosie bledu w amlogicach niemozliwosci pracy z wyzsza czestotliwoscia niz 1.6GHz).
Jedyne co slabo dziala to pilot. Uzywam go tylko i wylacznie do wlaczania boxa.
Wszystko inne robie klawiatura. Jest tak poreczna , ze nie ma roznicy w wygodzie. Do tego mozliwosc wlasnego definiowania/zmieniania funkcji pod konkretne klawisze zwielokrotniaja wygode.
Zamowilem sobie juz 2 dodatkowe klawiatury na wypadek awarii w rekach dziecka i zwykle zuzycie klawiszy. Szkoda , ze nie mozna ich dostac tak somo taniao jak ze sprzetem.
(Zna ktos moze adres strony producenta Mini ? )
 

vardoger84

New member
Cześć,
Po przeczytaniu Twoje artykułu na temat A95X postanowiłem go kupić. Sprzęt jest już u mnie (Nexbox A95X Amlogic S905X 2GB DDR3 RAM 8GB eMMC ROM Quad Core Android 6.0 4K 60fps HD Kodi 16.1 Pre-installed 2.4G WiFi LAN HDR10 VP9 H.265 HEVC TV Box Android Mini PC z bangood) i chciałbym zmienić soft na LibreELEC 8.0.0c jednak mam problem i prosze o pomoc. Wydaje mi się, że robie wszysko zgodnie z instrukcją ale nadal nie moge odpalić Libre z recovery. Nagrałem na kartę SD(USB tez probowałem) za pomoca kreatora wszystkie pliki (LibreELEC-WeTek_Play.arm-8.0.0.img), skopiowałem (Use device trees from 7.0.3.012 builds). Na USB mam 5 plikow. Odpala boxa z restem wybieram restart i nic sie nie dzieje. Przekopalem rozne fora ale nic nie pomaga ;/ Bede wdzieczny za pomoc.
 

adi2i2

New member
Nie nagrywaj za pomocą kreatora, tylko ściągnij odpowiedni obraz z forum libreelec "LibreELEC-S905.arm-8.0-8.0.0c.img" nagraj na kartę programem Win32DiskImager.
Restart boxa i musi działać.
 

rossak

New member
Witam,
kupiłem Nexbox A95X, wrzuciłem libreelec bo na orginalnym sofcie nic się nie dało zrobić.
Orginalny pilot z 4 metrów już nie działa.
Podłączyłem air mouse T2 https://www.aliexpress.com/item/T2-Remote-Control-Gyroscope-Mini-Fly-Air-Mouse-2-4G-Wireless-receiver-for-3D-Sense-Game/32739230375.html który używałem z poprzednim android boxem. Niestety z jakiegoś powodu w ogóle nie działają przyciski tego pilota, znaczy android na nie nie reaguje w żaden sposób. Opcja samej myszki działa normalnie.
Poprawka, działa przycisk wstecz i OK, a mi zależy na przyciskach prawo/lewo, góra/dół, głośność.
Nie wiem, czy to nie przypadkiem usterka mojego Nexbox'a bo raczej nie widzę w google żeby ktoś miał z tym problem.
Jakieś pomysły?
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry