Serwer NAS w domu - kompedium wiedzy. Co to jest NAS?

pike

New member
Ja mam akurat Synology. Ale działa bez problemu. Jedyne co musisz zrobić to odtwarzać przez kodi. On odpala wszystko. Z innymi miałem problem. I odtwarzacz samego tv też ciągnie 4k z HDR.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka
 

Romek42

New member
Ja mam akurat Synology. Ale działa bez problemu. Jedyne co musisz zrobić to odtwarzać przez kodi. On odpala wszystko. Z innymi miałem problem. I odtwarzacz samego tv też ciągnie 4k z HDR.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka
Próbowałem, niestety ten z takim samym rezultatem. Najbardziej obiecujący był VLC ale też zacina i nic nie mogę przewinąć.

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka
 

towalski

Member
To może być nie do końca wina przesyłu (ale lepiej po kablu, na WiFi nawet 5Ghz filmy mogą się***buforować przy peakach). Film 4k ma bitrate do prawie 130Mbit, co daje ok 16MB/s. Jako przesył nie są to kosmiczne wartości, ale już kosmiczne wartości do obrobienia (mówię o suchym transferze plików, żadnym transkodowaniu, bo to zabójstwo dla jakości). Żeby bez problemu odtwarzać filmy 4k trzeba mieć urządzenie do tego - dedykowane np. Egreat A5 i wyższe modele lub Zidoo Z9X (najnowszy, zgodny z DV). Te urządzenia nie zacinają. Co do serwera - to przy takim przesyle danych, każdy serwer sobie poradzi, pod warunkiem że dyski HDD nie są dodatkowo obciążone innymi zadaniami - bo tam pracuje głowica i zasuwa po talerzach. Jak ma więcej zadań, to fizyczne ograniczenia powodują, że dysk muli. Chodzi o coś, co nazywa się IOPS i w HDD jest to bardzo niska wartość, ok 75. Dyski SSD są poza jakąkolwiek skalą dla HDD bo sięgają wartości 500 000. Jak serwery, to Qnap / Synology - dla użytkowników domowych. Jeżeli chodzi o społeczność, to forum polskie Qnapa tętni życiem, natomiast Synology to pustynia.
 

ralfik77

Member
Bez reklam
No właśnie o te 16MB/sek chodzi.
Na łączu 100Mbit, to nie przejdzie i odtwarzacz co chwilę buforuje.
Przerabiałem to u siebie.
Tak jak napisałeś wifi 5Ghz niby szybkie jest ale chyba nie ma takiej płynności przesyłu, jak kabel, bo pomiar pokazywał 350Mbit a i tak film się buforował.

A jeśli telewizor jest odtwarzaczem, to znowuż on może być wąskim gardłem, bo raczej nie ma łączą 1Gbit...
Trzeba zewnętrznego odtwarzacza.
 
Ostatnia edycja:
Do góry