Serwer NAS w domu - kompedium wiedzy. Co to jest NAS?

darekguma

New member
Bez reklam
Udostępnij sobie pliki z komputera i zobaczysz czy router daje radę.
Jest jeszcze ograniczenie, które może generować TV, bo nie każdy TV obsługuje 1000Mb i nawet najszybszy transfer routera i NASa nic tu nie zdziała.

Jest jeszcze problem z gęstością plików, bo transfer 100Mb przeważnie wystarcza, ale procesor w TV może być za słaby do dekodowania plików z wysokim bitratem.
Jeśli nie TV to można wykorzystać BR, który ma możliwość podłączenia do sieci domowej. Wtedy BR dekoduje, a TV tylko wyświetla. Są też przeróżne mediaplayery, które świetnie sobie radzą z gęstymi plikami.
Mam udostępnione pliki z kompa a za odbiornik tych plików służy med8er z tv nie kożystam po sieci bo to stary już tv i jego zasoby są kiepskie. Sam odtwrzacz ze zwykłymi mkv sobie radzi (oczywiście po sieci) ale już z pełnym obraze bd w DTS-hdma już nie, sieć nie wyrabia. Ruter 1tb też mi nie pomoże bo w plejeru jest 100mb.
 

DrWredman

Active member
Nie masz racji, maksymalny bitrate dla danych dysku BD to 54Mbps, co stanowi nie wiele ponad połowę możliwości playera. Oczywiście rzeczywiste transfery sprzętu są niższe niż te na papierze, ale na pewno nie o połowę.

Czyli, że każdy musi sam sobie określić czego oczekuje, i czy jego urządzenia dadzą radę sprostać potrzebom.
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Predkosc interfejsu sieciowego nie ma az takiego znaczenia, jak wielkosc i sposob zarzadzania buforem danych playera, czy ustawiniami QoS w ruterze.
 

darekguma

New member
Bez reklam
Nie masz racji, maksymalny bitrate dla danych dysku BD to 54Mbps, co stanowi nie wiele ponad połowę możliwości playera. Oczywiście rzeczywiste transfery sprzętu są niższe niż te na papierze, ale na pewno nie o połowę.
Czyli winny jest router, niestety nie jestem właścicielem tego sprzętu lecz sieć a raczej telewizja kablowa z której mam neta. Nie mam wglądu do ustawień routera.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Czyli winny jest router, niestety nie jestem właścicielem tego sprzętu lecz sieć a raczej telewizja kablowa z której mam neta. Nie mam wglądu do ustawień routera.

To postaw swój router jako drugi. W sieci domowej załatwi ci to temat szybkości, a na zewnątrz i tak masz tyle ile daje usługodawca.
Ja tak zrobiłem z modemo-routerem upc, który mnie wkurzył do imentu.
Kupiłem 3-antenowy TP-LINK TL-WR1043ND i po temacie.
 

iT!T

Member
To postaw swój router jako drugi. W sieci domowej załatwi ci to temat szybkości, a na zewnątrz i tak masz tyle ile daje usługodawca.
Ja tak zrobiłem z modemo-routerem upc, który mnie wkurzył do imentu.
Kupiłem 3-antenowy TP-LINK TL-WR1043ND i po temacie.
Lub jeśli masz oddzielny modem kablowy i router od dostawcy, zostawisz modem, wrzucasz obecny router i podpinasz co tam sobie chcesz (również polecam tp-linka kolegi wyżej)

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Lub jeśli masz oddzielny modem kablowy i router od dostawcy, zostawisz modem, wrzucasz obecny router i podpinasz co tam sobie chcesz (również polecam tp-linka kolegi wyżej)

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

W UPC to wszystko jest all-in-one więc to jedno pudełko.
Wyłączyłem tylko wifi i dhcp w upc. Wszystkie sprzęty po LAN do nowego routera, który przeją propagację adresów IP.
I już ..... :)
 

phoba

New member
Pudełko Vectry nie ma antenek.
Po prostu nie chcę mieć sygnału WiFi w miejscu, w którym stoi ich pudełko. Wolę własne wifi, skonfigurowane tak jak ja chcę, z moim własnym hasłem a nie kilometrowym zestawem przypadkowych znaków, włączające się i wyłączające o określonych godzinach, itd.
 

darekguma

New member
Bez reklam
Dzięki Panowie, tak zrobię. A jeszcze jedno, wszystkie routery mają tylko 4 wyjścia?, Rozumię, że jak potrzeba więcej to muszę dołożyć switch. trochę staroświecki jestem i wolę urządzenia podpięte po kablu.
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Odkrecisz antenki I masz wylaczone. Zreszta co ci przeszkadz ze oryginalny router bedzie mial wlaczone wifi I twoj drugi router tez bedzie mial wifi?

Przeszkadzać nie przeszkadza o ile nie będą się zakłócać. Stać będą przecież dość blisko.
Można co prawda zmieć zakres czy kanał, ale po co śmietnik w eterze ?
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Hmm, na zmianę ustawień WIFI również? Byłem przekonany, że na ceny, pakiety itd., ale nie sądziłem, że na podejście do tematu WIFI też. OK, dzięki, spróbuję.

A gdzie jest napisane, że masz mieć wifi skoro go np nie chcesz. No chyba, że chcesz.
Powiedz, że cię głowa boli od wifi, o czym już mówił jeden minister. :)
 
Ostatnia edycja:

iT!T

Member
Dzięki Panowie, tak zrobię. A jeszcze jedno, wszystkie routery mają tylko 4 wyjścia?, Rozumię, że jak potrzeba więcej to muszę dołożyć switch. trochę staroświecki jestem i wolę urządzenia podpięte po kablu.
Tak, kupujesz Switch i podpinasz pod jedno z wejść w routerze.

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka
 
Do góry