Serwer NAS w domu - kompedium wiedzy. Co to jest NAS?

DrWredman

Active member
Może po prostu "pochwalmy" się tym czym dysponujemy (firma, model, pojemność) jakie formaty odtwarzamy, jako to się sprawuje na codzień, polecamy czy nie i dlaczego.

Formaty nie mają znaczenia, bo jeśli chcesz odtworzyć plik MKV na swoim TV, to twój TV musi mieć odpowiedni kodek.
Podobnie z FLAC, DSD itd.
Jeśli zrobisz sobie plik FLAC 24 bit/192 kHz to musisz mieć urządzenie które te pliki rozpozna i odtworzy.

NAS to tylko magazyn plików.
 

woytaski

New member
Bez reklam
Formaty nie mają znaczenia, bo jeśli chcesz odtworzyć plik MKV na swoim TV, to twój TV musi mieć odpowiedni kodek.
No nie do końca...
W moim przypadku DAC w DCD nie umożliwia obsługi flac z pilota sprzętowego...
Zatem to NAS musi posiadać oprogramowanie, dzięki któremu odczyta pliki flac i "pchnie" je dalej.
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Raid 5 - 6x4TB (diy HPE Proaliant gen7/ xpenology) File/mediaserver + CCTV
+ offline backup HPE Proaliant gen7/expenology 6x2TB (Raid5)+ esata expantion pack SHR (5x 2 - 4TB).
1 dysk padl w ciagu 3 lat, rebuild bez problemu. Gra wszystko na kazdej platformie, wlacznie ze streamowaniem 4k HDR.
Jak ktos ma jakies wazne dane, rodzinne zdjecia, czy video, to radze nie ufac nosnikom wrazliwym na promieniowanie elektromagnetyczne. Kopia na dysku optycznym, to podstawa.
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Formaty nie mają znaczenia, bo jeśli chcesz odtworzyć plik MKV na swoim TV, to twój TV musi mieć odpowiedni kodek.
Podobnie z FLAC, DSD itd.
Jeśli zrobisz sobie plik FLAC 24 bit/192 kHz to musisz mieć urządzenie które te pliki rozpozna i odtworzy.

NAS to tylko magazyn plików.

Porównywałem jakiś czas temu obydwa swoje dyski pod kątem odtwarzania właśnie mkv i napisów. Posty dostępne gdzieś ns forum w dziale plazmowych tv panasonica.
Tv ten sam rózne mkv, różne formaty plików. Efekty były różne. Wnioseki takie, że odtwarzanie mkv i napisów zależy również od NAS.

Co do odtwarzania różnych formatów przez tv czy ampli to zgoda. Nie ma kodeka nie ma odtwarzania.
 

woytaski

New member
Bez reklam
Tv ten sam rózne mkv, różne formaty plików. Efekty były różne. Wnioseki takie, że odtwarzanie mkv i napisów zależy również od NAS.
Generalnie spotkałem się kiedyś z problemem odtwarzania mkv...
Powód leżał gdzie indziej. W jednym przypadku amplituner nie radził sobie z Potop Redivivus - winny był DTS-HD.MA; w drugim zbyt wysoki profil H.264 (niestety Panasonic przyjmuje tylko do max 4.1)
W obu przypadkach testowane na NAS i bezpośrednim wpięciu dysku USB do TV...
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Generalnie spotkałem się kiedyś z problemem odtwarzania mkv...
Powód leżał gdzie indziej. W jednym przypadku amplituner nie radził sobie z Potop Redivivus - winny był DTS-HD.MA; w drugim zbyt wysoki profil H.264 (niestety Panasonic przyjmuje tylko do max 4.1)
W obu przypadkach testowane na NAS i bezpośrednim wpięciu dysku USB do TV...

Dlatego właśnie warto podzielić się tym czego nie przeczytamy nigdzie, a wychodzi w tzw "praniu".
Inaczej działa streaming po DLNA, a inaczej po USB. Nie pamiętam już czy też przypadkiem nie testowałem odtwarzania mkv przez usb. Pewne ograniczenia w strumieniowaniu po DLNA nie występują po USB. Wszystko zależy od możliwości urządzeń wyjściowych i wejściowych.
 

DrWredman

Active member
Porównywałem jakiś czas temu obydwa swoje dyski pod kątem odtwarzania właśnie mkv i napisów. Posty dostępne gdzieś ns forum w dziale plazmowych tv panasonica.
Tv ten sam rózne mkv, różne formaty plików. Efekty były różne. Wnioseki takie, że odtwarzanie mkv i napisów zależy również od NAS.

Musiałbyś szerzej opisać wątek bo nie chce mi się wierzyć, że ten sam TV odtwarzał film z napisami z jednego NASa a z innego np. nie widział napisów?
Wg mojej wiedzy może być tylko różnica w szybkości transferu plików z NAS do TV.
 

DrWredman

Active member
No nie do końca...
W moim przypadku DAC w DCD nie umożliwia obsługi flac z pilota sprzętowego...
Zatem to NAS musi posiadać oprogramowanie, dzięki któremu odczyta pliki flac i "pchnie" je dalej.

Ale Twój DAC nie ma chyba funkcji sieciowych i nie możesz go podpiąć do domowej sieci.
Możesz go jedynie wykorzystać jako kartę dźwiękową podłączając do komputera przez USB-B.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Musiałbyś szerzej opisać wątek bo nie chce mi się wierzyć, że ten sam TV odtwarzał film z napisami z jednego NASa a z innego np. nie widział napisów?
Wg mojej wiedzy może być tylko różnica w szybkości transferu plików z NAS do TV.

Jak znajdę to podrzucę link, ale tak właśnie było.
Co było faktyczną przyczyną nie wiem.
DLNA jest chyba trochę nonszalancko i z pewną dowolnością traktowane przez różnych producentów stąd takie różne historie.
 

phoba

New member
Osobiście posiadam Synology DS115 + 6TB HDD


Chcę się upewnić - to jest DS115 czy 115j? Sporo pozytywnych opinii nt.115j i cena o połowę niższa od DS115, który jednak już sporo kosztuje, a i opinii mało znalazłem.


Bardzo ciekawy wątek. Mam trochę plików, ale wszystko trzymam na PC. Z tego co piszecie NAS (nawet jednodyskowy) załatwiłby mi i backup danych z PC i szybszy dostęp, bez konieczności włączania PCta i niższe zużycie prądu :)
 
Ostatnia edycja:

woytaski

New member
Bez reklam
Ale Twój DAC nie ma chyba funkcji sieciowych i nie możesz go podpiąć do domowej sieci.
Możesz go jedynie wykorzystać jako kartę dźwiękową podłączając do komputera przez USB-B.
1) nie ma, to fakt.
2) tak twierdzi instrukcja i "specjaliści" z Horn'a
Prawda jest taka, że Synology bezproblemowo współpracuje z DAC w DCD 1520ae.
Chcę się upewnić - to jest DS115 czy 115j? Sporo pozytywnych opinii nt.115j i cena o połowę niższa od DS115, który jednak już sporo kosztuje, a i opinii mało znalazłem
115 bez "j" Podstawowe różnice na korzyść 115 to mocniejszy procek, większa pamięć + port usb 3.0 + eSATA, opcja Wake up LAN/Wan i kolor :)

Mało informacji o 115 bo obecnie na rynku najlepszym jednozatokowcem Synology jest DS116.
 
Ostatnia edycja:

darekguma

New member
Bez reklam
Chcę się upewnić - to jest DS115 czy 115j? Sporo pozytywnych opinii nt.115j i cena o połowę niższa od DS115, który jednak już sporo kosztuje, a i opinii mało znalazłem.


Bardzo ciekawy wątek. Mam trochę plików, ale wszystko trzymam na PC. Z tego co piszecie NAS (nawet jednodyskowy) załatwiłby mi i backup danych z PC i szybszy dostęp, bez konieczności włączania PCta i niższe zużycie prądu :)
Dobre pytanie, może ktoś coś podpowie, ja rówież skłaniałbym sie na taki sprzęcik, u mnie za Nas pracuje blaszak no i trochę produ pobiera. A co z routerem, 100Mb to chyba za mały na duże pliki np mkv remuxy po 30 gb i dts-hdma, czy musi być router 1Tb?
 

woytaski

New member
Bez reklam
Czyli, że jak to masz razem podłączone bo nie kumam???
Kablem USB A-B.
Pilotem od DCD wybieram DAC-USB jako źródło, a z poziomu DS Audio jako urządzenie wyjściowe wybieram "głośnik USB".
W tej opcji dostępny jest również (niedostępny dla innych urządzeń) korektor graficzny.
 

iT!T

Member
Dobre pytanie, może ktoś coś podpowie, ja rówież skłaniałbym sie na taki sprzęcik, u mnie za Nas pracuje blaszak no i trochę produ pobiera. A co z routerem, 100Mb to chyba za mały na duże pliki np mkv remuxy po 30 gb i dts-hdma, czy musi być router 1Tb?
NAS będzie napewno bardziej energooszczędny niż komputer, a do tego wygodniejszy jeżeli chodzi o dostępność / konfigurację, zwłaszcza dla mniej zaawansowanych użytkowników. Jeżeli chodzi o sieć oczywistym jest, że dla komfortu najlepiej mieć spięte wszystko po kablu w sieci 1GbE (ja tak zrobiłem i nie mam powodów do narzekań) ale założę się że na forum znajdą się tacy, którzy streamują po 100Mbit czy wifi g/n. Wszystko zależy od bitrate i obciążeń sieci.
Przy zakupie NASa warto dołożyć trochę i kupić dwie zatoki, na początku może być z jednym dyskiem. Dane szybko puchną a łatwiej dokupić dysk niż wymienić całe urządzenie, tym bardziej, że nowe konstrukcje nie wymagają stosowania kilku identycznych dysków tak jak to było kiedyś.

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam

darekguma

New member
Bez reklam
NAS będzie napewno bardziej energooszczędny niż komputer, a do tego wygodniejszy jeżeli chodzi o dostępność / konfigurację, zwłaszcza dla mniej zaawansowanych użytkowników. Jeżeli chodzi o sieć oczywistym jest, że dla komfortu najlepiej mieć spięte wszystko po kablu w sieci 1GbE (ja tak zrobiłem i nie mam powodów do narzekań) ale założę się że na forum znajdą się tacy, którzy streamują po 100Mbit czy wifi g/n. Wszystko zależy od bitrate i obciążeń sieci.
Przy zakupie NASa warto dołożyć trochę i kupić dwie zatoki, na początku może być z jednym dyskiem. Dane szybko puchną a łatwiej dokupić dysk niż wymienić całe urządzenie, tym bardziej, że nowe konstrukcje nie wymagają stosowania kilku identycznych dysków tak jak to było kiedyś.

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka
U mnie jak na razie brak routera 1tb, co do danych to się zgadzam puchną w tempie zastraszającym, a co z dyskami, czy np. Nas potrafi je bardziej oszczędzać niz komp stacjonarny, dyski padaja i to nie podlega dyskusji. U mnie wytrzymują 3-4 lata w kompie, nie kupuję dysków tzw drogich, dedykowanych do ciągłej pracy.
 

DrWredman

Active member

Jak dla mnie to widzę problem z certyfikacją DLNA dla twoich dysków sieciowych.

Np w moim Onkyo aplikacja ma możliwość połączenia z serwerem przez DLNA albo HomeMedia. Przy wybraniu DLNA trwa to dłużej i nie zawsze chce się połączyć, a Home Media zawsze się łączy bo nie sprawdza certyfikatów tylko pokazuje wszystkie dostępne pliki.
 

iT!T

Member
U mnie jak na razie brak routera 1tb, co do danych to się zgadzam puchną w tempie zastraszającym, a co z dyskami, czy np. Nas potrafi je bardziej oszczędzać niz komp stacjonarny, dyski padaja i to nie podlega dyskusji. U mnie wytrzymują 3-4 lata w kompie, nie kupuję dysków tzw drogich, dedykowanych do ciągłej pracy.

Dyski HDD tak jak wiele podzespołów komputerowych w swych założeniach zaprojektowane są do pracy ciągłej (pomijam te najbardziej budżetowe i do zastosowań specjalnych), domowy NAS to też nie kombajn maglujący gigantyczne bazy danych całymi dniami, więc dyski się nie napracują zbytnio. Zawsze staram się kupować dyski z półki tzw średniej i przez 10 lat padła mi 1 sztuka, może mam szczęście, ale takie są fakty.

Router 1Gbit to nie majątek patrząc ta pozostałe elementy wchodzące w skład elektroniki domowej, za 170 zł można kupić przyzwoity sprzęt, dodatkowo umożliwiający wgranie alternatywnego, otwartego softu dodatkowo rozszerzając jego możliwości o zaawansowane funkcje wykraczające poza "domowe" potrzeby.
Router TP-Link TL-WR1043ND - Opinie i ceny na Ceneo.pl
Czasem większym problemem i kosztem okazuje się być odpowiednia dystrybucja przewodów w budynku ale to już każdy musi sam rozważyć, czy chce bezkompromisową wygodę i prędkość, czy nie koniecznie.
 
Ostatnia edycja:

DrWredman

Active member
Dobre pytanie, może ktoś coś podpowie, ja rówież skłaniałbym sie na taki sprzęcik, u mnie za Nas pracuje blaszak no i trochę produ pobiera. A co z routerem, 100Mb to chyba za mały na duże pliki np mkv remuxy po 30 gb i dts-hdma, czy musi być router 1Tb?

Udostępnij sobie pliki z komputera i zobaczysz czy router daje radę.
Jest jeszcze ograniczenie, które może generować TV, bo nie każdy TV obsługuje 1000Mb i nawet najszybszy transfer routera i NASa nic tu nie zdziała.

Jest jeszcze problem z gęstością plików, bo transfer 100Mb przeważnie wystarcza, ale procesor w TV może być za słaby do dekodowania plików z wysokim bitratem.
Jeśli nie TV to można wykorzystać BR, który ma możliwość podłączenia do sieci domowej. Wtedy BR dekoduje, a TV tylko wyświetla. Są też przeróżne mediaplayery, które świetnie sobie radzą z gęstymi plikami.
 
Do góry