Ferguson FBOX ATV

pietia1979

New member
Hej,
Czy ktoś z Was może się pochwalić wrażeniami z użytkowania tego odtwarzacza. Od premiery minęło parę tygodni, może ktoś miał z nim styczność i może coś więcej powiedzieć nt walorów tego playera?
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Poniżej link do krótkiego opisu parametrów zastosowanego procesora. Można samemu wyciągnąć wnioski.
To HiSilicon HI3798M V200 - tańsza wersja HiSilicon HI3798C V200, który stosowany jest np. w HiMedia Q10 Pro i podobnych konstrukcjach. W Fergusonie zamiast grafiki Mali 720 zastosowano troszkę słabszy układ Mali 450. Pewnym minusem jest też 8 GB pamięci ROM. Zdecydowany plus to cena - 339 zł ma jakiś sens z dwuletnią gwarancją.

Niestety nie ma nigdzie informacji czy w związku z tym, że ma Android TV, obsługuje Widevine Level 1 - bez tego można zapomnieć o Netflix FHD i 4K, podobnie jak o kilku innych platformach. Producent chwali się tylko YouTube w 4K, ale to standard.

Podobne urządzenia to: HiMedia Q30, Sunhed S3, Open Hour Gecko 4K, Egreat R6S-II. Jeżeli ktoś będzie chciał kupować inne playery oparte na tym układzie trzeba zwracać uwagę, aby nie były to układy V100, a na pewno nowsze V200.


https://www.cnx-software.com/2016/0...xes-with-sata-gigabit-ethernet-andor-usb-3-0/
 

kozure

New member
Hejka,
Tak więc zamówiłem dzisiaj to cudo:) Przekonało mnie kilka szczegółów:

Netflix 4K i DRM L1 - zobaczcie dyskusję na FB Fergusona i filmik na YT "Wstępny przegląd możliwości FBOX ATV Ferguson"

Na stronie o produkcie mają planszę testową z Netflixa z testu 4K test patern

Jest DTS:X - potwierdził mi to koleś na czacie fergusona - tzn powiedział "proszę spóbować ;)"

Ogónie podobno żaden plik z KODI SAMPLES nie robi problemu... Czyli Dolby Vision też?

No i ten temat linuxa - zobaczcie koniec instrukcji strona 17 - strona główna ferdka w "pliki"

Plexowy kanibalizm?? Ciekawe...

Albo ten motyw z serwerem www - na stronie w zakładce "baza wiedzy mają"

Wierzę że typowo jak to zwykle z Ferdkami jest - sprzęt po cichu będzie łykał wszystko

Szykuje się niezła zabawa - a jak sciemniają to wiadomo ... ;)
 

MacPaul

New member
jako użytkownik 3 urządzeń tej firmy i mimo, że jako lokalny patriota popieram wszelkie poznańskie firmy to radze omijać szerokim łukiem te wyroby. Totalny brak wsparcia technicznego. Bardzo słabe podzespoły. Żadne urządzenie nie pracowało dłużej jak 2 lata bez awarii a ostatecznie wszystkie poszły. Zawsze więcej było na reklamie niż w rzeczywistości.
Ostatni Fbox 4K oddałem synowi gdzie miał służyć tylko do oglądania netflixa. Po kilku dniach wywalił to w diabły i wybrał kilkuletni chromecast (plus stary telefon). Jako player w ogóle się nie sprawdzał. A o podłączeniu do amplitunera to można zapomnieć.
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Zakupiłem tego Boxa i puki co jestem bardzo zadowolony. Ja go głównie traktuje jako odtwarzacz multimediów z podłączonego dysku twardego. Pliki MKV 4K HDR odtwarza bez zająknięcia, również katalogi Bluray z menu i Bluray ISO również. Także urządzonko spełnia moje oczekiwania. Problem natomiast mam tylko z kodekami dźwięku DTS, DTS-HD, DTS-HD MA bo urządzenie po optyku nie puszcza wielokanałowego dźwięku tylko PCM 2.0 i niewiem czemu. Dźwięk Dolby Digital puszcza bezproblemowo, również Dolby TrueHD, który jest co prawda kastrowany przez optyka do zwykłego Dolby, ale jest to wciąż 5.1 a nie 2.0 jak w przypadku DTS. Niewiem gdzie leży wina. Może po kablu optycznym DTS nie poleci. Amplituner jaki posiadam to Yamaha RX-V765, ampli z kodekami dźwięku HD więc nie powinno być problemu. Podłączyłem optycznym a nie HDMI bo ampli ma swoje lata i po HDMI nie odda obrazu 4K, dlatego zastosowałem póki co optyk a w przyszłości może zastosuje jakiś splitter tylko muszę wiedzieć, że DTS zadziała bo jak nie to po co inwestować mam pieniądze w splitter i dodatkowe kable HDMI...
Czy któryś z posiadaczy mógłby sprawdzić u siebie czy leci DTS po optyku???

Wysłane z HTC 10 [Tapatalk]
 

kozure

New member
Testuję już trzeci dzień i jestem "oczarowany" - bardzo pozytywnie.
Sprzęt używam jako odtwarzacz plików + netflix i polskie VoD + server plex + klient p2p.
Sercem (i wyrocznią) mojego systemu jest ONKYO TX-NR 656 - po HDMI, pliki Atmos czy DTSX wrażenia na tym Fboxie nie robią ...żadnego.
Kolego @Forest89 - u mnie po optyku faktycznie jest problem ale odwrotnie... DD TrueHD jest cisza. DTS - każdy jeden idzie wielokanałowo.
Dolby Vision -sample LG - poszły w KODI a w Media Playerze był tylko dzwięk.
Netflix jest 4K
Player (TVN) nie działa - brak wsparcia od TVN bo TVP VOD (for Android TV) jest wzorcowe.
Hbo go trzeba zainstalować z .apk i używać myszki.
Pilot to "rasowy" chińczyk - czuć tanie wykonanie ale robi swoje.
Sa aplikacje do sterowania i do Screen Mirror - HiTVRemote lub AirSyncRemote - ogolnie te do HiSilicon

Na razie nie mam do czego się tak naprawdę doczepic - no może KODI czasami po sieci wywala - 4k z NAS - ale to może być wina routera.
 

Forest89

Active member
Bez reklam
@kozure, coś pomieszałem. DTS chodzi pięknie, również DTS-HD wychodzi po optyku, co prawda oczywiście wykastrowany do 1,5 Mbps, ale gra. Problem właśnie jest z Dolby TrueHD, które nie chce wyjść po optyku w postaci zwykłego Dolby Digital AC3 5.1. Problem zgłoszony po rozmowie z supportem, przekierowane do programistów, więc jeśli da radę to naprawić to pewnie będzie wydana łatka firmware ;) Swoją drogą dobre wsparcie supportu, szybko i bezproblemowo odpowiadają na maile, udzielają pomocy.

Wysłane z HTC 10 [Tapatalk]
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Zakupiłem w ubiegłym tygodniu urządzenie dla żony, przede wszystkim z uwagi na Widevine L1, aby w jakości FHD mogła korzystać z Netfliksa i innych serwisów VoD. Pobawiłem się playerem przez sobotę, zrobiłem sporo testów i z czystym sumieniem muszę przyznać, że Ferguson wykonał dość przyzwoitą robotę.

Kobiety mojego życia Linuksy i serwery nie interesują, więc ten aspekt wyeliminowałem, robiąc online update firmware w wersji Normal (wersja Full to Linux i Android TV, można też mieć samego Linuksa).

Jeżeli ktoś bierze się za konfigurację po zakupieniu sprzętu niech od razu podłączy kabel Ethernet. W trakcie podstawowych ustawień player nie wyszukuje WiFi, a żąda wpisania SSID, po czym informuje, że... nie znalazł. Z włączonym Ethernetem konfiguracja przebiega sprawnie, później można przejść na WiFi i już normalnie wyszukuje routery.

Android TV, jak Android TV... Jest w wersji 7, ze wszystkimi plusami i minusami systemu. W Sklepie Google aplikacji pod "andka" TV jak na lekarstwo, trochę pomaga preinstalowany serwis Aptoide, choć implementujący go programiści coś skopali i nie pozwala się zaktualizować. Dołożyłem nieźle zaopatrzony serwis PureAPK i jest w miarę OK.

Ponieważ player pracuje na chipsecie HiSilicon, więc główną aplikacją odtwarzającą jest umieszczony w SDK tej linii układów Wrapper Player, którego używam na co dzień w mojej HiMedii Q10 Pro. Wrapper spisuje się świetnie, ma spore możliwości konfiguracyjne i możliwość wykorzystania "uzdatniacza" Imprex Engine.Wszystkie multimedialne pliki testowe przeszły test na plus, nie znalazł się żaden, który nie zechciałby się wyświetlić. A zestaw mam pokaźny...

Kolejna sprawa, czyli serwisy VoD. Netflix bezproblemowo działa i odtwarza Full HD i UHD, nie ma żadnych kłopotów z ShowMaxem, również HBO GO daje radę, choć niezbędna jest myszka, Ipla również bezproblemowo. Player TVN nie działa, VOD.TVP.pl również. Mimo wielu prób, kombinacji i eksperymentów nie udało mi się z Amazon Prime Video. Ostatnia wersja na rynek europejski instaluje się bez problemu, ale aplikacja "wykrzacza" się przy próbie odtworzenia czegokolwiek. Testowałem też inne wersji aplikacji, starsze i młodsze (łącznie pięć), ale blokują odtwarzanie - wygląda na to, że z uwagi na polskie IP, bo trajlery wyświetlają się bez problemu. Nie dały też rezultatu różne "patenty" znaleziono w sieci. Pewnie można pobawić się jakimś VPN, ale mi się już nie chciało...

YouTube działa bez problemu - Full HD i UHD.

Irytujący jest systemowy lanucher. Od początku Androida TV mi się podobał z uwagi na prawie żadne możliwości konfiguracyjne, a na dodatek w Fergusonie obarczony jest błędem - nie każda zainstalowana aplikacja pojawia się na ekranie głównym w pasku z aplikacjami i trzeba po nią sięgać do zbioru wszystkich aplikacji. Najlepiej wybrać sobie odpowiedni launcher z dostępnych aplikacji i dostosować pod siebie.

Kodi działa bezproblemowo. Zainstalowałem wersję Krypton 17.6, ustawienia i dodatki przeniosłem z pliku backupu zrobionego w pocie czoła na moim HiMedia i wszystko pięknie hula.

Koszmarkiem jest pilot, zarówno pod względem wykonania (najtańsza chińska konstrukcja) jak i zasięgu. Może mam pecha, ale byłem posiadaczem już dwóch urządzeń Fergusona i w każdym pilot emitował strasznie wąską wiązkę podczerwieni. Z tym jest podobnie i trzeba solidnie celować. Oczywiście pilot poszedł do szuflady, używany jest radiowy pilot z żyroskopową myszką i klawiaturą na odwrocie. Sprawdza się.

Do plusów zaliczę port USB 3.0 i łącze S/PDIF i AV. Producent zaoszczędził niestety na Ethernecie - tylko 10/100. Dwuzakresowe WiFi w standardzie ac daje radę i spisuje się nieźle - ze streamingiem nie było żadnych problemów, odległość od routera ok. 6 m i jedna ściana.

Firma nie popisała się jeżeli chodzi o zawartość pudełka, bo dostajemy tylko odtwarzacz, pilota i zasilacz. Tymczasem chińscy towarzysze do swoich produktów dokładają z reguły komplet kabli (HDMI 2.0, AV z jackiem), a czasem trafi się też suvenir w postaci radiowej myszy.

8 GB pamięci wewnętrznej na aplikacje to też w dzisiejszych czasach stanowczo za mało, gdy w tego rodzaju playerach standardem staje się 32 GB, a coraz częściej pojawia się 64.

Mam też zastrzeżenia do wyłącznika Power na pilocie, który w standardzie wprowadza urządzenie w tryb stand by, a podłączony dysk USB jest nadal zasilany i pracuje sobie w najlepsze. Wyłapałem to dopiero po dłuższym czasie, bowiem w instrukcji nie zająknięto się na ten temat. Metodą prób i błędów wyczaiłem, że trzeba przy wybranej opcji "stand by" w konfiguracji Power (skrót do tych ustawień jest na głównym ekranie) dłużej przytrzymać przycisk zasilania na pilocie, aby urządzenie się wyłączyło. Wybranie innych ustawień powoduje dziwne zachowania po wyłączeniu, które wyeliminować można tylko wyciągając kabel zasilania. A może ktoś mi to racjonalnie wytłumaczy, bo może czegoś nie łapię?

Sumując. Urządzenie na przyzwoitym poziomie, moim zdaniem sporo przewyższające (poza pilotem) Xiaomi Mi Box, który kupowany jest dla podobnych celów, tzn. streamingu z serwisów VoD w najwyższej jakości. Daje radę we wszystkich zastosowaniach, a gdy ktoś chce wykorzystać możliwości Linuksa, to ma szansę posiadać niezły kombajn: serwer Apache, jakiś NAS, Transmission do torrencików itp. Oczywiście nie można też zapomnieć o serwerze Plex...

Player kosztuje 339 zł. Biorąc pod uwagę dwuletnią krajową gwarancję i widoczne ostatnio dość solidne podejście Fergusona do klienta (aktualizacje i kontakt z serwisem - sam przed zakupem zadałem kilka pytań na Facebooku i na firmowym czacie i otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi) wydatek, biorąc pod uwagę kryterium jakość/cena, jest opłacalny.

Jako potwierdzenie tej tezy dajmy przykład playera HiMedia Q30, który oparty jest na tym samym układzie, ale ma RAM DDR3 (Ferguson ma DDR4), WiFi tylko 802.11 b/g/n i nie obsługuje Widevine L1 kosztuje naszym rynku 476 zł, zaś w chińskich sklepach internetowych równowartość 100 dolarów.
 

paw.goscicki

New member
Mam pytanie w zakresie współpracy Fboxa z pilotem zyroskopowym. Mam taki pilot z klawiaturą na odwrocie i borykam się z jego współpraca z fboxem, pilot działa jak jest tylko urządzenia. Czy Pan nie miał tego typu problemów?

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
 

Adam85Rbk

Active member
Bez reklam
na youtube jest recenzja i jak działa , obsługuje Netflix w 4K i youtube także i zgadzam się z kolegą powyżej jest to lepszy wybór od Xiaomi Mi Box 4K , moim zdaniem wart zakupu
 

paw.goscicki

New member
Chętnie odpowiem, ale nie rozumiem.
Chodzi o to że u mnie pilot zyroskopowym działa poprawnie jak jest blisko odbiornika USB. Przy oddaleniu się nawet na niewielką odległość pilot zaczyna gubic sygnał, choć zgodnie z opisem powinien miec zasięg do 10 m. Odesłałem pilot do reklamacji i tam stwierdzili, że jest sprawny. Stąd szukam co może być przyczyną takiej sytuacji.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
 

marekmi

New member
Witam,
chciałbym się dowiedzieć jak Fbox ATV współpracuje z Kodi bez użycia Wrapper-a HiMedia.
Czy 'da radę' płynnie odtworzyć poniższe materiały? (wszystkie w kontenerze MKV):

1. Rozdzielczość 1920x1080, kodek H.264 (AVC), dźwięk DTS
2. Rozdzielczość 1920x1080, kodek H.265 (HEVC), dźwięk AAC
3. Rozdzielczość 1920x1080, kodek H.265 (HEVC) 10-bit, dźwięk AC3

Pozdrawiam
 

des76

New member
Witam
Mam podłączonego FBOX-a po HDMI do amplitunera Yamaha RX-V571. W odtwarzaczu ustawione mam wyjścia audio na RAW, w amplitunerze odtwarzam na straight.
W specyfikacji amplitunera jest odtwarzany dźwięk TrueHD

Built-in Decoders
DTS-HD Master Audio, Dolby Digital Plus, Dolby Pro Logic IIx, Dolby TrueHD

tymczasem ścieżki o takich parametrach
ID : 2
Format : TrueHD
Codec ID : A_TRUEHD
Duration : 2h 24mn
Bit rate mode : Variable
Maximum bit rate : 3 366 Kbps
Channel count : 6 channels
Channel positions : Front: L C R, Side: L R, LFE
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossless
Language : English
Default : Yes
Forced : No

amplituner odtwarza jako PCM 2.0.

Nie mam okazji sprawdzić na innym amplitunerze, więc pytanie dla użytkowników czy to wina Yamahy, odtwarzacza, czy tylko kwestia jakichś ustawień?

Pozdrawiam
 

Forest89

Active member
Bez reklam
@des76, musisz w ustawieniach dźwięku przełączyć również SPDIF Output na RAW i pojawią kodeki dźwięku HD na Twoim ampli :)
Problem jest z kodekiem TrueHD po optyku. Wiadomo, że pełnoprawny TrueHD nie pójdzie, ale FBOX nie wyciąga zwykłego Dolby Digital 640Kbps z tego TrueHD, puszcza tylko PCM 2.0. Problem zgłaszałem w Supporcie i przyjęli, że faktycznie występuje problem z Dolby TrueHD i czekają teraz na SDK od HiSilicona. Zobaczymy czy naprawią to i wydadzą łatkę.

Jako ciekawostka Panowie bo niewiem czy wszyscy wiecie, ja nie wiedziałem ;)
Dwukrotne wciśnięcie czerwonego przycisku Power wyłącza całkowicie FBOX. Krótkie wprowadza go tylko w tryb Standby. Przyciśnięcie przez 5s też wyłącza go całkowicie. Ot taka ciekawostka.
 

des76

New member
@Forest89
Dzięki za odpowiedź - rozumiem, że chodzi o ustawienia w FBOX-e?

Mam ustawione:
HDMI output - RAW
SPDIF output - RAW
HBR Degrade output - Auto

Restartowałem FBOX-a i nadal nie działa. Odtwarzam przez KODI 17.5
 

Forest89

Active member
Bez reklam
@des76, tak chodzi o ustawienia na FBOX. Teraz masz dobrze ustawione, ale niewiem czy w KODI masz wszystko ok. Ja odtwarzam filmy z dysku twardego przez Media Center i jest ok. Wejdź w ustawienia dźwięku w KODI, przełącz na tryb Zaawansowany i zobacz co masz pozaznaczane.
 

Attachments

  • kiohekappmibenhm.jpg
    kiohekappmibenhm.jpg
    20,4 KB · Wyś: 235
Ostatnia edycja:

des76

New member
@Forest89
W Kodi mam poustawiane:
- Obsługuje format Dolby Digital (AC3) - włączone
- Transkoduj do formatu Dolby Digital (AC3) - nie mam takiej opcji ani w trybie Zaawansowany, ani Ekspert
- Obsługuje format Dolby Digital Plus (E-AC3) - włączone
- Obsługuje format DTS - włączone - jak to wyłączę tak jak na screen'ie to DTS też odtwarza jako PCM 2.0

Ok., wiem czemu nie mam tej opcji - bo mam ustawioną liczbę głośników 5.0 a ona jest dostępna w przypadku ustawienia 2.0.

W kodi.wiki opisane jest menu dla wersji v16 i poniżej opcji "Obsługuje format DTS" są jeszcze 2 opcje: Obsługuje format TrueHD i Obsługuje format DTS-HD - w kodi 17 tego nie ma?
 
Ostatnia edycja:

Epidian

Member
Wygląda mi na to, że FBOX ATV nie odtwarza filmów kodowanych w HEVC 12 bit, HEVC 10 bit działają bez zarzutu. Ostatnio pojawiło się sporo filmów 4K transkodowanych do małych rozmiarów {w granicach od kilku do kilkunastu GB} ale wygląda na to, że wszystkie to HEVC 12 bit. PotPlayer na komputerze odtwarza je prawidłowo a na Fergusonie nie działają, nawet na Kodi. Jest tylko zielona sieczka zamiast obrazu. Ktoś sprawdzał takie materiały filmowe i coś wie na ten temat?
 
Do góry